All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Sports. Show all posts
Showing posts with label Sports. Show all posts

Friday, 24 April 2009

Luan Krasniqi Behet Baba!

Luan Krasniqi me bashkeshorte
/luani dhe sueda, photo public domain/

Luan Krasniqi behet baba

Per here te pare ne jeten e tij boksieri profesionist, Luan Krasniqi (37-vjeçar), eshte bere baba. E bija e tij, Melisa, ka ardhur ne jete me 15 prill, rreth ores 13.52.

Ne ato momente ishte i pranishem ne sallen e lindjeve edhe vete boksieri kosovar i peshave te renda, i cili garon per Gjermanine.

“Jam jashtezakonisht shume i gezuar, tashme ne jeten tone ka hyre nje engjell flokeverdhe dhe lindja e vajzes sime eshte me e rendesishme se çdo fitore”, do te thoshte dje Luan Krasniqi.

Vajza dhe bashkeshortja e tij, Sueda, jane mire me shendet dhe tani ata do te kthehen ne shtepine e tyre ne Rotvajl. “Une po shijoj çdo moment me familjen time te re”, shprehet Krasniqi.

Perveç te qenit baba i mire, ai eshte i perqendruar edhe te karriera e tij dhe shpreson per nje rikthim ne ring. “Stervitem çdo dite dhe dua te bej nje ndeshje kete vit kunder nje boksieri te mire”, perfundon ai. /a.manallari/top channel/24.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Luan Krasniqi becomes father

For the first time in his life professional boxer, Luan Krasniqi (37-year-old), has become father. And his daughter, Melissa, has come to be April 15, around 13:52.

In those moments was present at the birth room itself boxer Kosovo's heavy load, which competes for Germany.

"I am extremely very happy, now we have entered our lives a blond angel of birth and my daughter is more important than any victory," saying yesterday to Luan Krasniqi.

Daughter and his wife, Sweden, are in good health and now they will return to their home in Rotvajl. "I relish every moment with my family new", said Krasniqi.

Besides being a good father, he is also the focus of his career and hopes for a return to ring. "Exercise every day and I want to have a match this year against a good boxer," he concludes.
]]

Saturday, 21 March 2009

Lorik Cana Ben Karriere Ne Boten e Modes!

Lorik Cana
/photo panorama etc./

Lorik Cana tani provon edhe ne fushen e modes

Futbollisti i Kombetares shqiptare dhe kapiteni i Olimpikut te Marsejes, Lorik Cana shpreson qe ne te ardhmen te provoje nje karriere te re ne boten e modes. Mesfushori shqiptar eshte aktualisht imazh i firmes belge “Bikembergs”, por deshiron te punoje me shtepine e modes Marite dhe Fransua Zhirbo, pasi adhuron punet e tyre. Megjithate, Cana nuk ka ndermend t’i perkushtohet rregullisht ketij profesioni, edhe pse eshte ftuar ne Milano per te marre pjese ne nje sfilate. Lorik Cana eshte futbollisti i katert me i paguar ne Olympique Marseille. Kete statistike e ka nxjerre e perditshmja franceze “Le Parisien”, e cila ka publikuar listen e futbollisteve me te paguar ne kampionatin francez, respektivisht te 5 futbollisteve me te paguar te cdo klubi. Sipas kesaj te perditshmeje, mesfushori kosovar merr 189 mije euro ne muaj, ndersa paga vjetore i bie mbi 2 milione euro. Nderkohe qe per Canen jane interesuar edhe drejtuesit e Hamburgut, te cilet kane pergatitur nje oferte prej 15 milione eurosh per ta transferuar mesfushorin kosovar Lorik Cana. Sipas mediave franceze, perkunder ofertes se majme, Marseja nuk do ta leshoje simbolin e ekipit nga Velodrome. Lorik Cana e fsheh ne pellembe bukurine e tij. Cana, 25- vjecari shqiptar perballet me nje bukuri te hatashme, nje trup prej 1m 86 cm dhe peshe prej 86 kg. /bl.re/panorama/21.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Lorik Cana now experiencing in the field of fashion

Soccer player and captain of the Albanian national Olimpikut to Marsejes, Lorik Cana hopes that in the future to try a new career in the fashion world. Albanian midfielder is currently Belgian firm image "Bikembergs", but wants to work with home Marite modes and Francois Zhirbo after worship their jobs. However, Cana does not intend to regularly dedicated to this profession, even been invited to Milan to participate in a sfilate. Lorik Cana is the fourth Soccer player with Olympique Marseille in paying. This statistical issue of the French daily "Le Parisien", which has published a list of paid footballers in the French championship, respectively, to 5 footballers with pay to each club. According to this daily, midfielder Kosovo receives 189 thousand euros per month, while annual wages of over 2 million euro falls. While for Cane are also interested leaders Hamburg, who have prepared a bid of 15 million euros for Kosovo to transfer midfielder Lorik Cana. According to French media, despite the offer that fatted, Marseja will not issue the symbol of the team from Velodrome. Lorik Cana the palm of his beauty. Cana, 25 - year-old faces an Albanian beauty hatashme, a body of 1m 86 cm and weight of 86 kg.
]]

Tuesday, 24 February 2009

Futbollisti Jahmir Hyka Falet 5 Here Ne Dite!

Jahmir Hyka
/photo public domain/

Jahmir Hyka: Si falem pese here ne dite per Allahun ne Gjermani

Rrefehet futbollisti i shumeperfolur per mosperfshirjen e tij ne Kombetare

Futbollisti 20-vjecar nga Tirana, Jahmir Hyka rrefen uljetngritjet ne karriere dhe besimin ne zot. Falet pese here ne dite dhe respekton te gjitha ritet fetare si mysliman. Dribluesi i talentuar i Bundesliges Gjermane, i dalluar per shpejtesi te paimagjinueshme ne stilin e Maradones, zbulon per here te pare te fshehten sublime te jetes se tij, e pazakonte per nje futbollist. Parate qe fiton dhe jeta ne Gjermani mes regjimit si sportist dhe lutjeve ne xhami.

Si do te mund ta perkufizoje karrieren tende ne keto momente Jahmir?
Nuk di c’te them per kete, pasi ne kete moment qe po flasim nuk po me shkon cdo gje per se mbari. S’jam duke luajtur shume dhe po ashtu ne Kombetare s’jam grumbulluar. Por besoj shume shpejt do rregullohen gjerat, pasi futbolli dihet qe i ka keto ulje-ngritje.

Ku qendron problemi?
Mbase skema e lojes qe luan ekipi im ketu ne Gjermani nuk me pershtatet. Por te shohim, gjithmone shpresoj.

Cfare skeme eshte ajo aty?
Eshte futboll ndryshe, pasi i jepet me shume rendesi aspektit defensiv, ndersa une personalisht jam i prirur me shume nga sulmi.

Arsyeja perse nuk u perfshive ne Kombetare?
Zgjedhje e trajnerit, s’kam c’te them per kete.

Jahmir Hyka

Thuhet qe ti pervec stervitjeve, e gjen forcen per te vazhduar tek besimi ne Zot. Si eshte e verteta?
Po, jam besimtar musliman.

Kjo do te thote qe falesh ne xhami e agjeron gjate muajit te Ramazanit?
Po. Falem pese here ne dite dhe i kryej te gjitha ritet e fese muslimane.

Ti je nje futbollist dhe duhet te mbash regjim, si ia del?
S’kam problem. Cdo gje eshte e programuar, plus qe 30 minuta ne dite per faljen mund t’i gjeje kushdo. Une kam filluar te falem qe ne moshen 12 vjecare, pasi ne familjen time tiranase falen pothuaj te gjithe, dy motrat dhe dy vellezerit e tjere, po ashtu dhe prinderit kane filluar te falen nga pak.

