All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Ramadan Krasniqi DANI. Show all posts
Showing posts with label Ramadan Krasniqi DANI. Show all posts

Sunday, 7 April 2013

Dani feston neser 40 vjetorin e karrieres

Këngëtari i shumë hiteve shqiptare, Ramadan Krasniqi, që të gjithë e njohin si Dani, ka plot 40 vjet që këndon dhe nuk ndalet.

Gazeta jonë mëson se pikërisht nesër, në një mbrëmje të veçantë, Dani mes shumë miqve dhe kolegëve do të festojë në një nga ambientet më të njohura të Prishtinës 40 vjetorin e karrierës së tij dhe e presin shumë surpriza të veçanta. Edhe 100 vite të tjera, Dani! M. GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Dani tomorrow celebrates the 40th anniversary of career

Albanian singer hits Ramadan Krasniqi, who all recognize as Dani, there are plenty of 40 years who sings and never stops.

Sunday, 17 June 2012

Artistët, te ftuar ne mbremjen suprize

Ashtu siç ishte planifikuar në suprizën e bërë për nder të 40-vjetorit të martesës së botuesit të gazetës më të madhe në vend “Kosova Sot”, ashtu edhe ndodhi. Artistë të shumtë, jo vetëm kanë qenë të pranishëm në këtë mbrëmje madhështore, por kanë uruar me zërin e tyre.

E nisi Roderika Ukelli në duetin me Korab Shaqirin, e më pas Dani, i cili ishte nikoqir i mbrëmjes për të kënduar, por me zërin e tij të madh ka kënduar edhe Ismet Peja, e më pas atmosferën e kanë ngrohur këngëtarët: , e shumë e shumë të tjerë.

Disa prej tyre,  siç po i shihni në këto foto të siguruara nga miku ynë, fotografi i njohur Kastriot Zhugolli./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Artists, surprise guests on the evening

Thursday, 7 June 2012

“Video-Festi Muzikor” me trio grupe kengetaresh

Nuk kanë fituar çmime, por e kanë krijuar ndoshta atmosferën më të bukur në 10-vjetorin e “Video-Festit Muzikor 2012”.

Ideja, nëse edhe ju të dashur lexues e keni parë, kanë qenë se pothuajse të gjithë këngëtarët që kanë kënduar kanë qenë trio.

I kujtojmë djemtë e njohur të artistëve shqiptarë, si, të cilët e kanë performuar një këngë të bukur botërore.

Të tretë kanë qenë edhe bigët e mëdhenj të muzikës shqiptare, si: Ramadan Krasniqi, Sinan Vllasaliu dhe Shkëlzen Jetishi. Por, edhe vajzat që i kënduan këngët më të bukura të ish-festivalit “Show-Fest” ishin tre Jonida Maliqi, Kaltrina Selimi dhe Leonora Poloska.

Friday, 18 May 2012

Kosova pastrohet me Genten, Danin dhe Nexhmijen (Video)

“Katastrofë”, “Kosova është shumë e papastër”-Këto janë disa nga frazat që artistët që reklamojnë këtë spot publicitar si Nexhmije Pagarusha, Dani, Genta Ismajli dhe sportistja Majlinda Kelmendi.

Ky spot vjen si një sensibilizim për datën 24 MAJ, për pastrimin e Kosovës dhe është përkrahur nga Agjensioni i Mbrotjes së Mjedisit të Kosovës. Ne pyesim a thua do të pastrohet më tepër Kosova kur te shohin këtë mesazh sensibilizues të këtyre përsonazheve të famshëm?/Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Purified Gentën Kosovo, Dan and Nexhmien

"Disaster", "Kosovo is very unclean"-These are some of the phrases that artists who advertise this as a publicity spot Nexhmi & Style, Dan, Wiley and Majlinda Kelmendi athlete. This spot comes like a sensibolizim on MAY 24th, for cleaning of Kosovo and is supported by the Environmental Protection Agency of Kosovo. We wonder whether more will be cleansed Kosovo when they see this message sensitivity of these celebrity? / Albavipnews /


Wednesday, 18 January 2012

Dani nuk e ka vjedhur energjine elektrike [VIDEO]

Dani nuk vjedh as rryme, e as kenge

Më 14 dhjetor të vitit të kaluar ka përfunduar gjykimi ndaj këngëtarit të mirënjohur kosovar, Ramadan Kraniqi – Dani. Ai akuzohej se kishte vjedhur energjinë elektrike, ndërsa gjykatës i është dashur më shumë se një muaj për të marrë vendimin.

