All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Seven Saraqi. Show all posts
Showing posts with label Seven Saraqi. Show all posts

Friday, 18 January 2013

Seven Saraçi, nje show me artistet amerikane

Një tjetër sfidë do të vijë shumë shpejt për të provuar talentin shqiptar, Seven Saraçi, i cili jeton dhe vepron me muzikën e tij në Amerikë.

Ne mësojmë se ai do të ketë së shpejti një shou, ku do të jetë i ftuar së bashku me artistë të njohur amerikanë.

Menaxheri i këngëtarit shqiptar, i njohur me emrin K LaMonte Giftedsoul, ka shumë shpresë dhe beson te talenti i kosovarit dhe po e menaxhon shumë mirë.

Ai ka menaxhuar edhe artistë më me zë të Amerikës. Seveni është duke përgatitur disa këngë për t’i lansuar së shpejti në tregun amerikan, me firmën e producentit të tij - ‘Bang Out’.
M.GJ.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraçi, a show by American artists

Another challenge will come very soon to prove Albanian talent, Seven Saraçi, who lives and works with his music in America. We learn that he will soon have a show, where you will be invited along with famous American artists.

Manager Albanian singer, known as K LaMonte Giftedsoul, there is a lot of hope and believes in talent Kosovo citizen and manages very well. He has also managed more American sound artists. Seveni is preparing some songs to be launched soon in the U.S. market, with the signature of his producer - 'Bang Out'.
M.Gj.

Wednesday, 12 September 2012

Seven, duet me MC Kreshen

Quhet “Ayea” kënga më e re e këngëtarit simpatik 7 Saraqi, e cila si audio është hedhur në kanalin e muzikës në ‘Youtube’ dhe ka marrë shumë pëlqime nga fansat.

Ndërsa, kjo këngë vjen në bashkëpunim me reperin e njohur MC Kresha, që ka shkruar edhe tekstin, ndërsa muzika është realizuar nga Seveni, e Beat nga 2 Ton. Duke ditur se Seveni ndodhet në Amerikë, nuk dihet ende nëse kjo këngë e bukur do të ketë një videoklip./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven duet with MC Kreshën

Called "Ayea" singer's newest song charming 7 Saraqi, which audio is pumped into the music channel 'Youtube' and has received approvals from the fans. While this song comes in collaboration with the famous rapper MC Kresha, who wrote the text, and music is performed by Seveni, Beat 2 Tone.

Wednesday, 23 May 2012

Seven Saraqi nje video-mesazh ngushellimi (Video)

Tragjedia e cila ndodhi pasditën e hënë të 21 majit ka shokuar të gjithë shqiptarët. Shumë artistë kishin shkruar në profilet e tyre në facebook, apo twitter duke shprehur ngushëlllime për të gjithë shqiptarët dhe familjarët e viktimave.

Këngëtari i cili ndodhet në Amerikë dhe ku është duke krijuar karrierën e tij muzikore atje, Seven Saraqi, sapo dëgjoi për këtë faktkeqësi dhe në pamundësi për të qenë pranë familjarëve të atyre që humbën jetën, ai ka pasur këtë ide më interesantë, ku ka bërë një video-mesazh ngushëllimi.

Mësuam se ai është prekur shumë kur ka dëgjuar këtë lajm të hidhur dhe sic e shihni dhe po e dëgjoni, Seveni është lutur që Zoti ti forcojë familjarët që humbën të dashurit e tyre në këtë tragjedi./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraqi a video message of condolence

The tragedy which occurred Monday afternoon of May 21 has shocked all Albanians. Many artists have written in their profiles on Facebook, or expressing ngushëlllime tëiiter for all Albanians and the families of victims.

The singer who is in America and that is creating his musical career there, Seven Saraqi, just heard about this faktkeqësi and unable to be close relatives of those killed, he had this interesting idea, which has made a video message of condolence. We learned that he was touched when he heard this news and bitter as I see and hear, prayed that God Seveni to strengthen families who lost loved ones in this tragedy. / Albavipnews /

Friday, 18 May 2012

Seven Saraqi serish i nominuar ne VFM 2012

Këngëtari i cili karriërën e tij muzikore e ka shtrirë tashmë në Amerikë, ku edhe është duke jetuar, Seven Saraqi, edhe këtë vit është i nominuar me këngën “She got me”, këngë kjo në bashkëpunim me Vig Poppa, në Video Festin Muzikor 2012.

