All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Videofesti Muzikor. Show all posts
Showing posts with label Videofesti Muzikor. Show all posts

Friday, 7 June 2013

Kaltrina Selimi shkelqen ne VFM, por nuk vleresohet

E veshur me një fustan të bardhë por këtë herë pa shoqërinë e bashkëshortit të saj, Dritonit, ajo është shfaqur në tapetin e kuq në ‘Videofestin Muzikor 2013”.

Këngëtarja Kaltrina Selimi ka qenë e nominuar disa herë në këtë event, por që fatkeqësisht organizatorët dhe ata që vendosin për cmimet sipas qefit nuk e kanë vlerësuar këngëtaren simpatike.

Por sa herë shfaqeshin sekondat nga klipi i saj, të gjithë në sallë duartrokisnin për Kaltrinën, madje ishte befasi që të paktën në ‘Best Style”, në vend që të vlerësohej ajo, cmimi fluturoi te Jehona Sopi, ku kënga e kësaj të fundit nuk kishte të bënte për një kategori të tillë.

Por ajo që duhet thënë është se Kaltrina ka shkëlqyer me praninë e saj në këtë Videofest./Maksim Gjokaj/

Burimi: TeksteShqip
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Selimi Kaltrina shines VFM but no awards

Wearing a white dress, but this time without the company of her husband, Driton, she appeared on the red carpet at the 'Big Brother Music 2013 ". Aegis Kaltrian singer has been nominated several times in this event, but unfortunately the organizers and those who set prices according to shroud këngëataren not have considered charming.

Jehona Sopi, e veshur me trëndafila

Këngëtarja Jehona Sopi i është rikthyer pranisë nëpër evente dhe nuk kishte si të mungonte ajo në “Videofestin Muzikor 2013’.

E veshur me një fustan me lule përkrah bashkëshortit të saj, ka kaluar nëpër tapetin e kuq, ndërsa në këtë event është vlerësuar për “Best Styling”, por nuk e dimë nëse organizatorët e VFM e kishin fjalën për veshjen e asaj mbrëmje, apo për atë që shihet në baladën e saj të bukur “Unë do ti laj këmishat e tua”.

Ndërsa fustani i saj i veshur në këtë event ishte punuar si gjithmonë nga Valdrin Sahiti, ku ky i fundit ishte edhe stilisti kryesor i kësaj mbrëmje, megjithëse femrat e tjera të show-bizit kishte nga ato që ishin veshur edhe më bukur dhe origjinale, ato nganjëherë nuk guxonin të flisnin për veshjen e tyre, përvec Elvanës e cila me zgjuarsi dhe kritikë duke dëgjuar vetëm emrin e stilistit tha se se fustanin e kishte qepur vetë./Maksim Gjokaj/

Burimi TeksteShqip
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Jehona Sopi, lined with roses

Wednesday, 5 June 2013

Flori, i kenaqur qe me ne fund triumfon si artist...

Flori: Me ne fund po fitoj si artist

Flori Mumajesi eshte i kenaqur qe me ne fund ai fiton nje cmim ne cilesine e artistit, dhe jo ate te producentit dhe kompozitorit.

Kengetari nga Shqiperia se fundi me shume njihet si kompozitor per kenget qe prodhon per te tjeret dhe te cilat fitojne cmime te shumta neper festivale dhe ceremoni, se sa per kenget qe ia ben vetes.

Por, realizimi i tij “Pa jete” triumfoi mbreme ne Videofestin muzikor, duke u shpallur videoklipi me i mire, per te cilen i kenaqur eshte shprehur edhe vete “artisti”.

“Pas kaq kohesh qe prodhoj muzike per te gjithe artistet, vleresohem edhe une kete here si ata, dhe jo si kompozitor/producent i vleresuar me nje cmim te pare ne 16 vite muzike dhe pune. Ajo qe me mbush shpirtin me motive jeni gjithmone ju. Ju do Flori”, ka shkruar ai ne profilin e tij ne Facebook.

Video Festi Muzikor 2013: Cmimet!

Triumfon Flori

Videoklipi i kenges “Pa jete” nen interpretimin e kengetarit nga Shqiperia, Flori Mumajesi, eshte fituese e edicionit te 10-te te Videofestit muzikor.

Organizimi kishte ndryshime nga herat e kaluara. Pas parakalimit ne tapetin e kuq, ku dalloheshin kengetaret tona me dukjen e tyre glamuroze, me pas ishte radha per ndarjen e cmimeve.