Sipas propozim-akuzës, i pandehuri akuzohej se kishte manipuluar më njehsorin elektrik të shtëpisë së tij në lagjen Fidanishte në Pejë. Prokuroria Komunale e Pejës, propozim-akuzën e kishte mbështetur në dy dëshmitarë dhe në ekspertizën e kalibrimit të KEK-ut. Në mbrojtjen e tij, i pandehuri e kishte kundërshtuar akuzën duke deklaruar se ka frikë ta prekë një poç elektrik, e lërë më njehsorin.


Friday, 16 December 2011

Dani ne Telashe me Korporaten Energjetike te Kosoves...

Dani e Vjedh Rrymen?

Kengetari i mirenjohur pejan, Ramadan Krasniqi, akuzohet per vjedhje te energjise elektrike. Sipas propozim-akuzes se ngritur nga Prokuroria Komunale ne Peje, ai i ka shkaktuar KEK-ut dem ne vlere prej 1,976.50 euro.

Ne Gjykaten Komunale ne Peje, eshte mbajtur seanca e shqyrtimit gjyqesor ndaj kengetarit te mirenjohur kosovar, Ramadan Krasniqi – Dani. Prokuroria e ka akuzuar ate per vjedhje te energjise elektrike.

Gjate nje kontrolli te bere nga ekipi i autorizuar i KEK-ut, ne shtepine e tij ne lagjen Fidanishte ne Peje, eshte verejtur se ne njehsorin e tij elektrik ka nderhyrje. Ekipi ka konstatuar se njera plombe eshte falsifikuar, kurse buloni i plombes tjeter eshte keputur.

Dueti Rozana - Dani Rikthehen Me Nje Bashkepunim te Ri...

Rozana Radi rikthehet ne duet me Ramadan Krasniqin

Suksesi i vjetshem i “Valsit te lumturise” ka bere te rikthehen ne nje bashkepunim tjeter ciftin Rozana Radi-Ramadan Krasniqi. Mesohet se kenga eshte ende duke u punuar ne studion e kompozitorit Adrian Hila. Behet fjale per nje kenge ku vija melodike do te jete nje motiv popullor. Duke marre ne konsiderate se Krasniqi eshte nje nga kengetaret me te dashur te muzikes popullore nga Kosova, besohet se kenga do te kthehet nje nder hitet e sezonit dimeror. posted at albavipnews.blogspot.com. Nderkaq edhe Rozana Radi, eshte nje nder kengetaret e cila ka sjelle te riperpunuara kenge te muzikes popullore duke i rikthyer ne vemendjen e publikut e duke i shnderruar ne hite. /bluetooth/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Sunday, 23 October 2011

Ramadan Krasniqi Kengetari i Zemrave...

Dani “Me kenget e zemres”

Ka ze te embel. Kendon bukur. Kryesisht zeri i tij pershtatet me se miri me baladat e dashurise. Ramadan Krasniqi - Dani, pas vetes ka radhitur nje armate te madhe konsumuesish te kenges se tij. Me nje bagazh te madh krijimi, me shume turne e cmime, Dani mund te radhitet ne kategorine e kengetareve me te suksesshem te estrades. Sot ai i ka njezetetete albume dhe nente videoklipe.

Ka kohe qe zeri i tij ka pushtuar shume veshe te muzikes. Nje kengetar teper i thjeshte dhe gjentil, e sheh duke zvarritur nje cante ne Aeroportin e Prishtines. Jeta e Danit, vertet i ngjan nje Odiseje. Panderprere duke udhetuar. Nje kembe ne Kosove, nje ne Evrope.

Kengetari me melankolik dhe emotiv, por edhe kengetari i baladave, Ramadan Krasniqi-Dani, gjithsesi eshte nder kengetaret e rralle te estrades sone, qofte per stilin e tij te vecante, qendrimin ne skene, modestine, por edhe interpretimin e teksteve shume te fuqishme me elemente dhembshurie, emotive, perkushtuese dhe prekese.

Friday, 16 April 2010

Ramadan Krasniqi DANI ne VIP Shpija

VIP Shpija: Ramadan Krasniqi DANI mysafir, 16 Prill 2010 (16.04.2010)

I mrekullueshmi Dani me zerin e tij fantastik ka argetuar banoret e shtepise dhe publikun ne mbremjen e sontme. Ende pa u "sheruar" mire nga surpriza e mbreme kur ishte mysafir Labi, banoret u befasuan kendshem me prezencen e Danit. Dani i plotesoj deshirat e banoreve duke kenduar sipas kerkesave te tyre. Si mjeshter i balades sic eshte, me zerin e tij melankolik e beri Rozanen te qaj. Natyrisht per nje moment te shkurter, pasi ajo me pas u ciltersua prape dhe mori mikrofonin vet dhe kenaqi publikun dhe banoret me disa kenge nga repertoari i saj i preferuar.

