All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Tarkan. Show all posts
Showing posts with label Tarkan. Show all posts

Sunday, 8 January 2012

Adriani kopjon Tarkanin, apo e kunderta

Kur doli klipi i tij i parë, u quajt një tjetër Tarkan në ballkan, ky ishte këngëtari nga Shkupi, Adrian Gaxha, që padyshim vazhdon të kërcjeë dhe të jetë i gjallë në skenë. Shpesh herë i përsëritet ajo fjala “si Tarkani”.

Por a e din këngëtari i famshëm turk, Tarkan se ka një soze që e imiton, nuk e dimë ende. Ndërsa të dy artistët vetëm gjakun nuk e kanë të njëjtë, pasi ngjanë shumë në stil, kërcim, e shumëcka tjetër.

Megjithëse suksesi Tarkanit ka kohë që i ka thyer kufijtë turk, Ardiani ynë vetëm një herë shkeli në Eurosong e aty ishte në duet./Maksim GJokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Adrian Tarkanin copies, or the opposite

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online