Salla “1 Tetori” ishte e mbushur nga fytyrat prominente, te cilat u argetuan ashtu sikurse te gjithe shqiptaret nga performanca te ndryshme dhe nga nje prezantim i shkelqyer i udhehequr nga Benet Kaqi.

Grupi “Marigona” iu rikthye skenes duke perfomuar nje prej kengeve te reja, teksa performance te zjarrte bene edhe Adrian Gaxha dhe Floriani qe kenduan hitin e tyre “Ngjyra e Kuqe” bashke me kengen e re “Kjo Zemer”.

Tuesday, 4 June 2013

Dafina i thote ‘jo’ Videofestit

Flitet se këngëtarja Dafina Zeqiri është në Amerikë dhe i ka thënë “jo” pjesëmarrjes në Videofestin Muzikor 2013.

Nuk dihet arsyeja por le të themi se është shumë larg dhe nuk vjen dot, apo cfarë ka ndodhur, megjithëse ajo është e nominuar dhe vitin e kaluar ishte mbretëresha e këtij eventi.

Nga disa burime të tjera mësojmë se edhe një tjetër këngëtare e famshme shqiptare nuk do të jetë sonte në VFM, kjo është Genta Ismajli.

Ndërsa po ashtu flitet se këtë vit do të shkojë cmimi kryesor te një artist/e nga Kosova, por edhe Flori Mumajesi do të ketë cmime të shumta./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Dafina says 'no' Videofestit

Saturday, 1 June 2013

Benet Kaci rikthehet, ne Videofest i shoqeruar nga kater prezantuese seksi...

Pese prezantues ne Videofestin e ketij viti

Videofesti muzikor 2013, qe eshte ngjarja me e madhe e vitit per yjet muzikore shqiptare, kete vit po vjen me ndryshime te medha, qe pritet te befasojne publikun.

Pas darkes se mbajtur pak dite me pare me gazetaret, qe do te percjellin minute pas minuti ngjarjen me te madhe te vitit ne shoubizin vendor, eshte Telegrafi qe ka mesuar per disa prej ndryshimeve qe do te jene kete vit.

Ne edicionin e 10-te te tij, Videofesti do te kete ne skene plot pese prezantues. Kater femra dhe nje mashkull. Kater bukuroshe dhe nje prej ikonave te moderimit ne median shqiptare.

Sunday, 26 May 2013

Flori Mumajesi, gati per fitore ne VFM

Edhe Flori e ka konfirmuar se e ka marrë ftesën për të qenë pjesëmarrës në ‘Videofestin Muzikor 2013’, ashtu siç tregon edhe kjo foto.

Por, si duket, kompozitori i suksesshëm shqiptar do të marrë edhe triumfin në këtë mbrëmje të ndarjes së çmimeve, pasi në mos ai, Elvana do të marrë çmimin e madh.

Pasi Flori dhe Elvana dhe shumë këngë të tij janë nominuar mirë në këtë ngjarje këtë vit.
M. GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Gold Mumajesi VFM ready for victory

Gold has also confirmed that it has received an invitation to participate in 'Big Brother Music 2013', as this picture shows. But, apparently, successful composer will receive the Albanian triumph in the awards evening, because he Elvana will not get the grand prize.

Saturday, 18 May 2013

Video Festi Muzikor 2013: Nominimet!

ELVANA DHE FLORI, NE FOKUS TE VIDEOFESTIT

Videofesti muzikor 2013” ka shpallur nominimet edhe per kete vit, perderisa evenimenti edhe sivjet pritet te mbahet ne sallen 1 tetori ne Prishtine ashtu sikurse ishte mbajtur vitin e kaluar.

Ne nominime dominojne videoklipet e produksionit Max Production, gje qe mund te arsyetohet sepse ishte ky produksion qe vitin e kaluar ishte me aktivi sa i perket videoklipeve.

Me se shumti te nominuar eshte Elvana Gjata dhe bashkepunimi i saj me 2po2, me kater nominime me kengen “Beso”, por edhe Dafina Zeqiri eshte ne fokus duke qene e nominuar ne tri kategori me kengen “Bloodah”, perfshire edhe ate per videospotin me te mire.

Friday, 8 June 2012

Çiftet simpatike te “VFM 12”

Ndoshta fotot do t’ju flasin këtë herë më shumë se fjalët tona. Ata kanë qenë çiftet më simpatikë që u dukën shumë bukur në tepihun e kuq të “Video Festit Muzikor 2012”.

