All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label The Voice. Show all posts
Showing posts with label The Voice. Show all posts

Tuesday, 1 October 2013

The Voice, Rezart Aga premton nje show te vertete!

Rezart Aga
“The Voice”, pritet te jete sezon i pakrahasueshem

Autori i talent show-t “The Voice of Albania”, Rezart Aga, zbulon risite dhe surprizat e sezonit te ri qe transmetohet ne “Top Channel”. Pas nje pjesemarrjeje mbreselenese, Rezi premton nje show te vertete!

Kur kane filluar perzgjedhjet per kete edicion te “The Voice”?
Audicionet paraprake kane filluar qe ne muajin mars, per t’u dhene mundesi sa me shume konkurrenteve qe te behen pjese e formatit ne kohe. Me pas kane vazhduar ne muajt e veres, deri me 7 shtator, qe ishte dhe audicioni permbylles. Ky i fundit, per t’u dhene mundesi te gjithe shqiptareve qe kthehen ne Shqiperi per pushime. Audicioni i fundit eshte kryer njekohesisht ne Tirane dhe Prishtine.

Sunday, 1 September 2013

Aurela Gace zevendeson Miriam Canin te “The Voice of Albania”

Kemi degjuar nje thashethem keto dite ne lidhje me dy kengetare shume te talentuara. Thuhet se Aurela Gace do te zevendesoje Miriam Canin ne spektaklin e talenteve “The Voice of Albania”, edicioni i trete, qe nis se shpejti ne Top Channel. Ndersa behen gati per kete spektakel, behet e ditur se nuk do te ndryshoje pjesa tjeter te jurise, pra Elton Deda, Alma Bektashi dhe Sidrit Bejleri. Miriami, e cila per kete projekt u shperngul ne Shqiperi, per hir te se vertetes ka pasur nje gjykim shume objektiv e profesional gjate te gjitha puntatave, duke u bere madje nje nder personazhet me te preferuar te publikut, megjithate keshtu e kane keto pune. Nga ana tjeter, Aurela Gace me siguri do t’i jape nota shume origjinale “The Voice”. Ne jemi perpjekur te komunikojme me te dyja kengetaret, por asnjera prej tyre nuk eshte pergjigjur. Nderkaq, juria do te qendroje si edicionin e kaluar edhe ne spektaklin paralel qe zhvillohet ne Tv Klan, “X Factor Albania”. /paloma/

Tuesday, 5 February 2013

Venera Lumani: Pervec fitores, Tirana me dhuroi shumecka...

Venera e ‘’The voice’’: Kjo ishte fitorja ime e trete, por mbetet me e bukura

Synimi i saj ka qene finalja, edhe pse deri me tani ishte vleresuar nga disa juri profesioniste. Venera Lumani nuk ndaloi me kaq duke arritur keshtu finalen, madje edhe kupen e ”The voice of Albania”. Vajza nga Struga e Maqedonise, studente ne Universitetin ”Shen Kirili & Metodi” ne Shkup, rrefen per gazeten “Panorama” rrugetimin e saj dhe sakrificat qe ka bere deri ne fund.

Ka qene ne synimet tuaja fitorja e gares?

Sigurisht qe po, per te qene e sinqerte me veten dhe me te tjeret do te thosha se eshte shume e rendesishme te marresh pjese ne secilen gare te kesaj rendesie, por edhe me e bukur kur del fitimtare nga ajo dhe kur askush nuk e konteston fitoren tende.

Friday, 25 January 2013

Sonte finalja e “The Voice of Albania”

Nata finale e spektaklit më të ndjekur muzikor në Shqipëri, “The voice of Albania”, në të cilën do të përzgjidhet edhe fituesi i edicionit të dytë të këtij “talentshow”, do të shënojë fundin e një rrugëtimi sa të bukur, aq edhe emocional, i cili ka zgjatur plot 17 javë.

Publiku do të mund të ndjekë në një transmetim live nga ekrani i Top Channel, të premten mbrëma, përfundimin e kërkimit për zërin më të mirë të shqiptarëve.

“Do të ishte shumë bukur, nëse do ta fitoja, por përderisa jam në finale, nuk besoj se ka gjë më të bukur”, u shpreh Jozefina.

