All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Violeta Kukaj Retkoceri. Show all posts
Showing posts with label Violeta Kukaj Retkoceri. Show all posts

Saturday, 31 December 2011

Yjet e estradës që ishin in&out


Viti 2011 shënoi ngritjen dhe rënien e shumë këngëtarëve tanë. Disa prej tyre arritën që të depërtojnë dukshëm në skenën muzikore, ku me këngët dhe videoklipet e tyre tërhoqën vëmendjen e shikuesve dhe arritën të rrëmbejnë zemra të shumë artdashësve.

Për fat të mirë më shumë numërojmë ngritje se sa rënie të këngëtarëve tanë të njohur të estradës. Janë disa nga këngëtarët e rinjë që arritën mjaftë shumë sukses me projektet e tyre muzikore dhe njëra ndër to është Dafina Zeqiri e cila gjatë këtij viti solli në treg disa këngë dhe videoklipe të cilat u bënë hite.

E sukseshme në këtë vit ishte edhe këngëtarja nga Maqedonia Adelina Tahiri e cila përveç projekteve të reja që solli tek adhuruesit e saj, për herë të parë performoi në festivalin “Kënga Magjike”, ku arriti të shpërblehet me çmimin “Magjia e parë”. Një ngritje mjaftë të madhe në vitin 2011 pati edhe reperi i njohur Mc Kresha, i cili me shumë bashkëpunime realizoi shumë hite të cilat ende vazhdojnë të pëlqehen në publik.

Wednesday, 14 December 2011

Violeta Kukaj Rikthehet me Projekte te Reja...

Violete Kukaj i kthehet muzikes

Ka me se dy vjet qe kengetarja e njohur Violete Kukaj nuk eshte pare me ndonje projekt te ri muzikor. Arsyet e mungeses se saj ne skene, kane qene obligimet familjare qe kane te bejne me jeten private te saj te cilat Violeta eshte dashur te merret vetem me to.

Ndonese ajo nuk i eshte shmangur punes ne Ansamblin e Kengeve dhe Valleve “Shota” ku vazhdon te punoje tani e disa vjet. Ajo ka vendosur qe ne fund te ketij viti te rikthehet ne skene me realizimin e disa projekteve te reja muzikore. “Natyrisht qe pervec adhuruesve edhe une e kam ndier mungesen time ne skene.

Kam qene e angazhuar me disa pune te mia jashte kenges te cilat me kane marre shume kohe dhe keshtu qe kam pauzuar rreth dy vjet nga kenga. posted at albavipnews.blogspot.com. Tani kam vendosur t’i rikthehem skenes me lansimin e disa projekteve te reja, te cilat shpresoj qe t’i lansoj ne fund te ketij viti apo ne fillim te vitit te ardhshem”, ka thene ajo per “Zerin”. /k.bajrami/zeri/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Friday, 12 June 2009

Violeta Kukaj Flet Per Progresin ne Kosove!

Si e vlereson estrada progresin ne Kosove, dhjete vjet pas luftes?
Violete Kukaj: Derdhnim lot gezimi per diten e clirimit dhe lot hidherimi per ata qe rane e nuk e priten ate dite