Por artisti duke qenë shumë i angazhuar në Amerikë, më muzikën dhe shkollën, nuk dihet nëse do të mund të jetë i pranishëm në ndarjen e cmimeve më 5 qershor. Kujtojmë që vitin e kaluar Seveni ka qenë i nominuar me këngën e tij të parë “Mos Shko”, ndërsa këtë vit me këngën e lartpërmendur ai është nominuar në kategorinë më të mirë të muzikës RnB.

Djaloshi tani për tani vazhdon të ketë oferta dhe kontakte me producentë të famshëm amerikanë, të cilët ka marrë nota pozitive dhe shumë shpejt pritet të sjellë hitet e para. Ndërsa ne urojmë shumë suksese Sevenit, dhe duam që pas Rita Orës të jetë këngëtari i parë shqiptar që do të pushtojë edhe top listat amerikane./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraqi nominated again in 2012 VFM

Sunday, 6 May 2012

Kengetaret komentojne incidentin ndermjet Baba Stars dhe Noizyt


Të enjten në programin e natës “Top Vip” në Top Kosova Radio është komentuar incidenti i pavërtetuar ende mirë e që u quajt edhe “rrahje me grushte” mes dy labelëve, “Baba Stars” dhe “OTR”, duke pasur të drejtë të gjithë dëgjuesit të japin komentin e tyre për këtë ngjarje që shëmton në përgjithësi artistët shqiptarë dhe sjell urrejtje gjithëshqiptare.

Për këtë ngjarje që thuhet se ndodhur në aeroportin e Cyrihut në Zvicër, mes djemve të ‘Baba Stars’ dhe reperit nga Shqipëria Noizyt, kanë reaguar edhe komentuar edhe kolegët e tyre, këngëtarët e njohur shqiptarë, ku disa nuk kanë qenë të informuar, e disa të tjerë preferonin nga çudia të thoshin “No koment”, ose binin në hall për një përgjigje.

Linda Halimi:
“S’i kam përcjellë kurrë karrierën ose muzikën e asnjërit, kam respekt për të dyja palët, kaq.”

Gjyste Vulaj:
“Pse a janë rrahur përnjëmend? A çfarë i kisha rrah që të dytë, edhe mos me i lan me qajt bile.”

Sunday, 29 April 2012

Seven Saraqi gjithmone ne levizje (Audio)

Nuk ka të ndalur, por dëshiron që në treg të jetë i shpejti dhe me hite. Ky është këngëtari Seven Saraqi, i cili sapo ka realizuar këngën e tij më të ri me titull “Move” dhe e ka sjellë atë në versionin audio, neser me 30 prill do ta degjoni te gjithe.

Këngën e ka punuar dhe regjistruar në studion e Enis Preshevës, ndërsa Seveni vetë ka realizuar muzikën, dhe teksti është krijuar nga Tonic. Kjo këngë ka shumë ritëm dhe do të jetë padyshim një hit veror, ndërsa djaloshi simpatik është duke u përgaditur edhe për dy këngë të reja./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraqi always on the move

Has not stopped, but the market wants to be the fastest and hits. This is Seven Saraqi singer, who has just performed his song on the new title "Move" and brought it to the audio version, tomorrow, April 30 everyone will listen. Sound has worked and recorded in studio Enis Presevo, while the realized Seveni music, and the text is created by Tonic. This song has more pace and will undoubtedly be a summer hit, and charming boy is being prepared for two new songs./Albavipnews/

Monday, 19 March 2012

Seven Saraqi per ditelindjen e tij nje kenge te re

Ai është një djalosh që po përgatitet të hyjë shumë sigurt në tregun amerikan, falë edhe talentit të tij dhe bashkëpunimit me producentë të famshëm amerikanë. Është ky Seven Saraqi, i cili ka treguar për ne se është duke e bërë një bashkëpunim që do ta ketë edhe një video me Vig Poppa, pjesëtarin e grupit “Kaos”.

Ndërsa mësuam gjithashtu se Seveni nuk është më në lidhje me modelen Arta Arifin, arsyeja se vajza nuk ka qenë për të./Maksim GJokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraqi for his birthday a new song

He is a guy who is preparing to enter the American market more secure, thanks to his talent and collaboration with famous American producers. Is this Saraqi Seven, which has demonstrated to us that is doing a collaboration that will have a video with Vig Poppa, member of "Chaos". As we learned also that Seveni is not related to the model Maggie Arifi, the reason that the girl has not been to./Maxim Gjokaj/Kosova Sot/

Wednesday, 8 February 2012

Seven Saraqi fton ne shtepi producentin e famshem

Ka qenë një darkë e mbushur plot e përplot tavolina, sic e ka zakon shqiptari, për të pritur mikun. Ka pasur aty pite me spinaq, mish vici, sarme, pulë, tarator me sallatë e shumëcka tjetër, e gjitha menu shqiptare.