Dihet qe sportistet kane nje diete ushqimore strikte, si ja ben kur mban Ramazan?
Mund te them qe kudo ku kam qene nuk me eshte ndaluar nje gje e tille. Megjithate mundohem qe ne ditet kur kam ndeshje te mos agjeroj.

Ndodheni ne Gjermani, shkoni ne xhamite aty?
Patjeter kur kam kohe shkoj se bashku me nje futbollist tjeter te ekipit, shokun tim algjerian, Chadli Amri.

Me besimin qe ke, cfare te ndalon feja te besh?
Nuk duhet te pi duhan, as alkohol.

Po ne lidhje me seksin?
Nuk lejohet liria ne seks, vetem me femren qe dashuroj.

Jahmir Hyka

Ke ndonje vajze qe e dashuron per momentin?
Jo, jam vetem. Ne Tirane te kemi pare te frekuentosh klubet e nates, lejohet kjo gje? Vetem ne karaoke kam qene disa here. Por ne lidhje me pyetjen qe me beni, varet se per cfare pikesynimi shkon ne nje lokal nate, do te thoja qe, ne qofte se ke ndermend te shkosh thjesht per te konsumuar pije joalkoolike me shoket lejohet. Por nese kerkon te besh gjera te tjera, padyshim qe feja nuk ma lejon kete.

Ti beson me shume ne jeten mbi toke, apo ate qe vjen pas kesaj?
Feja thote qe jeto kete bote duke menduar edhe per boten tjeter, domethene qe edhe kete bote mos e neglizho, por edhe mos u lidh shume me kete bote, se nje dite do te vdesesh.

Cili mund te ishte mekati me i rende, qe mund te bejne njerezit?
Tradhetia ne cift eshte mekat i madh dhe denohet rende.

Je ne kulmin e karrieres si futbollist. Ke plan te ndjekesh studimet e larta?
Po, di qe nje shkolle te larte dua ta bej dhe deshira ime eshte te ndjek Institutin e Fiskultures.

Je vetem 20 vjec, cila eshte paga jote mujore?
Me shume se 20 mije euro ne muaj. Por ndoshta bej gabim qe e deklaroj kete shifer ne media, edhe per moshen e re qe kam. Shume mbase nuk do ta besonin.(qesh) /klotilda harka/panorama/21.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Monday, 2 February 2009

Ana Baron, 6 Vjet Futboll me Tiranen e Maskuar si Djale!

Ana Baron
/photo shekulli/

Historia e pabesueshme e “Ronaldinjes” shqiptare. Babai e donte futbolliste. Luajti me djemte, dhe sekretin e saj e dinte vetem trajneri

ANA, VAJZA QE LUAJTI 6 VJET FUTBOLL ME TIRANEN, E MASKUAR SI DJALE

Eshte golshenuesja me e mire. Te gjitha kundershtaret e kane frike, sepse sulmon si nje tiger dhe nuk ndodh te gaboje. I ka dhuruar ekipit te saj 16 gola ne kampionat dhe ndonese eshte vetem 16 vjec, ka nje eksperience me te gjate se koleget e saj qe jane me te rritura. Ana Baron, shoqet e therrasin Ronaldinja. Historia e Anes eshte shume e vecante, sepse ajo ka luajtur me ekip djemsh qe ne moshen 5 vjec dhe i eshte dashur qe te maskohet si djale, qe te mos e perjashtonin nga ekipi. Ajo eshte nga Fieri, por ka lindur ne Milano dhe jeton ne Tirane.

Ana, sa vjet keni qe luani futboll?
Kam 8 vjet qe luaj futboll.

Me ke luaje, duke qene se para 8 vitesh nuk kishte ekip per femrat?
Luaja me djemte. Ne nje ekip djemsh. Dhe nese doni ta dini, nuk lejohej qe te luaja ne nje ekip djemsh, por une kam luajtur me ta per disa vjet me radhe.

Po si ia benit qe nuk te perjashtuan?
Sepse askush nuk e dinte qe jam vajze, pervec trajnerit qe i kishte thene babai. Ne jemi familje futbollistesh dhe babi e donet gjithmone qe une te luaja, duke ditur edhe talentin tim. Keshtu, vendosi te me fuste ne ekip me cunat dhe ne fakt ngjaja tamam si djale. Isha cuni me i bukur i ekipit (qesh).

Po kundershtaret ju dalluan ndonjehere qe jeni vajze?
Ka qene nje moment kur po luanin me nje ekip djemsh brenda Tiranes. Une, ne fakt, bera nje faull, pasi nderhyrja ime ishte e parregullt dhe rrezova kundershtarin. Ai u ngrit dhe kerkoi karton ndaj meje. Ndersa gjyqtari e kuptoi se jam vajze dhe i tha, jo vetem qe nuk do t’i jap karton, por te vije turp qe te rrezoje nje vajze.

Keni patur pengese nga prinderit, qe iu futet sportit te futbollit?
Absolutisht jo. Madje, po iu them qe i kam patur mbeshtetjen time me te madhe. Mami eshte tifozja ime me e zjarrte dhe me ndjek ne te gjitha ndeshjet. (Nderhyn organizatori i ekipit, Genc Ymeraj, duke thene se, madje,mamaja e Anes shan sa here i behen padrejtesi ne fushe Anes. Ana: “O Genco, mos i thuaj te gjitha, se vetem nje here ka ndodhur kjo”.)

Habiten njerezit kur u tha qe je futbolliste?
Duhet te pranojme qe futbolli i femrave nuk njihet ne vendin tone, ndaj dhe habia nga njerezit ndodh shpesh.

Fakti qe je futbolliste femer, te jep mundesine te jesh me shume ne qender te vemendjes se djemve se vajzat e tjera?
Ah, kete nuk e di.

Keni me shume tifoze meshkuj apo femra?
Me shume jane meshkuj, por nuk mungojne as femrat.

Po adhurues meshkuj qe ju ndjekin neper ndeshje keni?
Edhe ka. Gallata eshte se na hedhin numrat e telefonit ne fushe, apo kur futemi ne furgon per te ardhur ne stadium. Nuk mund te them se ndodh shpesh, por ka edhe raste te tilla.

Cili eshte futbollisti qe pelqeni me shume dhe me ke jeni tifoze?
Nese me pyesni per te huaj, eshte Kaka dhe tifoze jam me Milanin. Ndersa nga shqiptaret me pelqen Lorik Cana.

Endrra e Anes futbolliste?
Te luaj ne ndonje ekip te madh profesionistesh ne Gjermani. Do punoj shume qe ta realizoj kete enderr. /shekulli/01.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Saturday, 10 January 2009

Zana Krasniqi dhe Lorik Cana te Dashuruar?

Zana Krasniqi dhe Lorik Cana
/photo public domain/

Miss-i Zana Krasniqi e dashuruar me futbollistin Lorik Cana

Ditet e fundit po flitet per nje lidhje te mundshme dashurie mes supermodeles kosovare Zana Krasniqit dhe futbollistit te njohur shqiptare Lorik Cana. Vitin qe kaloi te dy jane perfolur shume si personalitet dhe kane qene shume te suksesshem. Nga nje juri profesionale dhe njerez shume te njohur ne Kosove, Zana Krasniqi fitoi kuroren si “Miss Universe Kosova 2008” dhe perfaqesoi shtetin e Kosoves ne nje eveniment te madh bukurie “Miss Universe 2008”, gje qe beri per here te pare Kosoven te ndihet si shtet, por duke u radhitur ne dhjeteshen e femrave me te bukura ne rruzullin tokesor. Por nuk u ndal me kaq, duke vazhduar me shume suksese te tjera, pasi asaj iu ofruan mundesi nga kompani te ndryshme te modes per te sfiluar per ta.

