All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Rina Fermini. Show all posts
Showing posts with label Rina Fermini. Show all posts

Wednesday, 14 April 2010

Rina Fermini: S'Mundem Pa Cokollate!


/photo public domain/

Rina Fermini, e dashuruar ne cokollata...

"Kohen me te madhe dua t’ja kushtoj vellaut tim Artanit i cili eshte vetem 6 vjec dhe ka shume deshire te luaj kurse une me gjithe qejf I’a plotesoj deshiren sepse ai me zbukuron diten...", thekson kengetarja

Si do ta pershkruanit veten me pak fjale?

Vajze e thjeshte, e sinqerte si gjithe tjerat, kam respekt per te gjithe.

E ke menduar se per nje kohe shume te shkurter do behesh e njohur dhe si e vogel a keni kenduar ndonjehere?

Te them te drejten une prej ne femijeri kam kenduar, publiku im i pare ka qene familja, gjithmone e kam ditur se do te behem kengetare nje dite kur te rritem, por se kam pritur nje sukses aq te madh per shume pak kohe, sukseset erdhen shpejt e une i mireprita (qesh).

Nga kush keni pasur perkrahjen me te madhe gjat kesaj kohe dhe kush ju shtyri te mereni me muzike?

Kuptohet qe kam perkrahje familjare, po te mos ishin ata une sot nuk do isha ketu ku jam thjesht nuk do kisha asgje, ata me mundesuan kete apo te them e realizuan endren time dhe une i falenderoj shume qe gjithmone dine te me kuptojne dhe me tolerojne gjithcka qe une dua asnjehere nuk thone Jo. Por pa e haruar iniciatorin me te madh qe une te merem me muzike, motra ime e cila eshte me mua ne cdo moment per gjithcka qe me nevojitet, them se e kam krahun tim te djathte....

Pervec qe argetoheni neper mbremje ku jeni e ftuar te kendoni, preferoni jeten e nates me shoqeri?

Po s’jam nga ato qe dalin shpesh, vete obligimet nuk me tolerojne, me duhet te kujdesem per gjera te tjera me te rendesishme, tani kam nje grumbull provimesh te cilat duhet ti kaloje por prap se prap kur kam kohe me te lire dal me gjithe qejf, e dua jeten e nates dhe mundohem te shijoj max kur mundem....

Sa ju jep mundesine vendi ku jeton qe te ndiheni si fytyre publike, tashme qe jeni bere e njohur, komentoheni nga njerezit rruges, a ju ka ndodhur te gjuajn fjale dhe komente negative?

Me jep mudesine edhe ate shume bile s’me lene rehat nga ngacmimet edhe ne vetesherbim s’mundem te shkoj lire ose do e leshojne kengen neper celulare ose do gjuajn lloj lloj fjale por shume pak kam degju rruges fjale te keqija nga ato te cilat i kam degjuar duke u komentuar rruges kane qene me shume te mira e ajo me e shpeshta “EYY O TI QE KJO KAQURELJA”, (qesh) por sidoqofte s’me pengojne fjalet e askujte qofte e mire apo e keqe gjitha i mirepres.

Ne jeten e perditshme,pervec obligimeve shkollore,si duket nje 24 ore?

24 oreshi nje dite e lodheshme per mua por edhe e lumtur prane familjes gjithmone ndjehem ngrohet, naten nuk flej mezi pres te zbardh drita sepse ri deri ne oret e mengjesit shkruaj tekste, mesoj, shikoj tv, lexoj ndonje liber, etj. Pastaj bie te flej afer ores 06 te mengjesit kurse zgjohem ne oren 14 kur s’kam obligime e kur kam pune atehere s’flej as 4 ore e keshtu me radhe, mengjesin nuk e ha kurre veq drekes i ndihmoj mamit kur jam ne shtepi i vizitoj te afermit e mi por kuptohet kohen me te madhe dua t’ja kushtoj vellaut tim Artanit i cili eshte vetem 6 vjec dhe ka shume deshire te luaj kurse une me gjithe qejf i’a plotesoj deshiren sepse ai me zbukuron diten...

Si tip dukesh shume e qete,por ne rastet kur situata te del nga kontrolli, cfare te qeteson?

Po eshte fakt qe jam tip shume i qete por kur dal jashte kontrollit eshte Cokollata ajo e cila me sheron, medikament i vertete per mua me shliron nga te gjitha, zbut nervat e mia (qesh), them se jam e varur nga Qokollata shumica s’me besojne kur them qe s’mundem pa Qokollate e veqenerisht per kesi lloj situata me nevojitet shume dhe gjithmone i mbaj me vete.

Qe ne paraqitjet e para ke qene shume e pelqyer nga publiku, keni ndonje staf te caktuar profesionist te cilet meren me perkujdesjen tuaj: make up, veshje, koreografi, zgjedhje te kengeve,punim te videoklipeve ?

