All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Friday, 25 December 2009

Dafina Zeqiri ne Top Koha Music KTV

Dafina Zeqiri, Intervista ne Top Koha Music KTV, 23.12.2009


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Sunday, 9 August 2009

Arta Kamberi vs Kim Smith

Arta Kamberi huazon foto te Kim Smith?

Ne numrin e fundit te "Panorama Plus" eshte shkruar nje artikull qe vie ne pah nje ngjashmeri ne mes fotos se Arta Kamberit dhe Kim Smith. Aty akuzohet fotografi kosovar qe ka kopjuar pothuajse te gjitha elementet e fotos. Dhe me te vertete duket e pabesueshme si ka arritur te rikrijoj nje ambient pothuajse 100% te njejte. Nese i krahasojme keto dy foto me kujdes do te verejme se edhe hijet jane 100% te njejta. Dhe kjo mund te spjegohet vetem ne nje menyre. Fotoja origjinale e Kim Smith eshte riperpunuar ne "Photoshop". Thjeshte, fotografi kosovar, ka manipuluar me kompjuter dhe vetem ka nderruar fytyrat dhe ndoshta ka prekur aty ketu ne trupin e modeles. Prandaj, aty ne foto eshte fytyra e Arta Kamberit, ndersa trupi i Kim Smith. He he, nese mund te thuhet huazim, atehere Arta ne kete rast ka "huazuar" trupin e Kim Smith.

Arta Kamberi
Arta Kamberi

Kim Smith (origjinali)

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

TEXT ]]

Sunday, 19 July 2009

Genta Adhuron Michael Jackson-in

Genta Ismajli mysafire ne emisionin "Rendez Vous" RTV21

Ne emisionin "Rendez Vouz" te RTV21, Genta ka deklaruar se ka adhuruar Michael Jacksonin dhe se shpirterisht i ngjan atij shume. "Une jam rritur me Michael Jackson dhe imazhi i tij me ka dhene energji gjate karrieres sime... Vdekja e tij me ka prekur shume dhe ndoshta jam dukur cuditshem pse bej kaq shume pas tij, por kam lutur shoqerine qe te me kuptojne per kete" ka thene Genta. Ndersa ne planin e karrieres, Genta paralajmeroi edhe nje kenge te re me titull "Nuk ndalem", qe do te leshohet ne treg se shpejti.

Per me shume ndiqni videon me poshte!


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Tuesday, 14 July 2009

Kara Dioguardi Martohet!

Kara Dioguardi and Mike McCuddy
/photo in touch weekly/

Nje dasme amerikane me tradita Arbereshe
Kara Dioguardi vajza e Joe DioGuardit, u martua me Mike McCuddy

Burri i saj McCuddy, i vendosi ne gishtin e katert te dores se djathte nje unaze 30-karat me diamante dhe nje byzylyk me platinum dhe nje pale vathe llambadar 20 karat e diamante. Vlera e bizhuterites se saj kushtonte 250,000 mije dollare amerikane.

Anetarja e jurise ne shoun e famshem "American Idol", amerikanja me prejardhje shqiptare (arbereshe), Kara Elizabeth Dioguardi, eshte martuar me mesuesin e shnderruar ne kontraktues Mike McCuddy.

“Ndjehem mire! Ajo qe ishte me e pabesueshme per kete pervoje, ishte kur e pashe veten ne kishe dhe aty ishin te gjithe ata njerez aq te rendesishem per mua dhe Mike, te cilet ishin aty vetem per ne. Ishte shume energjidhenese. Isha shume emocionuese, edhe pse nuk jam dikush qe fillon te qaje”, ka thene Kara.

Kara, e cila eshte e bija e ish-kongresmenit amerikan me prejardhje shqiptare, Joseph Dioguardi, para se te behet vleresuese ne shoun amerikan, kishte ndertuar karriere si autore kengesh dhe producente muzikore dhe ka punuar edhe me yjet si Celine Dion, David Archuleta, Kelly Clarkson, Carrie Underwood, Demi Lovato etj.

Kara DioGuardi, foli per here te pare per martesen, jo "shume te bujshme", per revisten amerikane tabloide "In Touch Weekly", duke quajtur kete martese javen e kaluar si "martesen e saj jo te lajmeve te medha".

Si u lidhen me njeri tjeterin?

Kara: Qelloi rastesisht, ne te dy ishim ne Meksike me pushime ne te njejtin hotel, dhe qelloi qe ne nje nga lokalet e hotelit te jemi vetem ne dhome. Bile ishte mengjes dhe une isha me pixhama. Ne patem disa qirinje te ndezur ne tavoline dhe nje vazo te vogel me lule te fresketa. Kur ai, me tha , Kara!" You know I love you !? - "A e dini se une u dua Ju !?". Kaq ishte e gjitha dhe me pas ai me tha " Kam nje pyetje per ju. Ku jane kepucet e mia ? Une i thashe pse duhet t'a di une se ku jane kepucet e tua. Ai perseri me pyeti mirepo "A e dine se ku jane kepuce tuaj !?. Ne rregull, mu pergjigje ai me plote dashuri, atehere edhe ju do te martoheni me mua? Une i thashe "Po! Okay !

Martesa

Bekimi i marteses ne ceremonine fetare u krye ne nje Kishe e Bashkuar Metodiste ne shtetin Maine, dhe u udhehoq nga prifti katolik Scott Nurse Sr. Prifti qe ai qe e konfirmoj martesen e ciftit Mike McCuddy me vajzen me origjine arbereshe Kara DioGuardi, e cila u martua me dy fustane te bardhe te nuserise. Nusja Kara DioGuardi, shkruan revista tabloide "In Touch Weekly", pati nje veshje nuserie te firmes se fustaneve te bardhe per dasma "Vera Wang". Dhe nje fustan antik te tradites se arberesheve te Italise, trashegim nga gjyshja e saj.

Kara Dioguardi and McCuddy

Fustani i nuserise qe veshi Kara DioGuardi thone banoret e provinces se Kozences "ka mbetur legjende jo vetem per familjen Argondica, por per te gjithe zonen e Vakarixo Albanese ne provincen e Kozences. Ai eshte i vetmi fustan i bardhe nuserie qe kjo familje trashegon, me shekuj. I vetmi informacion qe kane per te eshte se eshte sjelle ne Itali rreth 6 shekuj me pare nga familja e Argondicajve, nga Shqiperia".

Burri i saj McCuddy , i vendosi ne gishtin e katert te dores se djathte nje unaze 30-karat me diamante dhe nje byzylyk me platinum dhe nje pale vathe llambadar 20 karatsh e diamante. Vlera e bizhuterites se saj kushtonte 250,000 mije dollare amerikane.

Kara DioGuardi tha se ishte ajo qe pat kerkuar dasmen t'a benin ne shtetin federal Maine. Ajo tha se i pelqente ky vend per te bere nje dasme te thjeshte ne menyre natyrale, ne menyre te bukur, ne menyre te qete, ne menyre qe te pranojne te gjithe shpenzimet e dasmes tha ajo. Ne dasme moren pjese rreth 50 dasmore, kryesishte njerezit me te afert te dy familjeve te nuses dhe dhendrrit.

Kara DioGuardi, eshte vajza e vetme e ish kongresmenit te njohur, republikan te Nju Jorkut, Joseph J. DioGuardi, presidentit vullnetar te Liges Qytetare Shqiptaro Amerikane.

Joseph and Kara Dioguardi

Fati "i provuar" i Kara DioGuradi

E bija e kongresmenit me origjine shqiptare, Kara, ishte 12 vjece kur nje cerek shekulli me pare u ngjit ne skenen e salles luksoze te Grand Ballroom te hotel “Waldorf Astoria” ne Manhattan NY dhe kendoi ne Diten e Festes se Kolombit (Colombus Day). Kete here ajo mori cmimin "Honoree” (Nderi), qe u jepet nga fondacioni qytetareve te Kolombit. Duke shkruar per mbremjen e se shtunes, gazeta italiane "Oggi", kujton ballon festuese te 1983-it, kur Kara e vogel, por guximtare, kendoi gjithe zjarr dhe beri qe aktorja e madhe me fame boterore, Sofia Loren qe ndodhej ne salle, te ngrihej ne kembe dhe te duartrokiste me zjarr duke thirrur: Brava, BRAVA! Kara, e cila ka marre cmimin si kompozitorja me e mire e vitit ne muziken “Pop” eshte nga me te kerkuarat ne skenen e muzikes Pop ne SHBA dhe bote.

Me 100 milione kopje te shitura nga albumet e saj, muzika e kesaj artisteje i ka dhene fame shume kengetareve qe sot ndiqen nga miliona adhurues ne te gjithe boten. ”Taking chances”(Te vesh fatin ne prove) eshte disku i ri me muzike te Kara DioGuardit e te kenduar nga Celine Dion qe del ne shitje me 13 nentor. Suksesi eshte i garantuar pas sukseseve qe DioGuradi ka arritur me Faith Hill dhe Christina Aguilera. Kara, ka bashkepunar suksesshem edhe me emra te tjere, si Enrique Iglesias, Kelly Clarkson, Gwin Stafani, Carlos Santana, Avril Lavigne, etj. Me firmen e saj te njohur "Art House Entertainment", ajo eshte ngjitur ne 10 albumet me te shitur ne SHBA.

Eshte pikerisht Kara Elisabeth DioGuardi, e cila pasi u diplomua ne nje nga universitetet me prestigjioze Amerikane, vendosi t’i jape nje kthese te rendesishme jetes se saj, duke nxjerre ne pah talentin qe kishte te fshehur brenda saj prej disa vitesh.

Gjate tre viteve te fundit, Kara DioGuardi ka krijuar 50 kenge te cilat jane renditur ne vendet e para te klasifikimeve Amerikane dhe Europiane.

"E nominuara per fitimin e cmimit Grammy, kengetarja, kompozitorja dhe autore e teksteve te kengeve Kara DioGuardi e bija e ish kongresmenit me origjine shqiptare Jospeh J. DioGuardi, ishte ne edicionin qe sapo u mbyll perkrah panelit te "gjyqetarve, te tjere me Simon Cowell, Paula Abdul dhe Randy Jackson, ne edicionin e tete te spektaklit me te famshem ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes "American Idol" .

Kush eshte Kara DioGuardi?

Kara Elizabeth DioGuardi ka lindur me 9 dhjetor 1970 . U lind dhe u rrite ne nje krahine te Nju Jorkut, e cila thirret "Wilmot Woods" ne pjesen e lartme, te New Roshell-it . Pasi perfundoi studimet ne Duke University, u punesua ne sektorin e marketingut ne njeren prej revistave me te njohura te Nju Jorkut - Billboard Magazine. Kudo, ne biografine e saj shkruhet se Kara eshte Shqiptare (Albanian) (Arbereshe), duke qene e hijshme sepse eshte e bija e ish kongresmenit republikan te Nju Jorkut, Jospeh J DioGuardi.

Kara Elizabeth DioGuardi, nuk eshte e para nga disa prej atyre yjeve te artit ose emrave te famshem ne Amerike, qe publikisht jane duke treguar rrenjet e tyre. Keshtu ka ndodhur edhe me James Belushin, Phill Regis, Eliza Dushku, Sandra Bullock, Agim Kaba, Jim Biberaj, Stan Dragoti, Masiela Lusha, Pjeter Malota (Lulgjuraj), Fadil Berisha, Tony Dovolani, Elza Zagreda, Luan Behxheti e shume tjere. Kara Elizabeth DioGuardi, aq sa rritej, aq sa i rritej fama ne Amerike, aq dhe filloje te publikoje rrenjet e saja Shqiptare si vajza e Presidentit te Liges Qytetare Shqiptaro - Amerikane Joeseph J DioGuardit.