Zana Krasniqi dhe Lorik Cana

Por bashke me suksesin, gjate vitit 2008 per Zanen nuk munguan as thashethemet. Duhet pasur parasysh se lidhja me Lorik Canen nuk eshte e para, qe e ve ne qender te lajmeve roze Zana Krasniqin, pasi disa vite me pare bukuroshja ka pasur edhe nje lidhje pak me te gjate me Laert Kelmendin, djalin e pronarit te Radio Televizionit 21, vend ku punoi gati gjithe familja e Zanes, babai i saj dhe motra Fjolla, e cila eshte redaktore e muzikes ne programin “21plus”. Por kjo lidhje si duket nuk ka funksionuar duke e cuar ciftin drejt ndarjes. Te dyja keta jane femije te dy personaliteteve shume te njohura ne Kosove, ajo vajze e kompozitorit te njohur kosovar Naim Krasniqit, kurse ai djali i Agim Canes menaxher i klubit futbollistik Vllaznia gjate vitit 1980 dhe nje futbollist shume i njohur ne kohen e ish-Jugosllavise. Ashtu si Zana edhe Loriku ka qene shume i suksesshem ne karriere. Si i ri ka luajtur ne nje klub futbolli zviceran, ku deri ne vitin 2000 ai ka luajtur ne “Lausanne sports”, derisa ka kaluar ne gjigantin francez Paris Saint-Germain. Zana dhe Loriku bien ne sy edhe si nje cift shume i bukur dhe duke qene kaq te rinj ne moshe kane arritur kaq shume fame. Zana ka arritur nje sukses te konsiderueshem fal ndihmeses se madhe qe i jep fotografi me fame boterore Fadil Berisha. Suksesi i Zanes nuk ishte vetem kaq, ajo tashme eshte bere imazh edhe i parfumit te pare shqiptar, qe mban emrin “GENTIUS Fragrance” ku nje nder themeluesit e ketij parfumi eshte Ilir Xheladini dhe per kete parfum eshte punuar me shume se 3 vite. Ne deshirojme qe kjo lidhje te jete e gjate dhe sukseset e tyre ne karriere gjithashtu.

Lorik CanaMBRETI I FUSHES SE GJELBER

Futbollisti kosovar me fame franceze, kapiteni i ekipit Olimpique de Marseille, Liga e I-re (France), po i perjeton ditet me te bukura te rinise: luan shkelqyeshem, eshte i dashuruar, jeton ne qytetin piktoresk bregdetar te Marsejes, ku dhe ka kaluar naten e Vitit te Ri, eshte futbollist i paguar mire dhe i jane qepur keq Arsenali dhe Evertoni anglez… Sipas te gjitha gjasave, ky do te jete sezoni i fundit i Lorik Canes ne stadiumin “Veledrome”. “Nuk jam shume i sigurt, ka shume mundesi qe ky te jete viti i fundit qe une luaj ne Marseje”, ka thene ai. Bayern Munich objektiv ka edhe transferimin e mesfushorit te Marsejes, Karim Ziani si zevendesim i mundshem i Bastian Shvanshtajger. Sipas football.fr, gjiganti bavarez gjate veres mund te paguaje 25 milione euro per dyshen marsejeze Cana–Ziani. /blerand rexhepi/panorama/10.01.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 28 November 2008

Zele Ismail - Talenti Shqiptar Nje Dite Futbollisti Me i Shtrenjte ne Bote!

Zele Ismail
/photo public domain/

Talenti shqiptar qe vlen 100 milione funte

Zele Ismail eshte vetem 15 vjecar, por me talentin e tij pritet qe nje dite te behet futbollisti me i shtrenjte ne bote. Sipas ish drejtorit te akademise se Wolves, sulmuesi me prejardhje shqiptare, nese vazhdon me progresin e tij deri ne moshen 21 vjecare, mund te vleje 100 milion funte. Per Zelen, Chelsea dhe Manchester City jane te gatshem te paguajne 2.5 milione funte qe tani.

Ai eshte djali 15 vjecar i nje familjeje shqiptare nga Maqedonia qe ka imigruar ne Angli pese vjet me pare dhe tashme parashikohet se do te behet futbollisti i pare ne bote qe do te vleje 100 milione funte (118.3 milione euro).

Zele Ismail, aktualisht futbollist i akademise se liderit te liges te dyte angleze Wolverhampton apo sic quhet shkurt Wolves, tashme ka zgjuar interesimin e Chelseas dhe Manchester Cityt, qe jane te gatshem te paguajne 2.5 milione funte per ta transferuar ate.

As kjo shume duket se nuk do te pranohet nga drejtuesit e Wolves, te cilet jane te percaktuar ta mbajne te riun, qe vleresohet si futbollist i jashtezakonshem per moshen e tij ne Angli.

GUR I CMUAR

Madje kur ishte vetem 10 vjecar, drejtuesit e Wolves ishin te sigurt se kane zbuluar nje ‘gur te cmuar’ qe mund te behet nje yll i madh, nese vazhdon me perparimin e tij. Por, ata gjithashtu jane te vetedijshem se ai mund te behet ‘gjah’ per klubet me te medha dhe top agjentet e futbollit, te cilet do te duan ta transferojne ate.

Wolves jane munduar te mos zbulojne Ismailin para publikut deri ne veren qe e lame pas, kur nje audience e madhe e pa ate kur fitoi epitetin e futbollistit me te mire ne turneun Milk Cup – i njejti turne i futbollit ku jane zbuluar edhe yjet si David Beckham e Joe Cole.

Talenti i Ismailit ishte verejtur nga ish drejtori i akademise se Wolves, Chris Evans, i cili ne te kaluaren ka zbuluar futbolliste si Robbie Keane, Joleon Lescott, Lee Naylor dhe Wayne Hennessey.

“Ishte e qarte shume heret se Zele ishte nje lojtar i vecante me talentin qe e tejkalonte moshen e tij”, tha Evans per tabloidin anglez News of the World.

“Ne e zgjodhem ate kur luante me ekipin e shkolles, kur ishte vetem 10 vjecar. Ai po luante me futbollistet qe ishin dy vjet me te vjeter”, theksoi Evans, tashme ndihmes trajner ne Bolton.

AFTESIA

Evans ka treguar se Zele ishte me i vogel se tjeret, por aftesia e tij teknike dhe truri i futbollit e kane ndihmuar t’i tejkaloje problemet fizike. “Se shpejti e kuptuam se duhej ta mbronim sepse ka shume skaute te klubeve te medha”, pohoi ai. Sipas tij, kishte ardhur nje kohe kur ishte detyruar t’i largoje agjentet e klubeve tjera nga qendra stervitore ne menyre qe ata mos ta verenin Zelen.

“Aftesia e tij e beri te pamundur qe te mos verehej. Ai mund te shenoje kater, pese apo gjashte gola ne nje ndeshje. Por, Zele ishte i shkelqyeshem ne turneun Milk Cup dhe tashme ka debutuar edhe me ekipin U-16 te Anglise”, rrefen Evans.

PROGRESI

Evans eshte i bindur se Ismail do te mbetet ne Wolves. “Gjeja e fundit qe Zele ka nevoje eshte ndonje rremuje ne jeten e tij. Ai ka pasur mjaft veshtiresi ne moshen e re, pasi eshte dashur te vije ne nje shtet tjeter dhe te mesoje gjuhen e kulturen e re”, pohoi Evans.

Ai thote se ka kufi per ate se cfare Ismail mund te arrije. “Ai eshte futbollisti me i mire ne vend per moshen e tij. Nese vazhdon me progresin e tij deri ne moshen 21 vjecare, ai do te behet teper i cmuar. Njerezit po flasin se ai nje dite mund te vleje 100 milione funte. Kjo eshte e kuptueshme pse futbolli sot eshte ne duart e jo vetem milionereve, por miliardereve. Nuk dua ta ve nen presion kete djalosh, por ne vitet e ardhshme mund te paguhen shuma marramendese per transferimin e Zeles”, perfundoi Evans./gazeta express/27.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: ismajl ismajli
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 20 November 2008

Luan Krasniqi Nuk Degjon Gruan, Vazhdon Boksin!

