All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Rina Bilurdagu. Show all posts
Showing posts with label Rina Bilurdagu. Show all posts

Sunday, 19 February 2012

VIP Ballina: Revista INTERVISTA - 18 Shkurt 2012

Revista INTERVISTA, 18 Shkurt 2012
  • Alketa Vejsiu dhe Vera Grabocka, te gjitha sekretet e suksesit. Gjithcka, para finaleve te medha
  • Fejohet Linda Halimi
  • Poni i ze vendin Aferdites
  • Genta Ismajli ndryshe!
  • Visar Vishka i "Ballkan Bazar": Habitem me fatin qe kam!
  • Rina Bilurdagu: Nuk me pelqyen? Eshte ceshtje shijesh...
  • Ku gjendet sot Amsera?
  • Nora Asani: Nuk zhvishem si Anxhela!
  • Mimoza Shkodra: I kam premtuar vetes!
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
INTERVIEW Magazine, 18 February 2012
Alketa Vejsiu and Vera Grabocka, all the secrets of success. All, before major finals
Linda Halimi betrothal
Poni replaced Aferdita
Genta Ismajli different!
Visar Vishka of the "Balkan Bazar": I'm surprised with my own fate!
Rina Bilurdagu: They did not like me? Is a matter of taste ...
Where is Amsera today?
Nora Asani: I do not undress as Angela!
Mimoza Shkodra: I promised myself! ]]

Wednesday, 15 February 2012

Talentet kosovare zbulohen jashte vendit


Per mungese te nje licence kombetare, keta talente jane detyruar qe aftesite e tyre t`i sprovojne ne spektakle televizive te organizuara ne Shqiperi, Kroaci, Bosnje- Hercegovine e Gjermani.

Ne reality-show te formatit boteror, si “The Voice” apo “X-Factor”, brenda nje periudhe njevjeçare jane zbuluar gati dhjete talente muzikore kosovare. Per mungese te nje licence kombetare, keta talente jane detyruar qe aftesite e tyre t`i sprovojne ne spektakle televizive te organizuara ne Shqiperi, Kroaci, Bosnje- Hercegovine e Gjermani, shkruan “Koha Ditore”.

Mungesen e nje spektakli kesisoj te rinjte e shohin si hendikep, nderkaq njerezit e sferes se muzikes si mision ta pamundur, shkaku i kostos. ”Per emisionet ‘The Voice’ apo ‘X-Factor’ duhet te merret licenca nga kompanite perkatese dhe kushtojne shume”, ka thene Florent Boshnjaku, kompozitor kosovar. Ai thote se ne Kosove keta talente nuk kane perkrahje. “Askush nuk e çan koken te mendoje dhe te investoje per talente te rinj”, ka kritikuar ai.

Tuesday, 14 February 2012

Elton Deda: Boll me racizem...

Debate për fituesin e “The Voice”, Elton Deda: Thirrini mendjes, boll me racizëm

“Jam duke lexuar komentet raciale drejtuar se njejtes race, ku me dhimbje konstatoj se fisnikeria e kombit eshte ne zhdukje e siper. “The Voice of Albania” i ka sherbyer bashkimit dhe jo percarjes. Thirrni mendjes sa nuk eshte vone”. Me keto fjale i eshte pergjigjur kantautori i njohur Elton Deda, te gjithe atyre qe kane shkruar neper internet se Rina Bilurdagu, 18 vjecarja nga Prizreni, nuk duhet te ishte shpallur fituesja e talent show-t “The Voice of Albania”.

Shume persona ne rradhet e publikut kane bere tifozllek per konkurenten e skuadres se Elton Dedes – Marsela Cibukun, 27 vjecaren qe jeton prej vitesh ne Itali, ku edhe kendon live, e cila sipas supozimeve paraprake mendohej te ishte fituesja e ketij spektakli.

Rina Bilurdagu: Prisja te ndodh mrekullia dhe ndodhi...