Duhet ta nisim me çiftin që shkëlqeu këtë herë më shumë se askush tjetër, këngëtari Ermal Fejzullahu dhe bashkëshortja e tij, apo edhe çifti që ka kohë që duken mirë, Robert Berisha dhe Nora Istrefi.

Ndërsa, nëse do të bënim një listë pas çifteve të para vinin edhe Ermal dhe Ami i “Dancing with the Stars”, apo çifti tjetër nga Shqipëria që ishte zemra e këtij eventi, Albani dhe Miriami, pa harruar edhe Ilir Beranin dhe Gilin që janë dukur dhe kombinuar mjaft bukur, dhe në fund Blero dhe Teuta. Këta ishin çiftet simpatikë të “VFM 12”. /Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Charming couples "VFM 12"

Maybe the pictures will speak this time more than our words. They have been more charming couple who seemed very nice on the red carpet of "Festus Music Video 2012".

Thursday, 7 June 2012

“Video-Festi Muzikor” me trio grupe kengetaresh

Nuk kanë fituar çmime, por e kanë krijuar ndoshta atmosferën më të bukur në 10-vjetorin e “Video-Festit Muzikor 2012”.

Ideja, nëse edhe ju të dashur lexues e keni parë, kanë qenë se pothuajse të gjithë këngëtarët që kanë kënduar kanë qenë trio.

I kujtojmë djemtë e njohur të artistëve shqiptarë, si, të cilët e kanë performuar një këngë të bukur botërore.

Të tretë kanë qenë edhe bigët e mëdhenj të muzikës shqiptare, si: Ramadan Krasniqi, Sinan Vllasaliu dhe Shkëlzen Jetishi. Por, edhe vajzat që i kënduan këngët më të bukura të ish-festivalit “Show-Fest” ishin tre Jonida Maliqi, Kaltrina Selimi dhe Leonora Poloska.

Wednesday, 6 June 2012

Publiku therret “Genta”, çmimi shkon te Blero

Këngëtarja e suksesshme Genta Ismajli që këtë herë në ndarjet e çmimeve në Video Festin Muzikor 2012 është dukur si Sofia Loren, ka qenë e shoqëruar nga DJ Dalool.

Genta priste me emocione kur në skenë jepej çmimi “Best Dance”, ndërsa edhe publiku apo të ftuarit specialë thërrisnin Genta, kur çmimi ka shkuar në duart e këngëtarëve Blero ft. Astrit Stafa, me këngën e tyre “Summer Love”.

Por, këngëtarja nuk është mërzitur, pasi më pas një çmim special nga kanali muzikor “21 Plus” ka shkuar për të./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
The public calls "Genta", the price goes to Blero

Wiley successful singer who this time on price allocations Video Music Fest 2012 is seen as Sophia Loren, has been accompanied by DJ Dalool.

Genta expects to emotion when the stage was given the prize "Best Dance", while the audience or special guests called SOP, when the price has gone into the hands of singers Blero feat. Astrit Stafa, with their song "Summer Love". But the singer is not upset, because after a special award from the music channel "21 Plus" has gone to. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /


Dafina puth Ledrin, teleshikuesit nuk e shohin mire

Për të gjithë teleshikuesit, të cilët kanë pasur mundësi ta shohin 10-vjetorin jubilar të Video Festit Muzikor, në RTV21, me siguri kanë dashur të dinë se çfarë ndodhi në atë kërkimin e puthjes ndërmjet çiftit Ledri Vulaj dhe Dafina Zeqiri.

Ja, ne jua shuajmë kureshtjen me këtë foto, që siguruam nga fotografi i gazetës sonë. Dafina e ka puthur në faqe Ledrin, e jo në buzë. Por, si duket, regjisori në timonin e transmetimit, babai i Ledrit, nuk ka dashur që kjo skenë të shihet mirë, dhe ka kaluar në një pamje më larg.

E dashura e reperit, Dafina Zeqiri ka fituar si femër më së shumti çmime në VFM 2012./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Dafina LEDRIN kiss, viewers do not see well

For all viewers, who have had the opportunity to see 10-years jubilee Festus Music Video in RTV21, probably they wanted to know what happened to that kissing between couples seeking LEDRIN Vulaj and Dafina. Here, we commend the quenching curiosity with this picture, you obtain the pictures of our paper.