Luan Krasniqi

Nuk e degjon gruan, vazhdon boksin

Gruaja e Luan Krasniqit e sugjeron ate qe t’i thote lamtumire boksit. Por, boksieri kosovar eshte i gatshem te mos i degjoje fjalet e bashkeshortes, nese promotori i tij Klaus-Peter Kohl i siguron nje revansh me Dimitrenkon

Luan Krasniqi nuk e ka ndermend te dorezohet. Edhe pse te shtunen e humbi ‘shansin’ e fundit kunder Aleksander Dimitrenkos, kosovari duket se nuk do te pensionohet nga boksi profesionist.

Edhe pse gruaja e tij e sugjeron qe t’i jape fund karrieres, boksieri me prejardhje nga Juniku nuk e ka ndermend te ndalet. Luani eshte i gatshem te mos i degjoje fjalet e bashkeshortes, nese promotori i tij Klaus-Peter Kohl i siguron nje revansh me Dimitrenkon.

“Une mund ta kundershtoj gruan, me kusht qe promotori Klaus-Peter Kohl arrin te ma siguroje nje rimec me Dimitrenkon”, ka thene Krasniqi ne nje interviste dhene te perditshmes “Stuttgarter Zeitung".

Pas humbjes nga Dimitrenko, Krasniqi vetem sa eshte larguar me shume top 15-shes se renditjes boterore. Mirepo, 37 vjecari me dy fitore radhazi synon ta fitoje nje rast per te luftuar per titullin e kampionit te botes.

Krasniqi ka paralajmeruar se do te takohet me te afermit e tij, para se te vendose perfundimisht per te ardhmen e tij.

“Une vazhdoj stervitjet. Nuk mund te ndalem keshtu. Bateria edhe me tutje eshte e mbushur plote, une kam shume vetebesim”, ka thene Krasniqi.

Sipas tij, ai ka edhe me tuje premtimin qe ia ka dhene legjendes se boksit gjerman Max Schmeling. “Une i kam premtuar dicka atij, qe do ta sjell titullin e kampionit boteror ne Gjermani”, tha Krasniqi i cili ne boksin profesionist i ka zhvilluar 35 mece: prej tyre 30 i ka fituar, 4 i ka humbur, kurse ne 1 ka barazuar. /gazeta express/19.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Saturday, 15 November 2008

Krasniqi vs Dimitrenko: Endrra Merre Fund!

Krasniqi vs Dimitrenko
/photo zdf/

Krasniqi vs Dimitrenko
15 nentor 2008

ENDRRA MERRE FUND!

20 sekonda para perfundimit te raundit te 3-te, Luani merre nje goditje fatale ne brinj (pleksus) dhe endrra per kampion te botes ketu merre fund! Pasi kishte numeruar deri ne 8, gjyqtari Manuel Oliver Palomo nderpren mecin 6 sekonda para perfundimit te raundit.

Ne te gjitha raundet, Luani ishte me i mire dhe ishte me agresiv ne lufte. Por ja qe "thivi" rus, edhe kesaj here gjeti nje pike te dobet. Si duket ne shqiptaret kemi bere tradite me "pika te dobeta" ne cdo sfere te jetes.
Krasniqi vs Dimitrenko

Krasniqi vs Dimitrenko

GODITJA FATALE! RRALLE E PERMALL! Shiko kendin majtas poshte!
Krasniqi vs Dimitrenko

Shiko: Krasniqi vs Dimitrenko Video
- - - - - - - - - - - - - - - -
MEDIAT
- - - - - - - - - - - - - - - -
Perfundon karriera e Luan Krasniqit?

Boksieri kosovar me pasaporte gjermane, Luan Krasniqi, pavaresisht se dominoi ne dy raundet e para, u mposht ne raundin e trete perballe ukrainasit Alexander Dimitrenko, dhe kjo perballje mund te jete e fundit ne karrieren e tij.

Luani e nisi shume mire mecin duke pasur nje raund te pare te ekuilibruar, ku Krasniqi ishte me sulmues, dhe taktika e tij ishte t’i afrohej dhe ta godiste nga afer kundershtarin e tij, gje qe e beri gjate gjithe raundit te dyte, kur ishte dominues, dhe kjo dha shenja se shume shpejt Luani do ta perfundonte ndeshjen me nokaut, mirepo keshtu nuk ndodhi.

Boksieri nga Juniku edhe raundin e trete e filloi shume mire, duke i dhene disa goditje te renda ukrainasit, por nje goditje e papritur, nder te rrallat te Dimitrenkos, ne pjesen e djathte te barkut, i kushtoi Luanit me dorezimin e mecit.

Kjo humbje e Luan Krasniqit, sipas te gjitha gjasave do t’i kushtoje edhe me karriere, pasi qe eshte shume e veshtire qe njeri nga boksieret me te medhenj shqiptar, te rikthehet dhe te garoje serish per ta realizuar endrren e tij: te shpallet kampion bote!

Kjo ishte fitorja e njezetenente nga njezetenente perballjet e Dimitrenkos, ndersa kjo fitore ia hap rruget per nivelet me te larta te boksit boteror. /telegrafi/15.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Krasniqi (s')pensionohet

Luan Krasniqi serish eshte i pavendosur. Ai thote se do te diskutoje me te afermit e tij, para se te marre nje vendim perfundimtar. Ndonese shume besojne se erdhi koha qe ai te pensionohet, zyrtaret e klubit te tij e kane lene te hapur mundesine qe kosovari ta vazhdoje karrieren

Pas humbjes nga Alexander Dimitrenko duket se ish-kampioni evropian, Luan Krasniqi arriti ne fundin e karrieres se tij. Per shume kjo humbje nenkupton edhe ikjen e ‘trenit te fundit”.

Megjithate, boksieri kosovar ende nuk e ka marre nje vendim per te ardhmen e tij. Ai do te konsultohet me te afermit dhe bashkepunetoret e tij, para se te percaktohet se cfare do te beje me tutje.

“Nuk do te vendos menjehere pas mecit nese do ta perfundoj karrieren. Tani do te diskutoj me te afermit e mi, para se te marr nje vendim per te ardhmen time”, ka thene Krasniqi ne ueb sajtin zyrtar te tij.

Ne fakt, Krasniqi e ka filluar shume mire mecin kunder Dimitrenkos, por nje goditje e ukrainasit doli te jete fatale per ate. “E pata mecin nen kontroll. Por, per here te pare ne karrieren time 20-vjecare, pranova nje goditje te tille. Kurre me pare nuk kam pasur nje dhimbje te tille”, theksoi ai.

Luan Krasniqi ne agoni

Krasniqi edhe ashtu nuk ishte ne Top 15 te renditjes boterore dhe kjo humbje vetem se do ta demtoje ate me teper. Ai nuk ka gjasa reale qe per nje kohe te shkurter te luftoje per ndonje titull te madh.

Por, promotori i tij, Klaus-Peter Kohl e ka lene te hapur mundesine qe kosovari ta vazhdoje karrieren. “Luani e deshmoi se ende nuk eshte plakur dhe qe eshte pergatitur shume mire”, tha Kohl per mediat gjermane. “Ne tani duhet te presim per te pare se cfare do te ndodhe pasi ai eventualisht mund te kerkoje te boksoje ne nivelin me te larte dhe ne sportin tone ndonjehere ka alternativa”, pohoi ai.

Edhe Jean-Marcel Nartz, drejtor teknik i klubit te Krasniqit, Universum Boxing nuk beson se paraqitja e boksierit junikas ka qene e dobet dhe se ai mund ta kete nje rast tjeter.