Violeta Kukaj Photo by Vedat XhymshitiSi te gjithe shqiptaret edhe une kete dite e kam perjetuar me shume emocion. Te degjosh se u clirua Prishtina, Kosova, ishte momenti me i mire i jetes sime. Ishte pikerisht ajo dite qe e kuptuam qe jemi te lire. Ishte nje ndjenje e perzier, kishim edhe gezim edhe vaj. Me kujtohet, isha me familjen dhe kemi qare shume dhe ai vaj nuk ishte vetem vaj gezimi, por edhe vaj i dhembjes per gjithe ato qe i perjetuam, per gjithe ata deshmore qe u flijuan per ate dite dhe nuk e priten, dhe per te gjithe ata qytetaret te pafajshem qe u vrane. Edhe sot kur flas per ate dite e perjetoj po ate emocion te cilin ate dite nuk kam dite as se si ta shprehi. Sot, por edhe cdo here tjeter mendoj se ajo ndjenje do te percillet. Me 12 qershor isha ne Tetove. Lajmin e kam marre atje dhe pas nje apo dy ditesh, nuk me kujtohet saktesisht, jemi kthyer ne Kosove. E kujtoj qe derisa kemi ardhur ne Prishtine ka qene nje moment shume i gjate. E sot kur e shikojme Kosoven dhe gjerat qe kane ndodhur prej dites se clirimit, mendoj se ka perparuar shume. Gradualisht gjerat po vine ne vend, ndonese po t’i shohim edhe gjerat negative ka mjaft shume. Por, une jam nje njeri shume optimist ne pergjithesi dhe mundohem mos t’i shoh ato anet negative. Gjithsesi, mendoj se gjerat po shkojne mire dhe mbare, dhe shpresoj se do behet edhe me mire. /melihate gashi/infopress/12.06.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

How burlesque evaluates progress in Kosovo, ten years after the war?

Violeta Kukaj: Derdhnim lot for the day of joy and tears of sorrow liberation for those who fell and did not expected that day

As all Albanians even this day I've experienced more emotion. Hear that clirua Pristina, Kosovo, was the best moment of my life. It was exactly what day was that we kuptuam free. It was a mixed feeling, and had even Gezim oil. With the recall, I was crying with the family and have more oil and oil was not only joy but also of oil dhembjes for all those perjetuam, martyr for all those who flijuan for that day and not expected, and for all those innocent citizens who were killed. Even today, when talking to that day's experience is the emotion that day no day nor how to habit. Today, as well as any other here think that sentiment will be forwarded. On June 12th I was in Tetove. I received the news there, and after one or two days, not to remember exactly, we're back in Kosovo. And remember that until we arrived in Pristina have been a moment too long. And when you look at Kosovo today and things that have happened from the day of liberation, I think that is more advanced. Gradually things are come to the country, although if you see the negative things there are a lot more. But, I am a very optimistic person in general and try not to see those negative sides. However, I think things are going well wide, and I hope it will become even better.
]]

Wednesday, 29 April 2009

Flash News 29 Prill 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News 29 Prill 2009

- Kejsi Tola ben pergaditjet e fundit. Me 14 maj, Kejsi Tola do ta kendoje ne Moske kengen "Carry Me In Your Dreams" (“’Me merr ne enderr”), me tekst te Agim Docit dhe muzike te Edmond Zhulalit, ndersa ky i fundit thote se perfaqesuesja e Shqiperise do t’i kushtoje shume rendesi edhe paraqitjes se saj. Kenga eshte realizuar ne Gjermani, ndersa per performancen e Kejsit ne skene eshte kujdesur koreografi Ledion Bulku. Jane ditet e fundit pergatitore perpara udhetimit drejt Moskes. Ndersa te merkuren mberrijne nga Greqia tri balerinet qe do te kercejne me Kejsin, per te bere provat e fundit. “Nuk mendoj se festivali i eshte perkushtuar me teper performances. Teknologjia muzikore dhe vizive ka bere nje progres te jashtezakonshem, e kane bere kete festival me bashkekohor dhe me modern. Por, megjithate, mendimi im eshte qe kenga perseri mbetet baza e ketij festivali, ato kane qene te bukura dhe profesionale”, ka thene Edmond Zhulali ne nje interviste per gazeten “Shekulli”. /shekulli/telegrafi/

