All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Sinan Vllasaliu. Show all posts
Showing posts with label Sinan Vllasaliu. Show all posts

Monday, 31 December 2012

ALBA FLASH NEWS: 31 Dhjetor 2012

C'ka po shkruhet dhe c'ka po flitet kete jave
 • Rita Ora fiton cmimin "Best Newcomer" ne kuader te cmimeve vjetore "Bizzare Awards" qe ndahen nga tabloidi anglez "The Sun"
 • Ermal Fejzullahu rikthehet me klipin e ri "Digje Sonte" punuar nga produksioni "Focus Production"
 • Blero dhe Adrian Gaxha paralajmerojne nje bashkepunim se bashku
 • Edona Llalloshi ne pergaditje te nje klipi te ri qe do realizohet nga EMF Creative
 • Lori pergenjeshtron lajmin se ka pasur sherr me kengetaren Adelina Tahiri, te cilen ajo e konsideron shoqe te mire.
 • Miriam Cani reagon ndaj kritikave negative te shqiptareve per artistet shqiptare dhe boteror
 • Rita Ora me gjithe familjen ne Dubai per festat e fundvitit. Mesohet se do te performoj ne njeren nga resortet luksoze te Dubait ne naten e Vitit te Ri.

Thursday, 27 December 2012

Sinan Vllasaliu, albumi "Tatuazh" falas ne Youtube

Njeri nder kengetaret me te paguar shqiptare neper koncerte, Sinan Vllasaliu, eshte i vetedijshem qe nuk ka dhe shume fitime nga shitja e CD-ve ne treg dhe ka vendosuar qe albumin e tij te fundit, ta hedh te plote dhe falas per fansat ne kanalin e tij zyrtar ne Youtube.

Ndoshta edhe e kuptueshme kur dihet se fitimin me te madh kengetari e ka nga kendimi live qe ben, e qe thuhet se paguhet deri 5000 euro per nje nate.

Behet fjale per albumin e tij te nente me radhe me titull "Tatuazh".

Albumi perbehet nga 8 tituj duke perfshire edhe kengen "Uragan", nje bashkepunim me kengetaren e mirenjohur kosovare, Leonora Jakupi, me tekst te shkruar nga Avni Qahili dhe muzike te kompozuar nga Gabro. /Albavipnews/

Sinan Vllasaliu ft.Leonora Jakupi - "Uragan"


Sunday, 18 November 2012

Leonora Jakupi ne duet me Sinan Vllasaliun

Kengetarja Leonora Jakupi, ka bere te ditur se sapo ka perfunduar kengen e saj te re ne duet me Sinan Vllasaliun. Kete prononcim ajo e beri gjersa ishte e ftuar ne emisionin "1 Kafe me Labin" te kanalit RTV21 me nikoqire Blerona Zeqiri.

Ka disa muaj qe Leonora ka qene e angazhuar rreth babegjyshit te saj te semure, sic ka shpjeguar ajo ne emision, por tani qe ai eshte me mire, ajo i eshte rikthyer angazhimeve te veta me koncerte dhe projekte te reja.

"Ideja ishte e Sinanit dhe meqe ai eshte nje nder kengetaret tane me te mire per te cilin gezoi jashtezakonisht respekt..., me pelqeu ideja shume sa qe nuk mund ta refuzoja.", ka shpjeguar me tutje Leonora, se si erdhi deri tek ky bashkepunim.

Kenga eshte nje balade me tekst te Avni Qahilit, me kompozim te Gabros dhe me ide te Sinanit e qe me vone ka mundesi te vije edhe si videoklip. /Albavipnews/

Sunday, 4 November 2012

Sonte koncert i madh ne Gjeneve...

Emra te medhenj jane mbledhur sonte ne Gjeneve, ne Manifestimin Qendror te Diaspores Shqiptare nen moton "100 Vjet Shtet", me nje koncert akademik, popullor dhe artistik.

Do te jete nje manifestim madheshtor, nje gershetim i artit dhe muzikes, shoqeruar nga Orkestra Simfonike e Teatrit dhe Operes Tirane, me pjesemarrjen e solisteve me fame nderkombetare si Ermonela Jaho, Inva Mula, Irini Qirjako, Saimir Pirgu, nen dirigjentin, e maestro Zhani Ciko.

