All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Shyhrete Behluli. Show all posts
Showing posts with label Shyhrete Behluli. Show all posts

Friday, 27 December 2013

Super mbrëmje për Vit të Ri në “Macumba”

Aty ku nata mbahet mend shumë gjatë, e aq më tepër kur është nata e fundit e vitit apo fillimi i një viti të ri.

Një nga diskotekat më të njohura shqiptare “Macumba” që ndodhet në Fribourg tu Zvicrës ka menduar tu sjellë netë super madhështore me artistët më të mirë shqiptarë për tu argëtuar në natën e ndërrimit të vitit me 31 dhjetor, ku për ju do të jenë humoristi i njohur Cima dhe këngëtarët Muharrem Ahmeti, Bekimi & Xheza.

Në natën e 1 janarit do të vijnë për ju artistët e njohur si i madhi Sabri Fejzullahu, Pandora dhe Bekimi dhe humoristët e njohur G5.

Por vazhdon festa e Vitit të Ri edhe gjatë 2 janarit ku kjo disko ka menduar të sjellë për të gjithë shqiptarët në Diasporë emrat e njohur të artistëve si: Mahmut Fehrati, Shyhrete Behluli si dhe humoristët G5.

Në të gjithë këto netë do tju argëtojnë edhe këngëtarët si : Liridoni & Vani, Ada & Arza & Sebastia. Pronari dhe organizatori i këtyre netëve  shumë i njohur për mbrëmjet madhështore Zairi ka menduar që shqiptarët të cilët kanë vendosur ta kalojnë Vitit e Ri ku po jetojnë në Diasporë të kënaqen në këto koncerte festive.

Deri tani për këto netë ka pasur shumë rezervime ku të gjithë shqiptarët duan të shkojnë aty në njërën nga këto netë vetëm në “Macumba”. /Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Super night for the New Year in " Macumba "

Tuesday, 4 December 2012

Dy kengetaret tona me gjetje interesante

“Jemi motra të shpërndara”, kështu quhet kënga, e cila erdhi në ditët festive që sapo kaluan të nëntorit.

Kjo këngë e bukur vazhdon të mbetet një himn i momentit, kënduar nga këngëtarja e njohur e muzikës popullore Shyhrete Behluli dhe Poni, apo siç quhet në të vërtetë ajo, Shqiponja Karafili, këngëtarja nga Vlora.

Dy këngëtaret e kanë realizuar këtë duet duke e bërë një gjetje shumë interesante, ndërsa në kanalin YouTube marrin çdo ditë jo vetëm klikime, por edhe komente të bukura. Teksti mjaft interesant i kësaj kënge është realizuar nga artisti Ilir Berani. M. GJ.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Our two singers with interesting findings

"We are scattered sister", so called song, which came on holidays that just passed in November. This beautiful song remains an anthem of the moment, sung by renowned singer of popular music Shyhrete Behluli and Poni, or as it is called in truth it, Shqiponja Karafili, singer from Vlora.

Sunday, 4 November 2012

Sonte koncert i madh ne Gjeneve...

Emra te medhenj jane mbledhur sonte ne Gjeneve, ne Manifestimin Qendror te Diaspores Shqiptare nen moton "100 Vjet Shtet", me nje koncert akademik, popullor dhe artistik.

Do te jete nje manifestim madheshtor, nje gershetim i artit dhe muzikes, shoqeruar nga Orkestra Simfonike e Teatrit dhe Operes Tirane, me pjesemarrjen e solisteve me fame nderkombetare si Ermonela Jaho, Inva Mula, Irini Qirjako, Saimir Pirgu, nen dirigjentin, e maestro Zhani Ciko.

Spektakli do te jete nen moderimin e te ftuarit special Adi Krasta dhe do te mbledh personalitete te njohura te kombit si: Vace Zela, Mirush Kabashi, Nexhmije Pagarusha, Cun Lajci, Yllka Mujo etj.

Kengetare nga te gjitha trevat shqiptare si Shkurte Fejza, Kastriot Tusha, Sabri Fejzullahu, Enkeleda Arifi, Ilir Shaqiri, Shyhrete Behluli, Selami Kolonja, Sinan Vllasaliu etj. do te sjellin tingujt e muzikes popullore te shoqeruar nga ansambli kengeve dhe valleve popullore shqiptare.