- Shtyhet rikthimi i grupit "Iliret".Rikthimi i rokereve te grupit "Iliret" eshte shtyre per arsye shendetesore te vokalistit Shemsi Krasniqi-Shemi, njofton "Infopress".“Iliret” kishin planifikuar te riktheheshin ne skene me tri kenge te reja, por edhe pse kishin paralajmeruar per nje rikthim te shpejte kjo nuk ndodhi. “Kam qene shume i semure nga fyti dhe ka qene e pamundur qe te realizonim kenget”, eshte shprehur Shemi. Megjithate, kjo nuk do te thote se do te anulohet rikthimi i tyre, pasi qe ne muajin maj fansat e grupit “Iliret” do ta kene mundesine qe t’i degjojne kenget e reja, nderkohe qe njeres prej kengeve do t’i realizohet edhe klip. /infopress/telegrafi/

- Violete Kukaj kendon ne Tirane. Kengetarja e njohur Violeta Kukaj para disa ditesh ishte ne Tirane ne nje koncert bashke me grupin “Corona”. Ajo ishte atje si perfaqesuese e Ansamblit te Kengeve dhe Valleve Popullore te Prishtines “Shota”. Kendoi dy kenge kosovare “Ma fal ate buzeqeshje” dhe “Ani mori nuse”, interpretimi i te cilave ngjalli emocione tek publiku i pranishem. “Ishte nje koncert jashtezakonisht i mire, duke qene se ishim edhe dy ansamble, ne dhe grupi ‘Corona”, eshte shprehur ajo. Kukaj eshte njera nder kengetaret qe i ka kushtuar shume kenge Kosoves. Mirepo, ani pse tashme jemi shtet, ajo nuk ndalon se kenduari per deshmoret, dhe per sakrificat e popullit per te fituar lirine. Sepse, sikur thote edhe ajo, cmimi per kete liri ka qene shume i madh. “Kjo ka qene per ne nje enderr qe eshte bere realitet. Dhe ne , permes artit jemi munduar te japim mesazhe shume te bukura permes kengeve tona”, rrefen dhe shton se paraqitja para publikut cdohere i ka ngjallur ndjenja te vecanta. “Cdokund ku paraqitesh para publikut, ke pergjegjesi per ate qe do te japesh ne skene, por perpara publikut shqiptar eshte ndjesi me e vecante, duke qene se na ka munguar, e nuk e kemi perjetuar gjithmone’ thote ajo. Ajo kohet e fundit ka bere dy videoklipe, “Diten e diel” dhe “O Allah”. /bota sot/

- Korab Shaqiri ka deklaruar per "Top Koha Music" KTV se endrra e tij e madhe eshte te realizoi nje mjuzikel dhe nje koncert me veprat e tija klasike. "Kjo eshte ideja ime e madhe dhe qe besoj ta realizoj shume shpejt", ka thene ai. Korabi se fundmi ka promovuar albumin e tij te pare dhe videoklipin e kenges "Te kam gjetur". Korabi ka studion e vet ku komponon kenge edhe per artistet tjere. /ktv/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

- Casey Tola on her last preparations. On May 14, Casey Tola will sing song in Moscow "carry Me In Your Dreams" ( " 'The dream takes us"), Agim Docit the text and music of Edmond Zhulalit, while the latter says that representatives of Albania will pay even more important than its appearance. The song is performed in Germany, and for the performance of Casey staged choreography is cared Ledion Bulku. Are the last days before the trip up to Moscow. While arrive from Greece on Wednesday that three ballerina will dance with Casey, to make the latest evidence. "I do not think the festival is dedicated more performance. Visional and music technology has made tremendous progress, have made this festival, with contemporary and modern. But, however, my opinion is that kenga again remains the basis of this festival, they have been beautiful and professional, "said Edmond Zhulali newspaper in an interview for" century ". / century / telegraph /
- Group deferred reversionary "Ilir. Rokereve Rollback of the group" Ilir "has been postponed for health reasons vokalistit to Shemsi Krasniqi-Shemi, announces" Infopress. "Illyrian" riktheheshin had planned to produce three new songs, but even though they had warned of a return, this did not happen fast. "I've been SICK from throat and has been impossible to realizonim kenge" is expressed Shemi. However, this does not mean that it will void their return after the month in May the group's fans "Illyrian" would have the opportunity to hear new kenge, while one of the songs will be realized even klip. / Infopress / telegraph /

