All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Yllka Berisha. Show all posts
Showing posts with label Yllka Berisha. Show all posts

Wednesday, 28 January 2009

Yllka Berisha, Vertete e Dashuruar!

Yllka Berisha
/photo public domain/

Interviste
Yllka: Po jam e dashuruar!

Miss Kosova 2008 duket se ne fund ka gjetur princin e endrrave te saj. Ajo e pranon se eshte e dashuruar edhe pse nuk deshiron qe te tregoj se kush eshte ai. Thote se merret me muzike dhe se shpejti pritet te lansoj kenget e saja te para /mendon te reja-teni/. I vije keq qe sivjet do e dorezoj kuroren e misit. Per Express Online, flet “Miss Kosova 2008”, Yllka Berisha.

Express Online: Si e ka gjetur Yllka Berishen viti 2009 dhe me ke e ka pritur ajo nderrimin e mot-moteve?
Per here te pare Viti i Ri e ka gjetur Yllken ne Kosove! Pasi qe kishim pushim nga shkolla ishte deshira e madhe qe kete vit ta pres ne Kosove. Bashk me babin, agjen dhe motren u nisem me veture per Kosove. Kam kaluar shume mire dhe viti 2009 me ka gjetur mjaft te kenaqur, te lumtur dhe pak e deshperuar per shkak se viti iku aq shpejte dhe me eshte ardhur koha ta dorezoj kuroren e Miss Kosoves. Viti 2008 ka qene nje vit shume i suksesshem per mua dhe jam shume e lumtur per te gjitha udhetimet qe i kam bere, ne Egjipt, Filipine, Zvicer, Danimarke etj... dhe eksperiencat te cilat i kam fituar. Perndryshe nderrimin e mot-moteve e kam pritur bashke me familje ne Prishtine dhe mandej kemi dale ne qytet i kemi shikuar fishekzjarret e bukura.

Express Online: Ka pasur thashetheme se jeni dashuruar. Sa jane te verteta keto thashetheme?
Po, jane te verteta…

Express Online: Pervec se jeni bukuroshe, thone qe edhe studioni, merreni me kendim dhe ju pelqen prezantimi. A keni ndonje kenge apo do beni ndonje prezantim koheve te fundit?
Po ende jam duke studiuar dhe kete vit jam maturante! Mandej do ta regjistroj fakultetin e mjekesis. Ne kohen e lire mirrem me muzike qysh nga viti 2005, dhe jam duke bashkepunuar me Genc Velen ne “Studio 8” ne Geteburg te Suedise per nje album. Keshtu qe tash jemi duke bere incizimin e kengeve te reja qe shpresoj se shpejti do te arrijne edhe neper televizionet e Kosoves. Mandej edhe prezantimi nuk po mungon, kam qene moderatore edhe me heret per manifestime te festave tona kombetare dhe te Pavaresise se Kosoves. Javen e kaluar isha moderatore ne nje Akademi Perkujtimore te ish-Presidentit te Kosoves, Dr. Ibrahim Rugova, e organizuar nga z.Hysen Ibrahimi, kryetar i LDD-s dega ne Suedi. Gjithashtu me kane ftuar qe te jem moderatore prape per manifestimin e 1-vjetorit te Pavaresise se Kosoves me 13 shkurt.

Express Online: Keni pasur edhe nje sesion te fotografive. Kush ju ka fotografuar?
Po, sa isha ne Kosove kam qene edhe ne Gjakove dhe aty e kam bere nje sesion shume te bukur te fotografive me veshjen kombetare qe e kisha ne Filipine nga shtepia e modes “Menakon” ne Gjilan. Fotot i ka bere fotografi i mire njohur Shkelzen Rexha.

Express Online: A keni ndonje konfirmim per pjesemarrje ne ndonje festival/Spektakel?
Po, se shpejti do te vij prape ne Kosove ne spektaklin e bukurise “Miss Pavarsia 2009” si mysafire speciale nderi qe do te mbahet me 18 shkurt ne hotelin e bukur Hotel Palace e organizuar nga Top Fashion ne bashkepunim me kuvendin Komunal te Mitrovices. Gjithashtu do mbahet Kosova Fashion Eeek 2009, organizator Ilir Geci, ne fillim te marsit dhe shpresoj qe do mundem te marr pjese edhe aty.

Express Online: Cka ju pelqen te nje mashkull?
Pervec sinqeritetit dhe kuptueshmerise, ai duhet te jete intelektual dhe i talentuar. Gjithashtu mua me pelqen kur ai me kompleton mua dhe mundem te mesoj dicka nga ai, por edhe ai nga une!