“Shpresojmë të japim më të mirën tonë, të paktën në atë që ne dimë të bëjmë, sepse kemi punuar shumë dhe dua t’ua kthej me të mirë trajnerëve dhe Top-it. Uroj të depërtojmë deri te publiku dhe t’i kënaqim edhe ata”, tha Venera.

Thursday, 16 August 2012

Kengetari amerikan Ron Pope, nderon Yll Limanin...

Kengetari amerikan nderon Yll Limanin

Kengetari amerikan, Ron Pope, ka befasuar te gjithe. Duke shfrytezuar Twitterin, u ka bere thirrje rreth 30 mije ndjekesve te tij qe te shikojne askend tjeter pos kengetarin nga Prishtina, Yll Limanin.

Ylli, ish-pjesemarres i emisionit te talenteve te kendimit, The Voice Of Albania, ka performuar ne nje prej neteve kengen “A Drop In The Ocean”, qe eshte hiti me i madh i Ron Pope.

Performanca e talentit te jashtezakonshem duket se tashme ka thyer kufinjt dhe ka arritur madje edhe ne doren e vet kengetarit, i cili ka shperndare videon e performances se Yllit ne Voice.

“Shikoni Yll Limanin duke kenduar nje prej kengeve te mia ne Voice of Albania. E shikova ne harte, Shqiperia eshte prane Italise. Tani e di se nga vjen Ylli”, ka shkruar artisti i njohur nderkombetarisht duke bashkangjitur videon e performances.

Friday, 10 August 2012

Enrika Derza triumfon ne festivalin e Pop-it ne Rumani...

Enrika DerzaEnrika Derza, cmim te pare ne festivalin e Popit ne Rumani

Enrika Derza, duke perfaqesuar Shqiperine, fitoi vendin e pare ne kategorine e te rinjve (junior) ne Rumani. Ajo u prezantua me kengen “JAM E IMJA”, me muzike dhe tekst nga Alban Skenderaj. Enrika njihet si nje nga finalistet e talent-shout “The Voice” dhe pas ketij suksesi nuk ka munguar as komenti i trajneres Miriam Cani, e cila eshte shprehur mjaft e lumtur per kete arritje te nxeneses se saj. Enrika ishte ne kete festival bashke me Elhaida Danin, ku kjo e fundit vec cmimit te madh rrembeu edhe tre cmime te tjera. /mapo.al/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Enrique Derza, first prize in the Pop festival in Romania
Enrique Derza, representing Albania, won first place in the category of youth (junior) in Romania. It was introduced with the song "I OWN", with music and text from the Rolling Stones. Enrique is recognized as one of the finalists of the talent, the show "The Voice" and after this success there has been no comment trajneres Miriam Cani, which has been quite happy for its student achievement. Enrique was at this festival along with Dan Elhaida, where the latter already great price also grabbed three other awards. / mapo.al / ]]

Thursday, 3 May 2012

Xheraldina Berisha: Ja vlen te krahasohesh me Shakiren...

Xheraldina: E mireprese krahasimin me Shakiren!

Kengetarja nga Prizreni, qe ngjason shume me Shakiren ka paralajmeruar se gjate veres do te realizoje nje klip. Mirepo, ajo nuk ka dhene detaje se ciles kenge do t’ia realizoj klipin. Ne nje interviste Ekskluzive per portalin Lexoshqip.com, ajo ka folur edhe per hapat e pare ne muzike, per dashurin, per mashkullin ideal. Por, ka folur edhe per krahasimin qe i behet me Shakiren.

Lexoshqip.com: Kur keni filluar te kendoni?

Xheraldina Berisha: Muzika ka qene motivi im qe ne hapat e pare te femijerise. Por, une kam filluar te kendoje qysh prej moshes shume te vogel. Tash per tash as qe me kujtohet.

Lexoshqip.com: Kemi pare se jeni angazhuar shume neper lokalet e nates ne Prishtine. A jeni te kenaqur se si po ju pret publiku?