Ajo, ka pase nje gjyshe nenen e nenes, e cila vdiq vitin e kaluar e quajtur Mary Pizzutello, e lindur ne nje fshat shqiptar ne Itali, Barile. Ndersa gjyshi i saj, babai Joe DioGuardit e ka te lindur ne nje fshat Shqiptar, Greci afer Napolit.

Kara Elizabeth DioGuardi, njihet tani nga nje pjese e madhe e shqiptareve te Amerikes, por edhe ne Shqiperi, Kosove e viset shqiptare, si nje talente me rrenjet e saja shqiptare, e cila ka lindur ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Me teper emri i saj lidhet me shqiptaret, pasi cdo njeri nga ne e di se ajo eshte vajza e ish kongresistit te njohur Joseph DioGuardi, presidentit te Liges Qytetare Shqiptaro Amerikane, nje nga lobistet me te fuqishem te ceshtjes se shqiptarve ne Amerike.

Kara Elizabeth DioGuardi, e cila eshte duke korrur suksese te konsiderueshme ne Amerike, ka gjetur edhe kjo ne menyren e vet, ashtu si edhe artistet e tjere me rrenje ose gjak shqiptar ne Amerike, me famen e tyre dhe emrin qe kane bere, po kontribuon dhe lobon emrin Shqipetar, duke i treguar gjithe Amerikes, se kush jane dhe te kujt jane. Nderkohe ajo eshte pronare e nje kompanie botimesh (Arthouse Entertainment) dhe punon ne firmen Warner Brothers. /beqir sina/bota sot/14.07.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

An American wedding tradition Arbereshe
Kara DioGuardi daughter of Joe DioGuardi, married Mike McCuddy

Her husband McCuddy, placed in the fourth finger of right hand a ring with 30-carat bracelet with diamonds and a platinum and a chandelier earrings 20 carat of diamonds. Bizhuterites value of its cost 250.000 thousand U.S. dollars.

Members of the jury in hosting the famous "American Idol, American Albanian origin (arbereshe), Kara Elizabeth Dioguardi, is married to teacher Mike McCuddy become contracting.

"I feel good! It was unbelievable that this experience was when I saw myself in church and there were all those people so important for me and Mike, who were only there for us. It was very energjidhenese. I was very exciting, although I am not someone who starts to cry, "said Kara.

Kara, who is the daughter of former U.S. congressman Albanian origin, Joseph Dioguardi, before the evaluation is done in hosting U.S. had built career as a songster and musical producer and has worked with stars like Celine Dion, David Archuleta, Kelly Clarkson, Carrie Underwood, Demi Lovato, etc..

Kara DioGuardi, spoke for the first time for marriage, not "very sensational", for U.S. tabloid magazine "In Touch Weekly, calling this marriage last week as" marriage its not the greatest news ".

As was related to one another?

Kara: random shot, we both were in Mexico on vacation in the same hotel, and shot that one of the facilities of the hotel are room only. Even had breakfast and I was with pixhama. We had some lit candles to the table and a small vase with fresh flowers. When he told me, Kara! "You know I love you!? -" Did you know that I was like you? ". That was all and then he said" I have a question for you. Where are my shoes? I told why I must know where are your shoes. However, he again asked "Do you know where are your shoes?. Well, just loving it right now, then you will marry me?" I said "Yes! Okay!

Marriage

Blessing of religious marriage ceremony was conducted in a United Methodist Church in Maine state, and was led by Catholic priest Scott Sr Nurse. The priest that he confirm that the couple's marriage with the daughter McCuddy Mike origin arbereshe Kara DioGuardi, who was married with two white dresses to nuserise. Bride Kara DioGuardi, writes tabloid magazine "In Touch Weekly, had a clothing company that bridehood white dresses for weddings" Vera Wang ". And a dress arbereshe ancient tradition of Italy, inheritance from her grandmother.

Nuserise gown overlaid Kara DioGuardi say that residents of the province that Kozences "has remained not only family legend Argondica, but for the entire area of Vakarixo Albanese Kozences province. He is the only white dress bridehood that this family inherits, with centuries. The only information you have for it is that is brought to Italy about 6 centuries ago Argondicajve family from Albania ".

Her husband McCuddy, placed in the fourth finger of right hand a ring with 30-carat bracelet with diamonds and a platinum and a chandelier earrings karatsh of 20 diamonds. Bizhuterites value of its cost 250.000 thousand U.S. dollars.

Kara DioGuardi said he had requested wedding what to do in Maine federal state. She said it like this country to make a simple wedding so natural, so beautiful, so quiet, so as to accept all the wedding expenses she said. The wedding took part about 50 dasmore, mostly people closest to the two families of bride and bridegroom.

Kara DioGuardi is the only daughter of former congressman known, Republican of New York, Joseph J. DioGuardi, volunteer president of the Albanian American Civic League.

Destiny "experimental" of Kara DioGuradi

The daughter of the congressman of Albanian origin, Kara, was 12 years old when a quarter-century ago was the scene of the room up to the Grand Ballroom of the luxury hotel "Waldorf Astoria" in Manhattan NY and sang in the Columbus Day holiday (Colombus Day) . This time she received the award "Honoree" (Honor), which was given by the citizens of Columbus Foundation. Writing for the evening of Saturday, the Italian newspaper "Oggi", recalls the 1983 Ballon merrymaker it, when Kara small, but brave , sang all the fire and caused great actress with world fame, Sophia Loren that was in the room, to stand up to his feet and applauds the fire by calling: Brava, Brava! Kara, which receive the prize as the best composer year in music "Pop" is the most requested in the pop music scene in the U.S. and world.

With 100 million copies sold of her albums, music artisteje this has given many famous singers that followed today by millions of fans worldwide. "Taking Chances" (To know the fate test) is a new disk with music of Kara DioGuardi and Celine Dion singing that comes from sales to 13 November. Success is guaranteed after the successes achieved with DioGuradi Faith Hill and Christina Aguilera. Kara has bashkepunar successful with other names, like Enrique Iglesias, Kelly Clarkson, Gwin Stafani, Carlos Santana, Avril Lavigne, etc.. With its famous signature "Art House Entertainment", it is up to 10 albums to be sold in the U.S..

Elisabeth is exactly Kara DioGuardi, who after graduating from a prestigious American universities, decided to give an important turning her life, noting that had the hidden talent inside her for several years.

During the last three years, Kara DioGuardi has 50 songs that are listed in the first countries to American and European classifications.

"Nominated for the Grammy Award winning, singer, composer and author of texts of songs Kara DioGuardi daughter of former congressman Albanian origin Jospeh J. DioGuardi, was the edition that just ended panel alongside the" gjyqetarve, others with Simon Cowell, Paula Abdul and Randy Jackson, the eighth edition of the famous spectacle in the United States of America "American Idol".

Who is Kara DioGuardi?

Kara Elizabeth DioGuardi was born on December 9 1970. Was born and grew up in a province of New York, which is called "Wilmot Woods lartme part of, the New Roshell it. Having completed studies at Duke University, was hired in the marketing sector in one of the most famous magazines in New York - Billboard Magazine. Everywhere, in its written biography that Kara is Albanian (New) (Arbereshe), being the gentle because it is the daughter of former Republican congressman of New York Jospeh J DioGuardi.

Kara Elizabeth DioGuardi, is not the first by some of those stars of art or famous names in America, that are publicly showing their roots. So happened with James Belushi, Phill Regis, Eliza Dushku, Sandra Bullock, Agim Kaba, Jim Biberaj, Stan Dragoti, Masiela Lusha, Pjeter Malota (Lulgjuraj), Fadil Berisha, Tony Dovolani, Elza Zagreda Luan Behxheti of many others. Kara Elizabeth DioGuardi, as increased, as long as fame grew in America, and so begin to publish its roots as the daughter of Albanian President Albanian Civic League - DioGuardi American Joeseph J.

It has been a mother and maternal grandmother, who died last year Pizzutello named Mary, born in an Albanian village in Italy, Barile. While her grandfather, father Joe DioGuardi was born in an Albanian village, Greci near Naples.

Kara Elizabeth DioGuardi, known now by a major part of the Albanians to America, but also in Albania, Kosovo and Albanian areas, as a talent with its roots Albanian, who was born in the United States of America. More its name associated with the Albanians, because every one of us know that she is the daughter of former Congressman Joseph DioGuardi known, the president of the Albanian American Civic League, one of the most powerful lobbyists issue that funny in America.

Kara Elizabeth DioGuardi, which is being harvested considerable success in America, has found it in his own way, as well as other artists with roots or Albanian blood in America, with their fame and name they have done, is contributing and name the Albanian lobbies, showing all of America, who are and who are. Meanwhile it is the owner of a company publications (Arthouse Entertainment) and works in the firm Warner Brothers.
]]

Sunday, 12 July 2009

Meda, Intervista "Flladi" KTV

Meda interviste ne emisionin veror "Flladi" te KTV-s me 11.7.09

Kur do ta nderroj Meda frizuren?
Sa fiton Meda ne koncerte?
Cka mendon per thashethemet?
etj...


+tag: mehdin mehedin pergjegjaj pergjecaj
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Dafina Zeqiri, Intervista "Flladi" KTV

Dafina Zeqiri, Interviste ne emisionin veror "Flladi" te KTV-s

Dafina flet rreth prapaskenave te xhirimit te videoklipit "Shume larg" si dhe per planet ne te ardhmen.


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Anjeza Branka, Pas Ndarjes, Shijon Jeten si Beqare!

Anjeza Branka
/photo unknown/

Anjeza Branka: “Si po e shijoj jeten si beqare”

Gjashte muaj e mbajti te fshehte ndarjen nga babai i djalit te saj. Tani erdhi momenti per t’u rrefyer. Kengetarja Anjeza Branka tregon arsyen pse i dha fund bashkejeteses trevjecare. Nuk e fsheh qe edhe eshte merzitur por e ka gjetur terapine. Pushime ekzaltuese vetem me mikeshat e saj. I ka filluar ne Vlore per t’i vazhduar ne Greqi, Turqi e Spanje gjate gjithe veres. Vjen ne kete interviste per “Panorama Plus” se bashku me nje set te nxehte fotografish ne plazhin e Vlores. Nuk ka pasur fotograf me vete, por keto poza shume te bukura jane realizuar nga tre vajzat qe e shoqeronin; motra me e madhe Alda, Paloma dhe Eda, ish-velina e Fiks-it:

Deri tani ndarja jote nga Nardin, ishte perfolur thjesht si thashethem. Si eshte e verteta?
Po, jemi ndare dhe eshte nje ndarje qe ka ndodhur me mirekuptim. S’behet fjale per asnje ceshtje tradhtie apo xhelozie ne mes. Thjesht s’kisha me ndjenje per te, dhe mendoj se eshte shume e kote te vazhdoj te rri me nje njeri kur s’ndiej me.

Keni gjashte muaj qe jeni ndare, pse vendose ta besh publike tani?
Sepse gjashte muaj i kalova duke reflektuar per vete dhe per te. Tani e vendosa, pasi nuk pashe asnje ndryshim tek ai. Gjithsesi tani i uroj atij nje fat dhe jete te mire!

Me babain e djalit thjesht bashkejetonit, nuk kishe bere celebrim. Do martohesh ndonjehere?
Kurre nuk them kurre. S’i dihet. Persa i perket kesaj lidhjeje e kam ditur qe nje dite do te ndahesha. E kam shqisen e gjashte, ndaj i parandiej gjerat.

Si po e kalon kete periudhe post-ndarjeje, po e shijon apo po e vuan?
Nuk mund te them qe nuk jam merzitur. Por une jam shpirt i lire, pa komplekse. Keshtu qe pas ndarjes nuk u mbylla ne vetvete, nuk qaja, dhe po me shijon shume dashuria e njerezve qe me rrethojne, djalit tim, familjareve, shoqerise dhe fansave.

