All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Parashqevi Simaku. Show all posts
Showing posts with label Parashqevi Simaku. Show all posts

Wednesday, 3 July 2013

Kush deshtoi dhe kush po ben sukses ne SHBA...

Shqiptaret ne Amerike, kush deshtoi dhe kush po ben sukses

"Endrra ime eshte Amerika". Me kete slogan do te paraqesim nje parade te emrave te artisteve, sidomos kengetareve, qe kane synuar famen amerikane gjate ketyre dy dekadave. Per magjine e te quajturit Amerike, raportimet e para nga shqiptaret kane ardhur nga Koli Kristofori, nje djale i ri e i varfer nga fshatrat e Korces, i cili rreth 130 vite me pare mori rrugen e emigracionit, duke qene i pari shqiptar qe shkeli ne "token e premtuar". Por cilet jane personazhet qe kane qene te gatshem te sakrifikojne famen ne vendin e tyre, te lene pas gjithcka, per t'ia nisur nga e para si shqiptare ne nje konkurrence te eger, por qe te shperblen aq shume? Ne kete kontekst nuk do te listojme ne kete shkrim emra si Eliza Dushku, James Belushi apo Kristine Elezaj, qe kane lindur ne SHBA ose jetojne atje prej shume dekadash, sic eshte rasti i Fadil Berishes.

Tuesday, 8 May 2012

Ikona e festivalit shqiptar “Topless”

Këngëtarja e shumë çmimeve të para, apo një nga këngëtaret më të bukura të skenës shqiptare edhe në vitet e regjimit diktatorial Parashqevi Simaku ka tronditur këto ditë opinion me disa foto. Siç e shihni edhe këtë foto që ne siguruam, këngëtarja që jeton në Amerikë, vjen “Topless”.

Nuk dihet se kur i ka realizuar këto foto, dhe si kanë ardhur deri te faqet e internetit. Nga vetë këngëtarja ikonë e festivalit në RTVSH nuk ka ende ndonjë reagim, e megjithatë ajo është e bukur, megjithëse i ka disa vite në kurriz, ajo edhe disa muaj dhe mbush 47 vjet./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Icon Albanian festival "Topless"

The singer's very first price, or one of the most beautiful singers Albanian scene in years Parashqevi Simaku dictatorial regime has shaken these days opinion with some photos. As well see in this picture that insurance, the singer who lives in America, comes "Topless". It is unknown when he made ​​these pictures, and have come to websites. From the iconic singer's festival RTVSH no feedback yet, and yet it is beautiful, although it has some years back, it fills a few months and 47 years./Maxim Gjokaj/Kosova Sot/


Monday, 23 April 2012

Parashqevi Simaku, pas divorcit zbulon fotot topless...

Parashqevi Simaku, pas divorcit zbulon fotot topless

Prej dy dekadash u terhoq nga skena shqiptare ne kerkim te nje jete me te mire ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, qe deri diku edhe e gjeti. Parashqevi Simaku, kengetarja qe tundi muziken shqiptare ne fund te viteve ’80, u shfaq ne koncerte te medha neper diaspore, por edhe me nje mashkull ne krah, i cili me pas u be bashkeshorti i saj. Por prej dy vitesh duket se nuk ka me asnjeren prej atyre qe gjeti, pervec nje djali nga martesa e shkurter. Parashqevi Simaku eshte divorcuar nga bashkeshorti dhe nga skena. Te pakten keshtu thone miqte e saj, nderkohe qe ne profilin e saj personal ne facebook ajo ka hequr te dhenat lidhur mbi gjendjen civile, si edhe fotografite qe ka pasur me te shoqin. Ka lene vetem ato te saj, si dhe te djalit. Nderkaq, qindra pyetje i behen nga miqte ne FB, se me cfare po merret kohet e fundit, ku performon dhe si po i shkon jeta private. Pyetje qe kane mbetur qe te gjitha pa pergjigje prej me se nje viti, pavaresisht se eshte aktive here pas here me komentet e saj mbi ceshtje te pergjithshme, kryesisht filozofike, pa lidhje me muziken. Ajo duket krejt e terhequr nga bota muzikore, por jo nga nostalgjia.

Monday, 21 June 2010

Parashqevi Simaku Ndahet Nga Burri?

/photo public domain, parashqevi simaku me te birin/

Parashqevi Simaku ndahet nga burri?

Prej vitesh nuk jeton më në Shqipëri dhe tashmë atdheu për të është kthyer në një mall të vërtetë. Ka krijuar një tjetër jetë atje, një të përditshme krejt ndryshe. Disa vite më parë, të gjithë e kujtojmë rikthimin në skenën shqiptare të Parashqevi Simakut. U prezantua me një partner, jo vetëm në profesion por edhe në jetë, i fejuari që më pas u bë dhe bashkëshorti i saj, martesë nga e cila Parashqevia ka një djalë.

E teksa i hedh një vështrim profilit të saj në “Facebook”, vihen re foto të Parashqevisë me djalin e saj, të cilin në të gjitha fotot e shtrëngon fort, po kështu edhe foto me familjarë të tjerë, foto ndër vite të cilat këngëtarja i ruan në formën e nostalgjisë. Shumë foto i përkasin edhe momenteve me miqtë, si për shembull një foto me mikun e saj Antonio Athanas, foto me një regjisor amerikano-shqiptar, si dhe foto me zotin Pirro Milkani, Mirush Kabashi, Samir Kumbaro ambasadorin shqiptar në Uashington, Fatos Tarifa me bashkëshorten e tij.

E ajo që është për t’u habitur mbetet fakti që në asnjë foto Parashqevia nuk shfaqet me të shoqin. Mos ndoshta kjo do të thotë se në statusin e këngëtares së famshme shqiptare ka ndryshime kohëve të fundit? Një krisje në marrëdhënie, apo ndarje mes tyre?

Nga këngëtarja nuk vjen asnjë konfirmim i tillë, ama shumë burime pranë saj bëjnë të ditur se çifti është ndarë./bluetooth/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Parashqevi Simaku separated from husband?

For years no longer living in the U.S. and now is homeland to become a real commodity. Has created another life there, a completely different day. Several years ago, we commemorate the return of all Albanian scene Parashqevi Simaku. It was introduced with a partner, not only in profession but in life, husband later became her husband and, from that marriage has a son Parashqevia.

And while it takes a look at her profile on "Facebook" noted Parashqevisë picture with her son, whom all tightly clutching photos, and so are other family photos, photos in years that the singer reserves in the form of nostalgia. More pictures of the moments belonging to friends, such as a picture of her friend Antonio Athanas, a picture with the Albanian American filmmaker, and photos with Mr. Pirro Milkani, Mirush Kabashi, Samir Kumbaro Albanian ambassador in Washington, Fatos Tarifa with his wife.

But what remains surprising is the fact that there is no picture displayed Parashqevia with her husband. Do it probably means that the status of the Albanian famous singer's recent changes? A flaw in the relationship, or split between them?

Singer does not come from any such confirmation, sources close to her many Ama to know that the couple separated.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online