All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Zef Kacinari. Show all posts
Showing posts with label Zef Kacinari. Show all posts

Sunday, 29 January 2012

Zef Kacinari heroi i Kenges se Zagrebit tregon ngjarjen...

Heroi i Kenges Tregon Vrasjen ne Zagreb

Ai vrau nje shofer tramvaji kroat se e fyeu qe ishte shqiptar. Shqiptaret ia bene ‘Kengen e Zagrebit’. ‘Heroi’ i saj, Zefi, tash thote se vrasja eshte gje e tmerrshme te cilen e ka bere ne moshe te re. Pritej ta denonin me vdekje, por intervenimi i Fadil Hoxhes kishte arritur ta shpetonte nga gjykimi me i rende.

“Kenga e Zagrebit”, heroi i se ciles ne jeten reale eshte Zef Kacinari, edhe sot e kesaj dite mbetet e preferuar nga kengetaret por edhe e pelqyeshme nga shoqeria shqiptare e Kosoves. Shpeshhere ajo eshte menduar si nje legjende, por e tera mbeshtetet ne nje ngjarje te vertete.

Kenga tregon rrefimin e njeriut qe me pistolete kishte vrare nje shofer tramvaji, per shkak se konduktori e kishte ofenduar dhe se bashku me disa udhetare e kishin rrahur shkaku i biletes. Ai kishte shtene me pistolete kur e kishin fyer se ishte shqiptar.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online