All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label The SHBLSH. Show all posts
Showing posts with label The SHBLSH. Show all posts

Wednesday, 28 December 2011

Kush Mungoi ne 10-Vjetorin e Top Channel...?

Krasta, Llakaj, Ami dhe djemte e “The SHBLSH” munguan ne 10-vjetorin e “TCH”

Ishte nje nate “gala”, qe per shume te pranishem atje mund te konsiderohej nata e nostalgjise dhe e kujtimeve. Ishte data 20 dhjetor e vitit 2001, kur ne ekranin me te ri shqiptar, “Top Channel”, u dhane lajmet e para.

Ishte denoncimi i nje marreveshjeje qeveritare, qe lejonte marrjen e reres nga gjiri i Gjipese ne bregdetin e Jonit, per ta derguar ne ishullin e Korfuzit. Nje lajm ky qe do te ndiqej nga shume te tjere. Po keshtu moren jete njeri pas tjetrit edhe programe e emisione, si: “Shqip”, “Fiks fare”, “Top Show”, “Top Story”, “Portokalli”, “Big Brother Albania”, “Top Fest” etj. Te gjitha keto erdhen ne festen jubile te “Top Channel” permes nje retrospektive, ku u shfaqen disa nga momentet me pikante qe ka kaluar ky televizion, qe nga skepticizmi i fillimit deri ne ditet tona.

Sunday, 21 December 2008

Festivali 47 RTSH: Paskuintat e Pergaditjes!

/all photo bluetooth/
Paskuintat e pergatitjeve te nates se pare te festivalit ne RTSH

Ka perfunduar me sukses nata e pare e festivalit te fundvitit ne RTSH. Ashtu sic ishte parashikuar, organizatoret kane sjelle vertet risi, qofte nga ana skenike, ashtu edhe per nga ana e pergatitjeve dhe organizimit. Paparaci yne ka shkeputur disa prej momenteve te provave per ne naten e pare te festivalit.

Elsa Lila ne siklet per mbremjen
Elsa Lila Festivali RTSH

Kjo eshte eksperienca e dyte per te, nderkohe qe ne te paren u prit me mjaft sukses dhe duartrokitje nga publiku. Elsa Lila, prezantuese edhe per kete vit ne festivalin ne RTSH, gjate gjithe kesaj kohe ka qene shume e rregullt ne prova. Ka qene gjithmone e pranishme ne to, madje duke u munduar te jape me te miren e saj. Por sigurisht edhe emocionet nuk jane te pakta kur mendon per mbremjen, e sidomos te paren, ku perballja e pare me publikun eshte disi me ndryshe ne syte e saj. Ja tek e shohim ne kete moment pushimi teksa po tymos nje cigare, per te filluar me pas perseri, kete here me provat gjenerale.

Prezantuesit ‘The SHBLSH’
The SHBLSH Festivali RTSH

E kane treguar veten qe pervec se aktore te humorit, jane edhe prezan tues shume te mire, dhe kete e kane arritur ne menyre hsume te suk sesshme. Ka qene hera e pare per grupin ‘THE SHBLSH’ dhe publiku i ka pritur mjaft mire. Ata kane bere ne mbremjen e pare te festivalit nje nderthurje mes batutave te humorit dhe drejtimit te spektaklit, ne krah te Elsa Liles. Paparaci yne i ka kapur ne kete foto gjate provave gjenerale

Soni i kthehet festivalit te fundvitit
Soni Malaj Festivali RTSH

Ashtu sic kishte premtuar, Soni Malaj gjendet mes kengetareve konkurente ne kete edicion te festivalit ne RTSH. Ja tek e shohim teksa bisedon ne ambientet e Pallatit te Kongreseve me kompozitorin e kenges se saj ne ‘Kenga Magjike’ Pirro Cako, kenge e cila zuri vendin e trete njekohesisht mori dhe cmimin e internetit, si kenga me e klikuar ne site. Kete here Soni vjen me nje kenge te kompozuar nga Florian Mumajesi. Vete Soni eshte shprehur se festivali e ka mbushur me plot emocion dhe satisfaksion ne te njejten kohe, duke e cilesuar si dicka qe duhet provuar.

Edmond Zhulali i zhytur ne mendime
Edmond Zhulali Festivali RTSH

Eshte padyshim nje nder kompozitoret me te suksesshem, nje besnik i vertete i festivalit ne RTSH. Edmond Zhulali i ka ndjekur me kujdes provat gjenerale ne Pallatin e Kongreseve dhe teksa i sheh me syrin e tij kritik, qendron ashtu pa folur dhe i menduar. Kete vit, ndersa nje kompozitori i lejohet te konkuroje vetem me nje kenge, Zhulali ia ka besuar materialin e tij muzikor Kejsi Toles, kengetares se re te dale nga spektakli ‘Ethet’, dhe duket se per kete te fundit eshte mjaft optimist. /gazeta shqiptare/20.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online