Spektakli do te jete nen moderimin e te ftuarit special Adi Krasta dhe do te mbledh personalitete te njohura te kombit si: Vace Zela, Mirush Kabashi, Nexhmije Pagarusha, Cun Lajci, Yllka Mujo etj.

Kengetare nga te gjitha trevat shqiptare si Shkurte Fejza, Kastriot Tusha, Sabri Fejzullahu, Enkeleda Arifi, Ilir Shaqiri, Shyhrete Behluli, Selami Kolonja, Sinan Vllasaliu etj. do te sjellin tingujt e muzikes popullore te shoqeruar nga ansambli kengeve dhe valleve popullore shqiptare.

Manifestimi poashtu sjell shume emra te muzikes moderne dhe argetuese si Genta Ismajli, Tuna, Capital T, Etno Engjujt, Soni Malaj, Elita 5, Eugent Bushpepa, Poni, Sinan Hoxha, Seldi, etj.

Ky spektakel madheshtor, sjell vemendjen artistike dhe kulturore shqiptare, me pjesemarrjen e jashtezakonshme te emrave me te njohur. /Albavipnews/

Me shume info tek: www.100vjetshtet.org

Monday, 22 October 2012

ALBA FLASH NEWS: 22 Tetor 2012

Per cka po shkruhet dhe per cka po flitet kete jave:
 • "VIP Shpija 3" nis te henen, me 22 Tetor 2012 me prezantuesit Albana Osmani dhe Shuki
 • Tuna rremben Cmimin e Madh ne "Zhurma Show 2012" dhe dy cmime tjera
 • Aksidentohet Adelina Tahiri
 • Gezim Gashi publikon me sukses videon debutuese "Trigger"
 • Aktori Enver Petrovci terhiqet nga "VIP Shpija 3"?
 • Noizy hap bar kafe ne Durres me emrin "Rigelsi"
 • Dafina Zeqiri dhe Emina Cunmulaj te perfshire ne nje "loje lesbike" para aparatit te Fadil Berishes
 • Aurela Gace deklaron se ka blere klikime ne Youtube per te testuar sistemin. Ne anen tjeter, zbulohet fotoja e pare e saj me bebin Grace.
 • Ciljeta publikon ekon e bebit "demokrat"
 • Angela Martini femra e muajit e revistes "GQ"

Friday, 19 October 2012

Sinan Vllasaliu, neser koncerti i madh ne Shkup

Organizatoret "BAM Entertainment" ka kohe qe kane bere te ditur se me date 20 tetor 2012 nga ora 20h, Sinan Vllasaliu do mbaj koncertin e madh ne Panairin e Shkupit. Ai vjen komplet me formacionin e tij muzikor, duke perfshire stilistin dhe asistentin e tij personal qe do te perkujdesen per pamjen e tij gjate mbremjes. Dhe ashtu si e njohim Sinanin, koncerti do jete 100% live, me perkrahje muzikore nga DJ Electron ne oret pas mesnates.

Ndersa, mysafire speciale ne kete koncert do jete kengetarja nga Shkupi, Adelina Tahiri, e cila do te ngroh publikun para paraqitjes se Sinanit. Ajo pak dite me pare ka postuar ne twitter, disa foto qe shqetesuan fansat, ku shihej e aksidentuar. Por, pjesemarrja e saj ne koncert na konfirmon se ajo eshte kthyer ne forme pas lendimit te dores dhe ndjehet mire me shendet.

Nga ana tjeter, organizatoret kane zbuluar disa detaje mbi kerkesat e kengetarit me te paguar ne treg, Sinan Vllasaliut. Sic raporton Zhurnal, Sinani ne stilin e yjeve boterore, ka kerkuar nga organizatoret qendrim ne hotel me 5 yje, me spa qender, menu te vecante dhe me pije te stershtrenjta. Megjithate, kane paralajmeruar se koncerti do jete madheshtor dhe do mbahet mend. /Albavipnews/

Tuesday, 17 July 2012

Sinani, Labi dhe Flori me te paguarit ne koncertet verore...