Pra ke filluar pushime ekzaltuese, a eshte kjo menyra e duhur?
Sapo jam kthyer nga nje jave e cmendur argetimi me motren Alda, Palomen, dhe Eden, ish-velinen bionde te “Fiks Fare”, te cilat jane te treja dhe mikeshat e mia me te mira. Jam argetuar pa fund, pasi dihet pasioni im per te notuar ne det, per te bere xhiro pa fund me motora uji, dhe jaht. Kam kaluar dite te mrekullueshme ne Radhime, Sumerdepo, Blic, etj, dhe po ashtu kam kercyer shume dhe kam pire koktejlin tim te preferuar brazilian “Kaipinuja”. Nderkohe qe ky eshte vetem fillimi pasi kam planifikuar pushime te tjera ne Greqi, Spanje, Turqi.

Anjeza Branka

Mos ndoshta je pak aventuriere?
Normalisht besoj se kjo eksperience me ka bere me te pjekur. Po jam aventuriere e qejfit, ne kuptimin qe me pelqen ta shijoj jeten duke u argetuar.

Te tremb fakti qe ke nje djale, dhe qe duhet ta rrisesh ti e vetme?
Jo aspak, pasi e kam lindur per qejfin tim, dhe jam shume e lumtur qe e kam.

Me muziken si po ecin punet?
Jam duke punuar per nje klip te ritmit R and B me titull “Metropol”. Kenga eshte kompozuar nga Stine, dhe eshte me se e sigurt qe do te jete nje hit i kesaj vere, pasi do te jem shume speciale aty. Per me shume prisni klipin!

Tani je per bashkepunime ne muzike, apo do dalesh vetem?
Jo, tani sic jam vete “singel” ashtu dhe kenget do i nxjerr “singel”. Kam vendosur qe tani e tutje te dal vetem. Mjaft me me bashkepunime.

Nderkohe je nje nga kengetaret qe merr pjese ne shume koncerte, me cilat kengetare takohesh?
Po shpesh ne koncerte takohem me Zajminen, Ingridin dhe Ciljeten. Shkojme mire bashke.

Tani qe nuk je me ne familje, c’mendim ke per kohen qe ke kaluar?
Mendoj qe kane qene tre vite ku une kam humbur shume. Tani e kuptoj se sa kam humbur nga karriera, pasi mund te kisha mundesine te beja shume me shume. Ndaj tani e tutje thjesht do kenaqem per qejfin tim, me familjen dhe do i kushtohem karrieres.

A ke nje sekret qe te ben te ndiesh ne humor?
Besoj ne Zot, mendoj se ai e di jeten time. Gjithashtu sa here zgjohem ne mengjes them “Jam mire”, po ashtu dhe kur bie per te fjetur. /klotilda harka/panorama/11.07.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Branka Anjeza: "My taste of life as a single"

Six months kept secret division of the father of her son. Now came the moment to confess. The singer shows why Anjeza Branka ended the three-year cohabitation. No secret that is well fed, but have found therapy. Vacation ekzaltuese only her girlfriend. I started in Vlore to be continued in Greece, Turkey and Spain during the summer. Comes in this interview for "Panorama Plus" with a hot set of pictures in the beach of Vlora. There were no photographer with them, but these very beautiful exposure are carried out by three daughters was accompanying; with big sister Alda, Paloma and eda, the former velina Fiks it:

So far from sharing your Nardin, perfolur was just as hearsay. How is the truth?
Yes, we are divided and is a division that has occurred with kindness. S'behet word for treason or any jealousy issues between us. Just the feeling s'kisha to, and I think that is too vain to continue to nurse when a man with s'ndiej.

You have six months that you are separated, though the public decides to do now?
For the six months spent reflecting on themselves and to. Now I decided, as have not seen any difference to him. However now wish him luck and a good life!

Son with the father of bashkejetonit simply not had celebrim. Will ever marry?
Never say ever. S'i known. With regard to this relationship and I know that one day will ndahesha. I shqisen of six, to feel the things.

As if this period exceeds the post-partition, but relishes or are suffering?
I can not say that I am not upset. But I am a free spirit, not complexes. So after that division was not closed in itself, not qaja, and relish the love of many people with the surrounding, my son, family, society and the fans.

So you started holiday ekzaltuese, Is this the right way?
I just returned from a week of mad entertainment with sister Alda, Palomen, and Eden, the former velinen bionde "Fiks Fare", which are three and my girlfriend the best. I argetuar without end, known as my passion for swimming in the sea, to make heat without end engines with water, and yacht. I spent a day in the wonderful setting, Sumerdepo, Blic, etc., and also my dancing and I am very Piraeus koktejlin of my favorite Brazilian "Kaipinuja. While this is only the beginning as I have other scheduled holidays in Greece, Spain, Turkey.

Do you perhaps a little gold digger?
Normally I believe that this experience has made the most mature. If I indulge the venturer in the sense that I am being argetuar enjoy life.

The fact that you start a boy, and that should increase to the single?
No, as I please for my birth, and am very happy that I have.

With music as if walking job?
I am working for a klip pace of R and B, titled "Metropol". The song is composed by the seasons, and he is sure will be a hit this summer, as I will be very special there. For more klipin wait!

Now you for collaboration in music, or dalesh only?
No, as I now own "singel" and kenge would elicit "singel". I decided that henceforth only to emerge. Enough with the cooperation.

Whereas you are one of the singers who take part in many concerts, with the songstress meet?
But we often encounter Zajminen concerts, Ingridin and Ciljeten. Go well together.

Now that we're not family, you c'mendim for you last time?
I think that were three years where I missed a lot. Now I realize how I lost careers, as may have the opportunity to beja much more. So now will just enjoy to please my family and will devote a career.

Are you a secret that makes ndiesh in humor?
I believe in God, I think he knows my life. Also each time I wake in the morning "I'm good", as well as when to fall asleep.
]]

Elvana Gjata, Pak Kohe Per Pushime Verore!

Elvana Gjata
/elvana me mamane ne dhermi, photo panorama/

Elvana Gjata, kete vere pushime pa te dashurin

Pas angazhimeve me fushaten, Elvana arriti te beje vetem dy dite plazh ne Dhermi me familjen e saj, ku paparaci yne arritti t’i shkrepe disa foto, nderkohe qe ajo ishte ne det me te emen. Nuk vihej re prezenca e Rogertit, te dashurit te saj prej disa vitesh tashme.

Ne fakt po ta pyesesh Elvanen se ku do shkosh me pushime, per te ngjan si nje pyetje absurde pasi vajza simpatike e muzikes se lehte shqiptare eshte sot ne kulmin e suksesit te saj dhe jashtezakonisht shume e kerkuar, si ne Shqiperi ashtu edhe jashte. Kishte shume pak kenge ne repertorin e saj kur filluan kerkesat per ta patur Elvanen ne koncerte ne diaspore. Nderkohe qe ajo ndjehej keq, pasi kudo kendonte ato pak kenge qe kishte, spektatoret ndjeheshin me mire se kurre me prezencen e Elvanes, nje vajze e bukur dhe shume e talentuar. Dhe kete boshllek duket se e ka rikuperuar shume shpejt, pasi eshte nje nga kengetaret qe po ben me shume kenge te reja, te cilat nxiton t’i beje edhe klipe. Nderkohe puna per albumin e ri ka kohe qe ka nisur dhe thuhet qe do te dale ne treg nga shtatori i ketij viti. Nese koleget e saj pohojne se sot nuk ia vlen te harxhosh para neper klipe si dhe me albume pasi nuk ka aq shume shitje, dhe kane zgjedhur koncertet si nje biznes me i mire, Elvana po i ben te gjitha. Prandaj dhe pushimet mbeten gjithmone nje plan, qe edhe nese realizohet do te jete gjithmone shume i reduktuar. Pas angazhimeve me fushaten, Elvana arriti te beje vetem dy dite plazh ne Dhermi me familjen e saj, ku paparaci yne arriti t’i shkrepe disa foto, nderkohe qe ajo ishte ne det me te emen. Nuk vihej re prezenca e Rogertit, te dashurit te saj prej disa vitesh tashme. Gjate muajit korrik Elvana do te jete e angazhuar me koncerte jashte Shqiperise, nderkohe qe ne gusht ka nje axhende te ngjeshur me koncerte ne bregdetin shqiptar nga Velipoja ne Sarande, ku fansat e saj do te kene mundesi ta shohin dhe ta degjojne kengetaren e tyre te preferuar.

"HI TECH", KENGA SURPRIZE E VERES

Nuk ka vonuar edhe kenga me e re e Elvana Gjates e cila ishte nje surprize per te gjithe ne. Mbas klipit te suksesshem “Nuk jane me” ku Elvana me siguri ka rritur spektrin e fansave te saj te cilet tashme jane edhe nje moshe me e madhe, rikthehet ne kenget rinore, ritmike me nje gjetje sic eshte teknologjia me moderne e cila arrin te programoje gjithcka. Ne klip paraqitet nje laborator, i cili programon ndertimin e nje njeriu e cila do te kete disa cilesi te pazakonta dhe rezultati eshte Elvana Gjata. Klipi eshte shume i kendshem po ashtu edhe kenga, e cila si gjithmone eshte krijim i Flor Mumajesit, i cili ne kete kenge ka bere edhe back vokalin. Edhe pse e gjitha eshte nje fincion, ne fakt Elvana eshte aq e talentuar sa duket me te vertete sikur eshte produkt i nje Hi Tech-u.

SHTATORI

Pas kesaj pune non stop dhe te ardhurave shume te mira nuk diskutohet, kengetarja do te shkoje me pushime jashte Shqiperise, por edhe kesaj here pa te dashurin e saj. Sipas informacioneve tona, ajo ka zgjedhur miqte e saj per te bere pushime dhe per t’u relaksuar nga vera e impenjuar me pune. /redona sadiku/panorama/11.07.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Elvana long vacation this summer without the boyfriend

After engagements with the campaign, Elvana managed to make just two days in Dhermi beach with her family, where paparaci Our arritti to flash some pictures, while she was at sea with the mother. Do not put new Rogertit presence, to love her for years now.

In fact if you ask Elvanen where they will go on vacation for like an absurd question because of the charming girl Albanian light music that today is at the peak of its success and looked very unusually, as in Albania and abroad. There was very little kenge repertorin her when we started to get requests Elvanen at concerts in the diaspora. While she felt bad after all kendonte those few who had kenge, spectators felt better than ever with the presence of Elvanes, a beautiful girl and very talented. And this gap seems to have rikuperuar very quickly, as is one of the singers is making more new songs, which hurry to make the clips. Meanwhile work on the new album has long begun and said to be released in the market by September this year. If her colleagues argue that today not worth the money harxhosh through clips as well as albums because there is so many sales, and concerts have chosen as a business with good, Elvana is all. Therefore, holidays and remain always a plan, which even if achieved will always be much reduced. After engagements with the campaign, Elvana managed to make just two days in Dhermi beach with her family, where paparaci Our managed to hit some pictures, while she was at sea with the mother. Do not put new Rogertit presence, to love her for years now. During July Elvana will be engaged with concerts outside Albania, while in August is a busy agenda of the concerts in the Albanian coast from Velipoja in Sarande, where her fans will be able to see and hear their kengetaren preferred.

HI Tech, songs surprise summer

There is also delayed with the new kenga Elvana length of which was a surprise for us all. After successful klipit "There are" where Elvana certainly has raised the specter of her fans who have already a seniority, in return kenge youth, finding a rhythmic as modern technology with which the program reaches everything. Klip We presented a laboratory, which programon construction of a man who will have some unusual quality, and the result is Elvana long. Klipi is enchanting as well as songs, which as always is the creation of Mumajesit Flora, who has done this kenge vokalin the back. Although all fincion is, in fact Elvana is so talented it seems to really like is a product of Hi-Tech was.

September

After working non stop and this income is not very good discussion, singers will go on vacation outside Albania, but this time without her boyfriend. According to our information, it has chosen its friends to make holidays and relaxed to the summer of impenjuar work with.
]]

Monday, 6 July 2009

Stupcat TV Reklame per "Birra Peja"

Stupcat ne TV publicitet per "Birra Peja"

Ha ha ha... ma te miret ne bote!


- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: vedat bajrami vedati
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Friday, 3 July 2009

Ertemiona Mejdani "Miss Shqiperia 2009"

Ertemiona Mejdani by Reuters
/photo reuters/

Ertemiona Mejdani shpallet "Miss Shqiperia 2009"

Bukuroshja qe u kurorezua mbremjen e djeshme tashme ka nje emer. Ajo quhet Ertemiona Mejdani dhe vjen nga qyteti i Korces. Sapo ka mbushur 18 vjece dhe i ka te qarta idete per te ardhmen e afert. Ajo do te jete nje Miss gazetare. Me shume sesa deshire, nga sa na rrefeu paraprakisht, Ertemiona ka fituar te drejten per te studiuar Gazetari, para se te mbante mbi krye kuroren dhe spektrin e me se bukures shqiptare. Numri kater ka qene fatsjelles per biondinen e ardhur nga qyteti i serenatave, qe spikaste per sensin e humorit gjate kontakteve para spektaklit te bukurise. Shoqeruesja e pare e “Miss Shqiperi 2009” shkoi per bukuroshen Megi Goga, 18 vjece, nga Tirana, nderkaq shoqeruesja e dyte u shpall 17-vjecarja po nga kryeqyteti, Jona Gjoni. Pervec ketyre, u ndane edhe cmime te tjera, mes te cileve “Miss Buzeqeshja” qe shkoi per Roberta Gjoken, 18-vjecarja nga rrethi i Lezhes. Nuk mungoi as cmimi “Miss Fotozhenia”, me te cilen u nderua vajza 18-vjecare nga Tirana, Xhulia Bejo. “Miss Press” iu akordua 16-vjecares laciane, Lolita Ndoci, “Miss Interneti” shkoi vajzen nga Mitrovica e Kosoves, Albora Rrecajn, ndersa kurora e “Miss Miqesise” u rrembye nga pogradecarja 17-vjecare, Sandra Dervishi. Nje cmim special ishte edhe ai “Miss Tring”, me te cilin u nderua vajza 17-vjecare nga qyteti bregdetar i Durresit, Marsida Shkurta. “Miss Turizmi” u perzgjodh vajza qe vinte nga qyteti i Shkodres, 22-vjecarja Eldiona Xhanaj. Po ashtu, cmimi “Miss Kinemaja 2009” shkoi per bukuroshen Mali i Zi, Violeta Lolgjuraj, kuroren e “Miss Elegances” e rrembeu Jehona Krasniqi, 16 vjece, e ardhur nga Zvicra ne kete konkurs bukurie, ndersa “Miss Inteligjenca” u shpall biondina 18-vjecare nga Tirana, Borana Kalemi. Fituesja e “Miss Shqiperia 2009” pritet qe te perfaqesoje vendin tone ne kompeticionin me te rendesishem, pikerisht ne “Miss Globe International 2009”, nderkohe qe vajzat qe fituan cmimet e tjera do te jene te pranishme ne te tjera evenimente te bukurise ne bote. Autoret e spektaklit kane vijuar te ndjekin te njejtin ritual si vitet e tjera: ceremonia e dorezimit te kurores nga Almeda Abazi, fituesja e tri kurorave brenda vitit, ku “Miss Globe International” i mbylli te gjithe kompeticionet. Edhe pse jeton ne Turqi prej disa muajsh, ku po provon eksperiencen si aktore, Almeda pranoi me kenaqesi t’i dorezonte vendin bukuroshes Ertemiona Mejdani, qe do te mbaje per nje vit rresht kuroren dhe vendin e me te bukures se Shqiperise.

Spektakli

Ertemiona by DeliartKalvari i gjate, nga njera kala ne tjetren, ne edicionin e 11-te te spektaklit te vetem te bukurise shqiptare, kesaj here nuk iu ngjit nje kalaje. Per te bekuar bukuroshen Ertemiona Mejdani ka mjaftuar Torra Veneciane ne Durres, duke thyer njehere e mire traditen e kurorezimit prane kalave. 31 bukuroshet e perzgjedhura kete vit nga “Deliart Association” u prezantuan per publikun shqiptar ne nje skene madheshtore te ngritur rreze Torres Veneciane buze detit, e cila “u magjeps” nga sfilatat e vajzave. Nata finale qe nje spektakel i vertete, fale pergatitjeve dhe provave pafund te stafit te perkushtuar. Koha me shi nuk pengoi qe Shqiperia te perzgjidhte vajzen me te bukur per vitin 2009. U mbyll keshtu nje muaj, pergjate te cilit vajzat e perzgjedhura per edicionin e 11-te te gares bukurise kane qene protagoniste ne nje tur te gjate te zhvilluar ne vende historike e turistike te Shqiperise dhe Malit te Zi: kane zhvilluar minikonkurse, pjese e zakonshme e ketij kompeticioni prej nga kane dale fitueset e para, por edhe kane bere prezantimin e pare perpara jurise se ketij viti. Ndersa mbremja e pare e korrikut, pervecse nje spektakel i mbushur me surpriza dhe elegance, shenoi, pas nje muaji te gjate elektoral, ku kryefjala e cdo media ka qene politika, nje mbremje relaksuese. Thene ndryshe, lodhja e ketyre diteve nga beteja elektorale “u clodh” nga nje spektakel, ku bukuria dhe klasi mbizoteruan ne cdo detaj. Dhe e gjithe kjo fale producentit te “Miss Shqiperia”, Petri Bozo dhe stafit te “Deliart Asociation”, i cili na pati zbuluar disa nga detajet qe ne fillim te mbremjes. Pa dyshim, surpriza e mbremjes buze detit ka qene tenori me fame boterore, Andrea del Principe, i cili ka kenduar repertorin me te zgjedhur, pershtatur bukurosheve. Del Principe ka pranuar ftesen e organizatoreve per te kenduar ne skenen e “Miss Shqiperia” disa nga pjeset me te njohura, ku perfshihej edhe “Naten e mire e dashura ime” etj. Por, megjithese i ftuar special, Del Principe nuk ishte i vetmi qe do te ngjitet ne skenen e mbremjes se bukurise. I drejtuar nga aktori Alert Celoaliaj, spektakli i mbremshem pati edhe te ftuar te tjere, qe i dhuruan publikut momente spektakli. Keshtu, vellezerit korcare, Rezarta Shkurta, Aferdita Dreshaj, para pak vitesh pjese e ketij kompeticioni, dhe grupi “Produkt 28” percollen ne skene harmonine dhe bukurine e tingujve shqiptare. Nje homazh i mire menduar nga organizatoret ka qene edhe ai edhe per legjenden e muzikes, i ndare nga jeta pak dite me pare, Majkell Xhekson. Koreografja Kozeta Bakiu kishte krijuar nje numer special koreografik, i cili u interpretua nga balerine, pasuar nga numra te tjere baleti, kompozuar enkas per “Miss Shqiperine”. Sakaq, 31 konkurrentet kete vit erdhen me nje natyrshmeri me te gatshme se kurre ne perballje me publikun, gjate sfilatave. Kjo fale luksit te ketij viti, sepse ndryshe nga cdo vit, formula e ketij edicioni ka qene: protagonizem qe ne ditet e para. Bukuroshet e ardhura nga qytete te ndryshme te Shqiperise, por kryesisht nga veriu i vendit, kane qene protagoniste qe ne ditet e para pas perzgjedhjes, ne spektakle te organizuara nga vete ato ne cdo qytet ku “Miss Shqiperia” ka shtegtuar kete vit. Sic ka shpjeguar Bozo me pare, kjo per t’i pergatitur ato per perballjen finale, ate te nates se madhe, ku u shpall me e bukura e trojeve shqiptare. Sic dihet tashme, fituesja e ketij konkursi do te kete te drejten ekskluzive per te perfaqesuar bukurine shqiptare ne garen tjeter nderkombetare te bukurise “Miss Globe International”, qe gjithashtu edhe kete vit organizohet nga Petri Bozo. Por edhe per misset e tjera, apo fitueset e vendeve te dyta dhe te treta, sic ka ndodhur cdo vit, do te kete shume evenimente nderkombetare dhe mundesi te tjera konkurrimi neper spektakle te ndryshme nderkombetare te kesaj natyre ne Shqiperi e gjetke, me te cilat Bozo ka lidhur marre. Kompeticioni “Miss Shqiperia” ka konfirmuar edhe nje here faktin, se mbetet i vetmi evenimentet i bukurise, qe ben promovimin e vlerave me te mira te bukurise femerore shqiptare dhe intelektuale, por edhe per turizmin e Shqiperise neper bote. “Miss Shqiperia 2009” erdhi fale produksionit te “Vizion Plus” dhe “Deliart Association” dhe u ndoq nga qindra spektatore nga Shqiperia dhe Kosova, te cilet u akomoduan ne skenen ideuar apostafat per te shijuar hiret e vajzave shqiptare. /sonila merolli/korrieri/03.07.09/

VIDEO

Mundesuar nga Besfort.de & Vizion Plus
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: meidani
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Ertemiona Mejdani declared "Miss Shqiperia 2009"
Beauty that was crowned yesterday evening already has a name. She called Ertemiona Meidani and comes from the town of Korca. Has just turned 18 and has clear ideas for the near future. It will be a Miss journalist. More than desire, than we previously confessed, Ertemiona has earned the right to study Journalism, before carrying on top Wreath and with the specter of Albanian bukures. Number four has been fortunate to biondinen coming from the city serenade, for spikaste that a sense of humor during the first contacts spektaklit beauty. Accompanying the first "Miss Albania 2009" went for bukuroshen Megi Goga, 18, from Tirana, while the second was the accompanying 17-year-old is from the capital, Jona John. In addition, split the other prices, among them "Miss smile" that went to Roberta Gjoken, 18-year-old district of Lezha. No price nor absent "Miss Fotozhenia," which was honored with the 18-year girl from Tirana, Giulia Bejo. "Miss Press" was akordua 16-vjecares laciane, Lolita Ndoci, "Miss Internet" daughter went from Mitrovica Kosovo, Albora Rrecajn, while wreaths of "Miss Friendship" was abducted by 17-year pogradecarja Sandra Dervishi. A special price was that "Miss Tringa," which was honored with the 17-year girl from the seaside town of Durres, Marsida Shkurta. "Miss Tourism" was selected girls who come from the city of Shkodra, 22-year-old Eldiona Xhanaj. Also, the price "Miss Cinema 2009" went for bukuroshen Montenegro, Violeta Lolgjuraj, Wreath of "Miss Elegances" swept the Jehona Krasniqi, 16, coming from Switzerland in this beauty contest, while "Miss Intelligence" was biondina 18-year from Tirana, Borana Kalemi. The winner of "Miss Albania 2009" is expected to represent our country in kompeticionin most important, in the "Miss Globe International 2009", while the girls won awards other will be present in other events beauty in the world. The authors have attended spektaklit to follow the same ritual like the other: the hand-over ceremony by Crown Almeda Abazi, winner of three wreaths year, where "Miss Globe International closed all kompeticionet. Although living in Turkey for several months, which is experiencing experience as actress, Almeda agreed with pleasure to hand over the country Ertemiona Beauty Mejdani, which will keep for a year straight and Wreath bukures the country of Albania.