Manifestimi poashtu sjell shume emra te muzikes moderne dhe argetuese si Genta Ismajli, Tuna, Capital T, Etno Engjujt, Soni Malaj, Elita 5, Eugent Bushpepa, Poni, Sinan Hoxha, Seldi, etj.

Ky spektakel madheshtor, sjell vemendjen artistike dhe kulturore shqiptare, me pjesemarrjen e jashtezakonshme te emrave me te njohur. /Albavipnews/

Me shume info tek: www.100vjetshtet.org

Thursday, 12 July 2012

Shyhrete Behluli me album te ri

Se shpejti me album te ri

Aktualisht kengetarja Shyhrete Behluli eshte e angazhuar ne pergatitjen e albumit te ri, i cili se shpejti do te jete ne duar te adhuruesve. Pasi eshte duke bere nje pune te madhe ne kete projekt, ajo pretendon se albumi do te pelqehet ne publik.

Sipas Shyhretes, albumi do te permbaje tete kenge, ku gjashte prej tyre jane kenge te reja te padegjuara deri me tani, ndersa dy te tjera jane kenge te riperpunuara.

“Jam duke punuar albumin e ri te cilin nuk e kam emeruar ende, por jemi ne perfundim te tij. Kenget kane tematika te ndryshme dhe besoj se do t’i pelqeje publiku”, ka thene ajo per “Zeri”.

Sa i perket zhanrit te kengeve, do te kete disa balada dhe zhanre popullore ritmike. Shyhretja eshte munduar qe ne kete album te realizoje kenge per te gjitha shijet e degjuesve.

Tuesday, 20 March 2012

Pas Shkurtes, edhe Shyhretja pozon si vajze e re

Ju kujtohet besoj lajmi që e sollëm javë më parë ne në gazetën tonë ku këngëtarja e njohur Shkurte Fejza pozoi dhe u duk si një vajzë e re para aparatit të Veton Osmanit.

Tashmë kemi një lajm tjetër sërish për një këngëtare të kalibrit të njohur shqiptar, Shyhrete Behluli edhe para këngëtares së parë, ajo kishte pozuar në Amerikë para aparatit të fotografit të madh Fadil Berisha. Këngëtarja duket vërtet në formë, megjithëse pas një muaji mbush 54 vjet.

Ajo në këtë foto duket si një vajzë e re, por si duket fotot janë publikuar pak më vonë, megjithëse ishin realizuar më herët, ku njërën ne e kemi siguruar dhe po jua sjellim./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:  
Following abbreviations, even Shyhrete poses as young girl

Thursday, 8 March 2012

Shyhrete Behluli, kujton mesuesin e pare...

S’e harron mesuesin e pare

7 Marsi, Dita e Mesuesit eshte nje feste e vecante per kengetaren Shyhrete Behluli.

Ajo me shume nostalgji kujton ditet e shkolles, gjegjesisht diten e pare te fillimit te vitit shkollor, ku me shume dashuri e ka pritur mesuesi i saj Daut Tupella. Ndonese edhe pas shume vitesh, kur ai tashme eshte rreth 80-vjecar, ajo vazhdon te kete kontakte me te.

“Mesuesi nuk harrohet asnjehere, Daut Tupella ka qene nje mesues i dashur per ne nxenesit, sot e asaj dite nuk e harroj diten e pare te shkolles, njohjen time me mesuesin. Ai tani ka rreth 80 vjet dhe sa here qe flas me te e ndjej ate nostalgjine per ato vite”, ka thene ajo per “Zeri”.

Saturday, 7 January 2012

Arsim Bunjaku: Kengetari Duhet te Kendoj dhe Jo te Shkruaj Vargje Banale...

Kengetaret “narcizoide”

Diskutimi gjithmone permbyllet duke thene se cka t’i servosh publikut, ashtu edhe do ta mesosh dhe edukosh ate. Muzika gjithmone ka mbushur shpirtin, por kjo ndodh edhe sot derisa ajo permban elemente sic i ka hije. E ne keto elemente qe nuk jane qindra, rol te madh luan edhe teksti i kenges, duke qene hallka pa te cilen as kenga s’mund te quhet e tille, si impakt kryesor ne mbajtjen mend gjate te saj ose dominimin sezonal.

