All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Rovena Dilo. Show all posts
Showing posts with label Rovena Dilo. Show all posts

Monday, 7 October 2013

Rovena Dilo: Jam shume energjike dhe kam shume per te dhene...

Rovena Dilo ne "Kenga Magjike 2013"
Ne Europe me Rovena Dilon

Me kengetaren e mirenjohur te muzikes shqiptare, Rovena Dilo. Nje rrefim i sinqerte per gjithcka. Duke u ndalur jo vetem tek kenga me e fundit qe po ben buje per shkak te performances ndryshe qe Rovena Dilo solli ne “Kengen Magjike 2013”. Dhe per te vazhduar me nje retrospektive te rendesishme mbi fillesat e karrieres se saj. Ku sic pohon ajo, banaliteti ishte shume me i paket dhe servirja qe i behej tregut, goxha selektive. Por ajo qe ka qene e mbetet edhe me e rendesishme, perpjekja per te qene afer dhe ne sinkron me muziken evropiane, me me te miren e saj. Duke pasur si “idhuj”, emra te famshem te muzikes britanike, italiane, shume emra te famshem te muzikes rock te viteve ’80 e ’90, Rovena Dilo eshte mbrujtur me kete game te madhe muzikore dhe artistesh te medhenj. Gje e cila i ka sherbyer ne karriere, sepse nuk kishte kurre pse t’i trembej seleksionimit te rrepte qe u behej emrave te rinj ne muziken shqiptare te viteve te para-pluralizmit.

Saturday, 26 May 2012

Rovena Dilo vjen si prezantuese ne Cmimet "Kult"...

Rovena Dilo: Kam nje padurim artistik per nje kenge te re!

Ajo eshte nje nga artistet me te informuara, kulturuara dhe e pergatitur ne shume fusha te artit. Sa here qe bisedon me te, ajo mund te te tregoje gjera pafund; nga letersia, kinematografia boterore, show-bizz-i boteror, spektakli, lexuese e rregullt e gjithe revistave te famshme qe nga “Vogue”, “Elle”, “Maria Clair” etj., persos informacioneve dhe kultures se madhe muzikore qe per hir te se vertetes ne brezin e ri te artisteve gjendet me pakice. Eshte i gjithe ky “background” qe reflektohet ne sjelljet, ne zgjedhjet dhe iniciativat qe ajo ndermerr. Rovena Dilo, kengetarja qe shquhet per kenge te rralla, por ama cilesore dhe te spikatura, te marten ne mbremje do te vije ne rolin e prezantueses ne mbremjen “Gala” te ndarjes se cmimeve artistike te Akademise Kult.

Tuesday, 14 February 2012

Rovena Dilo: Nje dite ne kalendar nuk mjafton per te shprehur dashurine

Rovena Dilo: Per dashurine nuk mjafton nje dite ne kalendar

Kengetarja e mirenjohur flet per ndjenjat, ne nje interviste kryekeput per dashurine. Si e gjen ky Shen Valentin Rovena Dilon, dhe projektet muzikore per dy kenge te reja.

Shigjeta e Kupidit ka qelluar ne shenje edhe per te! Ndonese kunder rrymes dhe me perqasje teresisht jo konvencionale, per kengetaren e njohur te skenes shqiptare duket se vetem nje dite ne kalendar nuk mjafton per te shprehur dashurine. Dhe ne kete pike e ka fjalen per festen e Shen Valentinit, e cila eshte ne prag. Atmosfera e zhurmshme, me gjalleri njerezish neper rruget e kryeqytetit, mbushur me ngjyra e trendafila te kuq, “infekton” cdokend, perfshi edhe vete Rovena Dilon. Me gjithe deshiren per te mos i kthyer ndjenjat ne kryefjalen e dites se 14 shkurtit, e cila nuk do te mjaftonte per t’u ndier e plotesuar shpirterisht, kengetarja preferon te tjera forma te te festuarit, jo shume larg klisheve, por qe e plotesojne, sidomos kur prane ka njerezit e duhur.

