All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Top Fest. Show all posts
Showing posts with label Top Fest. Show all posts

Sunday, 9 June 2013

Samanta Karavella, fiton "Top Fest 10" [VIDEO]

Samanta Karavella, fituesja e "Top Fest 10"

Samantha Karavella eshte fituesja e "Top Fest 10" me kengen e saj "Loti i fundit". Mes emocionesh, Samanta falenderoi bashkepunetoret e kenges se saj, si dhe ata qe e votuan ne kete mbremje spektakolare, te festivalit me te madh te muzikes moderne shqiptare.

"Jam shume e emocionuar, nuk e prisja qe ta fitoja une", ishin fjalet e para te artistes, pas marrjes se cmimit, qe u prezantua nga fituesja "Top Fest 9", Elhaida Dani.

Ne mbremjen finale te edicionit te 10-te te "Top Fest," u ngjiten ne skenen gjigante te Pallatit te Kongreseve, artiste nga mbare trevat shqiptare, te cilet performuan live ne kategori te ndryshme. Fituesja e madhe u perzgjodh me votat e jurise se festivalit, bashkuar me votat qe publiku dha pas nje televotimi te hapur ne minutat e fundit te finales.

Saturday, 8 June 2013

Sonte finalja e Top Fest 10... [VIDEO]

Finalja e Top Fest 10

Ka mberritur ne finale Top Fest, festivali qe mbledh zerat shqiptare kudo qe jane. Te shtunen mbrema garimi perfundimtar dhe nje spektakel me shume surpriza, prezantuar nga Ledjon Lico dhe Marina e Luana Vjollca.

Ledjon Lico, prezantues: Fakti i te qenit ne edicionin e dhjete te Top Fest, edhe mua po te ma thoje 10 vite me pare nuk do ta kisha besuar kurre, aq me teper si prezantues. Une edicionin e pare e kam ndjekur edhe si publik, por edhe si pjese. Pole Position ishte i lidhur ne ate kohe me Top Fest dhe kam qene i lidhur ne nje fare menyre brenda, pastaj ne edicionin e dyte ne prapaskene dhe bashke me to cdo vit e cdo vit.

Sunday, 21 April 2013

“Aragona Band” zhgenjehet nga “Top Fest”

Në fakt, djemtë simpatikë të grupit “Aragona Band”, nga Kosova, siç edhe na kishin treguar, është parë se e kishin prezantuar në ‘Top Fest 10’ një këngë të veçantë.

Por, si duket, organizatorët nuk i kanë lejuar që djemtë, të paktën me këngën me titull “Urgjent”, të jenë në gjysmëfinale.

Djemtë janë zhgënjyer paksa, por nuk do të ndalen. Ata së shpejti do të sjellin këngë dhe hite të reja, e ndoshta nuk do të provojnë më “Top Festin”.  M. GJ

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
"Aragona Band" disappointed by the "Top Fest"

Wednesday, 17 April 2013

Me te miret ne gjysmefinale te “Top Fest 10”

Sot do të startojë në Top Channel gjysmëfinalja e festivalit të muzikës moderne shqiptare “Top Fest 10”.

Këngëtarët më të mirë, me krijimet e tyre më të pëlqyera, do të përballen me një orkestër “live” dhe do të këndojnë edhe njëherë për t’u dëgjuar edhe vokali i tyre.

Gazeta jonë mëson se disa nga emrat e rinj dhe me karrierë muzikore janë përzgjedhur në këtë gjysmëfinale, mes tyre edhe Albërie Hadërgjonaj, Korab Shaqiri & Arbër Zeka, Orgesa Zaimi, Anjeza Branka & Muharrem Ahmeti, Bruno, Erik Lloshi, Vali Kuqi, Rezarta Smaja, Enca, Betarix, Samanta, B2N e disa të tjerë. M. GJ

Burim Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Best in the semis "Top Fest 10"

Today will start on Top Channel's semi modern Albanian music festival "Top Fest 10". Best singers, with their creations most popular, will face an orchestra "live" and will sing once again for their vocals heard.

Tuesday, 2 April 2013

"Katunari" Besi, diss qytetareve...