Edhe ne korrikun e vitit te kaluar, Krasniqi pati humbur me nokaut teknik njerin nga mecet me te rendesishme te karrieres se tij. Ai i zhgenjeu te gjithe ne sfiden, e cila do t’ia siguronte perballjen per titull kampioni te botes ne versionin WBO. Atebote flitej per nje pensionim te mundshem te kosovarit, por ai vendosi qe serish t’i rikthehet ringut. /gazeta express/16.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 14 November 2008

Luan Krasniqi: Fizikisht Ndihem si 28 Vjecar!

Luan Krasniqi
/photo marianne muller/

Luan Krasniqi dhe kundershtari i tij Dimitrenko, dje, te enjten, dy dite para perballjes, kane kryer stervitjet publike para mediave ne Autohouse Clemens, Dusseldorf. Dimitrenko eshte i bindur se do te fitoje dhe tha per media: "... Kam pasur pergaditjet me te mira dhe mentalisht jam ne formen me te mire. Kam pasur trajnerin me te mire dhe Zoti eshte me mua. Cdo gje po shkon mire. Do te fitoj!". Ndersa Krasniqi deklaroi se ai ndihet fizikisht si nje 28 vjecar. "Shpesh eshte thene per mua 'shansi i fundit", por megjithate ja ku jam... Vitali Klitchko eshte i moshes se njejte si une dhe pas kater vite pauze, arriti te behet kampion bote. Ky eshte synimi im. Jam i gatshem per lufte... si kurre me pare dhe dua te fitoj, patjeter!" - deklaroi Krasniqi per media.- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 13 November 2008

Lorik Cana: "Ambasador i Kombit"

Lorik Cana
/photo public domain/

Lorik Cana "Ambasador i Kombit"

Presidenti i Shqiperise, Bamir Topi, i dorezoi titullin "Ambasador i Kombit" futbollistit kosovar Lorik Cana. Ne mjediset e Pallatit te Brigadave, kreu i shteti shqiptar ishte mikprites i artisteve dhe personalitete te spikatura te jetes artistike, kulturore, sociale dhe sportive, protagoniste te skenave prestigjioze nderkombetare, te cilet ishin pjesemarres ne spektaklin e regjisores Vera Grabocka "Dua me shume Shqiperine". Ne shenje nderimi dhe vleresimi per kontributin e tyre te cmuar ne fusha te ndryshme te artit dhe te jetes per lartesimin e emrit te Shqiperise dhe percimit te vlerave me te vyera te kombit shqiptar ane e mbane botes, presidenti Topi i dorezoi titullin "Ambasador i Kombit" edhe mesfushorit te Olympique Marseille, Lorik Cana. "Ne kemi pasur rastin kudo ku kemi shetitur ne kryeqytete te Evropes, ne qytete te vegjel te Evropes do te shohesh qe ka shqiptare qe dallohen ne karrieren e tyre ne radhe te pare me ndershmerine e tyre, me karakterin e tyre, por edhe me profesionalizmin e tyre", tha Topi. " Keshtu qe per te mos ndare ate qe une thash ne salle, qe ju jeni ambasadore te vertete te kombit, une kam formalizuar pikerisht me nje simbol, me nje simbolike, qe secili prej jush te marre nje titull 'Ambasadori i Kombit' qe ta keni si nje memorie te kesaj nate te paharrueshme", theksoi ai. Pervec Canes, kete titull e moren edhe James Belushi, Josif Gjipali, Bujar Luca, Erla Kollaku, Frederik Ndoci, Ervis Gega-Dodi, Kujtim Cashku, Ergin Kuke, Eno Peci, Hetem Ramadani, Saimir Strati, Silvan Muselier, Alban Skenderaj dhe Miriam Cani. /gazeta express/13.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s.Lorik Cana pritet te largohet nga Marseja ne fund te sezonit. Kete e ka pohuar vete mesfushori i perfaqesueses shqiptare, icili ka thene se me shume mundesi do te largohet nga klubi francez ne fund te ketij sezoni dhe se skuadra e tij e ardhshme mund te jete Bajerni i Mynihut.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Alban Jusufi Josh Supermodelen Ceke

Alban Jusufi dhe Agata
/photo super/

ALBAN JUSUFI JOSH SUPERMODELEN CEKE

Ish-futbollisti Prishtinas i skuadres se elites suedeze Trelleborg, Alban Jusufi (27), i cili ne stinorin e kaluar luajti edhe per Vllaznine e Shkodres, aktualisht eshte duke qendruar ne Prage te Cekise, ku pritet te provohet ne skuadren e njohur kampione ceke Sparta te Prages. Pervec kesaj, Alban Jusufi, diteve te fundit eshte pare ne shoqeri neper qytetin e Prages me supermodelen, aktualisht nder me te njohur ceke, 23 vjecaren Agata Hanychova. Lajmi me foto eshte publikuar neper te gjitha tabloidet ceke, ku Alban Jusufi dhe Agata Hanychova shetisin se bashku /dhe shkembejne puthje, he he - teni/. /b.k./infopress/12.11.08/

Agata Hanychova Alban Jusufi dhe Agata Hanychova
Agata Hanychova
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Cekia e ka pranuar Kosoven! Ani Alban... bon bon... vec mshoi!
p.p.s. Kur zihesh ne flagrance, populli thote: "U zu me pele per dore!". Kesaj radhe "pela" paska qelluar goxha e mire!
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 7 November 2008

Dimitrenko Tregon Dhembet!

Shkau Dimitrenko
/photo public domain/

Dimitrenko Kercenon Krasniqin!

Alexander Dimitrenko thote se nuk ka asgje personale me Krasniqin, por do ta godase ate per fitore. Ai ndihet i pandalshem ne ring. Ndersa trajneri i boksierit kosovar premton se ne mecin e 15 nentorit do ta shohim nje Luan tjeter.

Fundjaven e ardhshme, ne Dusseldorf nuk do te zhvillohet nje mec i vlefshem per titull te kampionit te botes, por gjithsesi do te jete nje lufte e madhe ndermjet Alexander Dimitrenkos dhe Luan Krasniqit. "Vetem fituesi mbijeton", keshtu e ka titulluar tabloidi gjerman Bild mecin e 15 nentorit. Per Krasniqin, pas humbjes turperuese ndaj Tony Thompson, ky do te jete rasti i fundit.

Por, boksieri ukrainas, i cili eshte duke u stervitur ne Hamburg me trajnerin Fritz Sdunek, nuk e ka ndermend te dorezohet. Madje Dimitrenko mendon se asnje kundershtar nuk do te mund ta mposhte ate ne ring. "Jam ne forme te shkelqyeshme. Ne sparingun e fundit prej 10 raundesh kam shperthyer si fishekzjarr. Nuk kam asgje personale me Luanin, por do ta godas ate. Askush nuk mund te me ndale mua", ka thene Dimitrenko per Bild.

Mirepo, edhe trajneri i boksierit kosovar, Valentin Silaghi, beson ne fitore. Sipas tij, Krasniqi eshte pergatitur si asnjehere me pare. "Nuk do ta krahasoj me askend Krasniqin. Por, ne ring do ta shihni nje Luan tjeter. Mund ta premtoj kete.", deklaroi Silaghi. Edhe vete Krasniqi ishte shprehur optimist para duelit. "Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren. Me trajnerin tim te ri kam gjetur fuqine e vjeter. Dua te fitoj", pat thene Krasniqi. /gazeta express/07.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - -
p.s. /teni/ Ndersa me heret, ne fillim te vitit 2008, kur planifikohej nje mec mes Luanit dhe Dimitrenko per daten 8 Mars, dhe qe me pastaj u anulua, Dimitrenko deklaronte se do ta mposht Luanin per hater te Serbise. Ja teksti me poshte, marre nga lajmpress:

Dimitrenko: Per hater te Serbise do ta fitoj Luanin!