Sunday, 4 December 2011

1 Mije Euro per Te kenduar ne Pervjetorin e Pavaresise...

Lulzim Basha zgjedh kengetaret e tij te preferuar, 1 mije euro per te kenduar ne 99-vjetorin e Pavaresise

Axhenda e aktiviteteve qe Bashkia e Tiranes organizoi ne Tirane per 99-vjetorin e Pavaresise te Shqiperise me 28 nentor, u mbyll me koncertin madheshtor te sheshi “Nene Tereza” ne Tirane, nje koncert qe nisi ne oren 18:00 dhe vazhdoi per ore te tera. Atmosfera festive e gjithe dites kulmoi me koncertin e madh, ku u pane te ngjiteshin ne skene disa kengetare te njohur. Skena u kthye ne nje show te vertete, kur kenduan me radhe kengetare, si: Elton Deda, Elvana Gjata, Flori Mumajesi, Mentor Haziri, Vedat Ademi, Ermal Mamaqi, Eneda Tarifa, Big Basta, Greta Koci, Rovena Dilo, Tuna Sejdiu, Noizy, Ronela Hajti, Samanta Karavella etj. Ne publikun me qindra persona te pranishem u nxeh atmosfera shume shpejt, ndersa mes tyre ishte kryetari i Bashkise, Lulzim Basha dhe bashkeshortja e tij. Ne kete koncert u duk se ishin shumica e kengetareve te momentit, qe natyrisht kane qene te perzgjedhurit e Bashes, duke u konsideruar dhe nder kengetaret e tij te preferuar.

Sunday, 4 April 2010

Rovena Dilo, Mezi Pres Te Behem Nene!

Rovena Dilo: Femija dhurate, mezi po e pres!

Pranvera eshte zgjimi i gjerave me te bukura… Ne pranvere te qesh syri, qesh qielli, gjerat kaltersohen…!” Keshtu e perkufizon stinen qe po kalojme kengetarja e mirenjohur Rovena Dilo, e cila edhe ne jeten e saj private, po perjeton nje pranvere te vertete. Ne kete interviste per “Bluetooth”, nderkaq kengetarja Dilo na tregon per klipin qe do te sjelle se shpejti, projektet e metejshme e pse jo do te mesoni edhe ndonje detaj te jetes se saj private. Le t’i zbulojme bashke me tej…

Rovena me cfare po merreni aktualisht?

Po pergatit nje klip me kengen e fundit qe u prezantua ne festivalin kombetar. Ne fakt kjo kenge nuk ishte e krijuar per t’u prezantuar aty, pasi qe ne fillim ishte menduar per t’u bere klip dhe po merrem aktualisht me realizimin e klipit te saj.

Eshte menyre juaja kjo qe prezantoni nje here kenget ne festival pastaj u realizoni atyre edhe klip (kam parasysh ketu rrugen qe ndoqi edhe kenga “Rrefimi”)?

Kenga “Rrefimi” u krijua per Festival dhe gjate kohes qe asaj iu be ajo padrejtesia qe e quaj une, per arsye se ajo kenge duhet te jetonte. Une mendoj se kenget e Festivalit kane nje jetegjatesi te shkurter. Mbarojne aty ku lindin, pervec kenges qe shkon ne Eurovizion. Keshtu mendova qe kenga “Rrefimi” e meritonte te kishte nje fytyre te sajen, e meritonte te kishte paraqtitje ndryshe. Dhe u krijua klipi i “Rrefimit”, qe eshte nje klip i mire sepse eshte nje kenge e mire. Po nuk ishte materiali muzikor i mire, nuk ka sesi te behet nje klip i mire. Armendi (Rrexhepagiq) dhe Aida kishin bere nje pune shume te mire dhe patjeter qe do te ishte nje humbje nese ajo kenge do te persekutohej ashtu sic u persekutua ne ato tre netet e festivalit. Do te persekutohej edhe nga une nese nuk do te behej nje klip. Pastaj kenget e mira ne nuk i bejme cdo dite; “Rrefimi” eshte nje kenge e tille, e mevetesishme. Kjo ishte pra rruga e “Rrefimit”. Kurse kenga “Pertej kohes” ka pasur destinacion thjesht klip. Pastaj kembengulja e udheheqesit artistik te Festivalit, telefonatat e shumta ma trondditen pak idene qe kisha per kengen.

Si e keni menduar klipin?

Klipi do te jete i thjeshte, do te jete simbolik, nuk do te jete shume nderrmie skenash apo veshjesh. Do te vijne ashtu sic vijne klipet e mia te thjeshta ne dukje por qe kane nje ide te qarte, apo nje simbol qe te percon nje ndjesi, nje emocion ndryshe nga realiteti praktik qe ne jemi mesuar. Kjo sepse une jam romantike, duke qene romantike une nuk mund te dal jashte kesaj edhe ne krijimtarine time. Kenga titullohet “Pertej kohes” dhe ideja ime eshte qe pertej kohes dhe hapesires te con vetem dashuria.

Klipi do te kete te njejtet autore si “Rrefimi”?