Bes Kallaku
Besi: Kenget e mia, rreptesisht te ndaluara nga qytetaret

I dedikon nje kenge qejfit, sepse ne fund te fundit jeta duhet marre lehte sipas tij. Besart Kallaku, i njohur si Gjini i “Portokalli”-se, i fton fansat e ketij show humori, te argetohen me duetin e tij te pazakonte me kengetaren tropojane, Fatmira Brecani. Kjo eshte hera e dyte qe ai konkurron ne “Top Fest”, me nje krijim te kompozuar nga Shpetim Saraci dhe vargje ne dialektin verior. Ne kete interviste tregon per kete tendence te kengeve te tij dhe albumin qe po pergatit te nxjerre ne treg, duke e identifikuar veten me se miri si nje artist qe ben humor edhe duke kenduar:

Sunday, 31 March 2013

Finalja e “Top Fest 10”, ne Prishtine?

Nuk është 100 për qind e sigurt, por disa zëra thonë se nata finale e “Top Fest 10” do të vijë në Prishtinë.

Madje, mendohet se vendi më i përshtatshëm do të jetë stadiumi i Prishtinës, por ende nuk është konfirmuar. Këtë javë që vjen do të prezantohen konkurrentët e fundit për të shkuar më të mirët në gjysmëfinale.

Edhe këtë vit festivali “Top Fest” ka sjellë prurje shumë të mira muzikore, qoftë nga Shqipëria ashtu edhe nga Kosova dhe jo vetëm./Maksim Gjokaj/.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Final "Top Fest 10", in Pristina?

It is not 100 percent safe, but some rumors say the final night of "Top Fest 10" will come in Pristina. Even thought the best place would be Pristina stadium, but is not yet confirmed.

This coming week will present the last competitors to get the best in the semifinals. Even this year the festival "Top Fest" has brought a flow of very good music, whether from Albania and from Kosovo and not only. / Maxim Gjokaj /.

Wednesday, 27 March 2013

Festina Mejzini, rikthehet fuqishem ne "Top Fest"...

Festina MejziniDuet i mrekullueshem nga Festina dhe Kastrioti

Festina Mejzini tregoi zerin e saj te fuqishem dhe te vecante ne X-Factor Albania, ku la pershtypje shume te mira per publikun dhe adhuruesit e saj. Zeri i saj i fuqishem dhe karakteristik e ben ate kengetaren e re me te mire ne skenen shqiptare.

Ndersa Kastriot Preteni ka arritur majat e muzikes ne Norvegji. Ata se bashku po prezantohen ne festivalin “Top fest 10”, me kengen “Ndjehem mire”.

Ne prezantimin e javes se pare ne “Top Fest” ata kane mahnitur publikun me nje performance shume energjike dhe mbizoteruese ne skene. Kenga ka patur simpatine e fansave, e cila shume shpejt po behet nje sensacion ne rrjetet sociale.

Thursday, 21 March 2013

Dueti me i klikuar ne “Top Fest 10” (Video)

Sapo ka prezantuar këngën e tij më të re në “Top Fest 10”, këngëtari Ardit Cuni, ku ka zgjedhur të vijë me një duet mjaft të vecantë për tregun shqiptar, duke qenë se partnerja e tij në këtë pjesëmarrje është një britanike .

Joanna Wakeley quhet vajza qe shihet perkrah Arditit në skenën e “Top Fest” me këngën ''Thjesht Lojë'', e kompozuar nga Arjon Gjini me tekst të Gramoz Kotrocit.

Kënga është një produkt i “Sebastian Production”, ku edhe këtë herë ka sjellë një kënge stil me një gershetim rrymash si R&B, Dubstep, Orientale. Ata kanë bërë një performancë mjaft të vecantë të shoqëruar edhe nga grupi i baletit ''Stradanza''.

Beatrix, sjell rryme te re ne Top Fest...

Beatrix Ramosaj
Prekja muzikale e Beatrix Ramosaj

Kengetarja Beatrix Ramosaj, e cila u paraqit se pari ne skene ne festivalin "Kenga Magjike 2010", ka vendosur qe serish te jetoje emocionet e nje festivali. Ajo po merr pjese ne “Top Fest”, me kengen e titulluar “Prekem ngadale”.

