All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Vilma Zenelaj. Show all posts
Showing posts with label Vilma Zenelaj. Show all posts

Wednesday, 11 July 2012

Vilma dhe Greta Zenelaj, dy shqiptaro-amerikane, nga Hollivudi film në Shkoder

Pas realizimit te dy filmave me metrazh te gjate, motrat shqiptaro-amerikane Vilma dhe Greta Zenelaj, te cilat kane nisur karrieren e tyre ne fushen e realizimit te filmave ne Hollivud.

Prej disa ditesh gjenden ne qytetin e Shkodres, ku kane nisur xhirimet per nje film te ri, i cili, sic thone ato, ka ne qender nje histori shqiptare, e cila zhvillohet mes Shqiperise dhe Amerikes.Filmi nis ne fillimet e viteve 90′ me ngjarjet e 2 Prillit ne Shkoder, ngjarje qe shenojne edhe rrezimin e diktatures komuniste ne Shqiperi dhe qe, sipas Vilmes, ende nuk jane trajtuar nga regjisoret shqiptare.

Eshte nje histori qe sigurisht duhet trajtuar sepse ka nje ndryshim shume te madh nga komunizmi ne demokraci. Pikerisht sepse nuk eshte trajtuar nga asnje regjisor shqiptar, une kisha shume deshire ta vija ne skene. Kjo, edhe pse jam shkodrane dhe 2 Prilli ishte si thelbi i prishjes se komunizmit.

Filmi nuk eshte per 2 Prillin, por eshte vetem hapja e historise. Eshte me nje protagoniste qe, pas 2 Prillit, shkon ne Amerike dhe jeta e saj ne emigrim nuk eshte fushe me lule, por, si cdo vend tjeter, ka probleme, pavaresisht nese eshte ne komunizem apo ne demokraci, Sigurisht, asnje vend nuk eshte perfekt.Producentja e filmit, Greta, luan edhe rolin kryesor, ate te Helenes. Ajo thote se filmi i tyre i ri mbeshtetet ne nje ngjarje reale dhe te perjetuar prej vete atyre.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online