Po kuptohet qe kam, per make up tim deri me sot eshte perkujdesur Studio In, Studio S, por ka edhe salone te tjera qe kujdesen per mua por keta dy jane me profesional qe jam e kenaqur shume nga puna qe bejne per mua, e sa i perket veshjes e bej vet perzgjedhjen kam shije te mire, me ndihmojne edhe motrat por shpesh me ndodh te bej shooping jashte Maqedonise ku ka perzgjedhje shume te mire, per veshje s’me nevoitet stilist mendoj qe gjithkush e di per vete cka eshte e mire e cka jo.

Edhe pse suksesi nuk ka fund, ke konsideroni si sukses me te madh deri me tani ?

Pjesemarja ime per 14 shkurt ne Norvegji eshte e paharruar, isha ne mesin e shume yjeve sic jane Adelina Ismajli, Xheza, Ryva si dhe prezantusi i RTV21 Labi ku kaluam shume mire, une e vecoj kete dite sepse ngela e befasuar nga pritja e publikut, me ngrohen shpirtin duartrokitjet e publikut, them se ishte hera e pare qe kendoj ne Norvegji, kam kenduar edhe neper vende te tjera por kjo me ka lene shume mbresa sepse me priten shume ngrohet sikur te kisha kenduar me vite, u befasova shume, une kete e konsideroj si sukses shume te madh per mua qe arrita te fitoj edhe publikun e diaspores dhe qe me dha vullnet per te punuar edhe me shume..

Momentalisht cka je duke punuar?

Po punoj per nje video klip te ri i cili ka filluar te me mer shume kohe ka shume angazhim, sepse kesaj radhe po pergaditet dicka shume e vecant dhe shume e ralle, jam duke bere dicka qe se ka bere askush, por kuptohet veq kesaj po pregadis edhe kenge te reja te cilat do te keni mundesi ti degjoni se shpejti kurse per klip s’do kisha dashur te komentoj me shume le te mbetet sekret se cka do t’ju sjell se shpejti.Dicka me personale:

Cfare do te ndryshonit tek vetja?

S’dua te hy ne mekate me Zotin jam e kenaqur keshtu si me ka krijuar dhe s’do kisha ndryshuar asgje tek vetja ime, me pelqen keshtu si dukem mendoj qe s’kam nevoje per ndonje ndryshim, dua te jem sa me natyrale.

A jeni xheloze?

Aspak bile nuk kam xhelozi ndaj askujt gjithe i dua i respektoj nuk ju flas pas shpine nuk ekziston xhelozi tek une..

Po tolerante?

Po jam shume tolerante toleroj shume gjera por kur te me vijne ne maje te hundes di te behem edhe agresive. Nese te jap gishtin mos ma mer edhe krahun, keshtu thote fjala e urte popullore (qesh).

Miku yt me i ngushte? Po mikesha?

Sot s’ka as mik e as mikeshe as me pak te ngushte, kam miq te thjeshte qe e kaloj diten me ta ose me sakt qe i njoh me gjate dhe qendroj me ta por miq te ngushte s’kam veq motrave, mamit, qe flas lire me ta dhe ju besoj plotesisht tjere s’kam, s’dua te kem miq te ngushte sepse nuk i besoj askujt kurse familja ime nuk me gjuan me thike pas shpine dhe mendoj qe vetem keta i kam miq te jetes...

Momenti juaj me i preferuar?

S’kam ndonje moment te vacant, gjitha i preferoj..

Ka shume sekrete te fshehura ne shpirtin tuaj?

Te gjithe kane sekrete poashtu edhe une kam te cilat i mbaj te fshehura ne shpirt dhe s’do ti dije askush vec Zotit

Keni derdhur lot ndonjehere?

Asnjehere per askend s’kam derdhur lot, sot askush se meriton lotin, vec asaj qe me ka lindur..

Per ju nje mashkull kur mund te quhet i bukur?

Kur te jete vertete i bukur (qesh), tallem shume pak e vleresoj bukurine e jashtme, dua te jete me shpirt e zemer te mire te jete i sinqerte dhe te mos me tradhetoje, une kete e konsideroj bukuri shpirterore kurse ajo fizike s’luan rol te madh sepse nuk eshte vetem per mua eshte edhe per tjerat e une s’dua te ndaj me askend (qesh). /blerand rexhepi/prill 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Rina Fermini, in love with chocolate ...

"Great time with my brother I would like to dedicate Artanit who is only 6 years old and has more desire to play and I'd love I'a fill with desire as he decorates the day ...", the singer states

How would you describe yourself in few words?

Simple girl, sincere as all others, have respect for all.

And you thought that for a very short time will become known and how little did you ever sing?

