All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Xhejlane Godanci. Show all posts
Showing posts with label Xhejlane Godanci. Show all posts

Sunday, 19 October 2008

Xhejlane Godanci - Drenusha e Familjes

Xhejlane Godanci
Photo Astrit Ibrahimi

DRENUSHA E FAMILJES

Ne gjuhen turke emri i saj do te thote Drenushe. Ne “Familjen moderne” e quajne Buqe. Thote se nuk i perngjan asaj aspak ne realitet. Po ju prezantojme aktoren e serialit “Familja moderne”, Xhejlane Godancin.

Prishtine, 18 tetor
Po behen 7 vjet qe je ne “Familje...”, si po e ndien veten,a mos eshte bere pak bajat?
Godanci: Jo, nuk me eshte bere bajat, perkundrazi, çdo sezon po me duket se po na hyn ne qejf me shume. eshte per çudi dhe ne po punojme si ne fillim. Zakonisht kur je me nje pune, nje kohe te gjate veçse fillon te krijosh njelloj atmosfere qe nuk e do? Godanci :Po, eshte e thene dhe e ditur, por kolegjialiteti qe ekziston dhe atmosfera qe eshte, nuk na lejon qe kjo pune te na behet bajat.

Kur je me nje rol per 7 vjet, a ndikon kjo qe te mos koncentrohesh ndoshta ne role te tjera?
Godanci: Jo, nuk ndikon .... Ndoshta na merr kohe dhe nuk mund te punojme ne shuam vende, sepse kemi prova dhe xhirime, mirepo qe te koncentrohem nuk me pengon aspak.

Shikuesit po te shohin vetem ne “Familje moderne”, po a je e angazhuar edhe diku tjeter?
Godanci: Po, une punoje ne teater. Çdo te shtune jam ne teatrin e femijeve dhe luaj ne shfaqje te femijeve si “Picerraku”, “Minuku Lozonjar”, “Princesha dhe Dragoi”, “Topi hopi”, e shuam shfaqje te tjera.

A te pelqen kjo pune qe ben, apo e ndan ate nga “Familja...”?
Godanci : “Familjen moderne” nuk e ndaj prej teatrit. Filmin e ndaj prej teatrit, mirepo “Familja...” eshte njelloj teatri. Dihen kamerat ku jane, jane kuadro, i ushtrojme ato me regjisorin Fatos Berisha, qe shume mire e ben ate pune. S’kemi asnjehere probleme qe te deshtoje xhirimi.

Pse e ndan filmin?
Godanci : Une jam edhe ne film, mirepo nuk e dua sikurse teatrin, njejte eshte edhe me fotografine. Me duket shume artificiale te pozosh. Une kam deshire te luaj gjalle dhe rolin ta bej mire.

Po te puna e skenarit,a ka raste kur vete hyn me idete e tua?
Godanci: Keto karaktere tashme i kemi bere tonat dhe e dime se secili karakter çka kerkon. Na ndodh qe te shtojme diçka apo te heqim diçka, per kete edhe jane provat.

Me ke i ke raportet me te mira ne “Familje...”,a mund te veçosh dike?
Godanci : Krejt i kam shoke dhe shoqe te mira, mirepo me Yllken edhe Vloren jemi pak me te lidhura prej fillimit. Rrime edhe jashte provave dhe kemi muhabete jashte profesionit.

A te ndodh qe rruges njerezit te te njohin me shume si Buqe sesa si Xhejlane Godanci?
Godanci: Po, shume shpesh...

Edhe, si je ndier ne ato momente?
Godanci: Ndonjehere mire, ndonjehere keq. Varet sesi flasim dhe si te ofrohen. Sot, p.sh. te shkolla “Elena Gjika” ishin mbledhur femijet edhe ia filluan te bertasin Buqja, Buqja, edhe ka qene ndjenje e mire.

A ka diçka tenden ne karakterin e Buqes?
Godanci: Jo, nuk ka asgje. Mund te pyetni shoqerine time. Nuk me pelqejne thashethemet, ndersa intrigat i urrej shume. Ndoshta bash per faktin qe nuk jam ashtu, e bej me mire.

Po kthehem pak te Fakulteti i Aktrimit,ku je edhe profesoreshe, si po e sheh punen e studenteve?
Godanci: Kurrqysh hiq.

A eshte fjala qe nuk e kane vullnetin qe e keni pasur ju dhe gjenerata juaj?
Godanci:Nuk e kane vullnetin qe e kemi pasur ne. Ne kemi punuar me loçke te zemres.

A do te vazhdosh te jesh pjese e “Familjes moderne”?
Godanci: Me deshiren time, po...

/RTK/Gazeta Express/19.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online