Dafina has LEDRIN kiss on the cheek, not on edge. But, apparently, director of broadcasting at the wheel, LEDRIN father was reluctant to see that scene well, and passed away in a picture. The rapper's girlfriend, Dafina has won the most awards woman in VFM 2012./Maksim Gjokaj / Kosova Sot /

Tuesday, 5 June 2012

Triumfon në VFM 2012 Alban Skenderaj

Kalimi në tapetin e kuq në Videofestin Muzikor 2012 për shkak të shiut, u duk si një rrëmujë e madhe. Ndërsa artistët dhe politikanët dhe të ftuar të shumtë iu bashkuan këtij organizimi i cili shënonte 10 vjetorin jubilar të këtij evenimenti, por është përcjellë edhe nga studentët jashtë sallës “1 Tetori”, të cilët e kishin afër këtë event.

Ndërsa kanë kënduar Elita 5, Dafina Zeqiri, Ledri Vulaj, Linda Halimi, Miriam Cani, Jonida Maliqi, Kaltrina etj. Ndërsa ky event është prezantuar nga aktori Fatmir Spahiu që si gjithmonë është shquar për humorin e hollë të tij, dhe nga vajza në fuqi nga Miss Kosova 2010, Morena Taraku, e cila mes shumë emocioneve shpërthente në gabime të shumta që si zakonisht vajzat tona të bukura bëjnë. Nuk munguan me humorin e tyre edhe "Show Meselation".

Cmimi kryesor ka shkuar në duart e Alban Skenderaj, si dikur ne vitin 2009,  por pa cmime nuk kanë mbetur edhe Dafina Zeqiri, Kaos, Nora Istrefi, Andosi, Vesa Luma, Big Basta, Adelina Tahiri, Genc, Gjira etj.


Friday, 18 May 2012

Seven Saraqi serish i nominuar ne VFM 2012

Këngëtari i cili karriërën e tij muzikore e ka shtrirë tashmë në Amerikë, ku edhe është duke jetuar, Seven Saraqi, edhe këtë vit është i nominuar me këngën “She got me”, këngë kjo në bashkëpunim me Vig Poppa, në Video Festin Muzikor 2012.

Por artisti duke qenë shumë i angazhuar në Amerikë, më muzikën dhe shkollën, nuk dihet nëse do të mund të jetë i pranishëm në ndarjen e cmimeve më 5 qershor. Kujtojmë që vitin e kaluar Seveni ka qenë i nominuar me këngën e tij të parë “Mos Shko”, ndërsa këtë vit me këngën e lartpërmendur ai është nominuar në kategorinë më të mirë të muzikës RnB.

Djaloshi tani për tani vazhdon të ketë oferta dhe kontakte me producentë të famshëm amerikanë, të cilët ka marrë nota pozitive dhe shumë shpejt pritet të sjellë hitet e para. Ndërsa ne urojmë shumë suksese Sevenit, dhe duam që pas Rita Orës të jetë këngëtari i parë shqiptar që do të pushtojë edhe top listat amerikane./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraqi nominated again in 2012 VFM

Wednesday, 16 May 2012

Dafina dhe “NRG Band”, të preferuarit e “VFM 2012”

Janë shpallur edhe nominimet e “Video Festit Muzikor 2012”, ku artistët e përzgjedhur me prurjet e tyre muzikore, sipas organizatorëve, do të konkurrojnë në 16 kategori.

Edhe këtë vit, këngëtarja Dafina Zeqiri është më shumë e nominuar, konkretisht në 6 kategori, me këngët e saj ‘My Swag: dhe “Supernova”.

Ndërsa, nga kategoria e meshkujve janë djemtë e “NRG Band”, të cilët me këngën e tyre “Rina-Rina” janë nominuar në 4 kategori. Si duket Dafina dhe “NRG Band” janë më të preferuarit e “VFM 2012”.

Ky festival do të mbahet më 5 qershor, ndërsa urojmë që artistët që nuk janë nominuar të kenë të paktën një ftesë për ta ndjekur, e jo si vitin e kaluar që interesimi ka qenë i dobët nga ana e artistëve./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Dafina and "NRG BAND" darling "VFM 2012"

Video Festi Muzikor 2012: Nominimet!

Shpallen nominimet per Video Festin Muzikor 2012

Eshte shpallur lista e plote e nominimeve per konkurrentet ne Video Festin Muzikor 2012.

Kete vit Video Festi Muzikor do te organizohet nga Instituti per Kulture dhe Sport – INKUS, ne bashkepunim me RTV21 dhe do te mbahet me 5 qershor ne sallen 1 Tetori, Prishtine.

Ne vazhdim jane te prezantuara nominimet ne baze te kategorive, te bere nga bordi organizativ i Video Festit Muzikor.