Rina Bilurdagu: Fitorja me duket si nje enderr

Rina Bilurdagu perjeton ende emocionet e fitores ne “The Voice of Albania”. Vajza 18-vjecare nga Prizreni ka triumfuar.Rina eshte e vetedijshme qe e pret nje rruge e gjate drejt muzikes, por eshte e gatshme te behet pjese e saj. “The Voice of Albania” i ka hapur shume rruge.

Kontrata me “Universal Music” e pret. Me te zhvilloi nje interviste gazeta “Shqip”.

- Ti je kurorezuar fituesja e edicionit te pare te “The Voice of Albania”. Pas emocioneve te finales se madhe, cilat jane perjetimet e oreve te para?
Rina: Ishte dicka e papritur, por me erdhi si shperblimi me i mire pas gjithe asaj pune te lodhshme. Gjithe mundi i ketyre javeve u kurorezua me nje sukses shume te madh dhe per kete jam shume e lumtur. Nga fakti qe ne te katert ishim ne finale mund te prisnin gjithcka, por konkurrenca ishte aq e forte sa nuk ma merrte mendja. Prisja te ndodhte mrekullia dhe ndodhi.

Friday, 10 February 2012

Rina Bilurdagu nga Prizreni fiton “The Voice”

Më në fund një talente nga Kosova ka fituar në edicionin e parë të “The Voice of Albania”. Kanë qenë plot pas 17 javë sdida, garë dhe show ky i talenenteve në Top Channel, duke nxjerrë kështu edhe fituesen. Është Rina  ajo që ka triumfuar në edicionin  e parë të “The Voice of Albania”.

Rina ka qenë pjesë e ekipit të Alma Bektashi . Ajo është shprehur e lumtur që ka fituar këtë garë pasi që ishte kthyer nga Italia për t’u bërë pjesë e “The Voice”. Rina Bilurdagu  me fitimin e kësaj gare ka përfituar edhe një kontratë dy vjeçare me kompaninë diskografike “Universal”. E dyta ka dalë Marsela që ka qenë pjesë e ekipit të Elton Dedes, ndërsa dy finalistët e tjerë që janë renditur në vendin e tretë dhe të katërt janë Lundrimi dhe pesëmbëdhjetë vjecarja Enrika.

Nata finale ka qenë jashtëzakonisht interesante dhe më përplot muzikë e zë nga këngëtarët. Sipas organizatorëve “The Voice of Albania” edicioni i dytë do të nisë së shpejti. Ky edicion i parë është ndjekur me të madhe edhe në Kosovë/Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rina Bilurdagu from Prizren wins "The Voice"

Finally, a talent from Kosovo has gained in the first edition of "The Voice of Albania". Have been filled after 17 weeks sdida, race and show that the talenenteve on Top Channel, thus drawing the winner. Rina is one that has prevailed in the first edition of "The Voice of Albania". Rina has been part of a team of Alma Bektashi. It is expressed happy to win this race after being returned from Italy to become part of "The Voice".

Rina Bilurdagu to the acquisition of this competition has received a two year contract with the company Discography "Universal" has emerged in the second Athinë.E Marcel has been part of a team of Elton Dede, while two other finalists were ranked in third place and the fourth and fifteen-year-old Enrique Navigation. The final night was extremely interesting and full of music and sound from the singers. According to organizers, "The Voice of Albania" second edition will be launched soon. This first edition is followed by increasingly in Kosovo / Albavipnews /

Monday, 6 February 2012

Rina Bilurdagu, e vetmja finaliste nga Kosova ne "The Voice"...

Rina, e vetmja kosovare finaliste

Tashme dihen finalistet e spektaklit te madh te talenteve, “The Voice of Albania”, ndersa zgjedhjet e bera ne nje mbremje te jashtezakonshme kane mundur te lene shume pretendente ne lot, edhe pse ishin plotesisht meritore.

Nga spektakli jane larguar Xheraldina Berisha, Drilon Shala dhe sensacioni Ylli Limani, te tre keta nder zerat me te bukur te spektaklit, por qe pas gjysmefinales te mbajtur te premten do te kthehen ne Kosove. Pos tyre eshte larguar edhe Arilda nga ekipi i Alma Bektashit.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online