Spektakli

Kalvari long, from one fort to another, the 11-edition of only spektaklit Albanian beauty, this time do not climb a kalaje. To blessed bukuroshen Ertemiona Mejdani has sufficient Torre Venetian in Durres, once broken by the best tradition of the culmination kalave. 31 peach selected this year from "Deliart Association" was presented to the Albanian public in a magnificent scene to establish ray Torres Venetian promenade, that "charm" of girls from sfilatat. Spektakel final night was a true test preparations and endless thanks to dedicated staff. Time is not prevented inclement Albania was the most beautiful daughter perzgjidhte for 2009. Was closed so a month, over which the girls selected for the 11-edition of the beauty contest has been on a tour protagoniste long held historical and touristic places in Albania and Montenegro: minikonkurse have developed, part of the common this kompeticioni have emerged victorious from the first, but have made the first presentation before the jury this year. While the evening of July the first, except a spektakel filled with surprises and Elegance, marked, after a month-long election, where every kryefjala media policy has been a relaxed evening. Thene different fatigue these days of the election battle "the rest" by a spektakel, where beauty and class dominated in every detail. And all this thanks to the producer of "Miss Albania, Peter Bozo and staff" Deliart Asociation, which we had discovered some of the details since early evening. Without doubt, surprises of the evening promenade has been world-famous tenor, Andrea del Principe, which has chosen to sing repertorin, peach suit. Del Principe has accepted invitation of the organizers for singing at the scene of "Miss Albania" some of the most prominent parts, including the "good night and my girlfriend", etc.. But, although a special guest, Del Principe was not the only one that will move up in the evening beauty scene. Directed by actor Alert Celoaliaj, spektakli of mbremshem had also invited others, the public donated spektakli moments. Thus, brothers korcare, Rezarta Shkurta, Aferdita DRESHAJ, before a few years part of this kompeticioni, and the group "Product 28" forwarded to scenes of beauty and harmony sounds Albanian. A good homage by organizers thought he was legjenden for the music, separate from life a few days ago, Michael Jackson. Koreografja Kozeta Bakiu had created a number of special choreographic, which was interpreted by the dancer, followed by other numbers ballet, composing for enkas "Miss Albania". Immediately, 31 competition this year came with a simplicity of perballje willing than ever in public, during sfilatave. This luxury thanks to this year, because unlike every year, the formula of this edition was: protagonizem days before that. Doll coming from different cities of Albania, but mainly from the north country, that we have been protagoniste days after selection, in shows organized by them in every town where they "Miss Albania" has shtegtuar this year. As Bozo has explained previously, this to prepare them for facing the final, what a great night, where was the beautiful land of Albania. As already known, winner of this competition will have the exclusive right to represent Albania in the next race beauty international beauty "Miss Globe International, also this year was organized by Peter Bozo. But for the other miss, or the winner of the second and third, as has happened every year, there will be many international events and other competition opportunities through various international shows of this kind in Albania and elsewhere, with which Bozo has received concerning. Kompeticioni "Miss Albania" has confirmed once the fact, that remains the only events of beauty, which makes the promotion of better value and beauty female Albanian intellectual, but also for Albania's tourism around the world. "Miss Albania 2009" came thanks to production "Vision Plus" and "Deliart Association" and was attended by hundreds spectatress from Albania and Kosovo, who was in akomoduan scene ideuar deliberately for the sake of enjoying Albanian girls.
]]

Sunday, 28 June 2009

Zanfina Ismajli, Vij Me Surpriza...

Zanfina Ismajli
/photo public domain/

Zanfina Ismajli: Vij me surpriza edhe pse tregu muzikor eshte ne krize

Se shpejti fillon te shfaqet neper ekranet televizive klipi me i ri i Zanfina Ismailit. Tashme ka zene vend te rendesishem ne Estrade. Edhe pse ka shume pak klipe te realizuara, ajo thekson se deshiron me shume kualitetin dhe nuk punon vetem per numer. Nuk preferon te behet demode neper televizione, publiku e deshiron me te madhe, pasi ajo vecohet nga kengetaret e tjera. Gjithmone sjell freski ne skenen muzikore e sidomos gjate stines se veres kur temperaturat shkojne shume lart. Me nje look dhe performance ndryshe nga klipet e tjera. Me nje klip veror dhe nje kenge shume ritmike ajo pergatitjet per suksesin e radhes. Bashkepunimi me Dj Blunt, nje duet me Adelinen, 2/3 kenge te reja, dhe shume gjera interesante zbulon vete Zanfina ne biseden e radhes per “Panorama plus”.

Pse pikerisht tani vendose te besh realizimin e videos se re, duke qene se stina e veres kerkon freski apo mendon se ke pasur nevoje per dicka te re ne karrieren tende?
Ky klip ka qene ne plan te realizohet edhe me heret, para 1 apo 2 muajsh, por qe ashtu sic shkuan punet nuk arritem, dhe ja tani eshte i gatshem per stinen e veres. Gjithashtu, jane bere disa muaj qe ne karrieren time s'kishte klip te ri dhe pas balades per filmin “Koha e kometes” e pashe te nevojshme qe te paraqitem me nje kenge ritmike me teme dashurie dhe me nje stil te vitit 2009.

Cfare mesazhi permban kenga dhe si ka rrjedhur ky bashkepunim, pasi autoret e njejte kane krijuar edhe me heret kenge per juve?
Jam shume e kenaqur me bashkepunimin, prandaj edhe e kam vazhduar. Kenga flet per te gjithe ata te dashuruarit marrezisht sa qe edhe po te vdisnin ne krahet e te dashurve te tyre s'do t’u vinte keq.

Duket se videoja eshte xhiruar ne qytetin e Shkupit, produksioni eshte kosovar apo maqedonas dhe sa je e kenaqur nga ky projekt?
Une kam bashkepunuar edhe me heret me ate produksion dhe per ate se me jane pershtatur kam dashur qe edhe ky klip te jete prodhim i tyre dhe une gjithsesi jam shume e kenaqur, perderisa jane respektuar deshirat dhe idete e mia.

Kush eshte perkujdesur per garderoben qe do perdoret ne video?
Per te gjitha rrobat ne klip prej kepuceve e deri tek vathet jam perkujdesur une, disa kane qene te blera e disa te qepura, dhe regjisori me ka ndihmuar gjate xhirimit ne perzgjedhjen e tyre, me saktesisht ne cilen skene, cilin fustan te vesh.

Nga klipi “Gajdexhiu” bere tranfsormimin e flokeve ne kacurrela. Ne kete klip do beni nje transformin te frizures, apo do jete kjo nje surprize?
Po, e pashe te nevojshme qe te nderroj dicka sepse shumica e kengetareve per momentin jane me floke te gjata dhe desha qe edhe per satisfaksionin tim te ndryshoj dicka tek vetja.

Kenga “Do te jem e jotja” akoma degjohet me te madhe, e kenaqur me suksesin e saj edhe pse i mungoi klipi?
Nje kenge qe eshte promovuar nje here ne TV-te tona per programet e Vitit te Ri nuk mendoj se duhet bere klip, sepse ajo eshte degjuar mjaftueshem gjate dhjetorit dhe janarit dhe po ta kisha bere klip tani nuk do te zgjonte ndonje kurreshtje, sepse eshte degjuar shume.

Mendon se eshte bere veshtire te realizohet nje klip per shkak te krizes financiare qe ka kapluar boten?
Po, sepse kriza ka ndikuar ne gjithcka. Normalisht kjo prek edhe estraden. Sepse ne ne Kosove shumicen e investimeve i bejme vete keshtu qe edhe kenge te shpeshta e klipe te shumta nga nje kengetar s'do te shihni shume.

Po, sa ka ndikuar kjo gje ne pagesat e koncerteve?
Ka ndikuar aq sa te rrallohen koncertet nga pak dhe pagesat tona te pesojne nje zbritje.

Para se te filloje sezoni veror ke pasur nje axhende te ngjeshur me koncerte ne diaspore, po tash per muajt e veres ke aranzhuar datat e koncerteve dhe ku mund ta gjejne fansat Zanfinen?
Une kam bere gjysmen e datave per koncerte ne Kosove gjate veres por ende jo te gjitha keshtu qe do te jem e pranishme me se shumti ne pishina aty ku behet atmosfera me e mire.

Eshte veshtiresuar edhe realizimi i albumeve, gjate ketij viti ke pasur ne plan realizimin e albumit te ri apo jo?
Kam dashur te bej album por eshte bere pune e veshtire kjo kur nuk ke nje produksion i cili mund te heqe gjysmen e barres ne kete aspekt, por kur e pashe se po te beja nje album i cili kerkon shume kohe e perkushtim dhe pas 2 ditesh ta gjej ne internet ku njerezit mund ta shkarkojne falas, atehere vendosa qe per kete vit te punoj 3 apo 4 kenge te reja dhe disa nga ato t’i bej klipe.

Kush i ka sponsorizuar klipet deri me tani?
Shumicen e klipeve i kam sponsorizuar vete perpos “Partizani i vogel”, gjithashtu, per klipin e ri kam pasur ndihmen e madhe te ''Play4win'', te cilet i falenderoj shume, sepse qe ne fillim ishin te gatshem te jepnin kontributin e tyre.

Ke qene pak “pasive” ne realizimin e tyre, derisa kengetaret e tjera gjithmone sjellin me shume gjera gjate nje viti?
Qellimi im qysh nga fillimi i karrieres sime ka qene qe te punoj dhe te jap kualitet. Njejte kam vepruar edhe me albumet, nuk kam dashur asnjehere qe te bej cdo vit album te deshtuar vetem sa per te mbushur numer. Gjithmone jam dalluar per videoklipe kualitative dhe te bukura por qe jane mbajtur ne mend gjate dhe kane sherbyer si inspirim per kengetaret e tjera.

Eshte ne pyetje kualiteti kur behet fjale realizimi i projekteve gjate karrieres tende?
Eshte dicka qe verehet, sepse une gjithmone gjate realizimit te tyre jam perkujdesur deri tek detajet me te vogla dhe asnjehere nuk kane qene kopje te kengetareve te tjera te huaja apo vendore. Gjithashtu gjithmone se paku 50% te ideve ne klip kane qene te miat.

Kjo do te thote se Zanfina mundohet te sjelle vetem gjera te bukura edhe pse nuk punon shume, i permbahesh fjales “me pak e me mire”?
Kjo ka qene edhe nje nder formulat e karrieres sime te ciles i jam permbajtur qe nga fillimi dhe deri me tani me ka shkuar mire. Nuk e teproj me kenge apo klipe vetem sa per te qene e pranishme ne media apo te thuri thashetheme per vetveten, por punoj.

Pervec ketij projekti ke ne plan realizimin e nje kenge tjeter, kush jane autoret apo ke bashkepunuar me te njejtet?
Jo, jam ne pergatitje te nje kenge tjeter, te cilen do ta regjistroj ne studio keto dite. Kam punuar kete here me Ilir Beranin dhe kenga ka nje tematike shume interesante ne te cilen vajzat do ta gjejne veten.

Do realizohet klip edhe per kete kenge apo do dale vetem si audio neper radio?
Nuk e di ende, pres se pari ta kryej klipin e pare pastaj te perkujdesem per te tjerat.

Nderkohe, ke paralajmeruar edhe nje duet me Dj Blunt, si shkojne gjerat ne kete drejtim?
Blunt-i eshte duke punuar ne kenge dhe besoj se shpejti do ta regjistrojme ne studio.

Si e kalon nje dit-nate gjate stines se veres?
Zakonisht ditet verore jane shume te nxehta dhe paraditen e kaloj gjithmone ne shtepi. Pastaj behem gati per koncert, sepse gjate veres kemi shume koncerte apo ndonje emision.

Te pelqen kur emri juaj “lakohet” neper media te shkruara?
Emri im eshte perdorur shume por nuk me ben shume pershtypje, sepse nuk jam e etur per fame dhe nuk jap deklarata idioteske per veten, vetem qe te kete sa me shume artikuj per mua. Arma ime ne kete rast eshte puna dhe hitet, e jo thashethemet dhe vetelevdatat. /blerand rexhepi/panorama/27.06.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Zanfina Ismajli: I come with musical surprises, even though the market is in crisis

Soon begins to appear klipi television screens throughout the New Zanfina Isma'il. Has already placed important in burlesque. Although there are very few clips of the realized, it states that want more quality and not only works for numbers. Demode prefers not occur through television, the public wants the big, as it separate from other singers. Always bring freshness in the music scene, especially during the summer season when the temperatures go up more. With a look and performance unlike other Clips. With a klip kenge summer and a more rhythmic preparations for the upcoming success. Collaboration with Dj Blunt, a duet with ADELINEN, 2 / 3 new songs, and much interesting conversation reveals itself in the upcoming Zanfina for "Panorama plus."