- Violeta Kukaj singing in Tirana. Known singer Violeta Kukaj a few days in Tirana was in a concert together with the group "Corona." She was there as representative of the ensemble of songs and folk dances of Pristina "shot." Kenge sang two Kosovar "I forgive him smile" and "Ani took bride", the interpretation of which sparked emotions among the public present. "It was an extremely good concert, as were two other ensembles, and in group 'Corona', it is expressed. Kukaj is one of the singers who has devoted much kenge Kosovo. However, Ani why we now state that it prohibits Deshmoret for singing, and sacrifices of the people to gain freedom. Because, even if she says, the price for this freedom has been very great. "This has been for us a dream has become reality. And we, through art, we tried to give very beautiful messages through our songs, "and adds that rrefen public presentation has always aroused special feelings. "Cdokund where presented to the public, have responsibility for providing what will be on stage, but before the Albanian public is feeling the particular, given that we lacked, we have not always experienced 'she says. She recently made two video clips, "Day Sunday" and "O Allah". / world today /

- Korab Shaqiri said for "Top Music Time" KTV that his great dream is to write a musical and to have a concert with his classic works. "This is my great idea and I believe to make it happen very soon" he said. Korabi has recently promoted his first album and the videoclip for the song "Te kam gjetur". Korabi has its own studio where he composes for other artistst too./ KTV /
]]

Wednesday, 12 November 2008

Violeta Kukaj Retkoceri: Une dhe Familja Ime!

Violete Kukaj Retkoceri
/photo public domain/

Flet per familjen e saj, kengetarja Violeta Kukaj - Retkoceri
FEMIJET RRUGES SE NENES

Mohon kategorikisht cfaredo ndikimi qe do te mund te kete ushtruar mbi femijet qe edhe ata te merren me muzike. Duke munguar shpesh ne familje, kohen qe ndan me Enisin, Njomzen e Ismajlin, e kalon kryesisht ne kuzhine duke ua plotesuar atyre deshirat per ushqim. “Nese ndonjeri shpreh ndonje deshire mundohem t’ia plotesoj menjehere, qe ne njefare menyre mungesen e diteve tjera ta permbushi ne nje menyre tjeter”, shprehet per “Infopress”, kengetarja Violeta Kukaj – Retkoceri

Stina e vjeshtes ia kthen normalitetin ne shtepi, kengetares se muzikes popullore, Violeta Kukaj- Retkoceri. E angazhuar gjate gjithe veres neper dasma e ahengje te ndryshme, Violeta mezi s’ka pritur te vije vjeshta dhe t’i perkushtohet me shume familjes se saj. Ajo jeton ne Prishtine, me burrin, Faikun, tre femijet dhe vjehrren. “Jemi gjashte anetare, jemi shume te lidhur mes vete”, nis te flase per me te dashurit e saj, kengetarja, duke shtuar se edhe vjeshta i ka parapergatitjet e Vitit te Ri, qofte pergatitja e ndonje kenge te re, e garderobes, mbremjet e ndryshme jashte, “por megjithate eshte stine me e lire se dy muajt e veres”. Nga e hena fillojne xhirimet per programe te Vitit te Ri ne te cilat eshte ftuar te kendoje Violeta. “Kete vit e kam pasur shume te ngarkuar, kam nxjerre albumin e ri dhe kam realizuar kater klipe, keshtu qe thene te drejten jam lodhur shume. Por megjithate, jam duke punuar edhe ne nje kenge te re, e cila pothuajse eshte perfunduar dhe besoj se do te jete e gatshme per vitin e ri”.