Express Online: A vuani nga trashesia dhe a ju duhet shpesh te mbani diete?
Jo asnjehere nuk kam vuajtur nga trashesia dhe asnjehere nuk kam mbajtur diete. Ne vend te dietes une jam marr me fitnes dhe kam ngrene ushqim normal. Besoj qe sekreti nuk eshte tek dieta, dhe ndalja e ushqimit por tek zgjedhja e ushqimit qe hame dhe tek fitnesi. Per nje shendet te mire dhe imunitet te fort te duhet ushqimi, uji dhe sidomos frutat dhe jo dieta sepse atehere do e shkaterroj veten.
Perkundrazi kisha pas deshire qe te trashem pak!

Express Online: A ju pelqen sporti, nese po, cili?
Po me pelqen shume sporti dhe me pelqen te jem aktive. Pervec fitnesit, me pelqejne sportet me raket dhe noti. /express online/28.01.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 26 November 2008

Yllka Berisha e Dashuruar ne "Gilanxhi"

Yllka Berisha
/photo public domain/

E dashuruar ne “gilanxhi”

Bukuroshja kosovare Yllka Berisha eshte dashuruar. Burime te sigurta thone se i dashuri i saj eshte nga Gjilani dhe jo nga Prishtina sic ishte raportuar nga disa media kosovare.

Bukuroshja kosovare, Yllka Berisha, e cila sapo mori pjese ne spektaklin e bukurise “Miss Earth”, eshte dashuruar ne nje djale te Gjilanit.

Sipas disa burimeve te sigurta te “Express” i dashuri i Berishes eshte zeshkan dhe merret me art.

“Ai eshte nje djale inteligjent qe me te vertete pershtatet me Yllken”, ka thene nje burim shume i afert me ciftin. /ardian jasiqi/gazeta express/25.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Gjali i gjilanit han gjath me gjishta, e keni ditur kete?!Po me cfare do han gjathin Yllka, he?/teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 14 November 2008

Miss Earth 2008: Yllka Shkelqeu Por Pa Cmim

Agnesa Vuthaj Karla Henry dhe Yllka Berisha
/photo telegrafi/

Karla Henry “Miss Earth 2008”, Yllka shkelqen

Ndonese, Yllka Berisha nuk mori ndonje cmim ne naten finale, ajo u lavderua shume per perfaqesim dinjitoz, pjesemarrje e cila eshte mundesuar nga “Agnesa Vuthaj Association”.

Ne Pampanga, Filipine, eshte mbajtur “Miss Earth 2008” (me 9.11.08), ku per here te pare Yllka Berisha, Miss Kosova 2007, ka prezantuar Kosoven si shtet ne kete eveniment te bukurise boterore.

“Miss Earth 2008” u kurorezua bukuroshja e vendit, Miss Filipine, Karla Henry, shoqeruese e pare u shpall Miss Tanzania, Miriam Odemba, shoqeruese e dyte Miss Meksika, Abigail Elizalde dhe shoqeruese e trete, Miss Brazili – Tatiane Alves.

Gjate mbremjes finale, ishte edhe Agnesa Vuthaj, per ta perkrahur perfaqesuesen e Kosoves si dhe per t’u takuar me organizatoret e “Miss Earth”, me qellim te vazhdimit te bashkepunimit.

Ndonese Yllka Berisha nuk mori ndonje cmim ne naten finale, ajo u lavderua shume per perfaqesim dinjitoz te Kosoves e sidomos per angazhimin dhe projektet e saj per ruajtjen e ambientit. /telegrafi/14.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Foto Galeri e Yllkes ne Miss Earth 2008

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Tuesday, 4 November 2008

Yllka Berisha: Miss Earth 2008 Evening Gown PresentationOPMB gives you exclusive footage of the Evening Gown Presentation of Miss Earth 2008. This is Part 3. Included in this video are: Miss Guadeloupe, Miss Guam, Miss Honduras, Miss Hungary, Miss India, Miss Indonesia, Miss Israel, Miss Italy, Miss Jamaica, Miss Japan, Miss Korea, Miss Kosovo, Miss Latvia, Miss Lebanon, Miss Liberia, Miss Lithuania, and Miss Luxembourg
- - - - - - - - - -
Shenim: Yllka paraqitet ne minuten 6.23! Fantastike!
Yllka Berisha Evening Gown Miss Earth 2008
/photo opbm/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 31 October 2008

Yllka Berisha Perfaqeson Kosoven ne Miss Earth 2008

Yllka Berisha
/photo agencies/

Kosova perfaqesohet ne Miss Earth 2008

Kosova per here te pare perfaqesohet mes 90 shteteve ne kete konkurs nderkombetar bukurie dhe kjo eshte mundesuar nga "Agnesa Vuthaj Association".