1. Video Spoti me i mire (BEST ALL)

Alban Skenderaj – Mire se vjen ne shpirtin tim
Kaos - Lej t'kallen
Dafina Zeqiri - My swag
Genc Salihu – Lufta asht bahce

Thursday, 3 May 2012

Videofesti Edicioni i 10-te jubilar, kesaj radhe nje feste e madhe...

Videofesti, feste ne edicionin jubilar

Nata e pese qershorit nuk do te jete vetem mbremja kur yjet parakalojne neper tepihun e kuq.

Organizatoret paralajmerojne feste dhe befasi te medha. Evenimenti i vetem ne Kosove qe shperblen videoklipet ne Kosove, hyn ne dekaden e pare. Sivjet shenon ditelindjen e dhjete, e per kete VFM-ja nuk do te jete i zakonshem.

Motoja “Celebration” (Feste) eshte vetem nje paralajmerim per edicionin jubilar te ndarjes se cmimeve per videoklipet me te mira qe jane realizuar brenda nje viti nga produksionet shqiptare.

Nje muaj para mbremjes se madhe, ata qe qendrojne prapa Videofestit Muzikor, kane paralajmeruar edicion te vecante. Skena gjigante ne te cilen do te ngjiten emrat me te njohur te kultures shqiptare, kete here do te zhvendoset ne sallen “1 Tetori”.

Saturday, 28 May 2011

Edis Kuraja: Isha Une Ai Qe Bera Hapin e Pare...

Pas humbjes se te atit, Diellza shfaqet ne publik me te dashurin Edis Kuraja

Tashme per Diellzen nuk ka me rendesi te fshehe jeten e saj private si dikur. Ajo del publikisht me te dashurin e saj, basketbollistin e famshem kosovar, 29-vjecarin Edis Kuraja, me te cilin eshte ne lidhje qe nga viti 2008. Dalja e fundit ne publik me Edisin eshte bere pikerisht ne “VideoFest”, pak kohe pas humbjes se babait te saj nga nje semundje e rende. E ndersa Diellza ngurron te flase hapur mbi dashurine e saj, ne kete drejtim nuk permbahet dot Edisi, i cili shprehet: “Te flasesh per dashurine, eshte vertet kenaqesi, megjithese emocionet e para kane ndodhur prej shume kohesh. Secili prej nesh ka perjetuar ndjenjen e dashurise se pare e te puthjes se pare dhe mendoj se secili e ka te njohur ate emocion shume te vecante.

Thursday, 19 May 2011

Nora Istrefi per Videofestin 2011

Valdrini dhe Nora
U ndjeme te vleresuar...

Ndonese ishin te nominuar ne dy kategori, mbremjen e “VideoFest”-it te sivjetme, Nora Istrefi dhe bashkepunetoret e saj nga grupi ‘TDS’ u vleresuan me nje cmim krejt tjeter. Ishte cmimi “Best Promo” ai qe i ngriti ne skenen e Teatrit Kombetar e i plotesoi me nje trofe me shume nga ky festival. “Sa i perket cmimit, eshte ndare nga juria profesionale… pikerisht nga ata qe kane ardhur nga ‘MTV’ e i kane perzgjedhur te gjitha cmimet. U vleresuam me cmimin ‘Best Promo’ dhe jo cmimin e organizatorit, sic eshte thene. Ne u ndjeme te vleresuar dhe ishte shume mire”, tregon per “Infopress” kengetarja Nora Istrefi , ndersa ndan pershtypjet e para pas festivalit e flet per rendesine e cmimit qe moren.

Wednesday, 18 May 2011

Zanfina Ismajli Indeferente Ndaj VFM

studio sellma
Zanfina indiferente ndaj Videofestit

Edhe kete vit sikurse 4 vjetet e tjere paraprake nuk kemi hasur ta shohim kengetaren e njohur Zanfina Ismaili te shkele mbi tepihun e kuq ne festivalin tashme tradicional “Videofesti muzikor”. Ajo nuk eshte e dhene pas ketij festivali per shkak te zhgenjimeve qe kishte perjetuar 4 vjet me pare.

Ajo nuk e mohon faktin se ne kete festival marrin pjese kengetare mjaft profesioniste, mirepo disa prej tyre nuk vleresohen me cmime te merituara. Sipas saj nje pjese e madhe e kengetareve shpeshhere jane ndare te pakenaqur me ndarjen e cmimeve nga ana e jurise. Andaj, per te ky festival nuk ka merita te plota dhe nuk i ploteson kushtet per ndarjen meritore te cmimeve.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online