Xheraldina Berisha: Jashtezakonisht jam e kenaqur me suportin/mbeshtetjen e publikut. Tanime kam krijuar edhe rrethin tim qe vijne fansat cdo jave ne klubet me te frekuentuara ne Prishtine, ku une performoje. Duke u nisur nga ky fakt fansat me frymezojne te jap me shume nga vetja ime dhe t’i argetoj sa me shume qe eshte e mundur.

Thursday, 16 February 2012

Alma Bektashi: Rina eshte artiste e kompletuar dhe uroj qe te bej karriere jashte...

Alma Bektashi: Fituesja e “The Voice”, Rina e denje per tregun boteror

Ka spikatur ne skenen shqiptare me vecantine e saj jo vetem vokale, por edhe ate interpretative. Alma Bektashi, kengetarja nga Prishtina u be e njohur dhe shume e dashur per publikun shqiptar qysh me kenget e saj te para te kenduara ne festivale. Alma, trajneria karizmatike e “The Voice”, vjen ne kete rrefim te gjate duke treguar me shume, jo vetem per eksperiencen e saj ne kete spektakel, por edhe per veten e saj.

Nje vajze nga Prishtina qe vjen nuse ne Tirane, njohja me bashkeshortin, Sokolin dhe dashuria qe lindi nga librat. Jeta mes Tiranes dhe Prishtines, dy dashurite e medha te saj, si dhe marredhenia me femijet, ku duke qeshur tregon sesi vajza i thote: “Te dua, sepse je mami me e cmendur ne bote”. Dhe gjithe kjo energji vjen prej shpirtit nje artisteje te mirefillte, jo aq per shkak te shkollimit dhe as zerit, por sepse ajo ka lindur e tille. Artiste ne shpirt. Me nje ciiltersi dhe energji pozitive ajo na tregon gjitheka nga vetja, nga ndjesite si nene, si pedagoge dhe artiste.

Marsela Cibukaj: "The Voice" me rriti profesionalisht...

Marsela: Edhe une fituese e “Voice”

Marsela Cibukaj mund te ishte nje fituese e merituar i edicionit te pare te “The Voice of Albania”, shfaqjes madhore qe rezervoi per te gjithe ekrani i televizionit tone.

Megjithate, duke qene se fitues mund te ishte vetem nje dhe ajo u shpall Rina Bilurdagu, Marsela u rendit e dyta. Sidoqofte, per dhjetera mijera shqiptare qe e votuan dhe e perkrahen ne rrugen deri ne finale, vajza qe erdhi nga Italia me nje enderr mbetet “kampionia” e vertete.

Wednesday, 15 February 2012

Talentet kosovare zbulohen jashte vendit


Per mungese te nje licence kombetare, keta talente jane detyruar qe aftesite e tyre t`i sprovojne ne spektakle televizive te organizuara ne Shqiperi, Kroaci, Bosnje- Hercegovine e Gjermani.

Ne reality-show te formatit boteror, si “The Voice” apo “X-Factor”, brenda nje periudhe njevjeçare jane zbuluar gati dhjete talente muzikore kosovare. Per mungese te nje licence kombetare, keta talente jane detyruar qe aftesite e tyre t`i sprovojne ne spektakle televizive te organizuara ne Shqiperi, Kroaci, Bosnje- Hercegovine e Gjermani, shkruan “Koha Ditore”.

Mungesen e nje spektakli kesisoj te rinjte e shohin si hendikep, nderkaq njerezit e sferes se muzikes si mision ta pamundur, shkaku i kostos. ”Per emisionet ‘The Voice’ apo ‘X-Factor’ duhet te merret licenca nga kompanite perkatese dhe kushtojne shume”, ka thene Florent Boshnjaku, kompozitor kosovar. Ai thote se ne Kosove keta talente nuk kane perkrahje. “Askush nuk e çan koken te mendoje dhe te investoje per talente te rinj”, ka kritikuar ai.

Tuesday, 14 February 2012

Elton Deda: Boll me racizem...