“Konkurimi im ne Top Fest ishte i rastesishem, sepse nuk kisha gjetur kengen ideale. Me vone mu propozua kenga “PREKEM NGADALE” dhe aty kuptova entuziazmin tim dhe direkt nderrova mendje. Kenga u pelqye nga bashkepunetoret e mi dhe nuk kursyen as ata entuziazmin per te qene pjese ne kete projekt,” ka thene Beatrix per Indeksonline.

Thursday, 14 March 2013

Ardiana Rama, per te katerten here ne "Top Fest"...

Ardiana Rama
Ardiana Rama ne “Top Fest”

Kengetarja Ardiana Rama u eshte kthyer festivaleve dhe ajo tani eshte pjesemarrese ne “Top Fest 10”, festival ky i cili organizohen nga Top Channel dhe qe po mbahet keto dite ne Tirane. Ardiana ne kete festival eshte paraqitur me kengen “Tik Tak”, e kompozuar dhe orkestruar nga Florent Boshnjaku ndersa tekstin e ka bere Big Basta.

Ardiana ne kete festival po paraqitet per te katerten here dhe shpreson qe edhe kesaj here te korre suksese. “Jam shume e lumtur qe per te katerten here po marre pjese ne “Top Fest”. Tani po prezantohem me nje kenge mjafte te mire qe besoj se do te kem suksese sikurse viteve te meparshme”, ka thene ajo per “Zeri”. Ardiana uron qe te vazhdoj garen deri ne javet e fundit te “Top Fest”-it.

Wednesday, 20 February 2013

"Melodi" me e degjuara ne “Top Fest 10”


“Do na bashkoje nje melodi, qe degjonim ne te dy, i mbyll syte, s’dua te qaj, me shfaqet imazhi i saj”.

Ky eshte refreni i kenges me te degjuar deri tani ne edicionin e dhjete te “Top Fest”-it, kenge kjo e kenduar nga kengetari nga Shengjini i Lezhes, i njohur ne muzike si B2N.

Kenga ne baze te muzikes shihet qe eshte krijuar nga Stine, ku dhe kengetari ka disa vjet qe bashkepunon me te. Deri tani kesaj kenge duket se po i troket cmimi “Melodia me e mire”./Maksim Gjokaj/.

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
"Melody" heard in "Top Fest 10"

"It will unite us a melody, hear us both, close my eyes, I do not want to cry, her image appears." This is the refrain of the song heard so far in the tenth edition of "Top Fest"-it, this song sung by singer Shëngjini Lezha, known in music as B2N.

Monday, 11 February 2013

Sot nis "Top Fest 10" [VIDEO]

Klea Huta, Venera Lumani dhe Keler Sufja, prezantues

Edicioni i 10-te i “Top Fest”

Edicioni i 10-te i festivalit me te ndjekur te muzikes bashkekohore shqiptare, ”Top Fest”, do te nise rrugetimin e tij kete te hene ne ekranin e Top-Channel”.

Ky eveniment i shumepritur muzikor do te sjelle per publikun shqiptar shume performanca te reja, ku nuk do te mungojne edhe surpizat.

”Ne kete edicon do te kete shume artiste te rinj dhe nje produksion modern. Jemi ne ediconin e katert te te keduarit live ne “Top-Fest”, duke qene edicioni i 10 presim nje spektakel te madh. Rrymat alternative moderne dhe punimet e artisteve, te nje cilesie verete te larte, pritet te krijojne nje spektakel jo vetem ne mode, por te nje niveli me te vertete bashkekohor”, deklaroi Dorian Gjoni, drejtuesi artistik i ketij festivali.

Sunday, 3 February 2013

Albëria mezi po e pret “Top Fest 10”

 “Po vjen ‘Top Fest 10’ , kam një surprizë, po do ta zbuloj pas ca ditësh!”. Ky ishte një status i fundit i këngëtares Albërie Hadërgjonaj në rrjetin social “Facebook”, ku lë të kuptohet se është duke u përgatitur për të performuar në festivalin “Top Fest 10”.

Këngëtarja, siç e shihni edhe në foto, si duket do të na vijë më bionde nga flokët, ndërsa për këngën thuhet se e ka realizuar në studio të Flori Mumajesit, duke braktisur kështu kompozitorin tjetër, Stine.
M. GJ.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Albert barely been expecting "Top Fest 10"

"Coming 'Top Fest 10', I have a surprise, but will find out after a few days!". This was the singer's latest status Oda Hadergjonaj social network "Facebook", which implies that it is preparing to perform at the festival "Top Fest 10".