Ja cmimet e kengetareve ne koncertet e veres

Nga 1000 ne 4000 euro, paguhen me shume ata qe kendojne live.

Disa e rrisin, ndersa disa e zbresin, ky eshte bilanci te cilin kete radhe kemi vendosur t’jua tregojme ne lidhje me cmimet e kengetareve neper koncerte, pikerisht gjate sezonit veror. Cmimi me i ulet, per momentin, eshte 1000 euro, ndersa me i larti kap shifren e 4000 eurove, kur behet fjale per shumicen e kengetareve me te kerkuar dhe me te njohur te skenes shqiptare. Alberie Hadergjonaj, “Big Mama”, Adrian Gaxha, Aferdita Dreshaj, Ciljeta, Ingrid Gjoni, Lyrical Son, Shpat Kasapi dhe Zajmina Vasjari paguhen deri ne 1000 euro dhe jo me shume, ndersa Alban Skenderaj, Ermal Fejzullahu, “Gold Ag”, Kaltrina Selimi, Korab Shaqiri, “Mc Kresha”, “Skillz”, Tuna Sejdiu dhe Zanfina Ismaili arrijne cmimin nga 1200 deri ne 1800 euro. Shihet qarte nga shkrimet e mehershme se disa kengetare kane rene ne cmim, e disa kane pasur nje ngritje te hatashme.

Monday, 9 July 2012

Sinan Vllasaliu kete here me “Machiato Band”

Këngë dhe garë për ta marrë tregun veror. Ky është mendimi dhe puna e të gjithë artistëve shqiptarë. Por, këngëtarët këtë verë, si duket, janë përqendruar më shumë te duetet, pasi bashkimi bën fuqi dhe fton fansa të dyanshëm.

Mësuam se edhe këngëtari i njohur i muzikës argëtuese, Sinan Vllasaliu, sapo e ka realizuar një këngë në bashkëpunim me 3 djemtë e grupit “Machiato Band”. Dhe, do të vijnë shumë shpejt me një video interesante.

Ne e zbuluam këtë foto, në të cilën Sinani duket së bashku me djemtë e grupit në një fushë golfi, me siguri gjatë xhirimeve./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Sinan this time with "Machiato Band"

Monday, 25 June 2012

Sinan Vllasaliu: Ja pse nuk me duhen festivalet... [VIDEO]

Sinan Vllasaliu: Ja pse nuk me duhen festivalet

Sinan Vllasaliu eshte nje nga patriarket e muzikes shqiptare, por nese do te niseshim nga shpeshtesia e daljes ne mediat roze ai do te ishte i panjohur.

30 vitet e karrieres e bejne Vllasaliun shume pak te konkurrueshem ne tregun e muzikes popullore shqiptare. Shtepite e tij qe gjenden ne vende turistike (nga Brezovica malore deri tek Shengjini bregdetar), por edhe ne Nju Jorkun e larget, te bejne te pyesesh veten nese fama ne Shqiperi ecen ne perpjesetim te drejte me vleren ne treg apo aftesine e kengetareve.

“Gjate 20 viteve te fundit gjate veres kam qene ne Ulqin ku kendoj cdo mbremje”, shprehet Sinani per ‘Pasdite ne Top Channel’.

Thursday, 7 June 2012

“Video-Festi Muzikor” me trio grupe kengetaresh

Nuk kanë fituar çmime, por e kanë krijuar ndoshta atmosferën më të bukur në 10-vjetorin e “Video-Festit Muzikor 2012”.

Ideja, nëse edhe ju të dashur lexues e keni parë, kanë qenë se pothuajse të gjithë këngëtarët që kanë kënduar kanë qenë trio.

I kujtojmë djemtë e njohur të artistëve shqiptarë, si, të cilët e kanë performuar një këngë të bukur botërore.

Të tretë kanë qenë edhe bigët e mëdhenj të muzikës shqiptare, si: Ramadan Krasniqi, Sinan Vllasaliu dhe Shkëlzen Jetishi. Por, edhe vajzat që i kënduan këngët më të bukura të ish-festivalit “Show-Fest” ishin tre Jonida Maliqi, Kaltrina Selimi dhe Leonora Poloska.