Rozana qan... ah more Dani, Dani cka je ti! I mrekullueshem!


- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Dani in VIP Shpija

The marvellous Dani with his fantastic voice has entertained household and the public on the evening of tonight. Still no good by being smart surprises of the evening when he was a guest Labi, people were nice surprised by the presence of Dan. Dani meet the desires of the residents by singing their requirements. As balades master as it is, with its melancholy voice Rozanen made to cry. Of course for a short moment, as it then was cheer up again and took microphone and satisfy the public and people with some songs from her favorite repertoire.
]]

Sunday, 21 June 2009

Ramadan Krasniqi DANI, Intervista "VIP Press"

Ramadan Krasniqi DANI
/photo video art/

Interviste me Ramadan Krasniqin DANI
KUR KENDON DHE QAN ZEMRA...

Kengetari me melankolik dhe emotiv, por edhe kengetari i baladave, Ramadan Krasniqi-Dani, gjithsesi eshte nder kengetaret e rralle te estrades sone, qofte per stilin e tij te vecante, qendrimin ne skene, modestine, por edhe interpretimin e teksteve shume te fuqishme me elemente dhembshurie, emotive, perkushtuese dhe prekese.

"Moj katile", "Tradhtare", "Duro zemer", "Ndahet zemra", "Me 7 dry", "Ti qe fike shpirtin tim" jane vetem disa nga kenget qe prekin cdo zemer sado e ngurte qofte ajo. Por sic ndodh shpesh ne jete, jeta e ka edhe anen tjeter, ate te erreten. Ramadan Krasniqi-Danit, kohe me pare i eshte shkeputur nga kjo jete vetem fizikisht, bashkeshortja tij, duke e lene artistin te vetmuar dhe me vaj, por serish te mbushur me kenge, sepse per Danin - "Vaji i burrit", qenka kenga. Duke perfille kete postulat, ai ketyre diteve, bashkeshortes se tij, mikes se jetes, i ka kushtuar kengen "Jeta pa ty", qe sic del nga teksti dhe interpretimi, eshte nje jete e rende dhe teresisht ndryshe. Jeta, shpesh di te jete e padrejte dhe plot ironi, megjithate ajo mbetet enigme dhe ketu qendron madheshtia e saj. Kenga perkushtuese e Danit per miken e tij, beri qe ne ta zhvillojme kete bisede, natyrisht duke e kuptuar dhe falenderuar qe po ia trazojme ndjenjat dhe emocionet.

Dani, cka te themi, e ke pasur veshtire ne te dyja momentet: edhe kur e ke percjellur miken per ne boten e amshueshme, por edhe sigurisht, kur ia keni kushtuar baladen, do te thoshim emblematike "Jeta pa ty" qe eshte nje lament per te gjitha dhembjet?

Dani: Ne te dyja rastet e kam pasur veshtire, dhe vet titulli i kenges ‘Jeta pa TY’, mendoj se i shpjegon qarte ndjenjat e mia, te cilat ne kete rast i kam ndare me publikun, sepse mendoj se kenga eshte nje teme realitet per shume njerez.

Keni renkuar dhe keni theksuar se po ju mungon prezenca e saj kur e ‘pini kafen e mengjesit vetem’ dhe shfaqni nje proteste te heshtur ‘...se Vitin e Ri nuk do ta prisni bashke’. Kujt i drejtohet kjo proteste? Mos valle Zotit?

Dani: Jo, asnje here. Dani beson ne Zotin dhe cfaredo qe jeta i sjelle dikujt, duhet te pajtohet me te, sepse eshte ajo qe e ka caktuar Zoti. Nje pasionant i vargjeve te bukura me kujtohet se thote: ‘Nuk ka njerez te medhenj ne kete Bote, por ka sfida te medha, te cilat njerez te thjeshte sikur une dhe ti, i takojne dhe duhet te perballen me to’.

Ne popull ekziston thenia ngushelluese "Ka qene e shkruar nga Zoti" . A pajtohet njeriu lehte me kete thenie?

Dani: Jeton me dhembje, por duhet te pajtohet.

Ne nje proverb thuhet se pranvera i merr te bukurat...