Why exactly now decided to make the implementation of the new video, given that the summer season requires cool or think you have a need for something new career effort?
Klip This has been accomplished to plan earlier, before 1 or 2 months, but went to work as we were unable, and now it is ready for the summer season. Also, have a few months at my career s'kishte klip new balades and after the movie "Time kometes" saw the need to come across with a song with rhythmic theme of love and with a style of 2009.

What message contains songs and has leaked this collaboration, as the same authors have created earlier kenge for you?
I am very satisfied with cooperation, and therefore I continued. The song speaks for all those dashuruarit marrezisht as that is to die in the arms of their loved nilly to he regretted.

It seems that the video is filmed in the city of Skopje, Macedonia or Kosovo production is and how happy you are from this project?
I cooperate well with the early production and that I wanted to have adapted to this klip to be their product and I am still very satisfied, while desires are respected and my ideas.

Who is who will care for garderoben used in video?
For all clothing and shoes in the klip of runway to care I am, some have been purchased and some sewing, and has helped with the director during shooting in selecting them, more precisely in which scene, which the girl wears.

By klipi "Gajdexhiu" made in tranfsormimin Hair curly.
In this klip will do a transformin to frizures, or will it be a surprise? Yes, saw the need to change something because most singers are for the moment with long hair like that and also for my satisfaction to change something in ourselves.

Kenga "will be jotja" still heard with great, happy with its success, although the absent klipi?
A song that is here to promote one of our TV programs for the New Year I do not think that should make klip, because it has heard enough during December and January and I had klip now will not zgjonte any kurreshtje, because it is heard more.

Thinks has become difficult to achieve a klip due to financial crisis that has kapluar world?
Yes, because the crisis has affected us all. Normally, this also affects estraden. Because the majority of investment in Kosovo's own making so that the songs of frequent clips from many a singer-nilly to see more.

Yes, how this has affected payments in concert?
Has been enough to rrallohen of the few concerts and our payments suffer a discount.

Before you start the summer season you had a busy agenda of the concerts in the diaspora, is now for the summer months have arranged dates and concerts, where fans can find Zanfinen?
I made half of dates for concerts in Kosovo during the summer but still not all so that would be present mostly in the pool where it becomes the best atmosphere.

It is difficult even realizing Album, this year we have been planning the implementation of a new album or not?
I wanted to make the album but has become hard work if it does not have a production that could remove half the burden in this respect, but when I saw that if beja an album that requires more time and dedication and after 2 days I get the Internet where people can download for free, then decided that for this year to serve 3 or 4 new songs and some of them to do clips.

Who has sponsored Clips up to now?
Most of the clips I sponsored them except "Partizan small, also, for the new klipin I had the help of a''major''Play4win, who thank the many, because at the beginning were willing to give their contribution .

Have been less "passive" in their realization, while the other singers always bring more extensive over a year?
My goal since the beginning of my career has been to work and provide quality. Same with the albums I acted, I do not never had to do every year just as the album failed to fill the number. Always quality video clips to be distinct and beautiful but who are kept in mind during and have served as inspiration for other singers.

Is the question of quality when it comes the realization of projects in career and effort?
There is something that, because I always am during the implementation of their care to the small details and never have been singers copy other foreign or domestic. Also always at least 50% of the ideas we have been mine klip.

This means that Zanfina try to bring only pretties though not much work, the speech contained "less the better"?
This was also one of the formulas of my career which I containing the beginning and until now has gone well. Do not exaggerate or clips with kenge only to be present in the media or hearsay thuri for themselves, but work.

Besides this project we have planned the realization of a song, the authors who are or have collaborated with the same?
No, I am in preparation for a song the other, which will enroll in the studio these days. I have worked here with Ilir Berani kenga and has a very interesting topics in which girls will find themselves.

Will achieve for this klip kenge or brought only as audio through the radio?
Do not know yet, I expect that to finish first then klipin the first to care for others.

Meanwhile, the EC warned a duet with Dj Blunt, as things go in this direction?
The Blunt is working on songs and I believe that soon will enroll in the studio.

As a dit-night runs during the summer season?
Usually, summer days are very hot and always paraditen draw at home. Then get ready for the concert, because we have more concerts during the summer or any program.

Do you like when your name "lakohet" through the printed media?
My Name is used by many but is not very impressed because I am not eager for fame and not make statements idioteske for himself, only to have more articles for me. My weapon in this case is the work and hits, not rumors and vetelevdatat.
]]

Aida e Big Brother, Jeta Ne Vilen Luksoze...

Aida Troka dhe Gjergj Skendo
/photo panorama/

Aida e “Big Brother”, jeta ne vilen luksoze me djalin e milionerit
Aida ka disa jave qe eshte lidhur me Gjergjin, djalin e biznesmenit Marsel Skendo

Nuk kane deshire te flasin duke preferuar qe intimitetin e tyre te mos e ndajne me askend. Por nga ana tjeter nuk e kane patur problem per tu frekuentuar haptazi edhe ne lokalet e Tiranes packa se te dy jane te njohur.

Keto dite Aida dhe Gjergji jane spostuar ne vilen luksoze te ketij te fundit ne nje nga fshatrat turistike me te bukur te Golemit, ne nje kompleks vilash ku jetojne disa personazhe te njohur. Ata po jetojne aty ditet e tyre te dashurise ne nje qetesi absolute dhe larg syve kureshtare dhe mbi te gjitha larg prej nesh, gazetareve...

Sa here kemi shkruar per Aiden e “Big Brother”, natyrishem behej nje lidhje logjike mes saj dhe historive te trishta qe ajo mund te mbarte ne jeten e saj. Kemi folur shume heret per 25 vjecaren nga Tirana e cila ra menjehere se sy brenda shtepise se “Big Brother” per natyren e saj te drejtperdrejte dhe krenare. Ka qene nje nga personazhet e pare qe kemi spikatur dhe iu a kemi sjellur ne gazete qe javen e pare te fillimit te spektaklit ku ajo ishte nje nga protagonistet. Aida ishte nje nga ato personazhe qe beri per vete shume fansa por pat edhe prej atyre qe nuk ishin dakord me shume ide apo sjellje te saj. Por ne fund te fundit ky ishte edhe qellimi i lojes, qe te hapeshin sa me shume debate dhe polemika dhe gjithsecili te pozicionohej prane personazhit qe e ndjente se e perfaqesonte sadopak. Le te kthehemi te historite e trishta. Sic e kemi shkruar, Aida ka disa vite qe i mungojne prinderit. Ne fillim humbi nenen e mbas disa vitesh edhe babain. Edhe pse mund te kishte fituar mjaft mbeshtetje duke prekur ndjenjat e njerezve me kete histori jete, ajo nuk pranoi asnjehere qe t’i meshonte ketij fakti, por ama nuk mund ta fshihte lumturine dhe mallengjimin e madh kur organizatoret i kishin pergatitur nje surprize, nje telefonate me motren e saj qe jeton ne Itali, i vetmi njeri i familjes qe ajo ka. Pas daljes nga “Big Brother”, ashtu si ish banoret e tjere, edhe Aida konstatoi me kenaqesi se gjeti jashte shume me teper miq se sa kishte lene. Ata qe e pelqenin Aiden ia demonstronin sa here iu jepej mundesia, virtulisht ose personalisht.

Aida Troka dhe Gjergj Skendo

Nderkohe qe vajza simpatike bjonde kuptonte perdite se nje eksperience e tille ia kishte vlejtur. Por mesa duket kjo nuk ishte gjithcka, fati i kishte rezervuar asaj dicka tjeter, akoma me speciale, nje histori dashurie, si ato te perrallave. Dhe kesaj here trishtimi dhe ndjenjat e keqardhjes dukeshin kaq te largeta, gati te sfumuara nga nje e tashme shume, shume e bukur. Para se te rrefejme ngjarjen me te re ne jeten e Aides duam te bejme nje paranteze. Aida ka njohur shume djem por ajo qe i ka ardhur me natyrshem ne mardhenie me to, ka qene raporti qe ajo ka krijuar si shoke. Ajo vete ka thene se e ka shume te veshtire te bjere ne dashuri pasi tek partneri i saj ajo kerkon te shohe te misheruara disa ane te rendesishme te personalitetit, mbase te ngjashme edhe me te sajat, por per te cilat ajo nuk mund te beje asnje lloj kompromisi. Dhe me ne fund ka njohur dike te cilin ajo e ka pare jo thjesht si shok. Ai eshte Gjergji Skendo, djaloshi 28 vjecar me te cilin Aida ka disa jave qe eshte lidhur. Nuk dime me saktesi se sa kohe kane qe njihen dhe nese ka influencuar programi “Big Brother” qe Gjergji te ‘piketonte’ Aiden si nje vajze qe e pelqente dhe do te donte te kishte nje lidhje, apo mund te jene njohur para spektaklit meqe te dy jetojne ne Tirane dhe frekuentoje mbase te njejtat ambiente.

Sipas miqve te tij, Gjergji, edhe pse djali i nje personazhi te njohur ne Tirane, Marsel Skendos, botuesit te revistes “Klan” dhe sipermarres te disa bizneseve te tjera, ai njihet si nje dale modest dhe me kembe ne toke. Nuk i ka pelqyer asnjehere te tunde si flamur privilegjet e familjes se tij per te patur me pas ai vete privilegje te tjera, por perkundrazi ka ditur te beje jeten e tij pa zhurme. Mbas diplomimit eshte angazhuar me punet e te jatit por nuk ka harruar te beje edhe jeten e tij prej te riu.

DITET NE VILEN E GJERGJIT NE GOLEM

Aida Troka dhe Gjergj Skendo

Duket se Aida dhe Gjergji kane gjetur menjehere veten tek njeri tjetri dhe kane filluar nje histori te bukur dashurie. Te dy duken te qete ne kete lidhje duke mos reflektuar as ato shenjat tipike te euforise qe ne pergjithesi karakterizon nje fillim njoheje. Duket sikur kane vite qe jetojne me njeri tjetrin dhe per pasoje njihen shume mire. E kane marre me qetesi kete risi ne jeten e tyre dhe kerkojne vetem ta shijojne ate pa e vrare mendjen se cfare do te ndodhe neser. Nuk kane deshire as njeri dhe as tjetri te flasin per kete gje duke preferuar qe intimitetin e tyre te mos e ndajne me askend. Por nga ana tjeter nuk e kane patur problem per tu frekuentuar haptazi edhe ne lokalet e Tiranes packa se te dy jane te njohur dhe nuk mund te kalojne pa u vene re. Keto dite Aida dhe Gjergji jane spostuar ne vilen luksoze te ketij te fundit ne nje nga fshatrat turistike me te bukur te Golemit, ne nje kompleks vilash ku jetojne disa personazhe te njohur. Aida dhe Gjergji po jetojne aty ditet e tyre te dashurise ne nje qetesi absolute dhe larg syve kureshtare dhe mbi te gjitha larg prej nesh, gazetareve, por ne kete rast pa rezultat pasi dihet se ne keto raste ne arrijme te infiltrohemi gjithkund vetem e vetem qe te sjellim lajme te cilat jane pa dyshim interesante per lexuesit tane. Tani qe u dekonspiruan, te shohim nese Aida dhe Gjergji do pranojne te na tregojne dicka me shume per lidhjen e tyre si dhe planet qe kane bere per te ardhmen. /panorama/27.06.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: aida troka
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Aida's "Big Brother", lives in luxury villa with millionair's son

Aida has a few weeks which is related to George, son of businessman Marcel Skendo

Have no desire to speak preferring that their privacy does not share with anyone. But on the other hand have not had a problem to attend openly in shops in Tirana pack that both are known.

