All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Robert Ndrenika. Show all posts
Showing posts with label Robert Ndrenika. Show all posts

Wednesday, 11 January 2012

Aktori Robert Ndrenika feston sot 70 vjetorin

Aktori i skenës dhe filmit shqiptar, Robert Ndrenika, feston sot 70-vjetorin e tij të lindjes. Ndrenika prej 4 ditësh ndodhet në Gjermani.
Aktori i kushton shumë kohë gruas së tij, Polikseni që është tepër e sëmurë. Cifti jeton së bashku në Tiranë, ndërsa këtë përvjetor të 70-të, aktorit i duhet ta festojë në Gjermani. Artisti që mbahet mënd për Qazim Mulletin tek “Prefekti”, Vangjeli tek “Përrallë nga e kaluara”, babai “Në shtëpinë tonë”.

Por dhe për interpretimet e tij në filmat si “Shi në plazh”, “Kapedani”, “Nëntori i dytë” dhe së fundi në filmin “Kronikë provinciale", nuk ka vendosur të shkëputet prej saj./da.xha/BalkanWeb/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Actor Robert Ndrenika today celebrates 70 years

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online