U diskutua e diskutohet me qindra here se sot tekstet jane ndryshe, nuk i kendojne me bilbilat e gezimit, por kane target nje shtrese tjeter. Per dike, me keq se tekstet e rendomta jane ato te cilat shkruhen nga vete kengetaret, shumica prej tyre pa haber per muzike. Kompozitori dhe tekstshkruesi Arsim Bunjaku thote se kengetari prape duhet te mbetet kengetar, perjashtuar disa qe kane treguar lidhje te mira vargjesh per tekstet e kengeve te tyre.

Tuesday, 3 January 2012

Kush Fitoi Me se Shumti ne vitin 2011?...

Kush i mbushi xhepat me shume gjate 2011-s

Dikur fitonin shume, mirepo gradualisht fitimi po bie per shkak te krizes ekonomike qe ka perfshire thuajse tere boten. Mirepo perseri kengetaret vazhdojne te mbeten kategoria qe fiton me se shumti edhe pse sic thone disa prej tyre cmimet per te kenduar ne nje eveniment muzikor kane rene dukshem.

Kengetaret si Sabri Fejzullahu, Mehedin Pergjeqaj apo sic e njohin te gjithe me emrin artistik Meda, pastaj Labinot Tahiri, Rovena Stefa, Afrim Muciqi, Ermal Fejzullahu, Mihrie Braha dhe disa te tjere i prijne listes se kengetareve qe fitojne me se shumti.

Friday, 3 June 2011

Shyhrete Behluli Porosite: "Me Te Mire Me u Be!"

Me kenge kerkon shmangien rrugeve te gabuara

Kengetarja jone e njohur Shyhrete Behluli tani e disa muaj ka qene viktime e disa thashethemeve qe kane qarkulluar ne opinion rreth jetes se saj private. Ajo si duket tani i ka lene anash keto thashetheme per te cilat ka demantuar vazhdimisht dhe ka nisur punen e saj per projekte te reja muzikore.

Kenga “Me te mire me u be” e shoqeruar edhe me videoklip jane projekti me i ri i saj qe do ta lansoje brenda dhjete diteve. Sipas Shyhretes, kenga “Me te mire me u be” i dedikohet atij grupi te njerezve te cilet po shkojne ne nje rruge te gabuar. Dhe me ane te kesaj kenge Shyhretja therret te gjithe per nje ndryshim ne kuptimin pozitiv.

Saturday, 6 February 2010

Shyhrete Behluli, Kenge Per Dashurine Mes Kosoves e Shqiperise

Shyhrete Behluli dhe Sinan Hoxha
/photo ktv/

Kenge per dashurine ndermjet Kosoves dhe Shqiperise

“Vete teksti i kenges flet per dashurine ne mes te Kosoves dhe Shqiperise dhe, pasi Sinani eshte nga Tirana, menduam qe efekti do te ishte me i madh. Kjo ishte nje iniciative e Sinanit per nje duet me mua, teksti na pelqeu shume dhe e realizuam”, ka thene Shyhretja

Jemi mesuar qe kengetaren Shyhrete Behluli ta shohim gjithnje ne duet me kengetarin Mahmut Ferati, mirepo tani se fundi ajo ka realizuar nje kenge duet me kengetarin nga Shqiperia Sinan Hoxha. Kenga “Kendoma kengen” ka nje muaj qe eshte nxjerre ne treg dhe, sipas Shyhretes, eshte duke u pelqyer shume ne publik. Si duket, edhe bashkepunimi me Sinanin po i sjell suksese sikur me Mahmutin. Per me shume rreth ketij bashkepunimi flet Shyhretja per “Kosova Sot”.

“Kosova Sot”: Zonja Shyhrete, tash se voni keni nxjerre ne treg kengen me te re “Kendoma kengen”. Cila eshte arsyeja qe kete kenge ta kendoni me Sinan Hoxhen e jo me Mahmut Feratin?
Shyhrete Behluli: Vete teksti i kenges flet per dashurine ne mes te Kosoves dhe Shqiperise dhe, pasi qe Sinani eshte nga Tirana, menduam qe efekti do te ishte me i madh. Kjo ishte nje iniciative e Sinanit per nje duet me mua, teksti na pelqeu shume dhe e realizuam.