These days, Aida and Gjergji bunch are shifted in the latter's luxury in a tourist village with a beautiful Golemit, in a complex where they live vilash several known characters. They are living there day to love them in an absolute and tranquility away from inquisitive eyes and on all away from us, journalists ...

How many times have written of Eide for "Big Brother", natyrishem become a logical link between her and the stories trishta it can mbarte in her life. We have spoken too early for 25 vjecaren from Tirana which fell immediately Station within the eye that "Big Brother" for its direct nature and proud. Has been one of the first prominent and we have to bring in a newspaper that the first week of the beginning of spektaklit where she was a protagonistet. Aida was one of those characters that made many fans for himself but also of those who had disagreed with many of its ideas or behavior. But ultimately this was the purpose of the game, to open as much debate and controversy and pozicionohej the character of everyone who felt it represented sadopak. Let's return to stories trishta. As we write, Aida has several years of missing parents. We lost the first several years after the mother of the father. Although you can gain enough support to have the feelings of people affected by this story of life, she never refused to meshonte this fact, but Ama could not fshihte Happiness and mallengjimin great when organizers had prepared a surprise, a call with her sister who lives in Italy, the only man that she has family. After emerging from the "Big Brother", as former residents of other, even Aida found with pleasure that they found out much more than friends had left. They were like Eide then demonstrate how to provide opportunities here, virtulisht or personally.

While charming blonde girls understand that every such an experience we had vlejtur. But it looks like it was not everything, that fate had something else aside, even special, a love story, such as cloud. And this time trishtimi and feelings keqardhjes seemed so remote, sfumuara ready to present a very, very beautiful. Before confess story with new life Aides want to make a bracket. Aida has recognized that many boys, but it has come with the natural relations with them, report that it has been created as friends. It itself has said is very difficult to fall in love as to her partner she wants to see incorporated some of the most important means of personality, perhaps similar to its well, but for which it can not make any kind of compromise. And finally has someone to whom she has seen not just as friends. He is Skendo Gjergji, Djaloshi 28-year-old with whom Aida is certain about is that week. Not know exactly how long you have known and if the program has influenced "Big Brother" was the Gjergji 'piketonte' Eide as a girl who liked and would like to have a connection, or can be known first as spektaklit Both live in Tirana, and perhaps attend the same environments.

According to his friends, Gjergji, although the son of a character known in Tirana, Marcel Skendos, publisher of the magazine "Klan" and several entrepreneurs in other businesses, he is known as a modest and brought down to earth. There's never liked to wield as flag privileges to his family after he had been with them other privileges, but rather has given his life to do without noise. After graduation is engaged with the work of the jatit but has not forgotten to make the life of his youth.

DAYS IN THE George's villa in Golem

It appears that Aida and Gjergji have immediately found themselves at each other and have started a beautiful love story. Both seem calm in this regard by not even reflect those of the typical signs euforise that generally characterizes an early recognition. Seem to have years of living with each other and consequently know very well. Have this cool novelty in their lives and only want to taste it without killing the mind what will happen tomorrow. Did not even like each other, nor speak for this preferring that their privacy does not share with anyone. But on the other hand have not had a problem to attend openly in shops in Tirana pack that both are known and can not pass unnoticed. These days, Aida and Gjergji bunch are shifted in the latter's luxury in a tourist village with a beautiful Golemit, in a complex where they live vilash several known characters. Aida and Gjergji days there is live their love in an absolute and tranquility away from inquisitive eyes and on all away from us, journalists, but in this case without result as it is known that in these cases we manage to infiltrohemi everywhere only only to bring news which are undoubtedly interesting to our readers. Now that was dekonspiruan, to see if Gjergji Aida and will agree to show us something more about their relationship and have made plans for the future.
]]

Saturday, 27 June 2009

Edona Llalloshi: Gjithmone Mundohem Te Sjelle Risi!

Edona Llalloshi
/photo video art/

Gjithmone mundohem te sjell risi per adhuruesit

“Me Ilir Beranin realizova kengen e posa lansuar edhe me videoklip “Gjenerata”, per te cilen kam marre me dhjetera telefonata urimi, qe ne ditet e para te lansimit te saj”, thote Edona

Edona Llalloshi eshte kengetare qe pelqehet dhe adhurohet nga te gjithe. Edona ne cdo kenge dhe videoklip korr suksese. I ketille eshte edhe klipi i fundit “Gjenerata”, i cili ka zgjuar kersherine e publikut. Edona gjate ketij viti do te sjelle edhe shume befasi te tjera per adhuruesit. Per me shume rreth projekteve te saja ajo flet per “Kosova Sot”.

“Kosova Sot”: Mund te na flisni dicka rreth projekteve te fundit?
Edona Llalloshi: Jemi ne prag te aktiviteteve te shumta muzikore, qe do te jene pjese e sezonit te veres. Ne kete sezon preferohet per publikun e gjere nje album muzikor. Une vendosa qe se paku 2 apo 3 kenge t’i kem te reja. Keshtu qe, me kompozitorin Xhevdet Gashi realizova nje kenge, te ciles ia realizova edhe videoklipin para 2 muajve -“Thuaje me ze”, pastaj me Ilir Beranin realizova kengen e posa lansuar edhe me videoklip “Gjenerata”, per te cilen kam marre me dhjetera telefonata urime, qe ne ditet e para te lansimit te saj. Dhe, kam nje balade shume te bukur nga Afrim Macula, te ciles mendoj qe sa me shpejt t’ia realizoj videoklipin.

“Kosova Sot”: Sa kohe punuat ne kengen “Gjenerata”?
Edona Llalloshi: Rreth kenges dhe videoklipit “Gjenerata” eshte punuar perafersisht 2 muaj.

”Kosova Sot”: Ku e punuat videoklipin?
Edona Llalloshi: Videoklipi eshte prodhim vendor, sepse eshte punuar ne Kosove, nga produksioni “Video Art” ne Gjilan.

“Kosova Sot”: Do te jeni edhe kete vere ne plazhet e Durresit, pikerisht ne “Parajsa”?
Edona Llalloshi: Po, patjeter se do te jem ne “Parajsa”. Krahas adhuruesve te shumte te muzikes aty e pres edhe redaksine e juaj.

“Kosova Sot”: Sa i kushtoni rendesi dukjes?
Edona Llalloshi: Dukjes i kushtoj mjaft rendesi. Natyrisht se pervec paraqitjes se mire me kenge duhet te dukemi edhe bukur.

“Kosova Sot”: Cfare veshjesh preferoni me shume dhe nga ku furnizoheni?
Edona Llalloshi: Preferoj veshje sa me komode per mua, shpesh edhe sportive.

”Kosova Sot”: Nga perfitimet e juaja paguani tatim per shtet?
Edona Llalloshi: Jam e regjistruar me numer te biznesit dhe ne cdo 3 muaj, si cdo biznes tjeter, edhe une paguaj tatim.

”Kosova Sot”: Me cilet kengetare keni me shume shoqeri?
Edona Llalloshi: Pothuajse me te gjithe kam raporte te mira, por me se shpeshti takohem me Miranda Hashanin dhe Shkurte Fejzen.

“Kosova Sot”: Sa eshte muzika juaj komerciale?
Edona Llalloshi: Per te investuar duhet punuar, meqe punohet duhet edhe te fitohet dhe nese punen e shihni si komercializem, atehere edhe profesionet e tjera jane komerciale.

”Kosova Sot”: Si po ju ecin studimet?
Edona Llalloshi: Shume, shume mire.

”Kosova Sot”: Cila eshte ideja juaj per lumturine e vertete?
Edona Llalloshi: Dashuri dhe paqe ndermjet njerezve.

“Kosova Sot”: Cili eshte udhetimi juaj i preferuar?
Edona Llalloshi: Udhetimi im i preferuar eshte Kosove-Shqiperi.

”Kosova Sot”: Ku do t’ju pelqente te jetonit?
Edona Llalloshi: Aty edhe ku jetoj ne Prishtinen e bukur.

”Kosova Sot”: A do te kete ndonje risi tek ju?
Edona Llalloshi: Nese mendoni per muzike, gjithmone mundohem qe te sjell risi per adhuruesit e mi.

”Kosova Sot”: Cila eshte motoja juaj?
Edona Llalloshi: Paqe, dashuri dhe cdo gje qe sjell rreth saj, si ne familje ashtu edhe me gjere.

“Kosova Sot”: Cfare mesazhi do t’u jepni adhuruesve tuaj?
Edona Llalloshi: Vazhdoni te degjoni Edonen dhe kur te ju merzite degjojeni prape Edonen (qesh). Pershendetje per gjithe redaksine tuaj. /k.bajrami/kosova sot/27.06.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Always try to bring innovation to fans

"With Ilir Berani fulfilled song soon launch with video clip" generation ", for which I have received dozens of congratulatory phone calls, which in the early days of its launch," says Edona

Edona Llalloshi songstress who is adhurohet and favor from all. Edona kenge in every video clip and harvest success. Such is the klipi recent "generation", which has smart kersherine public. Edona this year will bring even more surprises for other adhuruesit. For more about her projects she speaks for the "Kosova Sot".

"Kosova Sot": can we talk something about the project last?
Edona Llalloshi: We are on the brink of numerous musical activities, which will be part of the summer season. In this season is preferable to the general public a musical album. I decided that at least 2 or 3 to obtain new kenge. Thus, the composer Xhevdet Gashi fulfilled a song, which it fulfilled the first 2 months videoklipin - "Say out loud", then fulfilled by Ilir Berani song soon launch with video clip "generation", for which I have received dozens of greeting calls, which in the early days of its launch. And I have a very beautiful saga of Macula approach, which I think that as soon as it come videoklipin.

"Kosova Sot": What is the song punuat "generation"?
Edona Llalloshi: Song About videoklipit and "generation" is working approximately 2 months.

"Kosova Sot": Where punuat videoklipin?
Edona Llalloshi: Videoklipi is local production, because it is working in Kosovo, from production "Video Art" in Gjilan.

"Kosova Sot": you will be well this summer in the beaches of Durres, in the "Paradise"?
Edona Llalloshi: Yes, definitely that will be in "Paradise." In addition to numerous adhuruesve music there's also cut your redaksine.

"Kosova Sot": How important dukjes cost?
Edona Llalloshi: Dukjes devote a lot of importance. Of course, besides presenting good with kenge dukemi also be nice.

"Kosova Sot": What modiste prefer more furnizoheni and from where?
Edona Llalloshi: I prefer to dress as comfortable for me, often sporting.

"Kosova Sot": From the benefits of paying taxes for your state?
Edona Llalloshi: I am registered with the number of business and in every 3 months, as any other business, I pay taxes.

"Kosova Sot": With songstress who have more company?
Edona Llalloshi: Almost all the reports I have good, but they frequently encounter and Miranda Hashani Short Fejzen.

"Kosova Sot": What is your commercial music?
Edona Llalloshi: to invest should work, since work must also be obtained if the work and see how komercializem, then the other professions are commercial.

"Kosova Sot": How are you walking studies?
Edona Llalloshi: very, very good.

"Kosova Sot": What is your idea for Happiness true?
Edona Llalloshi: Love and peace among people.

"Kosova Sot": What is your favorite tour?
Edona Llalloshi: My favorite tour is the Kosovo-Albania.

"Kosova Sot": Where would you like to live?
Edona Llalloshi: They live in Pristina, where the beautiful.

"Kosova Sot": Is there will be a novelty to you?
Edona Llalloshi: If you think the music, always try to bring innovation to adhuruesit my.

"Kosova Sot": What is your motto?
Edona Llalloshi: Peace, love and everything that brings about her family as well as wider.