Debate për fituesin e “The Voice”, Elton Deda: Thirrini mendjes, boll me racizëm

“Jam duke lexuar komentet raciale drejtuar se njejtes race, ku me dhimbje konstatoj se fisnikeria e kombit eshte ne zhdukje e siper. “The Voice of Albania” i ka sherbyer bashkimit dhe jo percarjes. Thirrni mendjes sa nuk eshte vone”. Me keto fjale i eshte pergjigjur kantautori i njohur Elton Deda, te gjithe atyre qe kane shkruar neper internet se Rina Bilurdagu, 18 vjecarja nga Prizreni, nuk duhet te ishte shpallur fituesja e talent show-t “The Voice of Albania”.

Shume persona ne rradhet e publikut kane bere tifozllek per konkurenten e skuadres se Elton Dedes – Marsela Cibukun, 27 vjecaren qe jeton prej vitesh ne Itali, ku edhe kendon live, e cila sipas supozimeve paraprake mendohej te ishte fituesja e ketij spektakli.

Friday, 10 February 2012

Rina Bilurdagu nga Prizreni fiton “The Voice”

Më në fund një talente nga Kosova ka fituar në edicionin e parë të “The Voice of Albania”. Kanë qenë plot pas 17 javë sdida, garë dhe show ky i talenenteve në Top Channel, duke nxjerrë kështu edhe fituesen. Është Rina  ajo që ka triumfuar në edicionin  e parë të “The Voice of Albania”.

Rina ka qenë pjesë e ekipit të Alma Bektashi . Ajo është shprehur e lumtur që ka fituar këtë garë pasi që ishte kthyer nga Italia për t’u bërë pjesë e “The Voice”. Rina Bilurdagu  me fitimin e kësaj gare ka përfituar edhe një kontratë dy vjeçare me kompaninë diskografike “Universal”. E dyta ka dalë Marsela që ka qenë pjesë e ekipit të Elton Dedes, ndërsa dy finalistët e tjerë që janë renditur në vendin e tretë dhe të katërt janë Lundrimi dhe pesëmbëdhjetë vjecarja Enrika.

Nata finale ka qenë jashtëzakonisht interesante dhe më përplot muzikë e zë nga këngëtarët. Sipas organizatorëve “The Voice of Albania” edicioni i dytë do të nisë së shpejti. Ky edicion i parë është ndjekur me të madhe edhe në Kosovë/Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rina Bilurdagu from Prizren wins "The Voice"

Finally, a talent from Kosovo has gained in the first edition of "The Voice of Albania". Have been filled after 17 weeks sdida, race and show that the talenenteve on Top Channel, thus drawing the winner. Rina is one that has prevailed in the first edition of "The Voice of Albania". Rina has been part of a team of Alma Bektashi. It is expressed happy to win this race after being returned from Italy to become part of "The Voice".

Rina Bilurdagu to the acquisition of this competition has received a two year contract with the company Discography "Universal" has emerged in the second Athinë.E Marcel has been part of a team of Elton Dede, while two other finalists were ranked in third place and the fourth and fifteen-year-old Enrique Navigation. The final night was extremely interesting and full of music and sound from the singers. According to organizers, "The Voice of Albania" second edition will be launched soon. This first edition is followed by increasingly in Kosovo / Albavipnews /

Klodjan Kacani: Nje yll ne ngjitje ne muziken shqiptare

Ai ka një zë të veçantë, sjell në mënyrë të përkryer këngët me kërkesë të lartë vokale, ka studiuar për kanto, duket të jetë një tenor me të ardhme të shkëlqyer e guxoi t’i hyjë muzikës edhe nga dyert e rrymave të tjera muzikore.

Klodjan Kacani e bëri audiencën të kthejë kokën, të mbajë frymën, të duartrokasë fort, të votojë shumë e të shpresojë se një prurje e re po i vjen plot profesionalizëm muzikës shqiptare.

Ky është 23 vjeçari nga Vlora që për disa javë me radhë, i dha sharm, emocione dhe kuptim programit më të ri të talenteve muzikore “The Voice of Albania”. Klodjani ka një numër të madh fansash dhe admiruesish të zërit të tij, ndaj edhe vendosëm t’i marrim një intervistë që shkon më në thellësi të mendimeve dhe planeve të këngëtarit që na surprizoi të gjithëve.

Kush do ta fitoje "The Voice" ?