Singer, as you see in the picture, it seems that we will come out blonde hair, and for the song reportedly conducted in studio Flori Mumajesit, abandoning so another composer, Stine.
M. GJ

Tuesday, 12 June 2012

Stine i pakenaqur, sulmon "Top Fest"...

Stine sulmon ‘Top Fest’

Jane te shumte kengetaret te cilet pas pjesemarrjes ne edicionin e sivjetshem te Top Fest jane shprehur te zhgenjyer nga menyra e organizimit dhe ndarjes se cmimeve. Disa e kane shprehur pakenaqesine me ze te larte e disa e kane komentuar mes miqve, por si kurre me pare, kengetaret e pakenaqur nuk kane pasur frike te deklarojne me ze te larte mbi menyren e padrejte te eliminimit te disa kengeve. Pas Ronela Hajatit, Stine behet i dyti kengetar qe deklaron hapur kete pakenaqesi. Ne faqen e tij ne ‘facebook’ ai shkruan “Me kete kenge pershendesim Top Lekun qe nuk pranoi Stinen ne finale”. Ne fakt kenga e Stines ka qene nje prej me te klikuarave ne ‘youtube’ duke arritur nje shifer rekord prej 500 mije klikimesh. “Megjithate bordi i Top Fest vendosi qe kjo kenge te mos jete ne finale”-thote Stine, duke lene te nenkuptohet qe cmimet kane qene te shitura. /bluetooth/

Wednesday, 6 June 2012

Alberie me e zhveshur se mbesat

Ka shoqëruar mbesat e saj, sidomos Argjentinën, e cila ishte në natën finale të “Top Fest 9” për të marrë çmimin ‘Best Balada’.

Fjala është për këngëtaren e njohur Albërie Hadërgjonaj, e cila megjithëse nuk kishte ndonjë detyrë për këtë eveniment, ajo ka dashur të jetë e pranishme, dhe nuk ka kaluar pa u vënë re nga fotoreporterët.

Por, si duket në këtë foto, këngëtarja është dukur shumë në formë, dhe madje më e zhveshur se mbesat e saj, të cilat ishin me të./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Oda's most naked of nieces

Has accompanied her nieces, especially Argentina, which was the final night of "Top Fest 9" to get the award 'Best Balada'.

The word is known singer Oda Hadergjonaj, which although it had no duty to the event, she wanted to be present, and has not gone unnoticed by photojournalists. But, as appears in this photo, the singer is seen more in shape, and even more naked than her nieces, who were with him. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /

Tuesday, 5 June 2012

Ermira Babaliu kunder kenges 'Mamica"

Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, kengetarja e dekadave shqiptare Ermira Babaliu apelon: “Dëgjoni dhe mos e dëgjoni këtë këngë.

E keqja më e madhe muzikës në përgjithesi po i vjen nga vet artistët”, shprehet Babaliu. Sipas saj, “ Dorian Gjoni e të tjerë artistë shumë të talentuar, që bëjnë pjesë në stafin përzgjedhës të këngëve të Top Festit, mbase duhet të mendohen pak më shumë kur marrin përgjegjësira të tilla në këto pranime”. Megjithe apelin e saj kjo kenge fitoi cmimin e publikut.

Ja teksti i konstestuar i këngës “Mamica”

Me lepitkat blu,
fustanin gjer ne gju,
sa e bukur je Mamica,
floket e gjata rica-rica,
oh na çmende fare lozonjare.

I thirra shokët e mi,
te pimë nga një raki,
poshte ballkonit serenate,
të gjithë jemi bërë tape,
oh te keqen lali,
kur do na dali.

Monday, 4 June 2012

"Top Fest 9”, çmimet ne doren e Florit

Ka përfunduar të dielën në mbrëmje edhe finalja e madhe e festivalit “Top Fest 9”, ku artistë të shumë dhe personalitete të artit, dhe jo vetëm ata, e kanë mbushur Pallatin e Kongreseve, ku u mbajt ky eveniment.