Kjo është ajo që ne mësojmë nga babai i talentit shqiptar Seven Saraqi, i cili kishte ftuar producentin e famshëm botëror Bang Out në shtëpinë e tij në një darkë. Ashtu sic shihet në foto producenti i 50 Cent dhe jo vetëm, ka shijuar pa fund ushqimin në tryezën mikpritëse të familjes Saraqi, ndërsa reagimi ka qenë vetëm “Waw waw” për ushqimin dhe mikpritjen.

Producenti ka treguar në këtë darkë se kurrë në jetë nuk kishte ngrënë më mirë, ai ka pasur me vete edhe djalin e tij, Jama. Por kjo tryezë ka shërbyer si duket edhe për të biseduar për punën që po e pret Sevenin, ku flitet se pas suksesit në “Shoë Kase Live”, do të vijë një suprizë e madhe në Amerikë dhe kudo nga këngëtati shqiptar./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraqi home invites the famous producer

There was a dinner tables packed, as usual, to wait Albanian friend. There was there pie with spinach, veal, Sarma, chicken, salad tarator with another lot, all Albanian menu. This is what we learn from the father of Albanian talent Saraqi Seven, who had invited the world famous producer of Bang Out ​​at his home at a dinner.

As seen in the picture producer and not just 50 Cent, has enjoyed endless food on the table Saraqi host family, and the reaction was just "EAE EAE" for food and hospitality. The producer has shown in the dinner that kurrëv in life did not eat better, he had also carried his son, Jama. But this table also served as seems to talk about the work that awaits Sevenin where success comes after "Kasen Live Show" would come a big surprise in America and throughout the Albanian këngëtati./Albavipnews/

Wednesday, 1 February 2012

Seven Saraqi e dridhi New Yorkun (Video)

Ka kaluar provën madje duke u pritur më së miri shqiptari Seven Saraqi, i cili ishte në Shoë Kase Live, nën referencën e producentit të 50 Cent.

Madje sic e shihni dhe në videon të postuar poshtë, producenti më i suksseshëm Bang Out duket i lumtur dhe tregon pikat e forta të këngëtarin në këtë eveniment.

Në fakt kanë qenë vëtëm 22 këngëtarë që morën pjesë në këtë konkurs, ndërsa kanë fituar të drejtën vetëm 6, ku djaloshi Saraqi, sic janë shprehur dhe juria e ka dridhur New Yorkun me zërin e tij dhe ka qenë më i vlërësuari, duke marrë lëvdatat më maksimale nga të pranishmit profesionistë. Seveni tashmë ka fituar të drejtën për të bashkëpunuar me kompanitë muzikorë më të forta në New York.

Suksese për djaloshin shqiptar, ku ne të gjithë krenohemi me të dhe një ditë do ta shohim përkrah emrave më të mëdhenj në top lista botërore, sic po korr sukses edhe shqiptarja tjetër, Rita Ora kudo në botë./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven shook Saraqi of New York

Sunday, 15 January 2012

Seven Saraqi me menaxherin e 50 Cent gati per show

Nëse deri dje nuk e keni besuar lajmin se djaloshi kosovar i talentuar Seven Saraqi po konkuron në një konkurs gjigand në Amerikë. Ja ku është përgjigja me fakte, e shihni në këtë foto përkrah menaxherit shumë të njohur të 50 Cent, i cili quhet Bang Out dhe e ka marrë në patronazh këngëtarin shqiptar që ta prezantoj në “Show Kase Live” i cili do të mbahet me dt 30 janar 2012.

Këngëtari i cili shquhet për një stil të vecantë dhe një të kënduar të bukur, ashtu sic pëlqehet në Amerikë, është djali i dy artistëve të njohur shqiptarë Sunaj Saraqi dhe Vera Orucaj. Ne i urojmë suksese dhe të gjithë ta përkrahim artistin e ri shqiptar në këtë show të madh amerikan./MAKSIM GJOKAJ/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraqi the manager of 50 Cent ready for show

Monday, 9 January 2012

Seven Saraqi me Snoop Dog dhe 50 Cent

Seven Saraqi konkuron në tregun amerikan. Ky është lajm që vjen nga babai i tij, artisti Sunaj Saraqi, i cili për gazetën tonë ka treguar se ndjehet krenar që talenti i djalit të tij tashmë do të vlerësohet dhe në treguan amerikan.