Fituesin do ta zgjidhni vetëm JU! Një javë na ndan nga finalja e madhe e 10 shkurtit. Produksioni premton që do të jetë një natë e paharrueshme për publikun shqiptar, një mbrëmje performancash të jashtëzakonshme, një ngjarje zërash brilantë. Këngëtarët dhe trajnerët janë impenjuar për t�i sjellë në skenë 4 finalistët si artistë të vërtetë, me këngë që i kalojnë dimensionet e netëve të shkuara.

Tani, është koha që Enrika, Lundrimi, Rina dhe Marsela, të luftojnë me gjithë pasionin e zërit dhe shpirtit të tyre për të arritur çmimin final. Në finale, fituesin e zgjidhni vetëm JU, me votën tuaj nga shtëpia, si gjithnjë duke dërguar një SMS me emrin e këngëtarit tuaj të preferuar në 55099. Do të jetë nga skuadra e Sidit, Tonit, Almës apo Miriamit?... Kjo është vetëm në dorën tuaj!/Top Channel/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Who will win "The Voice"?

Only the winner will choose YOU! A week separates us from the finals of the 10 February. Production promises to be a memorable night for the Albanian public, an evening of extraordinary performances, a brilliant voices event. Singers and coaches are involved to bring on stage four finalists as true artists, with songs that exceed the dimensions of nights ago.

Now is the time that Enrique, Navigation, Rina and Marcel, to fight with all the passion of their voice and spirit to reach the final price. In the finals, only YOU choose the winner, with your vote from home, as ever, sending an SMS with the name of your favorite singer 55099. Will be the team's Sid, Tony, Alma or Miriam? ... This is just in your hand!/Top Channel/Lundrim Pacuku i "The Voice": Pretendoj te fitoj kete spektakel...

Ekskluzive: Lundrimi, finalisti i “The Voice of Albania” synon trofeun

Lundrimi eshte tip shume i dashur, i afert, modest dhe teper spontan ne paraqitjen para publikut, gje qe e bene te dashur ne rrethin ku jeton. YllPress.com ju sjell nje interviste ekskluzive me Lundrim Pacukun, finalistin e “The Voice of Albania”

Lundrim Pacuku, nje emer qe ka kapluar shume zemra dhe admirues, u shfaq kohet e fundit si nje talent ne spektaklin me te njohur per perzgjedhje te talenteve "The Voice of Albania”, nga ku sot, para finales se madhe pas disa shfaqjesh, ne menyre ekzemplare kualifikohet, permes televotimit dhe perzgjedhjes se trajnereve eminente, ndodhet mes kater zerave me te mire dhe i vetmi ze mashkulli ne kete finale.

Lundrim Pacuku ka lindur me 30.08.1988 ne Diber te Maqedonise, ku kreu shkollen fillore dhe te mesme, ndersa arsimin siperor e kreu ne Universitetin Nderkombetar te Struges.

Wednesday, 8 February 2012

Capital T bashkepunim me Yll Limanin e "The Voice"

Reperi nga Prishtina, Capital T, besohet se do të rikthehet në skenë me një bashkëpunim dhe atë me yllin nga emisioni i talentëve të këndimit “The Voice of Albania”, Yll Limanin.

Kështu së paku mësojnë burimet e Telegrafit, me Ylli Limani që po kërkon shpërthimin në skenën e muzikës argëtuese shqiptare me bashkëpunimin e planifikuar me Capital T.

Megjithëse ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nga ndonjë prej artistëve, bashkëpunimi sigurisht nëse realizohet pritet të jetë një prej atyre që kanë potencial për t’u bërë hit, ashtu sikurse janë projektet e kaluara të Capos, “U bo von”, “Ma e mira” dhe “Make a Wish”.
/Telegrafi/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Capital T cooperation with Yll Limanin of "The Voice"

Rapper from Pristina, Capital T, believed to be back on stage with cooperation and that the star of the talent show singing "The Voice of Albania", Star Limani.So at least learn the sources of the telegraph, the star explosion Limani seeking entertainment in the Albanian music scene with co-planned with Capital T.

Though still not officially confirmed any of the artists, if realized, of course cooperation is expected to be one of those that have the potential to become a hit, as are past projects Capos, "U bo von", "My good "and" Make a Wish ". /Telegraph /


Monday, 6 February 2012

Rina Bilurdagu, e vetmja finaliste nga Kosova ne "The Voice"...