Faiku me ndihmon ne cdo aspekt te jetes

Burri i Violetes eshte edhe menaxheri i saj. “Po mos ta kisha burrin perkrahes nuk do te isha sot ketu. Ai jo vetem qe me ndihmon ne profesionin tim, por me ndihmon ne secilin aspekt te jetes”, shprehet ajo. Djali i madh Enisi, eshte 18 vjec, eshte nxenes i shkolles se muzikes, per piano kompozim. Edhe vajza eshte ne te njejten vitin e pare, per kendim, ndersa Ismaili, djali i vogel eshte 11 vjec, edhe ai shkon ne shkollen e rregullt, por shkon edhe per piano. Violeta mohon kategorikisht cfaredo ndikimi qe do mund te kete ushtruar mbi femijet qe edhe ata te merren me muzike. “Absolutisht nuk kam dashte t’ua imponoj muziken, por kam testuar menyren time dhe e kam pare qe kane talent qe te tre. Por, vec talentit nuk iu mungon edhe puna, angazhimi dhe interesimi per muziken”, pohon ajo, duke besuar fuqishem se te tre do te kene sukses…

E mirekuptuar nga vjehrra

Faiku pervec ne rolin e menaxherit te kengetares eshte edhe pronar i disa dyqaneve, nderkaq, vjehrra e Violetes eshte ajo qe kujdeset ne pjesen me te madhe te kohes per femijet. Se kendejmi Violeta nuk kursen fjalet e falenderimit ne drejtim te vjehrres, te cilen pohon se nuk e ka vetem vjeherr, por edhe nje kujdestare shume te mire per femijet. “Me ka ndihmuar shume per femijet, mua personalisht, keshtu qe gjithhere do ta falenderoj. Ajo ka ditur ta kuptoje natyren e profesionit tim, dhe ne radhe te pare me ka ndihmuar me kete fakt, sepse nese nje njeri di te te kuptoje ai faktikisht te ka ndihmuar”, thekson Violeta.

Violete Kukaj Retkoceri

Koha e lire – ne kuzhine

Duke qene nene e tre femijeve, kurdo qe gjen ndonje ore te lire, ajo ua dedikon femijeve te saj, duke u perpjekur qe t’ua plotesoje deshirat. “Nese ndonjeri shpreh ndonje deshire mundohem t’ia plotesoj menjehere, qe ne njefare menyre mungesen e diteve tjera ta permbushi ne nje menyre tjeter”. Keshtu qe, jo rralle, tere koha e lire i shkon ne kuzhine. “Femijet, njeri e han brumin me shume, tjetri mishrat. Prandaj me shkon gjithe dita njerit duke i gatuar brume, tjetrit duke i pergatitur ndonje gjelle. Mua me pelqejne me shume specialitetet tradicionale, ndoshta meqe i kam mall, por ato i pergatis me me kenaqesi”. Ndonese gjendja financiare e familjes Retkoceri eshte mjaft e mire, kengetarja thekson faktin se megjithate ne profesionin saj kerkohen edhe investime te shumta. Por e rendesishme per kengetaren eshte se ajo ka nje familje shume te shendoshe, per c'gje e falenderon Zotin.

Vikendi larg familjes

“Vikendet zakonisht jane pushim per te tjeret, por per ne kengetaret jane ditet me te ngarkuara te punes. Gjate ketyre diteve ne jemi te angazhuar per te kenduar neper ahengje te ndryshme, brenda apo jashte vendit. Si rrjedhim vikendi shume rralle me gjen te lire dhe prane familjes”.

Pervjetori i marteses me gjen duke kenduar

“Eshte interesant qe pervjetorin e marteses e festoj gjithmone ne dasme. Data 23 korrik me gjen gjithmone ne dasme, e kudo qe jam me ate date e theksoj me mikrofon qe kjo eshte edhe data e marteses sime. E festoj me pak stres qe jam ne dasme te dikujt, por edhe me kenaqesi qe po kendoj per nje cift te ri te posamartuar”. /antigona uka/infopress/08.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: violete ratkoceri
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online