Veper e Ilir Beranit

“Kosova Sot”: Tashme jemi mesuar t’ju shohim ne duet me Mahmut Feratin, a do te vazhdoni te kendoni me te apo e keni mbyllur bashkepunimin e suksesshem qe e keni pasur?
Shyhrete Behluli: Jo, nuk eshte mbyllur bashkepunimi, ne ende punojme se bashku, ashtu sic kemi punuar. Por duhet ditur qe kenga “Kendoma kengen” nuk do te ishe kjo qe eshte po ta kendoja me me te mirin kengetar nga Kosova dhe anasjelltas.

“Kosova Sot”: Kenga “Kendoma kengen” ka nje permbajtje pikelluese qe zgjon emocione, kush jane autoret e saj?
Shyhrete Behluli: Kjo eshte nje veper e perkryer e Ilir Beranit.

“Kosova Sot”: Sa jeni te kenaqur me plasimin e kesaj kenge ne mediet shqiptare dhe ne mesin e adhuruesve tuaj?
Shyhrete Behluli: Premiera e kenges ka qene ne “Perralle me tupan”, ku Valon Maloku i beri shume publicitet dhe me te vertete kishte te drejte, u degjua dhe vazhdon te degjohet shume neper radio dhe te them te drejten nuk e kam pritur te jete aq e dashur per publikun dhe mendoj qe nje kenge e tille duhej te ishte.

Kendimi ne mergate

“Kosova Sot”: Koheve te fundit po dominojne kenget tallava, cfare mendimi keni per ate muzike dhe a do te kendonit edhe ju kenge te tilla?
Shyhrete Behluli: Shume here u jam pergjigjur pyetjeve te tilla! Nuk kam se cfare te them.

“Kosova Sot”: A kendohet tallava, per perfitime materiale apo pse disa kengetare nuk dine te kendojne kenge te mirefillta shqipe?
Shyhrete Behluli: Mendoj se te dyja nga pak.

“Kosova Sot”: Shumica e kengetareve kendojne ne mergate, a shkojne ata per te kenaqur bashkatdhetaret tane atje apo edhe per perfitime te majme?
Shyhrete Behluli: Mund te them se edhe ketu eshte interesi i dyanshem.

“Kosova Sot”: Pse estrada jone nuk organizon ndonje koncert te madh, si para lufte, ku mblidhej nje numer i madh i popullates?
Shyhrete Behluli: Deri ne lufte kuptohet qe kemi qene te okupuar dhe nuk kemi pasur mundesi te shfaqim koncerte apo organizime te ngjashme. Mirepo, si duket keto jane bere te shpeshta dhe njerezit nuk e ndiejne mungesen per koncerte te medha.

Talente ka

“Kosova Sot”: Cfare mendoni per kengetaret e rinj, a ka talente per t’ju zevendesuar ju kur nje dite te largoheni nga estrada?
Shyhrete Behluli: Nese eshte fjala per kenget popullore, mund te kete talente, nese duan ta zhvillojne kete zhaner. Ndersa kengetaret nuk mund te kene zevendesim, sepse secili ka vecantite e veta.

“Kosova Sot”: Pse ne mesin e kengetareve ka aq shume xhelozi?
Shyhrete Behluli: Ka xhelozi sepse vetedija e tyre eshte shume e ulet.

“Kosova Sot”: Cfare mendoni per kengetaret qe kopjojne (vjedhin) kenge te huaja, e bejne kete pa dijen e tyre apo per perfitime materiale?
Shyhrete Behluli: Nuk eshte mire kjo, sepse atehere je kopje e dikujt, e kurre vetvetja. Sa i perket pyetjes a bejne me vetedije apo jo, mendoj se mund te jene te dyja.

“Kosova Sot”: A keni trashegimtare ne mesin e femijeve tuaj, a do te deshironit qe dikush nga ata te behet kengetar i mire?
Shyhrete Behluli: Prej femijeve te mi talentin per kengen e ka vajza Engjellusha, mirepo eshte ende heret te flas per ate sa i perket se cfare mund te behet kur te rritet.

“Kosova Sot”: A keni te shtoni edhe dicka per fund?
Shyhrete Behluli: Dua ta pershendes publikun tim. /k.bajrami/kosova sot/06.02.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Song for love between Kosovo and Albania

"The text itself speaks of love songs between Kosovo and Albania and, as Sinan is from Tirana, thought that the effect would be great. This was an initiative of Sinani for a duet with me, we liked more text and realizuam "said Shyhrete

We learn that singer Shyhrete Behluli ever see in duet with singer Mahmut Ferati, but now that she has finally realized a duet song with singer from Albania Sinan Hoxha. Kenga "Kendoma song" is a month that was issued in the market and, according Shyhretes, is liked by many in public. Apparently, the cooperation with Sinan is to prosper as Mahmuti. For more about this cooperation Shyhrete speaks for "Kosova Sot".