Po punojme bashke me Aleksandrin ende me idete per klipin. Une kisha disa ide te qarta, perderisa une kam bere edhe vargjet e kesaj poezie e frymezuar edhe nga muzika e krijuar nga Endri Sina. Dhe kenga sidomos ne hapjen e referenit qe do te shikohet kur te jete gati klipi, se ne festival ajo duke qene nje “live” i dobet, i tmerrshem do te thoja ka humbur shume, por kur klipi te jete i paster, i plote dhe cilesor ajo do duket me mire edhe kenga edhe fraza e folur dhe fraza muzikore. Dhe une kam ankth ashtu si edhe degjuesit e fansat e mi apo ata qe ta degjojne paster pa ato problematikat e ‘live’-t te Festivalit.

Perseri e zhgenjyer nga Festivali, Rovena?

Festivali ka zhgenjime. Zhgenime ka se del e treta, do te jesh e para, del e pesta do te jesh e treta e keshtu me rradhe. Zhgenjimi eshte pjese e konkurrimit. Dhe festivali eshte nje konkurrim. Ne momentin qe hyn ne konkurrim duhet ta marresh mbi shpinen tende edhe peshen e zhgenjimit, kjo eshte pjese e rruges tende ne netet e festivalit. Mua nuk me shqeteson asnje here pozicioni, vleresimet, etj perderisa une e lejoj veten te hyj ne kete konkurrim une duhet t’i pres te gjitha nga zero pike ne 20 pike. Ajo qe me shqeteson eshte se ajo qe paraqesim del ne raportin 1 me 10 nga ajo qe ne perftojme, kur dgjojme veten tone. Degjimi ne salle nuk eshte i mire, fonia ne transmetim eshte pa efektet e duhura, keto jane probleme reale te kengetarit. Keto nuk i njohin as tekniket e skenes, as drejtoret, as pergjegjesit e festivalit. Une dua t’u them nismetareve te festivalit qe materialet muzikore dhe knegetari jane gjeja me e rendesishme e festivalit, shfaqjet, drejtimet, baletet jane elemente plotesues. Une shoh qe me shume rendesi u jepet ketyre te fundit sesa gjese me te rendesishme qe eshte kenge. Gjithmone festivalet e bukura i kene bere te bukura kenget e bukura, asnjehere prezantimet a veshjet e prezantuesve.

Do te merrni pjese me ne Festivale?

Nuk do te konkurroj me ne Festivalet kombetare dhe nuk e di a do te konkurroj me ne ndonje festival. Dhe festivalet nuk jane qelllimi i nje karriere kaq te gjate. E bukura do te ishte te kishim mundesi te benim kenge te bukura, emisione te bukura muzikore, albume dhe klipe te mira here pas here.

Po cilat do te jene planet pas klipit qe po realizoni?

Kam deshire qe pas ketij klipi te bej nje bashkepunim me Ardit Gjerbrean, i cili edhe ma ka premtuar. Kam deshire ta bej nje kenge me te.

Cfare eshte kjo stine per ju?

Pranvera eshte muzike. Kendojne te gjithe llojet e zogjve ne ambientet me peme. Pranvera eshte zgjimi i gjerave me te bukura. Edhe klipin une do ta bej ne pranvere. Ne pranvere te qesh syri, qesh qielli, gjerat kaltersohen.

Ka ne planet e Rovenes nje femije?

Une mendoj qe femija nuk eshte plan. Femija eshte dhurate e dy njerezve dhe e zotit bashke. Kur keto te tria le te themi kombinohen ne menyre absolute vjen femija. Domethene femija eshte gjithmone deshire e njerezve qe duhen. Une nuk mendoj se nje femije planifikohet ashtu si edhe dashuria nuk planifikohet. Askush nuk planifikon se do te bjere ne dashuri, bie ne dashuri dhe kaq. Dhe femija duhet te vij ne kete menyre.

Si do ta vleresonit kete moment te jetes suaj?

Moment pranvere.

/bluetooth/prill 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Rovena Dilo: child is a gift, can barely wait!

Spring Awakening is the most beautiful things ... In spring eye laughing, laughing sky kaltersohen things ... "So that is defines the season pass Rovena Dilo known singer, who even in her private life, is experiencing a spring of true. In this interview for "Bluetooth", while singer tells us Dilo clips that will be brought soon, and further projects will learn why not and any details of her private life. Let's find out together with further ...

Rovena actually deal with what?

Is preparing a last clip of the song that was presented at the national festival. In fact this song was not created to be presented there, as at the beginning was supposed to be done and the clips are actually deal with the realization of its klipit.

Is this your way to introduce a song on the festival here then make them the clips (I mean here the path that followed the song "story"?