Yllka Berisha – “Miss Kosova 2007” ndodhet ne Filipine, ku eshte duke e perfaqesuar Kosoven ne konkursin “Miss Earth 2008”. “Miss Earth’ eshte nje nder 3 spektaklet me te medha te bukurise ne bote pas “Miss World” dhe “Miss Universe”.

Pervec aktiviteteve te bukurise dhe atyre humaniste, ky organizim promovon edhe ruajtjen e ambientit. Nata finale e ketij evenimenti do te mbahet me 9 nentor 2008 ne Manila.

Ne foto shihet perfaqesuesja e Kosoves duke defiluar me veshje kombetare, dizajnuar nga shtepia e modes Menakon. /telegrafi/30.10.08/
Yllka Berisha ne Bikini Show
Ku eshte Yllka?Gjeje!
--------------------
Shiko videon cc. minuta e 7 e metej, Yllka Berisha prezantohet.

--------------------

Lista e Plote e Kandidateve ne Miss Earth 2008 (91 kandidate)

Albania - Rudina Suti
Argentina - Camila Solórzano
Armenia - Arpine Atoyan
Australia - Rachael Smith-Como
Bahamas - Garnell Storr
Belgium - Debby Gommeren
Bhutan - Tsokye Karchung
Bolivia - Carolina Urquiola
Bosnia & Herzegovina - Alisa Zlatarevic
Botswana - Nametso Ngwako
Brazil - Tatiane Alves
Canada - Denise Garrido
China - Ying Kun Zhou
Colombia - Mariana Rodríguez
Congo, D.R. - Olga Yumba
Congo Republic - Katissia Kouta
Costa Rica - Wendy Cordero
Cuba - Jessica Silva
Czech Republic - Hana Svobodová
Dominican Republic - Diana Flores
Ecuador - Andrea Carolina León
El Salvador - Claudia Linares
England - Caroline Duffy
Finland - Minna Nikkila
France - Charlotte Lagauzere
Georgia - Sopiko Svimonishvili
Germany - Dayana Schult
Ghana - Sara Adoley Addo
Greece - Ria Antoniou
Guadeloupe - Jennifer Desbouiges
Guam - Jennifer Neves
Guatemala - Heidi García
Honduras - Kenia Andrade
Hong Kong - Chen Yu
Hungary - Krisztina Polgár
India - Tanvi Vyas
Indonesia - Hedhy Kurniati
Israel - Lin Mor
Italy - Caterina Pasquale
Jamaica - Simone Burke
Japan - Akemi Fukumura
Korea - Seo Seol-hee
Kosovo - Yllka Berisha
Latvia - Anita Baltruna
Lebanon - Sara Assi
Liberia - Marit Woods
Lithuania - Ingrida Kazlauskaite
Luxembourg - Nadia Neves Pereira
Macau - Qian Wei Na
Malaysia - Audrey Ng
Malta - Maria Galea
Martinique - Violene Grainville
Mexico - Abigail Elizalde
Netherlands - Melanie de Laat
New Zealand - Rachel Crofts
Nicaragua - Thelma Rodríguez
Nigeria - Uko Ezinne
Northern Ireland - Gemma Michelle Walker
Pakistan - Nosheen Idrees
Panama - Shassia Ubillus
Peru - Giuliana Zevallos
Philippines - Karla Paula Henry
Poland - Karolina Filipkowska
Puerto Rico - Natalie Cuevas
Romania - Ruxandra Popa
Russia - Anna Mezentseva
Rwanda - Cynthia Akazuba
Scotland - Courtney St. John
Serbia - Bojana Traljic
Singapore - Ivy Leow Kian Peng
Slovakia - Martina Tóthová
Slovenia - Sara Franceskin
South Africa - Matapa Maila
South Sudan - Nok Nora Duany
Spain - Adriana Reverón
Suriname - Priscilla Yhap
Sweden - Fanny Blomé
Switzerland - Nasanin Nuri
Tahiti - Vahinetua Flaccadori
Taiwan - Yin Yin Tsai
Tanzania - Miriam Odemba
Thailand - Piyaporn Deejing
Turkey - Demet Karadeniz
Turks & Caicos - Sessily Pratt
Uganda - Daisy Nabagereka
Ukraine - Olga Bilousova
USA - Jana Murrell
Venezuela - Daniela Torrealba
Vietnam - Phan Thị Ngọc Diễm
Wales - Jamie Lee Williams
Zambia - Esther Sitali Banda
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online