Ukrainasi Dimitrenko nje informacion te tille e ka bere te ditur gjate nje interviste dhene te perditshmes serbe “Sport”. Sipas kesaj gazete, 25-vjecari Dimitrenko ka paraqitur kerkese per marrjen e pasaportes serbe. “Dua te perfaqesoj Serbine ne te ardhmen, pasi deshiroj qe ky vend te behet i famshem. Me duket jonormale qe nje vend me kaq shume talente nuk ka pasur asnjehere kampion bote ne boksin profesionist. Deshiroj qe te luftoj per nje pamje me te mire te Serbise ne bote. Ky vend i mrekullueshem dhe populli i tij e meriton kete. Per mua Ukraina, Rusia dhe Serbia jane si nje shtet i vetem. Jam lodhur me trajtimin e keq qe i behet Serbise ne media. Do te mundohem ta ndryshoj kete, madje nese fitoj ndeshjen e radhes (kunder Krasniqit) suksesi do te jete edhe per serbet”, ka thene Dimitrenko. Arsyeja e afersise se Dimitrenkos me Serbine eshte e dashura e tij, Vanja Dobric, e cila eshte serbe nga Novi Varoshi. Boksieri kosovar me shtetesi gjermane, Luan Krasniqi, do te boksoje kunder Aleksander Dimitrenkos, me 8 mars ne “Porsche Arena” te Shtutgartit. Kjo sfide do te jete e vlefshme per titullin e kampionit te Evropes ne kategorine e rende qe eshte vakant dhe per titullin WBO Intercontinental. Aktualisht kampion ne WBO Intercontinental eshte Dimitrenko. /lajmpress/07.01.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Luan Krasniqi: Shansi i Fundit!

Luan Krasniqi
/photo public domain/

Shansi i fundit

"Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren!" - Krasniqi

Luan Krasniqi me trajnerin e ri ka gjetur fuqine e tij te vjeter dhe beson se do te fitoje kunder Dimitrenkos. Edhe menaxheri teknik i klubit Universum, Jean-Marcel Nartz e sheh boksierin kosovar si favorit perballe ukrainasit, pasi ky do te jete rasti i fundit per te.

Luan Krasniqi do te boksoje kunder Alexander Dimitrenkos vetem per fitore. Me 15 nentor ne Dusseldorf do te percaktohet edhe rrjedha e metutjeshme e karrieres se boksierit kosovar. Ne paraqitjen e tij te fundit, me 14 korrik te 2007, Krasniqi pat zhgenjyer te gjithe me paraqitjen e dobet ndaj Tony Thompson, i cili e nokautoi ne raundin e peste. Dhe me ne fund, pas nje pauze prej 489 ditesh, ai do t'i rikthehet ringut. Me trajnerin e ri Valentin Szilagy, Krasniqi eshte duke u pergatitur me jave te tera. Nese fiton kunder boksierit ukrainas, ndoshta ai perseri do ta gjeje veten ne mesin e top 15 te botes dhe mund ta fitoje nje mec tjeter qe e ka enderruar, ate per titullin e kampionit boteror.

Por, nese mposhtet nga Dimitrenko, karriera e tij do te marre fund. Mirepo, vete Krasniqi eshte optimist para duelit. "Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren. Me trajnerin tim te ri kam gjetur fuqine e vjeter. Dua te fitoj", ka thene Krasniqi per tabloidin gjerman Bild. Per me teper, edhe menaxheri teknik i klubit te Krasniqit Universum, Jean-Marcel Nartz e sheh boksierin junikas si favorit te lehte. "Per Luanin flet rutina dhe pervoja. Sa here qe ne e kemi qortuar, ai eshte rikthyer. Dhe tani ai e di qe kjo eshte shansi i tij i fundit", deklaroi Nartz. /gazeta express/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 6 November 2008

Lorik Cana Si Model Ne Balline Te Revistes "Surface"

Lorik Cana ne Balline te Surface
/photo public domain/

Lorik Cana, topmodel ne “Surface”


Ish-mesfushori i PSG e kapiteni aktual i Marsejes pozon ne revisten e ish-shokut te tij Alonzo

Pas sherbimeve si “manekin mode” per shtepine e modes “Bikembergs” e perzgjedhjes si futbollisti me seksi ne France nga lojtaret e Liges 1, perfundim i nxjerre nje nga faqet sportive franceze ne internet Myfreesport.fr, qe e konsideron mesfushorin e Marsejes si nga futbollistet me joshes, thashethemeve per shoqerine me kengetaren marsejeze, Clara Morgane, Lorik Cana tani eshte edhe ne faqen e pare te nje reviste speciale ne France, ne rolin e nje top modeli. Revista quhet “Surface” dhe publikohet nga ish-portieri i Paris Sen Zhermenit, Zherom Alonzo. Numri i pare doli, me 30 tetor dhe pikerisht ne kete numer ishin edhe fotot speciale te Lorikut, i cili fillimet e tij sportive ne France i ka me klubin kryeqytetas francez. Revista eshte e tera ne sherbim te sportit, dhe ne te publikohen shkrime, intervista e informacione sportive. /albania sport/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Saturday, 1 November 2008

Pese Kandidate Per Elvir Muriqin

Elvir Muriqi
/photo public domain/

PESE KANDIDATE PER MURIQIN

Elvir Muriqi shpreson qe deri ne fund te ketij viti te zhvilloje nje mec. Per boksierin kosovar ne kombinim jane 5 kundershtare; Glen Johnson, Chris Henry, Shauna George dhe Yusaf Mack. Ndersa 'Kosova Kid' preferon legjenden Glen Johnson.

Prishtine, 31 tetor — Elvir Muriqi shpreson qe deri ne fund te ketij viti te zhvilloje nje mec. Jave me pare ishte parapare qe boksieri kosovar t'i sprovoje forcat me ish kampionin boteror Clinton Woods. Mirepo, boksieri britanik pat nderruar mendje dhe nuk ka boksuar kunder Muriqit ne mecin qe duhej te zhvillohej me 25 tetor.

Tashme promotori i 'Kosova Kid' eshte ne kerkim te nje kundershtari dhe, sipas Muriqit, ne kombinim jane pese boksiere, ne mesin e te cileve madje edhe Clinton Woods. Kandidatet tjere te mundshem per t'u perballur me boksierin kosovar jane: Glen Johnson, Chris Henry, Shauna George dhe Yusaf Mack. "Te gjithe kundershtaret e mi mundshem jane ne top 15 e IBF. Promotori im DeGuardia me ka treguar se ka filluar bisedimet me ish-kampionin boteror Glen Johnson. Padyshim se do te preferoja te boksoja kunder Glen Johnson, i cili eshte nje legjende e boksit boteror", deklaroi Muriqi per Express. Muriqi beson se deri ne fund te ketij viti do te boksoje me njeri nga keta boksier. Ai thote se eshte ne forme te mire fizike. "Une kam vazhduar me stervitjet, ndersa jam i gatshem fizikisht. E tera qe me nevojitet jane kater jave stervitje intensive para zhvillimit te mecit", theksoi boksieri kosovar.

Nga kundershtaret e mundshem te Muriqit, Clinton Woods eshte i radhitur i 4-ti ne versionin IBF, Glen Johnson i 6-ti, Chris Henry ze vendin e 7-te, Shauna George eshte i 10-ti ndersa Yusaf Mack i 11-ti. Glen Johnson, i cili eshte kundershtari me i preferuar per Muriqin, eshte ish kampion bote ne versionin IBF. 39 vjecari ka zhvilluar 61 mece profesioniste, prej te cilave 47 i ka fituar(32 me nokaut), 12 here ka humbur, ndersa ka 2 barazime. Ndersa 'Kosova Kid' ka pasur 39 lufta ne karrieren e tij prej profesionisti, duke i fituar 35 (22 me nokaut) dhe regjistruar vetem kater humbje./herolind beqaj/gazeta express/01.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 31 October 2008

Luani Ne Top Forme

Luan Krasniqi
/photo public domain/

Luani si topi

Luan Krasniqi ka intensifikuar pergatitjet kur kane mbetur pak me shume se dy jave deri ne mecin kunder Dimitrenkos. Sipas mbikeqyresit te tij Volker Grill, kosovari eshte duke u pergatitur si asnjehere me pare ne karrieren e tij, ndersa mecit do t'i hyje duke qene ne top forme.