Dani: Po dhe thuhet se Njerezit e mire, Zoti i do dhe i merr me heret per vete.

Kenga juaj ngerthen ne vete perkushtimin dhe apelin per tu mbajtur si burre edhe ne raste te renda?

Dani: E thashe, kenga e dedikohet gruas time, por ne kete kenge mendoje se gjejne forcen edhe shume zemra te tjera te thyera te publikut, te cilin e dua shume e qe pikerisht ata me dhane forcen qe t’i kthehem kenges prape. Normalisht sic e kam thene me pare, vajzat dhe djali kane qene ata qe e kane sjelle vendimin definitiv per te vazhduar me kengen.

Pse titujt e disa kengeve tuaja jane ne shikim te pare jane shume te rende. A kane adrese te caktuar keto kenge?

Dani: Asnje kenge ne jeten time, nuk ka pasur te beje me mua, pervec kenges ‘Jeta pa Ty’. Por pse jane te renda mendoje se si popull si komb jemi shume te paster, dhe kohe pas kohe na kane percjelle realitete te ndryshme emotive. Jane shume realitete qe ndonjehere e bejne kengen te rende, duke ja ruajtur realitetin apo te perditshmen.

Vleresoheni si "Bilbili i Kosoves", per te mos thene Pavaroti i Kosoves...

Ramadan Krasniqi DANIDani: Ndjehem mire, kur publiku thote keshtu…, epo me larguat pak nga tema, por ketu dua tua them, se kete epitet kete titull joformal, para pak vitesh ma ka shprehur, e madhja e zerit shqip, zonja e nderuar Nexhmie Pagarusha, te ciles i perulem me mikrofon. Nexha, eshte me te vertete institucion e muzikes. Eshte e madhe. I respektoje edhe koleget tjere. Per vete, nese jam Bilbili i Kosoves dhe Pavaroti i Kosoves, atehere i falenderohem Zotit, per zerin dhe publikut per perkrahjen.

Keni deklaruar se keni pezulluar koncertet per t’iu perkushtuar femijeve, te cilet kane nevoje per ngrohtesine tende. Cka keni nga femijet?

Dani: Jane 3 vajzat, Fjolina, Dona e Fjanda dhe djali im Andi. Jane keta kater margaritare qe kurorezuan jeten time te lumtur me te ndjeren gruan time, Eminen.

Nje kenge ia keni kushtuar edhe djalit "Andit", i cili ka ardhe ne kete jete pas disa vajzave. Ne kete kenge mes tjerash uroni qe ai te rritet me babe e nene. Si reflektohet kjo te Andi?

Dani: Andi po mbahet si burre. Eshte tip qe s’flet shume. Po i kalojme ditet bashke…

A do t'ju trashegoje dikush nga femijet ne rrugen tuaj dhe a do t'ia kishit preferuar ndonjerit "zanatin" tuaj?

Dani: Po, nese ata do te kishin deshire, por mendoj se muzika dhe kenga nuk shkon me zor. Ne kemi shume kengetare qe duan tua lene femijeve kengen por deshtojne. Andi e do futbollin, e ka pasion dhe le ta vazhdoje, une nuk ia prishi qejfin.

Pasi eshte ndare zemra, pasi jane keputur edhe fjalet, megjithate ju keni vendosur t’i thuani zemres: "Duro zemer". Shpresojme se do ta mundni dhembjen, lengaten dhe do ta mbyllni ate "Me 7 dry" per te na dhene edhe me tutje kenge te bukura dhe me permbajtje te hareshme.

Dani: Nese eshte kjo pyetja u fundit, dua t’u them se kjo eshte intervista qe me ka dhene force. PO, DANI do te te vazhdoje me kenge deri ne frymen e fundit ne kete Bote, deri atehere kur publiku mendon se DANI i duhet kenges. Edhe njeqind here po te lindja, ne preher te kenges do te vdisja. Faleminderit per kohen tuaj. Respekt. /gazmend kajtazi/vip press/telegrafi/21.06.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

WHEN a weeping heart sings

With melancholic singer and emotiv but singer saga, Ramadan Krasniqi-Dani, however, is among the singers rarely estrades our cake for his special style, stay at the scene, modestine, but the interpretation of texts with very strong elements of compassion, emotive, perkushtuese and touching.