Tuesday, 3 April 2012

Rosela Gjylbegu dhe Sinan Vllasaliu sjellin nje bashkepunim te ri...

Rosela Gjylbegu sjell duetin e radhes me Sinan Vllasaliun

Kane udhetuar drejt Shkupit per te realizuar nje bashkepunim te ri, kengetaret e njohur Rosela Gjylbegu dhe kengetari kosovar Sinan Vllasaliu. Dy emrat e njohur te muzikes kete radhe do te sjellin nje duet, i cili me siguri do te jete hit ne skenen muzikore. Rosela me kete rast ka publikuar dhe fotot e para te xhirimit te klipit, i cili po realizohet nga nje studio xhirimi ne Shkup. ‘’Shume shpejt nga Supersonic Tv do transmetohet kenga me e re ne bashkepunim me nje kengetar shume te njohur si Sinan Vllasaliu, shpresoj qe ta pelqeni’’, thuhet ne komentin, qe ka leshuar Rosela ne profilin e saj. Ky duet eshte i pari mes Roseles dhe kengetarit te muzikes se lehte Sinan Vllasaliu, por nuk eshte i pari per bashkepunimin mes kengetareve nga Kosova e Shqiperia, pasi me heret Sinani ka bashkepunuar edhe me Eli Faren, kurse Rosela me Eliza Hoxhen. Te dyja keto kenge kane rezultuar shume te suksesshme, dhe pikerisht kjo ka qene arsyeja pse keta te dy kane vendosur te bashkepunojne. /panorama plus/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rosela Gjylbegu brings the next duo with Sinan Vllasaliu

Monday, 30 January 2012

Nje lokal me ushqim amerikan nga Sinan Vllasaliu

Si duket biznesi i muzikës nuk po i del atij, ose po i ecën shumë mirë dhe fitimet janë të majme, saqë ka vendosur të investojë në dicka tjetër. Ky është Sinan Vllasaliu i cili  në Prishtinë sapo ka hapur një lokal ku shërbehet ushqim amerikan.

Ndërsa mësuam se vajza e saj do ta menaxhojë këtë biznes, pasi këngëtari nuk do të ketë kohë të jetë aty “non stop” , duke ditur se është i zënë nëpër koncerte. Ne urojmë që të paktën Sinani të ketë kohë të shijojë  ndonjë pjatë me ushqim amerikan te lokali i tij. /Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
A local American food by Sinan Vllasaliu

It seems the music business is not out him, or is doing very well and profits are fat, that has decided to invest in something else. This is Vllasaliu Sinan who learned that in Pristina has just opened a bar where American food served.

While we learned that her daughter will manage this business, as kënëgtari will not have time to be there "non stop", knowing that he is busy in concerts. We wish to Sinan least have time to enjoy ndonëj American plate of cafeteria food is tij./Albavipnews/


Tuesday, 10 January 2012

Sinan Vllasaliu nuk eshte paguar 15 000 euro

Një lajm që pak ditë më parë mori dhenë, se këngëtari Sinan Vllasaliu ka fituar 15 mijë euro për një natë, ose më saktë vetëm për katër orë, duke kënduar në një nga restorantet e Prishtinës, si duket nuk është i vërtetë. Në një program televiziv në RTK, është mohuar një lajm i tillë, ku artistët ishin ftuar të flisnin për të drejtat e autorit. Po ne pyesim atëherë pse doli ky lajm dhe kjo shumë?

Cili ishte qëllimi i kësaj shumë të madhe vetëm për 4 orë? Por ne e dimë se këngëtari Sinan Vllasaliu është një artist me përvojë në muzikë, por me një fitim të madh, pasa se ky lajm të mohohet, normalisht dyshuam. Dyshimi ynë vjen pasi në tregun shqiptarë ka edhe artistë të tjerë dhe artise të cilët kërkohen dhe janë shumë të paguar, përvec Sinanit./Maksim Gjokaj/

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Sinan Vllasaliu is not paid 15 000 euros

A story that took a few days ago given that Sinan Vllasaliu singer has won 15 euros per night, or rather only for four hours, singing in a local restaurant in Pristina, apparently is not true. In a television program on RTK, denied such a rumor, where artists were invited to talk about copyright. If we ask then why did it too? What was the purpose of this very large only for 4 hours?