Alexander Dimitrenko duket se do ta ndieje forcen ne grushtet e Luan Krasniqit, kur do t'i sprovojne forcat me 15 nentor. Kjo force eshte mbledhur ne 100 raundet pergatitore, te cilat po i zhvillon ne qendren e ushtrimeve. Pa adhurues, pa shikues, pa kurrfare dekoncentrimi, fale mbikeqyresit Volker Grill. "Luani ka nevoje per qetesi ne stervitje. Shume njerez ne sallen e pergatitjeve mund ta demtojne procesin. Ai duhet te koncentrohet vetem ne sport", ka thene Grill per mediat gjermane. Sipas tij, Luani eshte duke u pergatitur per mecin kunder ukrainasit Dimitrenko si asnjehere me pare ne karrieren e tij. "Cfaredo qe i thote trajneri, Luani e degjon ate. Ai eshte e qarte se eshte permiresuar shume dhe ka punuar me nje percaktim dhe angazhim te shkelqyeshem. Krasniqi do t'i hyje mecit duke qene ne top forme", theksoi Grill. Krasniqi dhe Dimitrenko do te perballen me 15 nentor ne Dusseldorf. Boksieri junikas, nga 34 mece profesioniste, ka fituar 30 (14 me nokaut), ndersa ka tri humbje dhe nje barazim. Ne anen tjeter, ukrainasi Dimitrenko ka nje bilanc te jashtezakonshem. Ai nga 28 mece, sa ka zhvilluar ne boksin profesionist, ka arritur po aq fitore, kurse 18 prej tyre i ka siguruar me nokaut. Dimitrenko aktualisht ze poziten e pare ne renditjen e WBO-se, titullin e te cilit version e mban ukrainasi Vladimir Klitschko, prandaj dueli ndermjet Krasniqit dhe Dimitrenkos mund te sherbeje si nje mec eliminator per ta sfiduar kampionin ne fuqi./gazeta express/31.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

"Kosse"-ja Kosovare Po Bon Llom!

Kosovare Asllani Photo by Christian Johansson
/photo christian johansson/

Kosovare Asllani "eshte nominuar per cmimin 'Befasia e vitit' ne Suedi. Ne gare per kete cmim jane edhe tri futbolliste tjera, ndersa sulmuesja 19 vjecare shpreson qe ky epitet do t'i takoje asaj.

BEFASIA E VITIT

Prishtine, 29 tetor — Dy vite me pare, Kosovare Asllani ishte pjese e ekipit nga liga e dyte suedeze Vimmerby dhe shumekush nuk kishte degjuar per kete emer. Mirepo, tash ate e njeh e gjithe bota e futbollit. Asllani me paraqitjet e saj ne eliten e futbollit suedez me ekipin e Linkopingut, shume eksperte ka lene pa mend. Ne baze te stilit te lojes, suedezet ate kane filluar ta krahasojne me yllin e Milanit, Ronaldinho. Qe prej transferimit te saj ne Linkompig dy vite me pare, sulmuesja me prejardhje nga Mitrovica po jeton neper nje 'enderr'. Me vetem 19 vjet, ajo ka arritur te debutoje ne Kombetaren A te Suedise, derisa tash nga Federata e Futbollit e Suedise eshte nominuar per cmimin 'Befasia e vitit'. "Federata e Futbollit e Suedise me ka nominuar per cmimin 'Befasia e vitit'. Ndersa selektori i Kombetares A te Suedise, Thomas Dennerby, trajneret e ekipeve dhe mediat do te votojne se kush do ta fitoj kete cmim", deklaroi Asllani per Express te merkuren.

Per cmimin 'Befasia e vitit', qe do te jepet me 17 nentor ne nje mbremje gala, pervec Kosovares te nominuara jane edhe tri futbolliste tjera; Jessica Landstrom (Linkopings), Louise Fors (AIK) dhe Nazanin Vaseghpanah (Hammarby). Mirepo, sulmuesja e Linkopingut mendon se konkurrente kryesore per kete cmim do ta kete vetem bashkelojtaren e saj, Jessica Landstrom.

"Me paraqitjet qe kam bere, shpresoj se do ta fitoj kete cmim. Dy nga lojtaret te cilat jane te nominuara, nuk kane pasuar paraqitje sikurse une. Mendoj se per kete cmim konkurrente do ta kem Landstrom", deklaroi Asllani e cila me ekipin e Linkopingut eshte shpallur nenkampion i Suedise. Pervec kesaj, ne adrese te Kosovares kane arritur edhe oferta nga shume skuadra te elites se futbollit suedez, te cilat jane te interesuara t'i sigurojne sherbimet e saj.

"Kam oferte nga shume klube te liges se pare te Suedise, si Malmo, Djurgarden, Hammarby e Goteborg. Gjithashtu ekipi im Linkoping me ka bere oferte per zgjatjen e kontrates. Mirepo, ende nuk kam vendosur se cfare te bej", theksoi Kosovarja e cila ne Suedi njihet me nofken "Kosse". Ajo synon qe edhe me tej te mbetet pjese e futbollit suedez, pasi, sipas saj, Damallsvenskan per momentin eshte liga me e forte e femrave ne bote. Kosse javen e ardhshme se bashku me perfaqesuesen U-23 te Suedise do te udhetoje drejte Gjermanise, per t'u perballur me Kombetaren e ketij vendi ne nje ndeshje miqesore. Talentja 19 vjecare gjate veres me perfaqesuesen U-19 te Suedise ishte pjesemarrese ne Kampionatin evropian, derisa muajin e kaluar ka debutuar edhe ne Kombetaren A, ne ndeshjen kualifikuese per Kampionatin evropian kunder Rumanise./valdet hasani/gazeta express/30.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 24 October 2008

Ja Perse Cana Del Me Clara Morgane!

Lorik Cana Carla Morgane

Sipas mediave franceze
LORIK CANA lidhje me nje porno yll

Nje sondazh i bere nga revista lokale "Myfreesport " dhe i publikuar ne sajtin e njohur francez "football.fr", ka zbuluar lidhjen mes mesfushorit te kombetares shqiptare dhe kengetares se njohur franceze Klara Morgane.

Ne nje shkrim me titullin "Ja perse Cana del me Clara Morgane", "football.fr" konfirmon zgjedhjen e Canes si futbollistin me seksi te kampionatit francez, duke lene pas lojtarin e Bordose Joan Gurkuf dhe ate te Liles Tulio De Melo. Me tej, shkruhet se "disa muaj me pare qarkulluan informacione se kapiteni shqiptar i Marsejes dilte me Klara Morgane, kengetaren". "Zgjedhja e Canes si futbollisti me terheqes ne France, ben qe kjo lidhje te jete mese e kuptueshme", ben te ditur "football.fr". Ne fakt, ne nje shkrim te dates 14 maj te ketij viti, sajti i "sofoot.com", flet per nje lidhje te tille. "Jeta e Lorik Canes eshte perfekte", eshte titulli i shkrimit, ku thuhet se "kapiteni i Marsejes shkon deri ne kufijte e nje jete te çmendur, pasi ka edhe nje lidhje me Klara Morgane, ish-aktoren e filmave pornografike". Me pas, Morgane eshte bere kengetare dhe prezantuese e njohur, perveçse gezon famen si nje nga femrat me seksi ne gjithe Francen. Lidhja mes te dyve ende nuk eshte vertetuar, pasi mungon nje foto qe t'i kete kapur se bashku, megjithate zerat se ata te dy dalin bashke, tashme jane edhe pjese e shtypit francez.