The song "story" was created for the Festival and during the time that what she did injustice to call me, because she must live songs. I think the song of the Festival have a short lifespan. Finish where they arise, except that goes in the Eurovision song contest. So I thought the song "story" and deserve to have a face of thanks, and deserve to have paraqtitje otherwise. And was created clips of "confessions", which is a good clip because it is a good song. If the material was not good music, not how to be a good clip. Armend (Rrexhepagiq) and Aida had done a very good job and certainly that would be a loss if it will persekutohej songs as they were persekutua in three nights of the festival. Will also persekutohej if I will not become a clip. And the best songs we do not do every day, "story" is such a song, its own. It was therefore the way of "confessions". But the song "Beyond Time" has been the destination simply clips. Then the persistence of the artistic leaders of the Festival, numerous calls trondditen little idea that I had the song.

How do you think klipin?

Clips will be simple, will be symbolic, there will be more nderrmie scenery or clothing. Will come as my clips come seemingly simple but have a clear idea, or a character that imparts a feeling, an emotion different from the practical reality that we are learning. This is because I am romantic, being romantic I can not get out of this even in my creativity. The song is called "Beyond Time" and my idea is that beyond time and space only leads to love.

Clips will have the same author as "story"?

If we work together with Alexander still klipin ideas. I had some clear ideas, while the verses I have made this poetry inspired by the music created by Endri Sina. And especially the opening song referenit to be seen when it is ready clips, the festival that she was a "live" poor, dreadful would say has lost much, but when the clips to be clear, complete, and quality it will look even better song and the spoken phrase and musical phrase. And I have anxiety as well as listeners of my fans or those who hear them clean without the problems of '-t live' Festival.

Again disappointed by the festival, Rovena?

The festival is disappointment. Zhgenime is the third out, will be the first, fifth emerges will be the third and so on. Disappointment is part of the competition. The festival is a competition. When you enter the competition must take on your back on the weight of disappointment, this is part of your road in the festival nights. I do not worries no position here, assessments, etc. while I allow myself to go in this competition I have to wait all the zero points in 20 points. She worries that the present is that it is in the report that 1 in 10 from what we obtain when dgjojme ourselves. Hearing in the hall is not good, the transmission is fonia without proper effects, these are real problems to the singer. They do not recognize the scene as technicians or directors, or responsible for the festival. I want to say that the festival starting materials and knegetari music are the most important thing the festival, performances, directions, ballets are additional elements. I see that given more importance than the gesture of the latter that is most important songs. Always beautiful festivals have become the most beautiful of the beautiful songs, never a wardrobe presentations presenters.

Will participate in the festival?

Will not compete with the national and Festivals do not know whether we will compete with any festival. And festivals are not qelllimi of a career so long. The beautiful and we would be able to make beautiful songs, beautiful music shows, albums and good clips from time to time.

Yes that would be after the clips that are plans make?

I wanted to post this clips to do a collaboration with Ardit Gjerbrean, who also promised me. I wanted to do a song with.

What season is it for you?

Spring is the music. Sing all kinds of birds in environments with trees. Spring Awakening is the most beautiful things. Even klipin I will do in the spring. In the spring of laughing eyes, laughs the sky, things kaltersohen.

Rovenes plans of a child?

I think that child is not a plan. The child is a gift of two people and God together. When these three combine say the child is absolutely coming. Therefore the child is always like the people who need them. I do not think a child is planned as well as love is not planned. No plans that will fall in love, fall in love so much. The child must come in this way.

How would you assess this moment of your life?

Spring Moment.
]]

Sunday, 8 March 2009

Rovena Dilo Martohet!

Rovena Dilo dhe Florian Riza
/photo bluetooth/

Rovena Dilo MARTOHET!

Lamtumire beqarise per ish-futbollistin Florian Riza

Kengetarja e mirenjohur Rovena Dilo eshte martuar. Nuk eshte aspak nje thashethem urban, por nje lajm mese i vertete. Pak muaj me pare ajo i ka dhene fund beqarise dhe ka nisur jeten e re duke kurorezuar lidhjen e saj te dashurise me ish futbollistin e njohur Florian Riza. Nuk ka qene nje dasme ne fakt. Cifti ka bere celebreimin ne bashki dhe kane shkembyer unazat duke i premtuar njeri-tjetrit dashuri te perjetshme. Vete kengetarja eshte perpjekur ta mbaje sa me te fshehte kete, por “Bluetooth” zbulon cdo gje. Ata kane mbi nje vit te lidhur bashke. Cifti ka marre keshtu vendimin ta zyrtarizoje marredhenien e tyre dhe pse jo shume shpejt mund te shohim nje Rovene te veshur me fustanin e nuserise dhe nje nje Florian me kostumin e dhenderit.