I say the right from the childhood I sing, my first audience was family, I always knew it would one day become a singer when I grow up, but I expected a huge success for so very little time, success came I was quickly welcomed (laughing).

Of whom have had greater support during this time and he drove you to mereni with music?

It is understood that I support the family, unless they were I was not here today where I just would not have anything, they have enabled or tell my endren realized I always thank the many who know of to understand and tolerate I love everything I never say no. But without the great initiator forgotten that I merem the conservatory, which is my sister with me at every moment for everything I need, I tell my right arm ....

Besides that plays throughout the evening where you are invited to sing, prefer the night life in society?

But those who come s'jam often tolerate them with no obligations, the need to cater for other things more important, now I have a pile of exams that must elapse but yet when I have free time to get to I'd love, I love the night life and try to enjoy the max when I can ....

What gives you the opportunity to live where you feel like celebrities, now that you become known by people komentoheni road, do you happened to throw words and negative comments?

It gives me even more even mudesine am not left alone by the supermarket I can not even bothering to go free or will issue mobile song or shoot through all kinds of words but very few have heard of bad road comes from those that I heard the comment by road have been very good with it with the frequent "EYY YOU THAT THIS KAQURELJA O" (laughs) but am not however prevent askujte words if good or bad all is welcome.

In everyday life, except for school obligations, apparently a 24 hour?

24 oreshi lodheshme a day for me but happy at the family always feel heat, night sleep not hardly wait for the new light of dawn till the morning hours writing articles, learn, watch tv, read a book, etc.. Then fall to sleep next to clock 06 in the morning and wake up at 14 when I have work obligations when I s'flej then 4 hours or so on, do not eat breakfast lunch ever gotten the help mom when I'm at home visit my relatives but of course the great time I would like to dedicate my Artanit brother who is only 6 years old and has more desire to play and I'd love i'a fill with desire as he decorates the day ...

How very cool dude look, but when out of control situations, what to qeteson?

What is the fact that I am very quiet type but when get out of control that it is chocolate with Sheron, drug shliron true for me from all calms my nerves (laughing) I say that I am dependent on Qokollata most s 'me I can not believe when I say that without the veqenerisht Qokollate to sort the situation Likewise, need more and always carry.

Since the first appearances have been very liked by the public, have any particular professional staff who rented your care: make up, dress, choreography, choice of songs, video clips works?

But understand that I, for my make up until today is care In Studio, Studio S, but there are other Points to look for me but these two are professional that I am very satisfied by the work that make for me, as make regarding their selection of clothes I taste good, but to help the sisters often do shooping occurs outside Macedonia where a very good selection for clothing designer I am not required that everyone knows for themselves what is good and what not.

Although success has no end, as you consider the biggest success so far?

My Participation for February 14 in Norway is truly unforgettable, I was among many stars such as Adelina Ismajli, playing, and petro prezantusi of RTV21 Labi where we spent very well, I insulate this day remains as surprised by the public reception, the applause of the audience warmed spirit, this was the first time in Norway to sing, I sing the other places but this has left many impressions as much heat as expected with the church singing for years, was very surprised, I have I consider a very big success for me that I managed to win the audience given by diaspora and willingness to work even more ..

Currently, what are you working?

Yes I work for a new video clip which has begun to get more time is more commitment, because this time is prepared something very special and very rarely, I'm doing something nobody has done it, but this is already understood prepare the new songs that will have the opportunity to listen to clips soon and I would not want to comment more, let it remain secret of what will bring you soon.

Something personal

What will change in ourselves?

HY S'dua of the sins to God I am so happy as I had created and would not change anything to myself, so I like that I look like I have a need for any change, I want to be as natural.

Are you jealous?

Not even I have no jealousy towards anyone I respect all of you do not talk back to me there is jealousy ..

Being tolerant?

Yes I am much more tolerant countenance, but when the come on top of the nose know to become aggressive. If you give me the finger not get the arm, so says the popular proverb (laughing).

With your close friend? What girlfriend?

Today has no friend or girlfriend or less close, I have friends who simply spend the day with them or know the exact term and stay with them but I have gotten close friends sisters, mom, that free talk with them and believe you have no other fully, s'dua to have close friends because they do not believe anyone but my family hunts not with the knife back and think that only I have these friends of life ...

Your favorite moment?

I do not have any vacant moment, all i prefer ..

There are many secrets hidden in your soul?

All are also secret that I have to keep hidden in the soul and nobody can stop you already know the Lord

Have you ever shed tears?

I have never shed tears for anyone, no one that deserves tear today, what has already born ..

For a man when you can be called beautiful?

When to be really nice (laughs), very little of the prize fool external beauty, love of life with heart and soul good to be honest and not with tradhetoje, I consider this spiritual beauty and physical it s'luan major role because not only is well for me and I s'dua others to share with anyone (laughs).
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online