Rina, e vetmja kosovare finaliste

Tashme dihen finalistet e spektaklit te madh te talenteve, “The Voice of Albania”, ndersa zgjedhjet e bera ne nje mbremje te jashtezakonshme kane mundur te lene shume pretendente ne lot, edhe pse ishin plotesisht meritore.

Nga spektakli jane larguar Xheraldina Berisha, Drilon Shala dhe sensacioni Ylli Limani, te tre keta nder zerat me te bukur te spektaklit, por qe pas gjysmefinales te mbajtur te premten do te kthehen ne Kosove. Pos tyre eshte larguar edhe Arilda nga ekipi i Alma Bektashit.

Rezart Aga rrefen surprizat e finales se "The Voice"

Shkojne ne finale Rina, Marsela, Enrika dhe Lundrimi. Cmimi i pare do te zgjidhet vetem me votat e publikut

“The voice”, surprizat e finales dhe cmime per te 4 finalistet

Flet autori Rezart Aga: “The voice” ka kontribuar per te sofistikuar shijet muzikore te publikut shqiptar”

Saturday, 4 February 2012

VIP Ballina: Revista PANORAMA PLUS - 4 Shkurt 2012

Revista PANORAMA PLUS, 4 Shkurt 2012

  • Qetsor Ferunaj: Te ardhurat e uleta me shtyjne te kerkoj menyra per mbijetese. Po mendoj te iki fare nga Shqiperia.
  • Gold AG: Seks per here te pare kur isha shume i vogel
  • "The Voice", surprizat e finales dhe cmime per te 4 finalistet. Flet autori Rezart Aga: "The Voice" ka kontribuar per te sofistikuar shijet muzikore te publikut shqiptar.
  • Modelja Misse Beqiri pozon nudo ne Skandinavi dhe lidhet me portierin britanik Lindegard. Mediat britanike kane komentuar lidhjen e tyre
  • Blerim Destanit i plotesohet nje tjeter enderr, takohet me Morgan Freeman
  • Intervista. Genta Ismajli: "Per intriga nuk duhen akuzuar vetem kengetaret (femra) por edhe kengetaret (meshkuj)". Me Adelinen kemi marredhenie shume te mira!
  • 30 vjetori i Stines, festa bashkon kengetaret
  • Pas lindjes, Soni Malaj rikthehet nen menaxhimin e nje produksioni spanjoll

Ja cilet jane finalistet e "The Voice"

Enrika, Lundrimi, Rina dhe Marsela janë finalistët e 'The Voice of Albania'. E premtja ishte një mbrëmje plot emocione, supriza, performanca të shkëlqyera, ku nuk mungoi spektakli e atmosfera madhështore në sajë edhe të këngëve të sjella plot pasion dhe entuziazëm nga trajnerët dhe pjesëtarët e skuadrave.

Publiku nga shtëpia, si dhe trajnerët dhanë mbështetjen e tyre për këngëtarët që donin t'i shihnin në natën finale të kësaj gare të madhe muzikore organizuar nga Top Channel.Në gjysmëfinale, ndaluan rrugëtimin e tyre Xheraldina, Driloni, Arilda dhe Ylli. Të katërt këta ish-konkurrentë falenderuan trajnerët e tyre për ndihëm dhe punën që bënë për suksesin e arritur, si dhe publikun që i mbështeti, pa harruar gjithashtu edhe familjet respektive./Top Channel/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Here are the finalists who "The Voice"

Enrique, Navigation, Rina and Marcel are finalists of 'The Voice of Albania'.Friday was an evening full of excitement, surprises, excellent performance, where the atmosphere lacked the grand spectacle thanks to songs full of passion and enthusiasm brought by coaches and team members.

Public from home, and coaches gave their support to the singers who wanted to see the final night of this great musical competition organized by Top Channel.In the semifinals, stopped their journey Geraldine, Drilon, Arilda and star. All four of these former competitors thanked their coaches for the help and work that makes for success, and the public that supported, not forgetting also the respective families./Top Channel/

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online