"Kosova Sot": Ladies Shyhrete, now that you brought to the market recently with the new song "Kendoma song. Which is why this song to kendoni with Sinan Hoxha and not with Mahmut Ferati?
Shyhrete Behluli: text itself speaks of love songs between Kosovo and Albania and, after that Sinan is from Tirana, thought that the effect would be great. This was an initiative of Sinani for a duet with me, we liked more text and realizuam.

Work of Ilir Berani

"Kosova Sot": Now we learn to see in duet with Mahmut Ferati, will continue to kendoni with or have close cooperation that have been successful?
Shyhrete Behluli: No, not close cooperation, we still work together, as we worked. But to know that song "Kendoma song" would not wast it who is to kendo with the best singer from Kosovo and vice versa.

"Kosova Sot": Kenga "Kendoma song" is a harrowing content that conjures up emotions, who are its authors?
Shyhrete Behluli: This is a perfect work of the Ilir Berani.

"Kosova Sot": As you think about launching this song in Albanian media and among your lovers?
Shyhrete Behluli: The premiere of the song has been "Perralle with HQ, where Valon Maloku made more publicity and really had the right, was heard and still be heard more through radio and say right I did not expected to be so dear to the public and I think that such a song should be.

Reading in mergate

"Kosova Sot": recent songs dominate tallava are, what you thought about it a music and you will kendoni such songs?
Shyhrete Behluli: Many times was I answer such questions! I do not what to say.

"Kosova Sot": A kėndohet tallava, for material benefits or do not know why some sing singer song Albanian genuine?
Shyhrete Behluli: I think a bit of both.

"Kosova Sot": Most of the singers sing in mergate, whether they go to satisfy our countrymen there or for the benefit of fat?
Shyhrete Behluli: You can say that here is of mutual interest.

"Kosova Sot": Why not organize our estrada any major concert, as before the war, which meet a large number of population?
Shyhrete Behluli: Until the war means that we have been occupied and have not been able to show concerts or similar organizations. However, it seems these have become frequent and people do not feel the lack for large concerts.

Talents has

"Kosova Sot": What do you think for young singers, has a talent to be replaced when you leave a estrada day?
Shyhrete Behluli: If it comes to popular songs, may have talent, if they want to develop this genre. While the singers can not have replacement, because each has its own specifics.

"Kosova Sot": Why in the middle of singing has so much jealousy?
Shyhrete Behluli: There is jealousy because their consciousness is very low.

"Kosova Sot": What for singers to copy (steal) foreign songs, make this without their knowledge or for material benefits?
Shyhrete Behluli: It is good that, because then you copy someone, and never ourselves. Regarding the question whether consciously or not do, I think that can be both.

"Kosova Sot": Do you have a successor in the middle of your children, or would like someone from them to become good singer?
Shyhrete Behluli: Since my children have talent for song Engjellush girls, but it is still early to talk about it regarding what can be done when the rise.

"Kosova Sot": Do you have to add something to the end?
Shyhrete Behluli: I want to send greetings to my fans.
]]

Saturday, 31 January 2009

Sugar Free Club 6 Shkurt 2009: Mahmut Ferati, Shyhrete Behluli

Sugar Free Club 6 Shkurt 2009

TE PREMTEN ME 6 SHKURT 2009

MAHMUT FERATI, SHYHRETE BEHLULI

ORA 20:30
Hyrja 3 Euro
Hyrja Gratis per Femra deri ora 21:00

Sugar Free Club
Dardane (ex-Kamenice)
Tel. 076 219 67 59/ 044 506 411
sugarfree-club.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 28 January 2009

Kur Shyhretja Takoi Luanin!