Thursday, 5 January 2012

Sinan Vllasaliu 15 mijë euro për 4 orë këndim

Sa fituan këngëtarët që kënduan natën e ndërrimit te viteve. Ketë temë e kishte “Prive” në Klan Kosova dhe sipas tyre ishte Sinan Vllasaliu qe ishte me i paguari me 15000 euro për 4 orë këndim në “Golden” Prishtinë, pas ti vjen Labi me 12 000 euro po në të njëjtin restorant, Adelina Ismaili me 10 000 ne diasporë, Xeni me 8 000 etj.

Këto janë shifra marramendëse që përfiton estrada shqiptare nëpër ngjarjet dhe organizime të tilla për shënimin e festave dhe ahengjet e mbrëmjet e organizuar nëpër restorantet dhe diskotekat jashtë vendit. (INA)

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Sinan Vllasaliu 15 thousand euros for 4 hours singing

How many singers who sang won the New Year night. This topic was "private" in Kosovo and in their Klan was Sinan Vllasaliu that the payee was 15,000 euros for 4 hours singing in the "Golden" Pristina, after you come Labi with 12 000 euros in the same restaurant, Adelina Ismaili with 10 000 in the diaspora, with 8 000 etc. Xeni.

These are staggering figures that Albanian Estrada benefits through such events and events to mark the celebrations and parties organized in the evenings and discos restaurants abroad. (INA)

Sunday, 1 January 2012

Sinan Vllasaliu, 15,000 Euro per Nje Performance Live...

Sa fitojne kengetaret tane per performancat LIVE?

Sinan Vllasaliu, njeri prej kengetareve qe krijon atmosfere ngado qe shkon,cmend simpatizuesit e tij me performancat Live te kengeve, kenge keto qe me shume se gjysma jane gjitha hite. Po sa paguhet Sinani per kater ore performance Live? E per kete kishte pergjigjen emisioni “Prive” i Klan Kosoves. Sinani per kater ore performance Live merre hiq me pak e as me shume se 15.000 euro.

Pas Sinanit radhitet edhe kengetari Labinot Tahiri, kengetari i cili “e kalle” me performancat e tij Live. E Labi per performancat e tij Live paguhet 12.000 euro.

Pastaj vjen lista e kengetareve tjere qe paguhen me nje shume me te vogel se te lartpermendurit. Me rradhe vijne DIVA e muzikes, Adelina Ismajli qe nuk u’a leshon rrugen Labit e Sinanit, ajo per performancat e saj paguhet diku 10.000 euro.

Me pas vijne Genta Ismajli (5.000 euro) e Dafina Zeqiri (4.000-5.000 euro). /prive/grazzi/.

Wednesday, 30 June 2010

Sinan Vllasaliu Marton Vajzen

Sinan Vllasaliu marton vajzen

Këngëtari Sinan Vllasaliu, përveç risive që do të sjellë tani, gjatë këtyre ditëve në tregun muzikorë, ai ka qenë i angazhuar së fundmi më martesën e bijës së tij Edonës. Të hënën në mbrëmje, ai e ka martuar vajzën 24-vjeçare.

“Për herë të parë po e përjetoj të qenit baballëk. Ndihem i kënaqur që vajza ime u martua më një djalosh të mirë siç është Luli, një student nga Prishtina. Dasma kaloi shumë mirë, patëm shumë mysafirë dhe, përveç kolegëve të mi të këngës, nuk munguan edhe disa nga politikanet tanë. Ceremoninë martesore e kemi bërë në mënyrë private, pa praninë e mediave”, ka thënë këngëtari për Kosova Sot.