Vajza nga Shkodra, Elhaida Dani, me këngën “S’je më” e ka fituar çmimin e madh të këtij festivali. Nëse bëjmë një rezyme të çmimeve që u fituar, shumica, “Best Pop”, “Best Balade”, “Top Albania Radio”, “Best hip-hop and RnB”, “Çmimi i Internetit”, “Best new artist”, si dhe çmimin e madh, të gjitha kanë shkuar te i njëjti producent, Flori Mumajesi.

Prandaj, me plot gojën mund të themi që ky festival ishte krijuar për Florin. /Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
"Top Channel 9", the gold prices up

Has completed the final Sunday night of the festival "Top Fest 9", where many artists and arts personalities, and not only they, have filled the Palace of Congresses, where this event took place. The girl from Shkoder, Elhaida Dani, the song "more indo" has won the grand prize of the festival.

Sunday, 3 June 2012

Cmimi i madh ne “Top Fest 9” ne duart e Elhaida Danit

18 performanca, dhe shumë cmime të cilat shkuan për artistët më të mirë të edicionit të nëntë të festivalit modern të muzikës shqiptare “Top Fest 9”.

Cmime morën artistët si grupi Burn, Klajdi Haruni, Argjentina Ramosaj, Xheraldina dhe Stresi, Xhensila Myrtezaj e shumë të tjerë.

Ndërsa cmimi i madh ka shkuar për këngën e cila do të mbahet mend si më e mira e këtij edicioni “S’je me” nga Elhaida Dani.

Cmimet e tjera ishin:
Çmimi “Best Female”, Xhensila Myrtezaj
Çmimi “Best Pop”, Erik Lloshi
Çmimi “Best Balade”, Argjentina Ramosaj
Çmimi “Best Male”, Adrian Lulgjuraj
Çmimi “Top Albania Radio”, Besa Kokedhima
Çmimi “Best Group”, grupi “Burn”

Renis Gjoka i grupit "Burn": Ne Top Fest, synojme cmimin e madh!...

Renis Gjoka i grupit “Burn”: Ne “TF” protestojme ndaj hipokrizise ne muzike, synojme cmimin e madh

Numerojne shtate vite si grup, dhe planet i kane po bashke. Kenga me titull “Njerez qe takoj cdo dite’ me te cilen konkurrojne neser ne finalen e “Top Fest 9”, do te mbaje titullin e albumit te tyre te dyte. Renis Gjoka, solisti i grupit “Burn”, flet per ambicien e grupit per te fituar cmimin e madh te ketij edicioni.

Grupi “Burn” eshte nje nga grupet finaliste te “Top Fest 9” me kengen “Njerez qe takoj cdo dite”. Cilat jane pritshmerite tuaja per naten e cmimeve me 3 qershor?
Sigurisht qe jemi futur me pretendime ne kete edicion. Ne radhe te pare e rendesishme eshte qe kenga ka pasur pritshmerine e duhur. Per sa i perket kompeticionit, eshte nje gare ku te gjithe hyjne per te fituar.

Stine: Jashte finales se Top Fest, edhe pse i pari ne Youtube...

Stine: Jashte finales, edhe pse kenga ime u rendit e para ne youtube me 500 mije klikime [VIDEO]

Nuk ka preferuar te jape nje koment me shume, sesa ai qe vendosur edhe si status ne profilin e tij ne facebook. Ernest Duka (Stine) nuk u klasifikua me kengen “S’di te falesh”, ne finalen e “Top Fest 9”, qe organizohet neser. Ai ka dhene nje shpjegim, ku shpreh qendrimin e tij ndersa pohon: “Miqte e mi te dashur, duhet t’ju lajmeroj se bordi i ‘Top Fest 9’ ka vendosur qe une te mos jem ne finale, gjithsesi une nuk harroj t’ju falenderoj te gjitheve qe me keni mbeshtetur ne cdo moment, pasi per mua kjo ka rendesi, pikerisht suporti juaj, ndersa per te tjerat gjykojeni vete”. Ai ka pohuar se kenga e tij eshte renditur e para ne baze te klikimeve ne youtube, duke regjistruar mbi 500 mije klikime, nderkohe qe nuk eshte klasifikuar ne finale.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online