Shyhrete Behluli dhe Luan Salihu
/photo kosova sot/

Shyhrete Behluli dhe Luan Salihu flasin per kohen e adoleshences se tyre
Adoleshenca u solli lidhjen qe u shnderrua ne bashkeshortesi

Shyhrete Behluli dhe Luan Salihu, qe tani vazhdojne jeten e lumtur bashkeshortore bashke me pese femijet e tyre, u njohen ne kohen e adoleshences, te cilen e konsiderojne si pjesen me te mire te jetes qe nuk mund ta harrojne asnjehere

Kengetarja Shyhrete Behluli, qe ne opinion njihet vetem me mbiemrin Behluli, mban edhe mbiemrin e bashkeshortit Luan Salihu. Ajo si adoleshente kujton kohen me te mire qe e ka kaluar ne jeten e saj. Ka qene vajze e urte, e sjellshme dhe nxenese e shkelqyeshme. Ne kohen e adoleshences ishte ne shkollen e mesme ne Suhareke dhe i duhej qe te udhetonte cdo dite nga Mushtishti, qe ishte vendlindja e Shyhretes. Te gjithe e njihnin dhe e adhuronin, sepse qe e vogel e kishte filluar kengen. “Mesimet i kam dashur shume. Kam pasur shoqeri shume te mire dhe adoleshenca ka qene pjesa me e mire e jetes qe nuk mund ta harroj asnjehere”, shprehet ajo per “Kosoven Sot”. Ne periudhen e adoleshences Shyhretja njohu Lulin, nje djalosh nga Podujeva, por qe punonte ne Suhareke. Ishte nje takim i papritur, nje shoqeri qe u shnderrua ne dashuri, pikerisht ne kete moshe. “Tashme 30 vjet njihemi, Luli luante futboll ne klubin ‘Ballkani’ ne Suhareke dhe une e kisha klasen nga fusha e sportit dhe kisha rast ta shihja thuajse cdo dite”, thote ajo.

Shyhrete Behluli

Luan Salihu - Luli ne ate kohe kishte shkuar per te punuar ne administrate te fabrikes se gomave “Ballkan” ne Suhareke. “Une shkova per te punuar ne Suhareke dhe njekohesisht dhe luaja futboll. Shyhreten e njihja si kengetare dhe nje shok imi ishte shok i klases se saj dhe gradualisht ne dilnim bashke, keshtu qe pata rastin qe nepermjet tij te njihesha dhe te shoqerohesha me Shyhreten. Pata fat sepse na pelqeu shoqerimi yne dhe vazhduam te dilnim fshehurazi per rreth dy vjet me radhe. E kisha pak te veshtire, sepse Shyhretja ne oren 19.00 e kishte autobusin e fundit dhe nuk guxonte te vonohej per te mos e kuptuar familja, sepse ishte nje vajze e re”, thote Luli. Te dy ishin te rinj, pas dy vjeteve ne lidhje dashurie ata u martuan, dhe ishte viti 1981 kur Shyhretja u be nuse e Llapit, megjithate me pak veshtiresi, sepse i eshte dashur te mesohet me zakonet e Llapit, te cilat ishin paksa me te ndryshme me ato te Mushtishtit. “Te dy ishim te ri, por dashuria thone se nuk njeh moshe, une pranova te shkoj ne Podujeve. Natyrisht, pata veshtiresi, sepse isha e re, por megjithate u adaptova. Prinderit e Lulit ishin shume te mire. Te gjitha i mesova, pervec cajit qe e kisha bezdi ta servoj. Sot e asaj dite nuk e pi cajin, dhe as Luli e femijet nuk e pine”, shton ajo. Ne Podujeve jetuan per nje kohe te shkurter dhe me pastaj u transferuan ne Prishtine, ku Shyhretja e kishte me lehte per ta ushtruar profesionin e saj te kenges. Ata tani vazhdojne te jetojne jeten e lumtur bashkeshortore dhe qe te dy thone se deshire e tyre me e madhja eshte te kene jeten e lumtur bashke me pese femijet e tyre. /k.bajrami/27.01.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Shyhrete Behluli and Luan Salihu talking about their adolescence

Adolescence brought the connection that was converted into marriage

Luan Shyhrete Wayne and Salim, who continue to be happy now mate together with their five children, were informed at the time of adolescence, which they consider as the best part of life that can not ever forget

Singer Shyhrete Wayne, who in the opinion is granted Wayne's surname, the surname of the husband keeps playing Salihu. She recalls how teenage best time that has passed in her life. The girl was wise, polite and an excellent student. During adolescence, was in high school in Suva Reka and had to travel every day from Mushtisht, which was the birthplace of Shyhretes. Everybody knew and worshiped, because it was small and had started the song. "Lessons I wanted more. I had very good company and adolescence has been the best part of life that can not ever forget, "she says" Kosova Sot ". During adolescence Shyhrete knew Luli, a young man from Podujevo, but who worked in Suva Reka. It was an encounter, a company that turned to love, precisely at this age. "Now 30 years acquainted, Luli playing club football in 'the Balkans' in Suva Reka and I had class in the field of sports and had an opportunity to see almost every day," she says.