Madje e gjitha familja e tij kanë shkuar në Amerikë për ta mbështetur këngëtarin. Këngëtari i ri dhe i talentuar i cili vitin që lamë ishte shumë in në skenën e muzikës mbarë shqiptare, Seven Saraqi pritet që së shpejti të marrë pjesë në spektaklin e njohur në mbarë botën, ‘Show Kase Live’, aty ku artistët e përzgjedhur nga një juri speciale prezantohen nga producentët e tyre me projekte muzikore të përgatitura ekskluzivisht për ‘Show Kase Live’.

Ndërsa Seveni sapo ka niur te bashkepunoje me producentin e Snoop Dog dhe po bashkepunon me producentin e 50 Cent i cili quhet Bang Out, ku do ta prezatoje vete ai kengetarin ne kete show. Këngëtari ishte pak ditë më parë në ndërrimin e viteve në Kosovë, ku dhe realizoi një set fotografik nga fotografi i njohur Avni Selmani./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:  

Seveni se shpejti ne ‘Show Kase Live’

Këngëtari i ri dhe i talentuar i cili vitin që lamë pas debutoi në skenën e muzikës mbarë shqiptare, Seven Saraqi pritet që së shpejti të marr pjesë në spektaklin e njohur në mbarë botën, ‘Show Kase Live’, event ky ku artistët e përzgjedhur nga një juri speciale prezantohen nga producentët e tyre me projekte muzikore të përgatitura ekskluzivisht për ‘Show Kase Live’.

Pjesëmarrja e Sevenit në këtë spektakël cilësohet një hap i madh dhe shumë i rëndësishëm drejt debutimit të tij në skenën muzikore botërore, kur dihet se nga i njëjti spektakël kanë debutuar edhe shumë këngëtarë të tjerë tanimë super-yje, pastaj kompani të ndryshme të ashtuquajtura ‘recordlabel televizione’ si Mtv, Beat Tv etj.

I kontaktuar nga Zhurnal, këngëtari Seven Saraqi, pjesëmarrjen e tij në ‘Show Kase Live’ e cilëson një sukses shumë të madh. Ai shton se për disa muaj sa kanë zgjatur përgatitjet për këtë show ka arritur të ketë një bashkëpunim me producentin e reperit të njohur Snoop Doog, ku me të ka incizuar një miks të një kënge e cila do të publikohet së shpejti.

Saturday, 31 December 2011

Ëndrrat dhe vipat shqiptarë

Gjyste Vulaj fle mbi varrin e Skënderbeut

Artistët turbullohen nganjëherë edhe nga ëndrrat, madje dikush as nuk do ta kujtojë atë pasi nuk iu beson. Ndërsa kush e ka parë në ëndërr Skënderbeun, po gjarpërinjtë, po idhullin e tij? Dikush nga artistët do edhe ta shpjegojë ëndrrën ashtu siç e ka dëgjuar nga të tjerët. Ja cilat ishin ëndrrat e vërteta që kanë parë artistët shqiptarë.

DRENUSHA LATIFI: “Nuk shoh ëndrra  dhe uroj mos të shoh kurrë, sepse nuk ndjehem mirë asnjëherë kur shoh ndonjë ëndërr, por po bëhet kohë që nuk shoh dhe jam rehat.”


GENA LITO: “Eee nuk do të thosha se më ka turbulluar, sesa më ka kënaqur, sepse u ngrita me një humor të mirë pas kësaj ëndrre.....gjithashtu është dhe pak qesharake........atëherë kam ëndërruar sikur isha pjesë e grupit Rrolling Stones dhe po jepnim një koncert në një stadium gjigant që ishte e mbushur me gazetarët më të njohur nga e gjithë bota (ishe dhe ti atje Maksi,hahahaha), kjo ka qenë një ëndërr që më ka turbulluar disi....shpresoj që një ditë ndoshta të bëhet dhe realitet hahahaha.”

Tuna, Dafina dhe Vesa ndahen nga të dashurit, bashkohen Rozana dhe MC Kresha

Gjatë vitit që po lëmë pas janë martuar Jehona Sopi, Adelina Thaqi, Yllka Kuqi dhe Teuta Kurti, kurse është fejuar Getoar Selimi

Vit i trazuar ka qenë ky që po lëmë pas edhe për sa u përket ndarjeve, por ka pasur lajme të mira dhe të lumtura siç janë ato fejesat dhe martesat e Vipave shqiptarë.