ROVENA

Rovena Dilo nje nga kengetaret me te njohura dhe te suksesshme te skenes shqiptare eshte edhe nje nga personat qe ka thyer jo pak tabu. Prej disa muajsh ajo ka marre hapin e madh te marteses ne menyren me te qete te mundshme. Pa zhurme... Pa u shfaqur neper media a shtyp per asgje... Madje shume pak kane ditur lidhjen e saj me ish futbollistin. Sepse ajo nuk pelqen show-n, persa i perket jetes se saj private. Dhe ne kete rast keshtu ka ndodhur. Pas nje lidhje me Rizen mbi nje vjecare ajo ka vendosur te beje hapin e madh. Keshtu nje dite se bashku me Florin ajo i eshte drejtur bashkise dhe kane celebruar raportin e tyre. Dasma ndoshta do te vij ne nje moment tjeter, ose mbase edhe nuk do te kete nje te tille, e rendesishme eshte qe ata jane te lumtur.

FLORIAN RIZA

Flori eshte sot nje nga menaxheret e njohur te futbollisteve shqiptare. Ne rinine e vete ai ka qene nje futbollist i angazhuar me skuadren e “Partizanit”. Ashtu si edhe Rovena ai nuk ka pasur deshiren te beje buje me jeten e tij personale. Madje me shume sesa bashkeshortja e tij, Rovena. Keshtu te dy kane qene te nje mendje qe gjithcka ta bejne ne qetesi dhe pa u bere pjese e lajmeve roze me intervista apo deklarata ndaj njeri-tjetrit.

BASHKEJETESA ME ARTAN IMAMIN

Tashme eshte harruar historia e Rovenes me Artan Imamin. Histori qe u be e bujshme me shume kur dy personazhet u ndane sesa gjate kohes qe ata ishin bashke. Kengetarja Dilo nder te parat femra ne Tirane nisi bashkejetesen me aktorin ne nje kohe qe ajo ishte ende tabu. Megjithate cifti bashkejetoi per gati dhjete vjet rresht me njeri-tjetrin. Nje lidhje qe shihej me zili nga shume. Por ata ne nje moment kur te gjithe mendonin se do te shkonin drejt altarit vendosen te ndaheshin. Ata nuk folen as njeri as tjetri neper gazeta per motivin e ndarjes duke preferuar ta kalonin ne heshtje gjithcka. /gazeta shqiptare/07.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[translation by google]

Rovena Dilo gets married
Farewell to single life for former Soccer player Florian Riza

Rovena Dilo famous singer and is married. Is not an urban rumor, but a true story of mese. Few months ago she has beqarise end and has started a new life crowned by its affiliation with the former love of Soccer player known Florian Riza. There have been a nuptial in fact. The couple has made in celebreimin municipalities have exchanged rings and promised to each other eternal love. Singer himself has tried to keep this as secret, but the "Bluetooth" reveals everything. They have over a year connected together. The couple has taken so the decision to formalize their relationship and why you can not see very quickly a Rovena deserve to be wearing the nuserise Florian and a suit with the groom.

Rovena

Rovena Dilo singers with a known and successful scene is one of the Albanian people who have broken no less taboo. Several months she has taken a major step in the marriage with a calm manner possible. No noise ... Without playing through the media or press for nothing ... Very few have even given its affiliation with the former Soccer player. Because it does not show am-n terms of her private life. And in this case it has happened. After a connection with the Rize on a year she has decided to make the big step. So one day together with Florin she is drejtur municipality and have celebruar their report. Weddings will probably come in a moment the other, or even will not have one, it is important that they are happy.

Florian Riza

Gold is today one of the managers recognized the Albanian footballers. In youth he was himself a footballer engaged with the team "Partizan". Rovena as he had no wish to make fuss with his personal life. Even more than his wife, Rovena. So both have been of a mind to do everything peacefully and without becoming part of the rosy news interviews or statements to each other.

Co WITH Arta Imami

Has already been forgotten by history Rovenes Artan Imami. History became more sensational when the two characters were separated than while they were together. Singer Dilo honor the first female co-launched in Tirana in a time with the actor that it was still taboo. However bashkejetoi couple for nearly ten years consecutively with each other. A link was seen with envy by many. But in a moment when they all thought that would go towards settling the altarit separated. They spoke neither one nor the other through the paper for the theme sharing preferring to spend everything in silence.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online