Luan Salihu - Luli at that time had gone to work in the administration of the tire factory "Balkans" in Suva Reka. "I went to work in Suva Reka and simultaneously and play football. Shyhreten knew him as a singer and a friend of mine was a friend of her class and gradually we could go together, so that through him I had the opportunity to njihesha and shoqerohesha with Shyhreten. I was lucky because I liked to accompany us and we kept our secret we could go for about two years. I had little difficult because at 19.00 Shyhrete had the last bus and did not dare to be delayed for not understanding family, because it was a new girl, "said Luli. Both were young, after two years in love they married, and had been since 1981 when he became a bride Shyhrete Lab, however, with little difficulty, because I had to get used to the customs of the Lab, which were slightly Mushtisht different ones. "Both were new, but say love knows no age, I accepted to go to Podujeve. Naturally, I had difficulties because I was young, but nevertheless was adaptova. Luli's parents were very good. All I learned, except that the tea had to servoj inconvenience. Today's the day did not drink tea, nor Luli children do not drink, "she added. We Podujeve lived for a short time and then were transferred to Pristina, where Shyhrete was easier for her to practice the song. They now continue to live a happy life mate and the two say that their desire is great to have a happy life together with their five children.
]]

Saturday, 13 December 2008

Rinora 4 Club 19 Dhjetor 2008: Shyhrete Behluli, Mahmut Ferati

Rinora 4 Club 19 Dhjetor 2008

TE PREMTEN ME 19 DHJETOR 2008

SHYHRETE BEHLULI, MAHMUT FERATI
Mc Beka, DJ Dalool, Dj Muli

Hyrja 20 Chf
Per gjithe ata qe lajmrohen ne Gästeliste,dhe vine deri ne ora 23:00 hyrja gratis

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
www.rinora4.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

F Five Club 20 Dhjetor 2008: Shyhrete Behluli, Mahmut Ferati

F Five Club 20 Dhjetor 2008
TE SHTUNEN ME 20 DHJETOR 2008

SHYHRETE BEHLULI, MAHMUT FERATI
Dj Limi, Dj Lumix

Mattenstrasse 165
Biel/Bienne
Switzerland
078 911 98 15
076 596 44 85
f-five.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 19 November 2008

A Do Te Kendojne Shyhretja dhe Mahmuti Bashke per Vitin e Ri?

Shyhrete Behluli
/photo tung/

Shyhrete Behluli - Kolazhe muzikore per Vitin e Ri

Kengetarja e muzikes popullore Shyhrete Behluli edhe kete vit ne projektet e Vitit te Ri do te jete e pranishme me kenge te zgjedhura popullore. Ajo bashke me Shkurte Fejzen dhe Remzije Osmanin kane pergaditur disa kolazhe muzikore per te marre pjese neper programe festive, te cilat disa prej produksioneve ia kane filluar xhirimeve.

"Kemi bere xhirimet te produksioni 'Vizioni dhe Libonia', pastaj jemi ftuar te 'Emra Com', si dhe kemi edhe shume oferta per produksione te tjera dhe programe te televizioneve tona" - tregoi Shyhretja.

Mirepo gjate programeve te Vitit te Ri nuk do te mungojne as kolazhet e njohura muzikore te Shyhretes me Mahmut Feratin.

"Po, kemi pergaditur nje kolazh edhe me Mahmutin dhe besojme se do te pelqehet te publiku", theksoi ajo.