"Moj katile", "traitress", "heart patient", "divided heart", "The lock 7", "You who turns off my soul" are only some of which touch every heart kenge however if it is solid. But as often happens in life, life has other hand, that of erreten. Ramadan Krasniqi-Dani, long ago it is disconnected from life just physically, his wife, leaving the lonely artist and oil, but again be filled with songs, because for Dani - "the oil man", qenka kenga. By consider this postulate, these days he, his wife, mikes life, has dedicated song "Life without you", as emerges from the text and interpretation, is a serious and be entirely different. Life often know to be unfair and full of irony, however, it remains the puzzle and here lies its greatness. Kenga perkushtuese of Dani for his Mycenaean, prompted us to develop this conversation, of course, by thanking and understand that it is trazojme feelings and emotions.

Dani, what say, have been difficult in both moments: when you follow in the Mycenaean world and amshueshme, but certainly when we have dedicated baladen will thoshim emblematike "Life without you" is a lament for all the pain?

Dani: We both cases have been difficult, and its title song 'Life without YOU', I think that explains my feelings clear, in this case which I share with the public, because I think that is a topic kenga reality for many people.

Renkuar you and you're stressing that its presence is absent when 'the morning only drink coffee' and a show of silent protest '... that the New Year would not expect together'. Who addresses this protest? Lord Do not dance?

Dani: No, no here. Dani believes in God and whatever life brings someone to agree with, because that is what the Lord has appointed. A passionate verses of the beautiful to remember that says: 'There are large people in this world, but there are major challenges, which the simple people like you and I, belong to and must face them'.

We consoling people saying there "has been written by God." A man light agree with this statement?

Dani: lives with pain, but must be reconciled.

We say that a proverb makes a beautiful spring ...

Dani: Yes, and reportedly the best people, and the Lord will take with them early on.

Kenga your own dedication and includes the appeal to be held as men in serious cases?

Dani: And I said, song dedicated to my wife, but we think that this kenge force also find many other broken hearts of the public, whom I love very precisely the force that gave them the song back to back. Normally, as I said before, daughters and son have been those who have brought the final decision to continue with the song.

Why do some titles of your songs are at first sight are very serious. Have the address given these kenge?

Dani: No kenge in my life, there have been no deals with me, except the song 'Life without You'. But why are serious as people think that as a nation we are very clear, and occasionally we have followed different emotive realities. Are many realities that occasionally makes a serious song, saved by the reality or daily.

Vleresoheni as "Bilbili Kosovo", if not Pavarotti Kosovo ...

Dani: I feel better, when the public says so ... Well, with little left of the topic, but here I want your say, that this informal epithet this headline, my first few years has indicated, the great voice of English, honored lady of Nexhmi Pagarusha, which descend to the microphone. Nexhat, really is an institution of music. It is great. I respect the other colleagues. For them, if I Bilbili Kosovo and Kosovo Pavarotti, then falenderohem of God, the Voice and the public to support.

You stated that you have suspended concerts dedicated to children who need warmth and effort. What have the children?

Dani: Jae 3 girls Fjolina, Dona of Fjanda and my son Andy. These four are the pearl kurorezuan my life to be happy with my wife ndjeren, Eminen.

We have a song dedicated to the son "Andy", who has come in this life after a few girls. In this kenge among others uroni it increases with daddy's articles. As reflected in this Andy?

Dani: Andy is being held as men. It is that type s'flet more. Is spend days together ...

Will someone take you by your children on the path and would have preferred to any "trade" your?

Dani: Yes, if they would like, but I think that music and kenga not going hard. We have many songstress who left your children song but fail. Andy loves football, has a passion and let them continue, I do not breached please.

Once the heart is divided, as the words are tired, however you decided to tell heart "heart patient". We hope they will able pain, lengaten and will close it "with lock 7" to give us even further and beautiful songs with content Të hareshme.

Dani: If this is the last question, I want to tell you that this is an interview that has given force. YES, Dani will continue with kenge up in the spirit of the last in this world, so if the public thinks that Dani needs song. And here is a hundred to the east, lapful song contest will vdisja. Thanks for your time. Respect.
]]

Saturday, 8 November 2008

Insomnia Club: Dafina Zeqiri, Anduena e Labinot Tahiri, Dani

Insomnia Club 15 Nentor 2008
/photo insomnia/

E SHTUNE, ME 15 NENTOR 2008

Dafina Zeqiri (Per here te pare), Anduena e Labinot Tahiri, Ramadan Krasniqi DANI
DJ Backy, DJ Naimi

Hyrja falas per femra deri 23:00!

INSOMNIA Disco Club
Lausanne Zi En Reculan
1024 ECUBLEN (VD)
mob: +41 (0) 79 230 66 38

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online