Ndërsa, sa i përket të rejave muzikore, këto ditë pritet që Sinani të lansojë një videoklip të ri së bashku me album. Kënga e videoklipit titullohet “Sa më ka marr malli”, ndërsa është përgatitur në Kosovë. /yllpress/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Sinan Vllasaliu daughter gets married
Sinan Vllasaliu singer, but innovations that will bring now, the music market these days, it has recently been engaged in marriage his daughter Edonës. Tonight, he has married 24-year-old daughter.

"For the first time is being baballëk experience. I feel happy that my daughter married a good guy as Luli, a student from Pristina. Wedding went very well, and had many guests, but my colleagues of the song, not absent even some of our politicians. Marriage ceremony have done so privately, without media presence, "said singer for Kosova Sot.

While in terms of musical ones, these days are expected to launch a video Sinani new album along with. The song's video is titled "How much I miss", and was prepared in Kosovo.
]]

Tuesday, 13 April 2010

Sinan Vllasaliu ne VIP ShpijaSinan Vllasaliu dhe Robert Berisha Sjellin Atmosfere ne VIP Shpija

Pas hidherimit te mehershem me kinse eliminimin e Bigu-t, i Zoti i Shtepise ka gezuar banoret e shtepise duke sjelle Sinanin dhe Robertin si mysafire te mbremjes. Banoret qysh disa dite me pare kishin kerkuar qe t'u sjellin artiste te tjere per te krijuar atmosfere ne shtepi dhe si duket i Zoti i Shtepise ka vendosur ti plotesoje deshiren.

Ardhja e Sinanit dhe Robertit ka sjelle me te vertete nje atmosfere te re ne shtepi ku te gjithe banoret u kenaqen me kenget e Sinanit, vallezuan panderprere sidomos Vedati i cili nuk pertoi as te marre mikrofonin dhe te kendoj.

Ndiqni videon:
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Sinan Vllasaliu and Robert Berisha bring atmosphere in VIP Shpija

After anger prior to the alleged elimination of Bigu-t, the householder is happy for bringing household Sinani and Robert as a guest of the evening. Residents since several days ago had asked to bring other artists to create the atmosphere at home and it seems the landlord has decided to fulfill a desire.

The arrival of Sinan and Robert has really brought a new atmosphere at home where all residents enjoy the songs were Sinan danced uninterrupted especially pertoi Vedati who does not even take the microphone and sing.
]]

Thursday, 26 March 2009

Sinan Vllasaliu ne Top Koha KTV

Sinan Vllasaliu ne Top Koha KTV, 25.03.09


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

Wednesday, 18 March 2009

Sinan Vllasaliu dhe Promovimi i Videoklipit Te Ri!

Sinan Vllasaliu ka promovuar videoklipin e tij te ri

Degjo kengen!


Javen e kaluar Sinani ka promovuar klipin e tij me te ri "Vajze e klubeve te nates" (kliko per video!)te realizuar nga produksioni 4P (Stupcat) me regji dhe skenar te Mensurit. Autor i kenges dhe tekstit eshte Ilir Berani ndersa orkestrimi eshte bere nga Enis Presheva. Promovimi eshte mbajtur ne Hotelin "Victory" ne Prishtine, ku moren pjese shume fytyra nga jeta publike dhe nga vet estrada muzikore. Pamjet filmike ketu jane mundesuar nga Zico TV per emisionin "Zhurma". Aty jane realizuar edhe disa intervista te shkurtera me disa nga kengetaret qe moren pjese ne kete promovim, te cilet folen per Sinanin, klipin e tij si dhe per te rejat ne krijimtarine e tyre muzikore. Shikim te kendshem!

Pjesa 1


Pjesa 2


Pjesa 3

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

Saturday, 13 December 2008

Sindelfingen 21 Dhjetor 2008: Koncert

Sindelfingen 21 Dhjetor 2008

TE DIELEN ME 21 DHJETOR 2008

KONCERT - MBREMJE PER TE GJITHE
Sinan Vllasaliu, Meda, Nora Istrefi, Ermal Fejzullahu, Bajram Gigolli, Stupcat

Messe Sindelfingen
Salla "Pavillion"
Schwerstr. 60-65
71065 Sindelfingen
Germany

tel. 0174 66 25 777
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online