Kengetarja Behluli tha se para Vitit te Ri nuk do te nxjerr kenge te reja: "Nuk ka shume kohe qe e kam edituar albumin tim te ri. Mendoj se ai album ka mjaft kenge te bukura te cilat mund t'i shfrytezoj edhe per programe te Vitit te Ri, te cilat krahas potpurive, mund t'i kendoj edhe ato" - u pergjigj kengetarja jone e njohur. /tung/15.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Tuesday, 4 November 2008

Tash dhe Dikur: Armend Rexhepagiqi Mbetet i Njejti

Jehona Sopi Armend Rexhepagiqi Ilir Berani dikur
/photo gazeta express/

TASH DHE DIKUR

Kengetarja Jehona Sopi dikur percjellese e “Miss Kosova 1995”. Sot Shyhrete Behluli heq bengun nga fytyra. Naim Abazi nga tirq ne stil alla Kubanez. Mihrija nga kenget per lule e livadhe ne diskoteka. Gili dhe Ilir Berani nga kenget per fjollen ne ate “Budall Budall”. Armend Rexhepagiqi mbetet i njejti!

Prishtine, 2 nentor — Askush nuk mund te qendroje gjithmone i njejte. Madje as ata qe jane ne kerkim te lengut te perjetesise. Dikush qartet dhe trenohet nga rinia e dikush huq nga pleqeria. Pasi deri me tani nuk eshte gjetur lengu qe te ben me te ri atehere si alternative vine intervenimet e ndryshme. Por ka te tille qe shume bukur e percjellin trendin e kohes pa i hy skallperit. Ndryshimet qe kane pesuar yjet tona shume here jane aq drastike saqe eshte i pa imagjinueshem te kuptohet ndryshimi.

Po ia nisim nga kengetarja Jehona Sopi. Sopi ne vitin 1995 ishte zgjedhur njera nga percjelleset e “Miss Kosova” ndersa kuroren e kishte marre Diellza Kolgeci. Asokohe, Sopi mbante floke te shkurter, qe per vitin 1995 mund te cilesohet edhe si nje guxim i madh i marre nga nje femer. Sopi ishte ne shkollen e muzikes dhe ende nuk kishte marre epitetin e kengetares. Nga ajo qe thote prezantuesi Leke Zherka, qe sot eshte drejtor i televizionit KTV, Sopi eshte shtyre nga nje shoqe e saj qe te merr pjese ne “Miss Kosova”, duke i thene qe ajo eshte e bukur.

Shiko Miss Kosova 1995

Kjo eshte e vertet, Sopi 14 vjet pas duket ende e bukur, shume here me serioze sesa qe e gjejme ne Miss Kosova 1995. Po e leme Jehonen dhe dalim tek dicka me tradicionale dhe tek kengetarja Shyhrete Behluli. Behluli koheve te fundit, fale mjekesise, nga ana e djathte e faqes ka hequr nje beng apo shenje. Ky ndryshim eshte nje shenje me shume sesa kosovaret me aq padurim e kane pritur zhvillimin e kirurgjise ne vend. Madje Behluli, nuk ka me as rrudha ne fytyre qe te shtine te supozosh se a eshte kjo dore e zotit apo e mjekut.

Shyhrete Behluli Tash dhe Dikur

Po dalim pak te dicka me drastike. Eshte kengetari dhe shoumeni Naim Abazi, i cili vite me pare (fjala eshte per kohen e RTP-se) ishte nje thatanik i dobet, i cili para publikut vishte tirq kurse sot eshte nje “bucko” qe i vizillon fytyra nga makijazhi dhe veshjet alla Cuba, larg modes se dites se sotme. E mos te flasim per ndryshimet drakonike qe i ka bere zonja Braha – Abazi. Per kete nuk ka koment dhe me mire do te ishte te klikoni emrin e saj ne youtube dhe ta percjellni ndryshimin e saj nder vite.

Naim Abazi Tash dhe Dikur

Ndersa njeri nder kengetaret qe ka ruajtur nje stil te tij goxha kontemporan, pa marre parasysh kohen dhe trendet e ndryshme eshte Armend Rexhepagiqi. Kjo foto qe po shihni eshte marre nga nje video ne vitin 1989, gjate performimit ne festivalin Jugovizija. Rexhepagiqi po kendonte kengen “Mami, Mami”, e shkruar nga Aida Baraku:Ndersa sa me ma shume sens kane qene kenget e Ilir Beranit dhe Gilit shikojeni videon:Ne kete video eshte Ilir Berani, Gili dhe nje person (Aida) ne trion e quajtur Rona duke kenduar kengen “Fjollat”. Sot, Gili nuk kendon per fjolla por kendon kengen e saj “Budall Budall”. /milot hasimja/gazeta express/03.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online