Tunës nuk i eci martesa
E nisim me lajmin që në fillim u duk si thashetheme për ndarjen e këngëtares Altuna Sejdiu nga Rilind Reka, ngjarje kjo që tronditi shumë njerëzit dhe vuri në kërkim të intervistave dhe arsyes pse gazetarët. Por si përgjigje nga Tuna morëm vetëm “Nuk eci martesa”.

Wednesday, 28 December 2011

Seven Saraqit i hiqen videot nga YouTube

Këngëtari i cili solli një frymë të re në zhanrin e hiphop-it dhe rnb-së në Kosovë, Seven Saraqi po realizon projekte të mëdha në fushën e muzikës që njëkohësisht është edhe pasion, edhe profesion për të,por si duket ai nuk po shpërblehet aq sa duhet përshkakë se është hera e dytë që Sevenit i hiqen videoklipet nga kanali i tij zyrtar në YouTube. Kanali zyrtar i reperit në YouTube është “7Saraqi\’sChannel“. Pavarësisht heqjeve të videoklipeve nga kanali i tij,ai po vazhdon të pushtoj me hitet si: “Mos Shko”,”E dini” e “Secret Love”. Sidoqë të jetë, Seveni së fundmi ka nënshkruar edhe një kontratë me Producentin e reperit të njohur botëror Snoop Dogg, Dj Pro./Grazzi/.Thursday, 1 December 2011

Kaos Me Nje Bashkepunim te Ri...

Kaos me projekte te reja

Rep grupi i njohur “Kaos” nuk kane te ndalur me bashkepunimet e tyre dhe me kenge te reja. Kenga “Party and Bullshit” duet me kengetaren Dafina Rexhepi po ben buje nje tregun muzikor.

Kjo kenge sapo eshte lansuar ne treg dhe ka rezultuar me mjaft suksese. Sipas Viganit, kjo kenge eshte realizuar nga K-Master, ndersa eshte incizuar ne studion e Enis Presheves. Jemi shume te kenaqur me bashkepunimin e Dafines, shpresojme qe edhe ne te ardhmen do te kemi duete te tjera”, ka thene ai per “Zeri”.

Videoklipin e kenges “Party and Bullshit” ata e kane realizuar me produksionin “EMF Creative”. Bashkepunimi i radhes i Viganit eshte me kengetarin Seven Saraqi me te cilin do te realizojne nje kenge bashke me videoklip. Titulli i kenges ende nuk eshte vendosur, ndersa videoklipi pritet te pergatitet me “Pulla Pictures”. Vigani do te prezantohet me nofken “Vig Poppa. /zeri/nentor 2011/

Seven Saraqi Bashkepunon me Producentin Amerikan DJ Proo...

Seven Saraqi nen ombrellen e producentit Dj Proo

Nje e papritur i ka ndodhur kengetarit Seven Saraqi, i cili krijimtarine e tij muzikore tash e disa vite eshte duke e zhvilluar ne Amerike. Talenti i tij muzikor eshte verejtur edhe nga artistet e huaj, respektivisht ai tani do te bashkepunoje me producentin e njohur amerikan Dj Proo, bashkepunim te cilin nuk e kishte menduar me pare.

“Jam shume i lumtur qe per here te pare nje producent i njohur ne Nju-Jork ka kerkuar te bashkepunoje me mua. Dj Proo eshte edhe producent i Snoop Dogg-it dhe shume kengetareve te njohur ketu ne Amerike.

Andaj, jam shume i gezuar qe do te filloj bashkepunimin e te. Kjo eshte nje enderr e imja, e cila gradualisht po arrihet”, ka thene ai per “Zeri”. Seveni shpreson qe ky bashkepunim te vazhdoje per nje kohe te gjate, mbase shume shpejt do te publikohen edhe projektet e reja me Dj Proo. Ai nuk e mohon faktin se nje sukses te madh eshte duke e arritur edhe ne Kosove fale adhuruesve te shumte qe ka ketu. /k.b./zeri/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Tuesday, 1 November 2011

Vipat Shqiptar ne Halloween...

VIP-at shqiptar per Halloween

Ja si u duken disa nga vipat shqiptar ne "Naten e Shtrigave" (Halloween) me 31 Tetor 2011:
Donat Qosja, Dafina Zeqiri, Samanta Karavella, Vesa Luma, Eshtref Durmishi, Niko Komani, Alaudin Hamiti, Aferdita Dreshaj, Valza Bajra, Shpat Kasapi, Nora Istrefi, Altuna Sejdiu, Seven Saraqi, Mirjeta Morina, Nexhat Behrami, Anxhelina Hadergjonaj etj...

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online