All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Presioni. Show all posts
Showing posts with label Presioni. Show all posts

Wednesday, 29 August 2012

Etnon, Presioni dhe Dj Blunt bashkojne repin shqiptar...


Etnon dhe Presioni bashkojne reperet ne “Chronicle”

Hip hop grupi, Etno Engjujt, qe sot quhet Etnon, se bashku me reperin e TBA, Presionin dhe DJ Blunt, kane lansuar videoklipin e kenges “Chronicle” (Etnon - Chronicles).

“Chronicle” eshte kenge e albumit “7 Chapters” te lansuar kete vere nga Etnon. Sic verehet nga titulli, kenga eshte kronike mbi fillimet e repit shqiptar.

Tuesday, 10 July 2012

Noizy dhe Presioni, ne te njejtin vend

Djemtë e grupit të njohur shqiptar “Etnon”, të hënën në mbrëmje në Prishtinë kanë grumbulluar shumë miq dhe fansa në qendër të Prishtinës, duke promovuar kështu albumin e tyre më të ri.

Ne vumë re se afër reperit Gold Ag ishte ulur edhe Presioni, një reper i njohur që jeton në Amerikë dhe është pjesë e TBA-së, ndërsa përballë tyre në të njëjtin vend ishte ulur reperi Noizy i OTR-së.

Dihet me kohë që këto dy grupe janë rivale dhe kanë pasur vetëm zënka, por që në këtë promovim ishin shumë të qetë. /Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:Noizy and Presioni, in the same place

Sons of the famous Albanian group "Ethno" on Monday night in Pristina have many friends and fans gathered in downtown Pristina, promoting the album later.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online