"Kosova Sot": What message would you give to fans?
Edona Llalloshi: Continue to listen and when you Edonen bored Listen Edonen back (laughing). Greetings for all your staff.
]]

Sunday, 21 June 2009

Ramadan Krasniqi DANI, Intervista "VIP Press"

Ramadan Krasniqi DANI
/photo video art/

Interviste me Ramadan Krasniqin DANI
KUR KENDON DHE QAN ZEMRA...

Kengetari me melankolik dhe emotiv, por edhe kengetari i baladave, Ramadan Krasniqi-Dani, gjithsesi eshte nder kengetaret e rralle te estrades sone, qofte per stilin e tij te vecante, qendrimin ne skene, modestine, por edhe interpretimin e teksteve shume te fuqishme me elemente dhembshurie, emotive, perkushtuese dhe prekese.

"Moj katile", "Tradhtare", "Duro zemer", "Ndahet zemra", "Me 7 dry", "Ti qe fike shpirtin tim" jane vetem disa nga kenget qe prekin cdo zemer sado e ngurte qofte ajo. Por sic ndodh shpesh ne jete, jeta e ka edhe anen tjeter, ate te erreten. Ramadan Krasniqi-Danit, kohe me pare i eshte shkeputur nga kjo jete vetem fizikisht, bashkeshortja tij, duke e lene artistin te vetmuar dhe me vaj, por serish te mbushur me kenge, sepse per Danin - "Vaji i burrit", qenka kenga. Duke perfille kete postulat, ai ketyre diteve, bashkeshortes se tij, mikes se jetes, i ka kushtuar kengen "Jeta pa ty", qe sic del nga teksti dhe interpretimi, eshte nje jete e rende dhe teresisht ndryshe. Jeta, shpesh di te jete e padrejte dhe plot ironi, megjithate ajo mbetet enigme dhe ketu qendron madheshtia e saj. Kenga perkushtuese e Danit per miken e tij, beri qe ne ta zhvillojme kete bisede, natyrisht duke e kuptuar dhe falenderuar qe po ia trazojme ndjenjat dhe emocionet.

Dani, cka te themi, e ke pasur veshtire ne te dyja momentet: edhe kur e ke percjellur miken per ne boten e amshueshme, por edhe sigurisht, kur ia keni kushtuar baladen, do te thoshim emblematike "Jeta pa ty" qe eshte nje lament per te gjitha dhembjet?

Dani: Ne te dyja rastet e kam pasur veshtire, dhe vet titulli i kenges ‘Jeta pa TY’, mendoj se i shpjegon qarte ndjenjat e mia, te cilat ne kete rast i kam ndare me publikun, sepse mendoj se kenga eshte nje teme realitet per shume njerez.

Keni renkuar dhe keni theksuar se po ju mungon prezenca e saj kur e ‘pini kafen e mengjesit vetem’ dhe shfaqni nje proteste te heshtur ‘...se Vitin e Ri nuk do ta prisni bashke’. Kujt i drejtohet kjo proteste? Mos valle Zotit?

Dani: Jo, asnje here. Dani beson ne Zotin dhe cfaredo qe jeta i sjelle dikujt, duhet te pajtohet me te, sepse eshte ajo qe e ka caktuar Zoti. Nje pasionant i vargjeve te bukura me kujtohet se thote: ‘Nuk ka njerez te medhenj ne kete Bote, por ka sfida te medha, te cilat njerez te thjeshte sikur une dhe ti, i takojne dhe duhet te perballen me to’.

Ne popull ekziston thenia ngushelluese "Ka qene e shkruar nga Zoti" . A pajtohet njeriu lehte me kete thenie?

Dani: Jeton me dhembje, por duhet te pajtohet.

Ne nje proverb thuhet se pranvera i merr te bukurat...

Dani: Po dhe thuhet se Njerezit e mire, Zoti i do dhe i merr me heret per vete.

Kenga juaj ngerthen ne vete perkushtimin dhe apelin per tu mbajtur si burre edhe ne raste te renda?

Dani: E thashe, kenga e dedikohet gruas time, por ne kete kenge mendoje se gjejne forcen edhe shume zemra te tjera te thyera te publikut, te cilin e dua shume e qe pikerisht ata me dhane forcen qe t’i kthehem kenges prape. Normalisht sic e kam thene me pare, vajzat dhe djali kane qene ata qe e kane sjelle vendimin definitiv per te vazhduar me kengen.

Pse titujt e disa kengeve tuaja jane ne shikim te pare jane shume te rende. A kane adrese te caktuar keto kenge?

Dani: Asnje kenge ne jeten time, nuk ka pasur te beje me mua, pervec kenges ‘Jeta pa Ty’. Por pse jane te renda mendoje se si popull si komb jemi shume te paster, dhe kohe pas kohe na kane percjelle realitete te ndryshme emotive. Jane shume realitete qe ndonjehere e bejne kengen te rende, duke ja ruajtur realitetin apo te perditshmen.

Vleresoheni si "Bilbili i Kosoves", per te mos thene Pavaroti i Kosoves...

Ramadan Krasniqi DANIDani: Ndjehem mire, kur publiku thote keshtu…, epo me larguat pak nga tema, por ketu dua tua them, se kete epitet kete titull joformal, para pak vitesh ma ka shprehur, e madhja e zerit shqip, zonja e nderuar Nexhmie Pagarusha, te ciles i perulem me mikrofon. Nexha, eshte me te vertete institucion e muzikes. Eshte e madhe. I respektoje edhe koleget tjere. Per vete, nese jam Bilbili i Kosoves dhe Pavaroti i Kosoves, atehere i falenderohem Zotit, per zerin dhe publikut per perkrahjen.

Keni deklaruar se keni pezulluar koncertet per t’iu perkushtuar femijeve, te cilet kane nevoje per ngrohtesine tende. Cka keni nga femijet?

Dani: Jane 3 vajzat, Fjolina, Dona e Fjanda dhe djali im Andi. Jane keta kater margaritare qe kurorezuan jeten time te lumtur me te ndjeren gruan time, Eminen.

Nje kenge ia keni kushtuar edhe djalit "Andit", i cili ka ardhe ne kete jete pas disa vajzave. Ne kete kenge mes tjerash uroni qe ai te rritet me babe e nene. Si reflektohet kjo te Andi?

Dani: Andi po mbahet si burre. Eshte tip qe s’flet shume. Po i kalojme ditet bashke…

A do t'ju trashegoje dikush nga femijet ne rrugen tuaj dhe a do t'ia kishit preferuar ndonjerit "zanatin" tuaj?

Dani: Po, nese ata do te kishin deshire, por mendoj se muzika dhe kenga nuk shkon me zor. Ne kemi shume kengetare qe duan tua lene femijeve kengen por deshtojne. Andi e do futbollin, e ka pasion dhe le ta vazhdoje, une nuk ia prishi qejfin.

Pasi eshte ndare zemra, pasi jane keputur edhe fjalet, megjithate ju keni vendosur t’i thuani zemres: "Duro zemer". Shpresojme se do ta mundni dhembjen, lengaten dhe do ta mbyllni ate "Me 7 dry" per te na dhene edhe me tutje kenge te bukura dhe me permbajtje te hareshme.

Dani: Nese eshte kjo pyetja u fundit, dua t’u them se kjo eshte intervista qe me ka dhene force. PO, DANI do te te vazhdoje me kenge deri ne frymen e fundit ne kete Bote, deri atehere kur publiku mendon se DANI i duhet kenges. Edhe njeqind here po te lindja, ne preher te kenges do te vdisja. Faleminderit per kohen tuaj. Respekt. /gazmend kajtazi/vip press/telegrafi/21.06.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

WHEN a weeping heart sings

With melancholic singer and emotiv but singer saga, Ramadan Krasniqi-Dani, however, is among the singers rarely estrades our cake for his special style, stay at the scene, modestine, but the interpretation of texts with very strong elements of compassion, emotive, perkushtuese and touching.

"Moj katile", "traitress", "heart patient", "divided heart", "The lock 7", "You who turns off my soul" are only some of which touch every heart kenge however if it is solid. But as often happens in life, life has other hand, that of erreten. Ramadan Krasniqi-Dani, long ago it is disconnected from life just physically, his wife, leaving the lonely artist and oil, but again be filled with songs, because for Dani - "the oil man", qenka kenga. By consider this postulate, these days he, his wife, mikes life, has dedicated song "Life without you", as emerges from the text and interpretation, is a serious and be entirely different. Life often know to be unfair and full of irony, however, it remains the puzzle and here lies its greatness. Kenga perkushtuese of Dani for his Mycenaean, prompted us to develop this conversation, of course, by thanking and understand that it is trazojme feelings and emotions.

Dani, what say, have been difficult in both moments: when you follow in the Mycenaean world and amshueshme, but certainly when we have dedicated baladen will thoshim emblematike "Life without you" is a lament for all the pain?

Dani: We both cases have been difficult, and its title song 'Life without YOU', I think that explains my feelings clear, in this case which I share with the public, because I think that is a topic kenga reality for many people.

Renkuar you and you're stressing that its presence is absent when 'the morning only drink coffee' and a show of silent protest '... that the New Year would not expect together'. Who addresses this protest? Lord Do not dance?

Dani: No, no here. Dani believes in God and whatever life brings someone to agree with, because that is what the Lord has appointed. A passionate verses of the beautiful to remember that says: 'There are large people in this world, but there are major challenges, which the simple people like you and I, belong to and must face them'.

We consoling people saying there "has been written by God." A man light agree with this statement?

Dani: lives with pain, but must be reconciled.

We say that a proverb makes a beautiful spring ...

Dani: Yes, and reportedly the best people, and the Lord will take with them early on.

Kenga your own dedication and includes the appeal to be held as men in serious cases?

Dani: And I said, song dedicated to my wife, but we think that this kenge force also find many other broken hearts of the public, whom I love very precisely the force that gave them the song back to back. Normally, as I said before, daughters and son have been those who have brought the final decision to continue with the song.

Why do some titles of your songs are at first sight are very serious. Have the address given these kenge?

Dani: No kenge in my life, there have been no deals with me, except the song 'Life without You'. But why are serious as people think that as a nation we are very clear, and occasionally we have followed different emotive realities. Are many realities that occasionally makes a serious song, saved by the reality or daily.

Vleresoheni as "Bilbili Kosovo", if not Pavarotti Kosovo ...

Dani: I feel better, when the public says so ... Well, with little left of the topic, but here I want your say, that this informal epithet this headline, my first few years has indicated, the great voice of English, honored lady of Nexhmi Pagarusha, which descend to the microphone. Nexhat, really is an institution of music. It is great. I respect the other colleagues. For them, if I Bilbili Kosovo and Kosovo Pavarotti, then falenderohem of God, the Voice and the public to support.

You stated that you have suspended concerts dedicated to children who need warmth and effort. What have the children?

Dani: Jae 3 girls Fjolina, Dona of Fjanda and my son Andy. These four are the pearl kurorezuan my life to be happy with my wife ndjeren, Eminen.

We have a song dedicated to the son "Andy", who has come in this life after a few girls. In this kenge among others uroni it increases with daddy's articles. As reflected in this Andy?

Dani: Andy is being held as men. It is that type s'flet more. Is spend days together ...

Will someone take you by your children on the path and would have preferred to any "trade" your?

Dani: Yes, if they would like, but I think that music and kenga not going hard. We have many songstress who left your children song but fail. Andy loves football, has a passion and let them continue, I do not breached please.

Once the heart is divided, as the words are tired, however you decided to tell heart "heart patient". We hope they will able pain, lengaten and will close it "with lock 7" to give us even further and beautiful songs with content Të hareshme.

Dani: If this is the last question, I want to tell you that this is an interview that has given force. YES, Dani will continue with kenge up in the spirit of the last in this world, so if the public thinks that Dani needs song. And here is a hundred to the east, lapful song contest will vdisja. Thanks for your time. Respect.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online