KENGETARJA

Po kush eshte femra seksi per te cilen shtypi francez shkruan se del me Lorik Canen? Klare Morgane, emri i vertete i se ciles eshte E m a n u e l e Aurelie Munos, ka lindur me 25 janar 1981 ne Marseje dhe per momentin eshte kengetare dhe prezantuese e njohur ne France. Ne moshen 19 vjeçare, gjate nje shfaqje erotike ne Paris, ajo zbuloi "talentin" per kinemane porno. Klara doli ne nje seri filmash me pulle te kuqe, por vetem me nje partner, Greg Centauro, i cili ishte i dashuri i saj prej vitit 1997. Pas ndarjes me te, Morgane xhiroi nje tjeter film porno, kete here me aktorin Ian Skot, ne filmin "La Cambrioleuse". Nga shtatori i vitit 2001 deri ne gusht 2008, ajo u be pjese e televizionit me pagese "Canal+", teksa njekohesisht shkruante keshilla per seksin ne disa revista franceze per adoleshente dhe te rritur. Klara Morgane ka krijuar edhe linjen e saj te te brendshmeve, me marken "Clara M.", e bazuar ne 7 mekatet fillestare te njeriu./Gazeta Koha/24.10.08/

Clara Morgane
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 22 October 2008

Sexy Cana!

Lorik Cana
Photo Adidas

Sexy Cana!
Ueb faqja franceze Myfreesport.fr ka perzgjedhur futbollistet me sexy ne Ligue 1. Mesfushori kosovar i Olympique Marseille, Lorik Cana fitoi epitetin e futbollistit me sexy ne eliten e futbollit francez.

Njeri nga futbollistet me te suksesshem kosovar, Lorik Cana, pos lojes se tij ne fushe, tashme eshte deshmuar edhe me nje ane tjeter te tij. Mesfushori i Kombetares shqiptare, eshte zgjedhur futbollisti me sexy ne Ligue 1. Ueb faqja Myfreesport.fr ka perzgjedhur futbollistet me sexy ne eliten e futbollit francez, ndersa kapitenin e Marseilles e ka vene ne krye te renditjes. "Epiteti i futbollistit me sexy ne Ligue 1, pa asnje dyshim i takon kapitenit te Olympique Marseille, Lorik Cana. Mesfushori shqiptar, 25 vjeç, ka nje fytyre te bukur dhe nje trup te endrrave (1.86m dhe 86 kg). Kete e kane verejtur edhe dizajneret e modes, sikurse belgu Dirk Bikkembergs, i cili shpesh e fton ate per reklama", thuhet ne vleresimin e Myfreesport. fr. Ne anen tjeter, mesfushori i Bordeaux, Yoann Gourcuff eshte renditur i dyti. 22 vjeçari, ka kualitete te shkelqyeshme teknike, por edhe nje fytyre prej engjelli nuk ia demton talentin e tij te futbollit. Ai eshte 1.85m i gjate dhe peshon 79 kg, ndersa çdo dite e me teper ka me shume adhurues. Pozita e trete i ka takuar Tulio De Melo. Sulmuesi brazilian i Lille ka nje potencial per t'i joshur vajzat. De Melo fillimisht eshte verejtur per kualitetet e tij prej futbollisti, ndersa me pas edhe per atraktivitetin fizik. De Melo eshte 1.93m, ndersa peshon 83kg.

RENDITJA E FUTBOLLISTEVE ME SEXY

1. Lorik Cana (Marseille)
2. Yoann Gourcuff (Bordeaux),
3. Tulio de Melo (Lille)
4. Frederic Piquionne (Lyon)
5. Bruno Cheyrou (Rennes)
6. Mickael Pagis (Rennes)
7. Carlos Bocanegra Rennes)
8. Emerson (Lille)
9. Jeremy Clement (PSG)
10. Youssouf Hadji (Nancy)

/Gazeta Express/22.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Monday, 20 October 2008

Shefki Kuqi Synon Premierligen


Photo Astrit Ibrahimi

Synon Premierligen

Shekfi Kuqi shenoi edhe golin e tij te dyte me Crystal Palace, prej se u rikthye ne kete ekip. Ai thote se tash raportet me tifozet kane ndryshuar, pasi ata e kane pritur me mire sesa kur u transferua te ky klub. Objektiv i sulmuesit kosovar eshte te luaje dhe te shenoje sa me shume gola, ndersa me Palace synon Premierligen.

Prishtine, 19 tetor — Shefki Kuqi ka riperterire karrieren e tij me Crystal Palace, duke shenuar edhe golin e tij te dyte ne kater ndeshjet e fundit. Sulmuesi kosovar, i cili ishte vene ne transferliste, pas gjestit te pahijshem ndaj tifozeve te Palaces, jave me pare e fitoi nje rast te dyte nga menaxheri Neil Warnock. Dhe Kuqi nuk e zhgenjeu duke shenuar serish gol per Palacen, ne fitoren 3-0 kunder Barnsleys. Reprezentuesi finlandez thote se edhe vete eshte i habitur qe serish ka gjetur veten me fanellen e Crystal Palaces. "Si rrodhen gjerat me heret kam menduar se nuk do te luaj kurre me ne kete ekip. Madje, kam thene qe kurre s'do te luaj me per Palace", deklaroi ai per Express te dielen. Mirepo, ai pohon se nuk e ka pasur mendjen te dorezohet, prandaj edhe ia arriti qellimit te tij - te luaje serish. Sipas Kuqit, eshte per t'u habitur edhe harmonia e tij me tifozet, pikerisht me te cilet edhe pati probleme. "Raportet me tifoze jane shume te mira. Me kane pritur shume mire prej se jam rikthyer. Madje, eshte per t'u çuditur se tani me kane pritur me mire se kur jam transferuar te ky klub", theksoi Kuqi. Palace nuk di per humbje ne kater ndeshjet e fundit, ne te cilat ka shenuar tri fitore, ndersa nje here ka barazuar. Sipas Kuqit, nese ekipi i tij do te vazhdoje me kete forme, mund ta sigurojne nje vend ne playoff, qe eshte edhe objektiv i klubit nga Selhurst Park. "Rezultatet te cilat i kemi arritur deshmojne se jemi ne rruge te mire. Kemi gjasa shume te mira per te luftuar per Premierlige. Synojme ta sigurojme nje vend ne playoff, pasi objektiv i ekipit eshte te sigurojme nje vend ne eliten e futbollit anglez", pohoi sulmuesi vushtrrias. Kuqi pranon se gjithmone para sezonit te ri, i ve vetes nje objektiv per numrin e golave qe deshiron ta shenoje. Sipas tij, nese nuk shenon me se paku 20 gola per nje sezon, e konsideron veten te pasuksesshem. "Dihet qe kete sezon nuk e kam filluar si hereve te tjera. Mirepo, qellimi im eshte te luaj vazhdimit dhe te ze nje vend ne ekip, duke luajtur çdo jave. Nese aktivizohem rregullisht, e di se do te shenoj. E njoh mire Premiershipin dhe nese nuk arrij te realizoj me se paku 20 gola, une vete do te jem i pakenaqur", perfundoi Kuqi.

Shenim: NEIL BESON NE PREMIERLIGE
Menaxheri i Crystal Palace, Neil Warnock ka pranuar se ekipi tij ka filluar te duket si kandidat potencial per inkuadrim ne Premierlige, pas fitores se thelle 3-0 ndaj Barnsleys. "Ne jemi ne forme te mire dhe tani mund te shenojme gola per dallim nga muajt e pare, kur ekipit i mungonte efikasiteti. eshte menyra se si luajme ajo qe po me gezon me se shumti. Mendoj se ishim te etur per fitore kunder Barnsleyt. Punuam shume gjate gjithe javes dhe fituam me merite", deklaroi Warnock per mediat angleze.
/Herolind Beqaj/Gazeta Express/20.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online